Solax vs Growatt

Odpovědět
Maknap
Příspěvky: 2
Registrován: sob led 14, 2023 10:15 pm

Solax vs Growatt

Příspěvek od Maknap »

Chci poradit od zkušených solárníků s výběrem měniče.

Dostala jsem nabídku na Solax X3 Hybrid 10 G4 a na Growatt SPH 10000TL3 BH UP. Obojí je od stejné společnosti.

Chápu to tak, že Growatt není v ČR tak rozšířený, jako Solax. Kvalitativně mi příjdou obdobný.

Solax má uvedenou 150% asymetrii. Prodejce mi tvrdí, že to Growatt umí taky, ale z datasheetu čtu pouze asymetrii 100%.

Chápu to tedy dobře, že Growatt musí více doplňovat ze sítě oproti Solaxu, který mírné výkyvy pokryje tou větší asymetrii?

Vyplatí se za Solax připlatit?
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Solax vs Growatt

Příspěvek od Diablo007 »

Growatt je dle servisu a teď doslovné označení bylo sragora. A když servisujes tisíce měničů ročně tak už podle osazených součástek můžou říct co a jak
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Solarnik123
Příspěvky: 1
Registrován: stř kvě 03, 2023 6:16 pm

Re: Solax vs Growatt

Příspěvek od Solarnik123 »

Z obema menici mam zkušenosti (growatt asi 6 mesicu, Solax 2 mesice) a tak mohu říct, ze jedině Solax G4. Growatt jsem vyměnil za Solax z prostého duvodu: growatt neni bez baterie asymetricky. Co vyrobi fotovoltaika, to rozdeli rovným dílem na faze a tim to hasne. Udávanou asymetrii umi jen s baterii (do faze dodava asymetricky prave z baterie). V aplikaci ShinePhone se vsak tvari, ze vse je asymetrické, ackoliv to tak není. Realitu poznáte az na merici, napr. v PND od cezu, jakmile vas pripoji PPP. Cili v porovnanim se Solaxem X3 10 G4 prohrává na plne čáře. U Solaxu 150% asymetrie funguje skvěle (tzn. kdyz vyrobim 5kW, tak ji dokaze na jednu fazi opravdu natlacit), akorat se musi nejprve zapnout (defaultne je vypnuta). Solaxcloud sice take pri vypnute asymetrii ukazuje jako by byla zapnuta, ale primo na menici lze prehledne videt co jde ze site na jednotlive fazi tam a zpet a jak rozděluje vykon z fotovoltaiky na jednotlive faze.
omik
Příspěvky: 2
Registrován: úte říj 03, 2023 2:57 pm

Re: Solax vs Growatt

Příspěvek od omik »

Solarnik123 píše: pát kvě 19, 2023 9:03 am Z obema menici mam zkušenosti (growatt asi 6 mesicu, Solax 2 mesice) a tak mohu říct, ze jedině Solax G4. Growatt jsem vyměnil za Solax z prostého duvodu: growatt neni bez baterie asymetricky. Co vyrobi fotovoltaika, to rozdeli rovným dílem na faze a tim to hasne. Udávanou asymetrii umi jen s baterii (do faze dodava asymetricky prave z baterie). V aplikaci ShinePhone se vsak tvari, ze vse je asymetrické, ackoliv to tak není. Realitu poznáte az na merici, napr. v PND od cezu, jakmile vas pripoji PPP. Cili v porovnanim se Solaxem X3 10 G4 prohrává na plne čáře. U Solaxu 150% asymetrie funguje skvěle (tzn. kdyz vyrobim 5kW, tak ji dokaze na jednu fazi opravdu natlacit), akorat se musi nejprve zapnout (defaultne je vypnuta). Solaxcloud sice take pri vypnute asymetrii ukazuje jako by byla zapnuta, ale primo na menici lze prehledne videt co jde ze site na jednotlive fazi tam a zpet a jak rozděluje vykon z fotovoltaiky na jednotlive faze.
Řeším teď to samé, nabídka se Solaxem vs. Growatt, 9.9kW instalovaný výkon, takze 10kW měnič + baterie + wallbox. Bude výše popsané znamenat, že growatt s baterii je ok? Moc se neorientuji, bohužel. Jde mi o to, zda volba Solaxu díky tomu, že umí asymetrii a navýšení na těch 150% přímo bez využití baterie je něco, co v případě systému s baterií omlouvá cenový rozdíl. Konkrétní nabídky budu mít zítra, takže nevím jak velký ten rozdíl bude.

Kvalitu (viz. komentář výš beru na vědomí jako významné plusové body pro Solax)

Děkuji
tomas
Příspěvky: 286
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Solax vs Growatt

Příspěvek od tomas »

Nové verze firmware u Solaxu umí režim super EPS tedy aktivovat výstup EPS i bez akumulátorů samozřejmě do aktuálního výkonu z panelů. Dobrá vychytávka v ostrovech. Nedávno jsem potřeboval přeskládat Pylontechy H48050 se zapojení 6 řetězců po 6 kusech na 4 řetězce po 9 kusech a díky tomu režimu a svitu slunce se to dalo udělat bez většího výpadku elektřiny.
Growatt tuším umí jen svoje akumulátory, žádné jiné. Jak se vám po záruce pokazí jedno nebo druhé tak jste v pasti a je to komplet na vyhození pokud se už nebude vyrábět něco kompatibilního.
Solax umí jak své aku tak i Pylontechy a možná i spoustu dalších aku které jsou kompatibilní s komunikací Pylontech a případně jde nastavit i na olovo.
Doporučuji 15kW, je tam velmi malý cenový rozdíl mezi 10 a 15kW verzí.
rob.brno
Příspěvky: 12
Registrován: sob zář 03, 2022 10:51 am

Re: Solax vs Growatt

Příspěvek od rob.brno »

Solarnik123 píše: pát kvě 19, 2023 9:03 am Z obema menici mam zkušenosti (growatt asi 6 mesicu, Solax 2 mesice) a tak mohu říct, ze jedině Solax G4. Growatt jsem vyměnil za Solax z prostého duvodu: growatt neni bez baterie asymetricky. Co vyrobi fotovoltaika, to rozdeli rovným dílem na faze a tim to hasne. Udávanou asymetrii umi jen s baterii (do faze dodava asymetricky prave z baterie). V aplikaci ShinePhone se vsak tvari, ze vse je asymetrické, ackoliv to tak není. Realitu poznáte az na merici, napr. v PND od cezu, jakmile vas pripoji PPP. Cili v porovnanim se Solaxem X3 10 G4 prohrává na plne čáře. U Solaxu 150% asymetrie funguje skvěle (tzn. kdyz vyrobim 5kW, tak ji dokaze na jednu fazi opravdu natlacit), akorat se musi nejprve zapnout (defaultne je vypnuta). Solaxcloud sice take pri vypnute asymetrii ukazuje jako by byla zapnuta, ale primo na menici lze prehledne videt co jde ze site na jednotlive fazi tam a zpet a jak rozděluje vykon z fotovoltaiky na jednotlive faze.
Plně souhlasím. Dokonce těch problémů je u Growattu ještě vícero.

Sice nyní vydaná(po roce a půl) verze FW pro Growatt ty největší problémy řeší, ale Solax je i ohledně tech.podpory někde jinde.

Nové verze Growattu(Mid a mod) jsou dokonce krokem zpět - nemají integrován back-up výstup a přidavný box zvládá přepnutí v čase 500msec.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“