Solax X3-Hybrid 10kW - sosání z gridu v noci

mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Solax X3-Hybrid 10kW - sosání z gridu v noci

Příspěvek od mzeman »

Ahoj,

mám problém s tím, že v noci si tahá z distribuční sítě i když mám baterku na 56%. Nevíte proč?
Štve mě, že si něco tahá když mám docela plnou baterku. Takto to dělá každý den a za měsíc to může být i 40kWh.

Dělá to i přes den viz druhá fotka.

Myslel jsem, že tím firmwarem 1.27/1.29 se to zlepší.
A někde jsem viděl, že to dělá pořád.

Mám ještě firmware 1.24 /1.25

Díky.
Přílohy
IMG_1944.jpeg
IMG_1944.jpeg (377.36 KiB) Zobrazeno 3998 x
IMG_1943.jpeg
IMG_1943.jpeg (354.22 KiB) Zobrazeno 3999 x
tomas
Příspěvky: 302
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Solax X3-Hybrid 10kW - sosání z gridu v noci

Příspěvek od tomas »

Dejte sem hodnoty z portálu měření, z distribučního elektroměru. Ten monitoring je pouze orientační.
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Solax X3-Hybrid 10kW - sosání z gridu v noci

Příspěvek od mzeman »

Toto viz obrázek?

Díky
Přílohy
IMG_1948.jpeg
IMG_1948.jpeg (181 KiB) Zobrazeno 3938 x
Momo
Příspěvky: 625
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Solax X3-Hybrid 10kW - sosání z gridu v noci

Příspěvek od Momo »

Nic ze solaxu, ale z ČEZd z portálu naměřených dat.

Jestli to nemáš, tak si to aktivuj. V distribuční portálu v pravo nahoře malá oranžová ikona PND (portál naměřených dat), aktivují to do několika pracovních dní.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Solax X3-Hybrid 10kW - sosání z gridu v noci

Příspěvek od mzeman »

OK, teď jsem si to aktivoval.
Pošlu info, až to bude aktivované.

Co tam mám poté hledat?

Díky
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Solax X3-Hybrid 10kW - sosání z gridu v noci

Příspěvek od mzeman »

Zde jsou naměřená data z distribučního portálu ČEZu viz obrázek dole.

Když se koukám v Solax aplikaci, na sloupcový graf v záložce "Spotřebovaná energie" a červené hodnoty položky "Spotřebovaná energie", tak to je spotřeba elektřiny co si tahá z distribuční sítě?
Tam má za včerejšek napsané 1,4 kWh a na distribučním portále po součtu mi vyšlo 1,2 kWh.

Jak toto omezit na nižší hodnotu, přetoky budu mít povolené až k 1.6.2023.

Díky.
čez.PNG
čez.PNG (18.35 KiB) Zobrazeno 3830 x
Přílohy
IMG_1957.jpeg
IMG_1957.jpeg (356.73 KiB) Zobrazeno 3820 x
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Solax X3-Hybrid 10kW - sosání z gridu v noci

Příspěvek od josse »


mzeman píše:Jak toto omezit na nižší hodnotu, přetoky budu mít povolené až k 1.6.2023.

Díky.
čez.PNG
Vypnout jistič před elektroměrem?
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Solax X3-Hybrid 10kW - sosání z gridu v noci

Příspěvek od mzeman »

To snad lze nastavit skrze nastavení PGRID BIAS ne?
eduard22
Příspěvky: 997
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Solax X3-Hybrid 10kW - sosání z gridu v noci

Příspěvek od eduard22 »

josse píše: čtv kvě 11, 2023 4:02 pm
mzeman píše:Jak toto omezit na nižší hodnotu, přetoky budu mít povolené až k 1.6.2023.

Díky.čez.PNG
Vypnout jistič před elektroměrem?
:lol: :D 8-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Solax X3-Hybrid 10kW - sosání z gridu v noci

Příspěvek od Diablo007 »

Je to vlastnost prostě si bude pořád něco málo brát ze sítě řešilo se to tu už mnohokrát
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Solax X3-Hybrid 10kW - sosání z gridu v noci

Příspěvek od mzeman »

Aha takže změnou nastavení PGRIDBIAS to nejde vyřešit?
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: Solax X3-Hybrid 10kW - sosání z gridu v noci

Příspěvek od Diablo007 »

Má to na každé fázi nějaký polštář od kterého teprve začne reagovat na spotřebu
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
tomas
Příspěvky: 302
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Solax X3-Hybrid 10kW - sosání z gridu v noci

Příspěvek od tomas »

Pod cca 150W spotřeby se střídač uspí, nevyplatí se pokrývat tak malou spotřebu s nízkou účinností.
Ale uspávaní jde zakázat v nastavení.
Hombre
Příspěvky: 15
Registrován: sob zář 03, 2022 10:58 pm

Re: Solax X3-Hybrid 10kW - sosání z gridu v noci

Příspěvek od Hombre »

mzeman píše: čtv kvě 11, 2023 8:46 am
Jak toto omezit na nižší hodnotu, přetoky budu mít povolené až k 1.6.2023.
Řešíte občasné přicucnutí z distribuční sítě, i když je baterka nabitá, nebo přetoky? To první je spíše vlastnost, jak píšou ostatní v tomto vlákně. Přetoky, pokud nejsou povoleny distributorem, mohou být problém a vést k pokutě. U vašeho Solaxu se primárně nastavují parametrem Export Control a "dolaďují" parametrem Pgrid Bias. První je asi jasný, ve vašem případě musí být nastaven na nulu až do 1.6.2023. O tom druhém je více napsáno třeba tady: https://gbc-solino.cz/headpage/servis/podpora/
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Solax X3-Hybrid 10kW - sosání z gridu v noci

Příspěvek od mzeman »

tomas píše: ned kvě 14, 2023 9:56 pm Pod cca 150W spotřeby se střídač uspí, nevyplatí se pokrývat tak malou spotřebu s nízkou účinností.
Ale uspávaní jde zakázat v nastavení.

Tzn. ta spotřeba z Gridu, je že mám moc malou spotřebu, proto se střídač uspí?
Jakým nastavením to lze změnit?
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Solax X3-Hybrid 10kW - sosání z gridu v noci

Příspěvek od mzeman »

Hombre píše: úte kvě 16, 2023 6:54 am
mzeman píše: čtv kvě 11, 2023 8:46 am
Jak toto omezit na nižší hodnotu, přetoky budu mít povolené až k 1.6.2023.
Řešíte občasné přicucnutí z distribuční sítě, i když je baterka nabitá, nebo přetoky? To první je spíše vlastnost, jak píšou ostatní v tomto vlákně. Přetoky, pokud nejsou povoleny distributorem, mohou být problém a vést k pokutě. U vašeho Solaxu se primárně nastavují parametrem Export Control a "dolaďují" parametrem Pgrid Bias. První je asi jasný, ve vašem případě musí být nastaven na nulu až do 1.6.2023. O tom druhém je více napsáno třeba tady: https://gbc-solino.cz/headpage/servis/podpora/
Řeším to přicucnutí, kolega Diablo řekl, že je to moc malou spotřebou domu a proto se střídač uspí a bere se gridu, nemůže to být tím?
tomas
Příspěvky: 302
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Solax X3-Hybrid 10kW - sosání z gridu v noci

Příspěvek od tomas »

mzeman píše: úte kvě 16, 2023 4:18 pm
tomas píše: ned kvě 14, 2023 9:56 pm Pod cca 150W spotřeby se střídač uspí, nevyplatí se pokrývat tak malou spotřebu s nízkou účinností.
Ale uspávaní jde zakázat v nastavení.

Tzn. ta spotřeba z Gridu, je že mám moc malou spotřebu, proto se střídač uspí?
Jakým nastavením to lze změnit?
Tady se to mění:
uspávání Solax hybrid G4
uspávání Solax hybrid G4
uspavani.png (38.31 KiB) Zobrazeno 3510 x
Hombre
Příspěvky: 15
Registrován: sob zář 03, 2022 10:58 pm

Re: Solax X3-Hybrid 10kW - sosání z gridu v noci

Příspěvek od Hombre »

mzeman píše: úte kvě 16, 2023 4:20 pm
Hombre píše: úte kvě 16, 2023 6:54 am
mzeman píše: čtv kvě 11, 2023 8:46 am
Jak toto omezit na nižší hodnotu, přetoky budu mít povolené až k 1.6.2023.
Řešíte občasné přicucnutí z distribuční sítě, i když je baterka nabitá, nebo přetoky? To první je spíše vlastnost, jak píšou ostatní v tomto vlákně. Přetoky, pokud nejsou povoleny distributorem, mohou být problém a vést k pokutě. U vašeho Solaxu se primárně nastavují parametrem Export Control a "dolaďují" parametrem Pgrid Bias. První je asi jasný, ve vašem případě musí být nastaven na nulu až do 1.6.2023. O tom druhém je více napsáno třeba tady: https://gbc-solino.cz/headpage/servis/podpora/
Řeším to přicucnutí, kolega Diablo řekl, že je to moc malou spotřebou domu a proto se střídač uspí a bere se gridu, nemůže to být tím?
Bylo by dobré, kdybyste si o tom něco načetl - v manuálu, tady na fóru se to taky už vícekrát probíralo, a část vysvětlení je i v odkazu, který jsem posílal výše. Pak budete lépe rozumět souvislostem.
První důvod přicucavani je přechod do standby - při nízkém odběru. A to vlastně není přicucavani, ale vyloženě odběr veškeré spotřeby ze sítě. Já to vídám typicky v noci, když vypne lednička i mrazák současně. Dá se ovlivnit parametrem Hotstandby Settings.
Druhý důvod jsou náhlé výkyvy v příkonu - zapnutí náročnějšího spotřebiče. Zde se už jedná o to krátké přicucnutí. To se dá ovlivnit parametrem Pgrid Bias - viz můj odkaz na gbc-solino.

A ještě jedna poznámka: nenechte se zmást grafem, který maluje Solax. Jedná se o okamžité hodnoty v čase, odečtené každých pět minut, které jsou spojeny křivkou, takže to vypadá jako spojité měření, a působí to dojmem, že plocha nad/pod křivkou ukazuje celkové hodnoty (výroby/spotřeby atd.), ale tak to neni. Během každých pět minut dojde ke stovkám změn - stačí se chvíli dívat přímo na displej měniče.
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Solax X3-Hybrid 10kW - sosání z gridu v noci

Příspěvek od mzeman »

Hombre děkuji Vám za vysvětlení. Už je mi to více jasné. Asi jsem to z toho Solina úplně nepochopil, ale Váš výklad ano.


Jen bych se chtěl od Vás vysvětlit co bych měl nastavit na PGRIDBIAS když nechci v létě cucat z gridu.

Mockrát děkuji.
Hombre
Příspěvky: 15
Registrován: sob zář 03, 2022 10:58 pm

Re: Solax X3-Hybrid 10kW - sosání z gridu v noci

Příspěvek od Hombre »

Neumím to vysvětlit lépe, než jak je to napsáno v tom článku. Zkuste si ho pozorně projít - je to vždy "něco za něco":
Nově ve střídači Solax Hybrid G4 je implementována funkce Pgrid Bias, která byla speciálně vyvinuta pro český trh v závislosti na typu smlouvy PP a preferencích vlastníka FVE.

Pgrid Bias = DISABLE – střídač reguluje na přesně nastavenou hodnotu.
Příklad: Export Control = 0 W a Pgrid Bias = DISABLE. V této kombinaci nastavení bude střídač regulovat na 0 W, ale může se stát, že při náhlém požadavku na dokrytí velkého množství energie – např. sepnutí topné spirály si střídač vezme na pár okamžiků energii ze sítě, než plně dokryje tuto zátěž. Analogicky platí i v opačném případě, že při rozepnutí této vysoké zátěže střídač může poslat malé množství energie do DS, než doreguluje na 0 W.

Závěr: Toto nastavení se hodí pro zákazníky, kteří mají povolený přetok do sítě a jsou ochotni akceptovat občasnou spotřebu ze sítě v důsledku rychlého sepnutí vysoké zátěže, pokud mají nastavený Export Control = 0 W. V ostatních případech, kdy Export Control = jakákoliv kladná hodnota by mělo být Pgrid Bias také nastaveno na DISABLE.

Pgrid Bias = INV – střídač stále odebírá ze sítě cca 40 W
Příklad: Export Control = 0 W a Pgrid Bias = INV. V této kombinaci nastavení bude střídač stále odebírat (spotřebovávat) energii ze sítě cca 40 W tak, aby při náhlém rozpojení vysoké zátěže eliminoval poslání energie do DS, jelikož si střídač tímto odběrem tvoří tzv. rezervu pro tento možný přetok.

Závěr: Toto nastavení se hodí pro zákazníky, kteří nemají povolený žádný přetok do sítě. Efektivněji toto nastavení funguje za použití originálních měřících proudových traf.

Pgrid Bias = GRID – střídač stále posílá do sítě cca 40 W
Příklad: Export Control = 0 W a Pgrid Bias = GRID. V této kombinaci nastavení bude střídač stále posílat do sítě cca 40 W tak, aby pří náhlém sepnutí vysoké zátěže např. topné spirály nedošlo ke krátkému odběru energie z DS, než střídač plně dokryje tuto zátěž.

Závěr: Toto nastavení se hodí pro zákazníky, kteří sice mají povolenou dodávku do sítě, ale chtějí mít nastavený Export Control = 0 W a zároveň nechtějí, aby si střídač na krátkou chvíli bral energii z DS v případě náhlého sepnutí vysoké zátěže.
mzeman
Příspěvky: 74
Registrován: ned dub 03, 2022 2:16 pm

Re: Solax X3-Hybrid 10kW - sosání z gridu v noci

Příspěvek od mzeman »

A co přesně dělá nastavení "Export Control"?

Když chci neodebírat energii z gridu, ale normálně dávat přetoky mému vykupovateli, tak mám mít nastaveno na hodnotu 0W?

Děkuji
tomas
Příspěvky: 302
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Solax X3-Hybrid 10kW - sosání z gridu v noci

Příspěvek od tomas »

Na střídači který je regulován proudovými cívkami (regulace pomocí elektroměru může být jiná) s nastavením Pgrid Bias = GRID jsem oproti uvedené dodávce 40W naměřil podružným elektroměrem s MID spotřebu kolem 60W při výrobě z aku (v noci). Při výrobě z panelů a nabíjení akumulátoru přebytky jsem naměřil dodávku do DS kolem 20W. Ostatní varianty ještě vyzkouším.
BC21
Příspěvky: 4
Registrován: pát zář 22, 2023 9:46 pm

Re: Solax X3-Hybrid 10kW - sosání z gridu v noci

Příspěvek od BC21 »

tomas píše: úte kvě 16, 2023 7:56 pm
mzeman píše: úte kvě 16, 2023 4:18 pm
tomas píše: ned kvě 14, 2023 9:56 pm Pod cca 150W spotřeby se střídač uspí, nevyplatí se pokrývat tak malou spotřebu s nízkou účinností.
Ale uspávaní jde zakázat v nastavení.

Tzn. ta spotřeba z Gridu, je že mám moc malou spotřebu, proto se střídač uspí?
Jakým nastavením to lze změnit?
Tady se to mění:
uspavani.png
Solax X3-Hybrid-8.0D (G4)
Dobrý den,
při nabitých bateriích a velkém přetoku do sítě je denní spotřeba ze sítě měřená na elektroměru 2-4 kWh.
Na grafu solaxcloudu, který vjadřuje spotřebu ze sítě a dodávku do sítě je pod nulovou linkou vidět po celou dobu, mimo výroby z panelů, že domovní spotřeba je pokrývána z veřejné sítě v zákmitech do cca 500W. Požádal jsem podporu ze strany dodavatele elektrárny a zároveň dodavatele energie, aby vypnul funkci Hot Standby. Údajně to vypnul, ale na gafech a na elektroměru je to další dny pořád stejné, žádná bzměna v chování viz obrázek níže. Nechci se s tím smířit, co mám dělat. Ovládání funkce je údajně v pokročilém režimu nepřístupné pro nkoncového uživatele.
Díky.
graf spoteby 22.9..jpg
graf spoteby 22.9..jpg (72.72 KiB) Zobrazeno 2395 x
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Solax X3-Hybrid 10kW - sosání z gridu v noci

Příspěvek od brumlaj »

BC21 píše: pát zář 22, 2023 10:12 pm ...... co mám dělat. .......
vypni jistič před elektroměrem.
tomas
Příspěvky: 302
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Solax X3-Hybrid 10kW - sosání z gridu v noci

Příspěvek od tomas »

Není v tu dobu napětí v síti vyšší než 241,5 V?
viewtopic.php?t=2422
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“