výkup přetoků

Odpovědět
Sten77
Příspěvky: 145
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Sten77 »

Tvá roční výroba bude zhruba 10 MWh. Tedy přebytek 5 MWh. Tedy varianta C.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Lubos77
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Lubos77 »

Vidím to stejně. Pořídit si výrobní EAN a prodávat přetoky.
Jsem ve stejné situaci. Mám fixované staré ceny a stávající dodavatel nevykupuje. Proto jsem si pořídil výrobní EAN a prodávám jinému.
kulda
Příspěvky: 19
Registrován: stř kvě 04, 2022 11:11 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od kulda »

Díky za odpovědi. K této možnosti se přikláním nejvíc.
Takže požádat o výrobní EAN, uzavřít s někým smlouvu a bude to.
Ještě jedna otázka: co jsem koukal, tak už nikdo nenabízí fixovanou cenu. Jak řešíte tohle, když bude v létě taková výroba, že bude spotová cena v záporu, protože bude nadprodukce a všichni budou vyrábět o106? Co potom s tím?
Díky
Lubos77
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Lubos77 »

Právě jsem se díval na web firmy Elyn.cz, stále ještě nabízí výkup za fixovanou cenu 2,5 Kč.

Kód: Vybrat vše

https://www.elyn-energie.cz/files/ceniky/Cenik_vykup_FIX_04042023.pdf
kulda
Příspěvky: 19
Registrován: stř kvě 04, 2022 11:11 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od kulda »

Díky.
Zjistím si podrobnosti o ceně té služby.
Lubos77
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Lubos77 »

Elyn je docela oblíbený. Tady na fóru se najde více lidí, kteří mají s nimi smlouvu. Já jim prodávám od 1.4.2023, takže zkušenosti zatím nemám.
chlupatej
Příspěvky: 1
Registrován: úte kvě 02, 2023 11:29 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od chlupatej »

Máte někdo zkušenost s výkupem přetoků od Centropolu?
https://www.centropol.cz/vykup-elektriny-z-mikrozdroju/

Nabízí 3,5 Kč/kWh a smlouvu na dobu neurčitou.

Elyn už má "jen" 2,3 Kč/kWh.
Lubos77
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Lubos77 »

V podmínkách Centropolu píší, že vyúčtování probíhá jednou ročně. To vidím jako nevýhodu. Preferuji měsíční fakturaci.
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Momo »

Jj,včera mi vyžádaně volali, ta roční fakturace mi na tom vadí.
Zvlášť když neměli v minulosti dobrou pověst s nabíráním zákazníků.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Sten77
Příspěvky: 145
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Sten77 »

chlupatej píše: úte kvě 02, 2023 8:55 pm Máte někdo zkušenost s výkupem přetoků od Centropolu?
https://www.centropol.cz/vykup-elektriny-z-mikrozdroju/

Nabízí 3,5 Kč/kWh a smlouvu na dobu neurčitou.

Elyn už má "jen" 2,3 Kč/kWh.
Elyn cenu garantuje na rok. Centropol je bez garance, tedy ji mohou kdykoliv změnit. A myslím, že tuto cenu dlouho neudrží. Každý se musí rozhodnout co je pro něj výhodnější.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
ClonyXXL
Příspěvky: 61
Registrován: čtv úno 02, 2023 9:51 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od ClonyXXL »

Ja jsem u Elynu od 3.3.23. Stihnul jsem jeste fix za 4,00. Jesli Elyn cenu garantuje na rok, to nevim. Kazdy mesic trnu a budu trnout, jestli cena zustala 4,00. Protoze si rikam ... kdyz se to Elynu nevyplati, co mu brani poslat nam vypoved smlouvy (s jasnym oduvodnenim) a nabidkou, ze muzeme podepsat smlouvu novou (napr. za 2), nebo muzeme vztah ukoncit s velkorysou nabidkou - hned bez vypovedni lhuty.
Ale co pak? Jinde to lepsi +- nebude.
Jeste ze jsem se rozhodl prodavat za fix, protoze kdyz se divam na spotove ceny, tak bych dodaval vzdycky v dobe, kdy je cena "za par facek"
Vydelal bych lautr prd. A v zime - to bude masakr. Spotove ceny jiste nebudou takove jak v lete. A to budu potrebovat elektriku na tepelko (ktere jeste nemam a tudiz si netroufnu odhadovat spotrebu - ale bude to masakr).
Takto v lete "vydelam" aspon par kacek na zimni masakr. Ale hitparada to nebude (s tim vydelkem).
Sranda (?) je, ze kdyz mi ted dojde vyuctovani za spotrebovanou el, platim 113 za silovku a 512 "za ten luxus byt vubec pripojen k siti" - tedy za poplatky. Za mesic ! A to mam jeste nastaveno na menici, ze v noci nevybijim baterku, protoze mam jeste starou cenu za silovku asi 1,30. Kvuli par budikum, wifine, lednice, mrazak a par blbostem mi vzdy kapacita baterie klesla o 10-15-20%. Usetrene kW radeji prodam za 4.
Nicmene je to hra o par kacek. Za noc spotrebuju zhruba 2 kW. Rozhodne z toho v baliku nebudu.

Ale ty poplatky, to je masakr. Driv si to clovek ani nevsiml.
A ocekavam ze bude hur. S pribyvajicim mnozstvim FVE zas prijde nejaky debil a zvedne poplatky. Jen az prijde ten "spravny cas"
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od brumlaj »

až přijde debil koupíš elektrocentrálu a pošleš distributorovi A4. Kdo chce kam, dopadne jako telekomunisti. Vyžerou ty velký protože o ty malý je třeba se starat. Ti se o sebe ale nakonec postarají sami.
Karkulka
Příspěvky: 7
Registrován: úte kvě 02, 2023 1:02 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Karkulka »

chlupatej píše: úte kvě 02, 2023 8:55 pm Máte někdo zkušenost s výkupem přetoků od Centropolu?
https://www.centropol.cz/vykup-elektriny-z-mikrozdroju/

Nabízí 3,5 Kč/kWh a smlouvu na dobu neurčitou.

Elyn už má "jen" 2,3 Kč/kWh.
Po pravdě na Centropol jsem hodně koukal taky, ale ta společnost toho má za roky existence opravdu hodně "na triku". To 3 500 Kč/MWh a nulové poplatky zní sice lákavě, ale hodnocení společnosti prakticky kdekoli je mizérie, spousta různých "nechávají důchodce podepisovat smlouvy na X let z kterých je problém se vyvázat", pozitivní hodnocení často od lidí kteří napsali pouze jedinou recenzi (právě na ten Centropol), stížnosti na to, že přebytky z vysokých záloh atd... jako nevím, po pravdě si říkám, že je to sice 1 200 Kč/MWh rozdíl proti ostatním, ale otázka je zda stojí za to jít do vztahu s někým s takovouto minulostí - a dle recenzí zjevně i současností.
Momo
Příspěvky: 575
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Momo »

Jj, kdyby vypláceli měsíčně nebo aspoň čtvrtletně, určitě bych do toho šel, takhle váhám.
Taky kdo ví, co se s těmi cenami stane. Loni taky nikdo nečekal, že v srpnu bude 10 Kč/kWh.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Lubos77
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Lubos77 »

ClonyXXL píše: ned kvě 07, 2023 8:53 am Jeste ze jsem se rozhodl prodavat za fix, protoze kdyz se divam na spotove ceny, tak bych dodaval vzdycky v dobe, kdy je cena "za par facek"
Kdo prodává za SPOT, může dodávat v hodinách s vysokými cenami, ale už si musí vytvořit domácí automatizaci, která sleduje spotřebu domu a předpověď výroby. Samozřejmě to na zbohatnutí nikdy nebude. Ale člověk má alespoň dobrý pocit, že prodává v době, kdy je elektřina nejvíce žádána.
tomasi02
Příspěvky: 84
Registrován: ned říj 09, 2022 8:25 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od tomasi02 »

Karkulka píše: úte kvě 09, 2023 3:10 pm
chlupatej píše: úte kvě 02, 2023 8:55 pm Máte někdo zkušenost s výkupem přetoků od Centropolu?
https://www.centropol.cz/vykup-elektriny-z-mikrozdroju/

Nabízí 3,5 Kč/kWh a smlouvu na dobu neurčitou.

Elyn už má "jen" 2,3 Kč/kWh.
Po pravdě na Centropol jsem hodně koukal taky, ale ta společnost toho má za roky existence opravdu hodně "na triku". To 3 500 Kč/MWh a nulové poplatky zní sice lákavě, ale hodnocení společnosti prakticky kdekoli je mizérie, spousta různých "nechávají důchodce podepisovat smlouvy na X let z kterých je problém se vyvázat", pozitivní hodnocení často od lidí kteří napsali pouze jedinou recenzi (právě na ten Centropol), stížnosti na to, že přebytky z vysokých záloh atd... jako nevím, po pravdě si říkám, že je to sice 1 200 Kč/MWh rozdíl proti ostatním, ale otázka je zda stojí za to jít do vztahu s někým s takovouto minulostí - a dle recenzí zjevně i současností.
pro info:
centropol ma ve smlouve toto:
Přílohy
Untitled.png
Untitled.png (198.12 KiB) Zobrazeno 2330 x
jami123
Příspěvky: 15
Registrován: pát úno 17, 2023 4:13 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od jami123 »

Jak často a kolikátýho vám chodí vyúčtování od Elynu?
Minulý měsíc přišla 10. po me otázce kdy to budou zasílat?
Druhý den jsem ji měl. Dnes je 15. a faktura nikde
Zvolil jsem si fix 2 roky s měsíčním vyúčtováním
Lubos77
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Lubos77 »

Já také čekám na vyúčtování od Elynu za duben. Je to můj první měsíc.
jami123
Příspěvky: 15
Registrován: pát úno 17, 2023 4:13 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od jami123 »

Tak jsem jim psal a prý to vystavují 20. následující měsíc.
Řekl bych že v tom mají bordel.
Mě to minulý měsíc přišlo 11 a kolem 20 jsem to už měl na úctě
Lubos77
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 10, 2023 3:24 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Lubos77 »

Dnes mi od Elynu konečně přišlo vyúčtování přetoků za duben. Sazba je podle smlouvy. Splatnost faktury je 14 dnů.
jami123
Příspěvky: 15
Registrován: pát úno 17, 2023 4:13 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od jami123 »

Já stále nic.
Jsem zvedavej jak to bude dál.
Připadá mě že nemají peníze na to aby dávali 4kč bez DPH když se spotový ceny pohybující pod touto částkou.
Moc se jim to vyplácet nebude
coolpoker
Příspěvky: 1
Registrován: sob kvě 20, 2023 12:08 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od coolpoker »

Zdravím. Prosím o radu. Brali byste 2.3kč fix na rok od Elynu nebo v současné situaci raději flexi? Já zvolil předběžně flexi. Jinak, je třeba do Elynu zasílat nějaké reporty o výrobě ke konci fakturačnímu období? Díky!
mkh
Příspěvky: 5
Registrován: sob kvě 20, 2023 7:10 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od mkh »

kulda píše: úte dub 25, 2023 10:29 am Ještě jedna otázka: co jsem koukal, tak už nikdo nenabízí fixovanou cenu. Jak řešíte tohle, když bude v létě taková výroba, že bude spotová cena v záporu, protože bude nadprodukce a všichni budou vyrábět o106? Co potom s tím?
Díky
Nemusí být léto a spotová cena nemusí být v záporu, aby to bylo ztrátové, viz tento víkend. Pokud vykupující má poplatek za MWh, třeba 600 Kč, tak při ceně spotu pod 60 haléřů je třeba vypnout přetoky. U někoho jsem viděl poznámku, že pokud se na ten poplatek nevydělá tak je přeúčtován do dalšího měsíce. Takže dodávka do sítě zdarma.
OTE 2023-05-20.png
OTE 2023-05-20.png (18.71 KiB) Zobrazeno 1582 x
Sten77
Příspěvky: 145
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Sten77 »

jami123 píše: úte kvě 23, 2023 8:15 am Já stále nic.
Jsem zvedavej jak to bude dál.
Připadá mě že nemají peníze na to aby dávali 4kč bez DPH když se spotový ceny pohybující pod touto částkou.
Moc se jim to vyplácet nebude
Proč by se jim to nemělo vyplácet? Se spotem to nemá nic společného. Podívej se na jejich ceníky, za kolik prodávají svým zákazníkům. Aktuálně pořád prodávají za cenu vládního stropu, tedy 5,- Kč
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 337
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: výkup přetoků

Příspěvek od vk_1 »

mkh píše: úte kvě 23, 2023 1:12 pm
Nemusí být léto a spotová cena nemusí být v záporu, aby to bylo ztrátové, viz tento víkend. Pokud vykupující má poplatek za MWh, třeba 600 Kč, tak při ceně spotu pod 60 haléřů je třeba vypnout přetoky. U někoho jsem viděl poznámku, že pokud se na ten poplatek nevydělá tak je přeúčtován do dalšího měsíce. Takže dodávka do sítě zdarma.

OTE 2023-05-20.png
Není potřeba k tomu přičíst ještě poplatek za distribuci? Tj. 600 Kč + distribuce podle tarifu, takže je potřeba vypínat dodávku do sítě ještě výše?
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“