výkup přetoků

Odpovědět
Sten77
Příspěvky: 145
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Sten77 »

Distribuci vždy platí kupující.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 337
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: výkup přetoků

Příspěvek od vk_1 »

Sten77 píše: úte kvě 23, 2023 2:03 pm Distribuci vždy platí kupující.
Tak to je super, dík!
Momo
Příspěvky: 573
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Momo »

Tato sobota a neděle pro mne byla posledním varováním před očekávanými cenami SPOTu v následujícím období. Už jsem to psychycky nevydržel, třeba jsem udělal chybu. Ukáže čas.
Pokud bychom se pohybovali čistě v tržním prostředí, proti nabídce (z FVE) by se rychle vytvořila poptávka po nízkých cenách a ty by rychle stouply až by našly rovnovážnou úroveň. Ale ze SPOTu může nyní nakupovat jenom ten, kdo má průběhové měření spotřeby/výroby.

O víkendu vypráno všechno prádlo, nádobí umyto, navařeno, vyluxováno, bazén 33° (akumulace na další chladnější dny, ne že by to byla příjemná teplota na koupání)...
Ještě dobře, že mám automatiku na vypínání přetoků. V neděli jsem dokonce raději na kritické hodiny na trvdo odpojil od DS.

V pátek měním "mikrozdroj" na "výrobnu". Současně dostanu nový výrobní EAN. Bylo mou chybou, že jsem o něj nezažádal už vlednu. Čekal jsem totiž na legislativu s umožněním navýšení výkonu nad 10 kW a nechtěl aby běžela dvě řízení. Teď vím, že bych to v pohodě stihnul.

Novým EANem automaticky zaniká smlouva o výkupu s bezdodavatele.cz, aspoň není potřeba čekat na výpovědní lhůtu.

I přes všechny výhrady jsem podepsal za fix s Centropolem za 3,50 Kč/kWh. Důležitá bude letní sezóna, kde se bude vyrábět nejvíce. Pokud bude na burze cena na podzim nebo v zimě vyšší, asi mě to nemusí trápit, protože té přebytečné energie bude mnohem méně.

Odpadnou mi problémy s řízením prodeje podle SPOTu, podstatně se sníží cyklování baterek.

Asi budu i nadále ohřívat bojler elektřinou, i když plynem mi vychází cenovka 3 Kč/kWh. Ale je tam nepřímotopný ohřev v kotli, trubkami se dostane do bojleru a přes (i když obrovskou teplosměnnou plochu 1 m2) se teprve ohřívá bojler. Proto tam bude asi nižší účinnost než v případě elektřiny a ceny přípravy TV pak budou podobné. Navíc budou menší příjmy z prodeje přebytků a menší faktura za plyn.
Mohu tedy vypnout ohřev plynem a snížit teplotu na termostatu elektrického ohřevu, aby nebyly zbytečně velké tepelné ztráty rozdílem teplot. Dosud mi to nevadilo, protože jsem ohříval pouze za nízkých cen elektřiny. Také bych nově ohříval jenom někde v oblasti největších výkonových špiček kolem poledne, abych necykloval baterku.

Podobně automatika s bazénem bude pouštět vyhřívání bazénu pouze v největších špičkách.

Jinak vyhlížím komunitní energetiku, kde bych rád dodával svým příbuzným nebo kamarádům. Ti teď berou za 6,- Kč, možná to už trochu začalo klesat, ale spíš ne.
Vytvořili bychom nějaké energetické společenství. Zajistil byh tak rychlou návratnost FVE bez závislosti na ceně výkupu.

---------

Pro nákup si nechávám bezdodavatele.cz. Stejně u někoho musím být. Při výkonu 15 kW bych měl být soběstačný kromě 12/01.
Tuším, že v zimě by šlo v případě příznivých cen nabíjet baterku.
Mám tarif D02d, takže nějaké trejdování (nákup na spotu / prodej za FIX) pro mne není, platím vysokou distribuci.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Patr
Příspěvky: 61
Registrován: pát pro 09, 2022 5:31 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Patr »

Momo píše: úte kvě 23, 2023 3:21 pm Tato sobota a neděle pro mne byla posledním varováním před očekávanými cenami SPOTu v následujícím období. Už jsem to psychycky nevydržel, třeba jsem udělal chybu. Ukáže čas.
Pokud bychom se pohybovali čistě v tržním prostředí, proti nabídce (z FVE) by se rychle vytvořila poptávka po nízkých cenách a ty by rychle stouply až by našly rovnovážnou úroveň. Ale ze SPOTu může nyní nakupovat jenom ten, kdo má průběhové měření spotřeby/výroby.

O víkendu vypráno všechno prádlo, nádobí umyto, navařeno, vyluxováno, bazén 33° (akumulace na další chladnější dny, ne že by to byla příjemná teplota na koupání)...
Ještě dobře, že mám automatiku na vypínání přetoků. V neděli jsem dokonce raději na kritické hodiny na trvdo odpojil od DS.

V pátek měním "mikrozdroj" na "výrobnu". Současně dostanu nový výrobní EAN. Bylo mou chybou, že jsem o něj nezažádal už vlednu. Čekal jsem totiž na legislativu s umožněním navýšení výkonu nad 10 kW a nechtěl aby běžela dvě řízení. Teď vím, že bych to v pohodě stihnul.

Novým EANem automaticky zaniká smlouva o výkupu s bezdodavatele.cz, aspoň není potřeba čekat na výpovědní lhůtu.

I přes všechny výhrady jsem podepsal za fix s Centropolem za 3,50 Kč/kWh. Důležitá bude letní sezóna, kde se bude vyrábět nejvíce. Pokud bude na burze cena na podzim nebo v zimě vyšší, asi mě to nemusí trápit, protože té přebytečné energie bude mnohem méně.

Odpadnou mi problémy s řízením prodeje podle SPOTu, podstatně se sníží cyklování baterek.

Asi budu i nadále ohřívat bojler elektřinou, i když plynem mi vychází cenovka 3 Kč/kWh. Ale je tam nepřímotopný ohřev v kotli, trubkami se dostane do bojleru a přes (i když obrovskou teplosměnnou plochu 1 m2) se teprve ohřívá bojler. Proto tam bude asi nižší účinnost než v případě elektřiny a ceny přípravy TV pak budou podobné. Navíc budou menší příjmy z prodeje přebytků a menší faktura za plyn.
Mohu tedy vypnout ohřev plynem a snížit teplotu na termostatu elektrického ohřevu, aby nebyly zbytečně velké tepelné ztráty rozdílem teplot. Dosud mi to nevadilo, protože jsem ohříval pouze za nízkých cen elektřiny. Také bych nově ohříval jenom někde v oblasti největších výkonových špiček kolem poledne, abych necykloval baterku.

Podobně automatika s bazénem bude pouštět vyhřívání bazénu pouze v největších špičkách.

Jinak vyhlížím komunitní energetiku, kde bych rád dodával svým příbuzným nebo kamarádům. Ti teď berou za 6,- Kč, možná to už trochu začalo klesat, ale spíš ne.
Vytvořili bychom nějaké energetické společenství. Zajistil byh tak rychlou návratnost FVE bez závislosti na ceně výkupu.

---------

Pro nákup si nechávám bezdodavatele.cz. Stejně u někoho musím být. Při výkonu 15 kW bych měl být soběstačný kromě 12/01.
Tuším, že v zimě by šlo v případě příznivých cen nabíjet baterku.
Mám tarif D02d, takže nějaké trejdování (nákup na spotu / prodej za FIX) pro mne není, platím vysokou distribuci.
Muzu se zeptat na podrobnosti smlouvy s Centropolem? Fix 3,50 je na rok, bez nutnosti od nich odebirat a smlouva sepsana jeste pred ziskanim vyrobniho EANu? Vyuctovani delaji mesicne nebo v jakem intervalu?
Jsem v situaci, kdy cekam na vymenu 4Q elektromeru (cca do 14 dnu by melo byt hotove) a premyslim, komu se upsat na pretoky. 3,50 kc fix je v soucasne dobe velmi ojedinela nabidka a tusim v tom nejaky hacek...
9,9 kWp (V/Z: 3,85 / 6,05 kWp); Goodwe 10K-ET; Pylontech H1 14,2 kWh
Momo
Příspěvky: 573
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Momo »

Patr píše: úte kvě 23, 2023 8:36 pm Muzu se zeptat na podrobnosti smlouvy s Centropolem? Fix 3,50 je na rok, bez nutnosti od nich odebirat a smlouva sepsana jeste pred ziskanim vyrobniho EANu? Vyuctovani delaji mesicne nebo v jakem intervalu?
Jsem v situaci, kdy cekam na vymenu 4Q elektromeru (cca do 14 dnu by melo byt hotove) a premyslim, komu se upsat na pretoky. 3,50 kc fix je v soucasne dobe velmi ojedinela nabidka a tusim v tom nejaky hacek...
Podmínky:
- Smlouva na dobu neurčitou, výpovědní lhůta 3 měsíce
- Mikrozdroj registrovaný a připravený pro provoz u Distributora (platí i pro výrobny do 50 kW, moje poznámka)
- Kupní cena za je stanovena v jednotkové výši, a to 3500,- Kč/MWh, žádné měsíční poplatky
- Vyúčtování se zasílá na e-mailovou adresu a probíhá jednou ročně, vždy k 31.5., daného roku.
- Platba (částka za vykoupenou elektřinu) je zasílána vždy na bankovní účet, a výpis na e-mailovou adresu.

EAN jsem měl přidělený již ve smlouvě o připojení. Chtěli jenom potvrzení, od kdy bude výrobní EAN aktivní.
Dnes snad odesláno na OTE, tam se to může zdržet.

Nejsem ze svého výběru nadšený, ale obdobná možnost v současné době nebyla.

Vadi mi tam to roční vyúčtování, ale z těch prodejů nezbohatnu ani na nich nejsem závislý.
Pak je tam nerovnost při výpovědi. Pokud chci vypovědět já, čekám tři měsíce. Pokud oni, sníži cenu a já mám 14 dní na odchod k někomu jinému.
A taky jejich historie, kdy jejich smluvní naháněči verbovali důchodce.
Nicméně jsem byl (a pro spotřebu zůstanu) u bezdodavatele.cz, kde snad jsou manažeři z bývalé Bohemky...
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Patr
Příspěvky: 61
Registrován: pát pro 09, 2022 5:31 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Patr »

Chapu to spravne, ze tu "zkracenou" vypovedni dobu 14 dnu mate vzdy, kdyz dojde ze strany Centropolu ke zmene vykupni ceny? Cili klidne treba hned od 1.7., jelikoz tu vysokou cenu podle me dlouho neudrzi?
Rocni vyuctovani by me taky az tak nevadilo.
9,9 kWp (V/Z: 3,85 / 6,05 kWp); Goodwe 10K-ET; Pylontech H1 14,2 kWh
h4nz3k
Příspěvky: 11
Registrován: pát zář 09, 2022 6:41 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od h4nz3k »

Momo píše: úte kvě 23, 2023 9:57 pm
Patr píše: úte kvě 23, 2023 8:36 pm Muzu se zeptat na podrobnosti smlouvy s Centropolem? Fix 3,50 je na rok, bez nutnosti od nich odebirat a smlouva sepsana jeste pred ziskanim vyrobniho EANu? Vyuctovani delaji mesicne nebo v jakem intervalu?
Jsem v situaci, kdy cekam na vymenu 4Q elektromeru (cca do 14 dnu by melo byt hotove) a premyslim, komu se upsat na pretoky. 3,50 kc fix je v soucasne dobe velmi ojedinela nabidka a tusim v tom nejaky hacek...
Podmínky:
- Smlouva na dobu neurčitou, výpovědní lhůta 3 měsíce
- Mikrozdroj registrovaný a připravený pro provoz u Distributora (platí i pro výrobny do 50 kW, moje poznámka)
- Kupní cena za je stanovena v jednotkové výši, a to 3500,- Kč/MWh, žádné měsíční poplatky
- Vyúčtování se zasílá na e-mailovou adresu a probíhá jednou ročně, vždy k 31.5., daného roku.
- Platba (částka za vykoupenou elektřinu) je zasílána vždy na bankovní účet, a výpis na e-mailovou adresu.

EAN jsem měl přidělený již ve smlouvě o připojení. Chtěli jenom potvrzení, od kdy bude výrobní EAN aktivní.
Dnes snad odesláno na OTE, tam se to může zdržet.

Nejsem ze svého výběru nadšený, ale obdobná možnost v současné době nebyla.

Vadi mi tam to roční vyúčtování, ale z těch prodejů nezbohatnu ani na nich nejsem závislý.
Pak je tam nerovnost při výpovědi. Pokud chci vypovědět já, čekám tři měsíce. Pokud oni, sníži cenu a já mám 14 dní na odchod k někomu jinému.
A taky jejich historie, kdy jejich smluvní naháněči verbovali důchodce.
Nicméně jsem byl (a pro spotřebu zůstanu) u bezdodavatele.cz, kde snad jsou manažeři z bývalé Bohemky...
Oni to vezmou i když od nich neodebíráš?
Na stránkách v podmínkách mají, že od nich musíš odebírat, jinak to nejde, jak se ti to podařilo? :)
mkh
Příspěvky: 5
Registrován: sob kvě 20, 2023 7:10 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od mkh »

h4nz3k píše: stř kvě 24, 2023 9:36 am Oni to vezmou i když od nich neodebíráš?
Na stránkách v podmínkách mají, že od nich musíš odebírat, jinak to nejde, jak se ti to podařilo? :)
Píše, že mění mikrozdroj na výrobnu. Jako registrovaný výrobce (s licencí) nemusíš mít u nich odběr.
Momo
Příspěvky: 573
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Momo »

Podmínku, že od nich musím odebírat, jsem nikde neviděl, ani při komunikaci s Centropolem nebyla zmíněna. Ve smlouvě také ne.
Mají to popsáno jako "mikrozdroj" do 50 kW (i ve smlouvě), což je nesmysl, mikrozdroj je jenom do 10 kW. Do 50 kW je výrobna bez nutnosti licence.

Trochu je mi záhadou, proč vloni byly vysoké ceny na SPOTu a nízké fixy a letos je to naopak...
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: výkup přetoků

Příspěvek od danidani »

Že je o slunném víkendu spot nízko, s tím už jsem se tak nějak sžil. Teď ale koukám, že (po odečtení marže pro obchodníka) se vykupuje za zápor i zítra (ve čtvrtek) mezi 13. a 14. hodinou :|

Tak jsem zvědav na porovnání spot/fix na konci roku (zůstávám na spotu :stupidme:)
Momo
Příspěvky: 573
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Momo »

danidani píše: stř kvě 24, 2023 7:00 pm Že je o slunném víkendu spot nízko, s tím už jsem se tak nějak sžil. Teď ale koukám, že (po odečtení marže pro obchodníka) se vykupuje za zápor i zítra (ve čtvrtek) mezi 13. a 14. hodinou :|

Tak jsem zvědav na porovnání spot/fix na konci roku (zůstávám na spotu :stupidme:)
Na konci roku mě to nebude tak moc zajímat jako teď, kdy je maximální výroba v roce. Na konci roku budu vyrábět 10 % toho, co teď.

A to ještě mi bezdodavatele.cz na infolince říkali, že ten poplatek za zprostředkování prodeje je pro výrobnu nad 10 kW vyšší.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: výkup přetoků

Příspěvek od danidani »

Myslel jsem porovnání v součtu za celý rok, blbě jsem to napsal :-)

Prodávám přes Entri, ti si sráží 500 CZK/MWh + 19 CZK za fakturu.

Zatím vychází průměrná cena (po srážce) za měsíc (samozřemě záleží, jak se komu daří dodávat do "drahých" hodin, já to nijak neoptimalizuju):

02/23 ... 2 875
03/23 ... 2 081
04/23 ... 1 500
Momo
Příspěvky: 573
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Momo »

Tak u mě to bylo s bezdodavatelem (po odečtení poplatků 300 Kč + DPH) takto:
02/23 ... 2 767
03/23 ... 2 170
04/23 ... 2 151

Optimalizuji až v 05/23.
Teď vybíjím za 180 EUR/MWh mínus ty poplatky. Pak do rána vydržet a pak do sítě posílat aktuální výrobu a až začne být cena špatná, tak nabíjet baterku. Tohle jsem chtěl naprogramovat, ale šel jsem na ten fix..................

Pro zajímavost:
08/22 ... 9 829
Začátek mého obchodování na SPOTu.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 337
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: výkup přetoků

Příspěvek od vk_1 »

Momo píše: stř kvě 24, 2023 6:51 pm Trochu je mi záhadou, proč vloni byly vysoké ceny na SPOTu a nízké fixy a letos je to naopak...
Protože vládní zastropování cen.
Co se týká kontraktů na burze, tak tam je aktuální průměrná spotová cena blízko delším kontraktům.
Jen prostě obchodníci v ČR nakoupili něco dopředu za draho, k tomu navíc se snaží maximálně využít zastropování, protože jim to stát doplatí.

Cena plynu je teď (červen-červenec) 30 EUR/MWh, takže elektřina přes 100 EUR v létě moc nebude.
A je to dobře. Aspoň to časem ochodníci zlevní i lidem na fixech, a průmysl neumře.
Screenshot 2023-05-24 at 20.58.49.png
Screenshot 2023-05-24 at 20.58.49.png (56.46 KiB) Zobrazeno 1779 x
eduard22
Příspěvky: 955
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: výkup přetoků

Příspěvek od eduard22 »

Když už tak prosím "zastropování" a ne zastropování.

Je to prachsprostá plošná dotace a navíc ne odberatelům (co jim to je zapotřebí) ale dodavateli... (i za ty co to nemaj zapotřebí...).

"Zastropování" je jen politický marketingový termín. Podobně jako zdravotní "pojištění" vpravdě však další daň...

Doplněno: samozřejmě tím vláda opět zbytečně navýšila cenu elektriky právě o (na) tudotací!...
Podobný jak dotace navyšuje ceny FVE...

Samozřejmě Teď se moc nehrne nikdo z dodavatelů Snížit cenu energie nebo FVE, neb by pak kasíroval méně než konkurence...

Dotace je zlo!!! (a je jedno za jakej název se schová...)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Momo
Příspěvky: 573
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Momo »

Já vidím za propadem cen na SPOTu hlavně přetlak na straně nabídky. Loni nešlo prodávat bez druhého EANu jinému než svému dodavateli. Zrušení tohoto omezujícího opatření vrhlo na SPOT spoustu energie. Navíc spousta nových zdrojů.
Naopak se od nového roku omezila strana poptávky, protože bez průběhové měření nelze ze SPOTu odebírat.

Normálně by se situace vyřešila rychle. Na straně poptávky by začal růst zájem.
Takhle se spíš bude samoregulací omezovat strana nabídky, každý si rozmyslí to za nízkou cenu prodávat. Buď nevyrobí nebo bude hledat cesty, jak spotřebovat sám. Nebo časovat část prodeje.

Cestu vidím po novém roce v komunitní energetice. Lepší než aby ta komunita byla na SPOTu, takhle z toho navíc nezaplatí DPH a poplatky zprostředkovatelům.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Patr
Příspěvky: 61
Registrován: pát pro 09, 2022 5:31 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Patr »

Momo píše: stř kvě 24, 2023 6:51 pm Podmínku, že od nich musím odebírat, jsem nikde neviděl, ani při komunikaci s Centropolem nebyla zmíněna. Ve smlouvě také ne.
Mají to popsáno jako "mikrozdroj" do 50 kW (i ve smlouvě), což je nesmysl, mikrozdroj je jenom do 10 kW. Do 50 kW je výrobna bez nutnosti licence.

Trochu je mi záhadou, proč vloni byly vysoké ceny na SPOTu a nízké fixy a letos je to naopak...
Jeste bych se prosim chtel zeptat, jak presne je to u Centropolu s tou pripadnou vypovedi ze strany zakaznika. Jsou to vzdy a za vsech okolnosti ty 3 mesice nebo je to v pripade zmeny ceny vykupu, coz muze byt nekolikrat do roka, kratsi doba? Chapu, ze kdyz da vypoved Centropol, mate na rozhodnuti/akceptaci 14 dnu, ale napriklad v pripade "rapidniho" snizeni ceny by byly ty 3 mesice docela nevyhodne (zmeni k 1.6. a nez se clovek od nich vyvaze, je po sezone.....).
9,9 kWp (V/Z: 3,85 / 6,05 kWp); Goodwe 10K-ET; Pylontech H1 14,2 kWh
tomasi02
Příspěvky: 84
Registrován: ned říj 09, 2022 8:25 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od tomasi02 »

:D
Patr píše: pát kvě 26, 2023 10:38 pm
Momo píše: stř kvě 24, 2023 6:51 pm Podmínku, že od nich musím odebírat, jsem nikde neviděl, ani při komunikaci s Centropolem nebyla zmíněna. Ve smlouvě také ne.
Mají to popsáno jako "mikrozdroj" do 50 kW (i ve smlouvě), což je nesmysl, mikrozdroj je jenom do 10 kW. Do 50 kW je výrobna bez nutnosti licence.

Trochu je mi záhadou, proč vloni byly vysoké ceny na SPOTu a nízké fixy a letos je to naopak...
Jeste bych se prosim chtel zeptat, jak presne je to u Centropolu s tou pripadnou vypovedi ze strany zakaznika. Jsou to vzdy a za vsech okolnosti ty 3 mesice nebo je to v pripade zmeny ceny vykupu, coz muze byt nekolikrat do roka, kratsi doba? Chapu, ze kdyz da vypoved Centropol, mate na rozhodnuti/akceptaci 14 dnu, ale napriklad v pripade "rapidniho" snizeni ceny by byly ty 3 mesice docela nevyhodne (zmeni k 1.6. a nez se clovek od nich vyvaze, je po sezone.....).
Viz.muj příspěvek z
Příspěvek pon kvě 15, 2023 11:30 am
Patr
Příspěvky: 61
Registrován: pát pro 09, 2022 5:31 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Patr »

Jo.... tak to jsem prehlidl :) Pokud je to opravdu tak, tak by se to s nima asi dalo zkusit.
9,9 kWp (V/Z: 3,85 / 6,05 kWp); Goodwe 10K-ET; Pylontech H1 14,2 kWh
jachym
Příspěvky: 4
Registrován: pon dub 10, 2023 6:12 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od jachym »

Dnes už cena na spotu záporná od 9 h ráno. Zatím je to jen o víkendech při jasném počasí, ale trochu mě děsí letní prázdniny. Zatím to řeším manuálním přepnutím do "off-grid" režimu, ale toto nemůžu dělat celé prázdniny. Prádlo je vyprané, usušené, nádobí umyté a tráva posekaná :D .

Mám teď spot od Entri, problém je, že mám výhodnou cenu dodávky od ČEZu, pokud bych chtěl prodávat třeba Centropolu, přijdu o ní a půjdu pravděpodobně na stropovou cenu, což nechci.
a9fd9dfa-cbca-4a24-bd2b-3c72a12dfdf6.png
a9fd9dfa-cbca-4a24-bd2b-3c72a12dfdf6.png (42.38 KiB) Zobrazeno 1261 x
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 337
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: výkup přetoků

Příspěvek od vk_1 »

jachym píše: ned kvě 28, 2023 9:47 am Mám teď spot od Entri, problém je, že mám výhodnou cenu dodávky od ČEZu, pokud bych chtěl prodávat třeba Centropolu, přijdu o ní a půjdu pravděpodobně na stropovou cenu, což nechci.
"Spot" pro výkup fotovoltaiky od Entri se neřídí podle "Vnitrodenní trh", ale "Denní trh".
Nicméně je to dnes podobné, je prostě neděle a všude v Evropě je jasno. Nečekal jsem to takhle rychle, ale je to dobře, třeba nám v Evropě i nějaký průmysl zbyde :)
Zcheva
Příspěvky: 6
Registrován: stř bře 08, 2023 8:42 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od Zcheva »

Náhodou netuší někdo z Vás, jestli se dá odejít od firmy Entri (smlouva do konce roku) a zbavit se spotu a přejít raději na fix. Nebo jaká se platí pokuta. Celé léto bude spot asi v záporu.
mkh
Příspěvky: 5
Registrován: sob kvě 20, 2023 7:10 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od mkh »

Momo píše: čtv kvě 25, 2023 1:17 pm Já vidím za propadem cen na SPOTu hlavně přetlak na straně nabídky. Loni nešlo prodávat bez druhého EANu jinému než svému dodavateli. Zrušení tohoto omezujícího opatření vrhlo na SPOT spoustu energie. Navíc spousta nových zdrojů.
Naopak se od nového roku omezila strana poptávky, protože bez průběhové měření nelze ze SPOTu odebírat.
Ano, je větší nabídka než spotřeba, proto ceny jdou až do mínusu. Ale druhý EAN nemá na cenu spotu žádný vliv, týká se jen mikrozdrojů. Je to české specifikum a tímto ani nevznikly nové zdroje, protože i s jedním EANem šlo do sítě dodávat.
A jak se omezila od nového roku poptávka po spotu? Ti kdo na spotu byli, mohli zůstat. Nově připojené FVE dostanou průběhové měření automaticky. A dodavatelé pružně zareagovali a dali spotový tarif na měsíc, kde není potřeba průběhové měření. Takže potenciálních spotových zákazníků jen přibývá.

Spotovou cenu na stránkách OTE neurčuje česká výroba a spotřeba, ale státy v Evropě zapojené do jednotného trhu. Viz dnešní pondělí, je pracovní den a ceny jsou záporné. Proč? V Německu, Rakousku, Francii, Belgi, Holandsku je státní svátek. A to je významný pokles spotřeby.
Řekl bych, až bude 5.-6. července státní svátek u nás, tak na spotové ceně to poznat nepůjde.
Navíc ceny na spotu nejsou jen o FVE. V zimě šel pozorovat pokles cen, když v severozápadní Evropě hodně foukalo.

Obrázek
Přílohy
OTE 2023-05-29 133020.png
OTE 2023-05-29 133020.png (19.08 KiB) Zobrazeno 1091 x
TomB
Příspěvky: 34
Registrován: pát kvě 06, 2022 4:44 pm

Re: výkup přetoků

Příspěvek od TomB »

Aktuální info z Entri po dotazu na záporné ceny během dne:
Dobrý den,
výkup probíhá vždy za akutální hodinové ceny a to i ve chvíli, kdy cena klesne pod 250,- Kč / MWh. V daný moment budete platit za dodávku do sítě.
S ohledem na dodané množství v rámci KWh a ceně, která bude v mínusové hodnotě, mluvíme o částce menší jak halíř. Jedná se tak o zanedbatelnou hodnotu. V případě, že další hodiny budou ceny na burze ve stovkách, nebo tisích Kč, tak mínusovou hodnotu v konečném vyúčtování ani nezaznamenáte.
Mínusové hodnoty nastávají ve chvílích, kdy je nízká poptávka a je veliký přebytek elektrické energie. Nejčasteji tak ve sváteční dny.
Doporučujeme cenu sledovat na https://www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trh ... /denni-trh a případně v době záporných cen své přetoky zakázat či spotřebovat.
Děkujeme za pochopení.
baader
Příspěvky: 45
Registrován: čtv pro 02, 2021 7:47 am

Re: výkup přetoků

Příspěvek od baader »

Dělali jste si někdo teď přehled cen výkupu/podmínky/poplatky atd.? To, co někteří nabízeli fixně před dvěma měsíci vzhledem k situaci na trhu už neplatí a otázkou je, zda se vyplatí řešit zrušení spot prodeje a sjednat ještě nyní nějaký fixní produkt. Díky za info.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“