Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Odpovědět
the_miracle
Příspěvky: 38
Registrován: čtv čer 16, 2022 8:32 am
Bydliště: Praha západ
Výkon panelů v FVE [Wp]: 5400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od the_miracle »

Tak pravděpodobně to mají již jinak. Dnes mi poslali návrh smlouvy a odpověď na můj dotaz:

Já: Chápu správně princip fungování tarifu tak, že v momentě zahájení jeho využívání je spuštěno vyrovnávací období 1 rok bez ohledu na to, kdy využívání tarifu započne? Pokud by tedy došlo k zahájení využívání nyní, je možné přetoky z tohoto léta využívat následující zimu, pokud by naopak k zahájení využívání došlo na podzim, bude spotřebovaná energie nad výrobu z následující zimy ponížena o přetoky v následujícím létě?


Odpověď: Je to tak, že po nastavení produktu Elektřina pro soláry bude zúčtovací období na 1 rok bez ohledu na to, kdy započne. Bude Vám vystavena mimořádná faktura do 30.4.2023, a poté Vám již bude zasíláno roční vyúčtování odběrného místa od 1.5. - 30.4.

Pravděpodobně by tedy využili již těch 14 dní staré vyúčtování, které budou vydávat kvůli PPP. Takže bych na to prodělal teď těch 15 dní, kdy už bych za spotřebu platil 5,75 Kč místo 1,75 Kč / kWh.
Praha západ, 5,4 kWp, 6x450 Wp východ, 4x450 Wp jih, 2x450 Wp západ, 3x Pylontech 3,55 kWh, Victron MPPT 150/100, 3x Victron Multiplus II 3000
gb3313
Příspěvky: 20
Registrován: ned črc 17, 2022 2:01 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od gb3313 »

Nové postřehy redaktora HN o virtuální baterii
https://tech.hn.cz/c7-67204330-15srp4-ff7ad2c6efbebdf

Zřejmě opravdu došlo ke změnám ve fakturačních obdobích (dříve leden-prosinec). Jinak ty zálohy alespoň u mne šly snížit přes portál.
Semeno
Příspěvky: 15
Registrován: čtv říj 13, 2022 12:45 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Semeno »

Podělím se o pokračující zkušenost (dříve jsem psal žádost o radu a své úvahy s rozhodnutím zda EpS nebo výkup). Shrnu: nejdřív na střechu 10kWp (srpen 22), hned potom TČ (listopad 22). Plynový kotel pryč. PPP prosinec 22. Roční spotřeba 9 až 9,5 MWh v rodinném domě s obýv.plochou 130 m2, podlahovka, roční spotřeba plynu započtena jako totožné MWh (vím, že jiná výhřevnost..atd). Nyní bude o trošku více neboť máme miminko.

Nejprve jsem v lednu změnil sazbu na D57d (56 se již nenabízí) kvůli TČ. ČEZ udělal vyúčtování a sazbu změnil.

Již v prosinci 22 jsem spekuloval co s elektřinou. V lednu se rozhodoval (dříve v tomto fóru) a v únoru málem realizoval EpS. Naštěstí jsem vyčkal. Kvůli ceníku. ČEZ ohlásil od 16.4.23 změnu. 20.4.23 jsem podepsal EpS. K 31.3.23 udělali mimořádné vyúčtování, ve kterém mim napsali, že je právě kvůli přechodu na EpS (přitom smlouva je platná od 20.4.23, ale nevadí).
Snímek obrazovky 2023-05-17 125741.png
Snímek obrazovky 2023-05-17 125741.png (23.07 KiB) Zobrazeno 4794 x
Ve vyúčtování je dále uvedeno do kdy Smlouva platí a že se automaticky prodlouží (pokud v nějaké době před nevypovím).

A v app Můj ČEZ jsem posléze nalezl, že další vyúčtování bude v březnu tj za rok.

Pořadí změn mi poradila slečna na info lince ČEZu (docela jsem čuměl). Tedy nejprve změna sazby TČ, teprve potom ceník EpS. Právě z toho důvodu aby nedošlo k k zápočtu resp. k vynulování při vyúčtování pokud bych to udělal obráceně.

Nyní tedy od 20.4.23 dodávám přetoky (aktuálně jich mám 0,5 MWh) a věřím, že si do září nasyslím potřebných odhadem 3 MWh abych do dalšího března vydržel :D . No možná si něco přicucnu, protože se domnívám, byť to není nikde uvedené, že zápočet proběhne 1:1 na režimy VT a NT. Ale asi mě to trápit nebude.

Takže z mého pohledu je zatím vše OK.
JV 9,84 kWp, Solax X3 hybrid 10.0 DG4, Solax bat 17,4 kWh, Solax smart EV Charger, BMW I3
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od brumlaj »

VT:NT si nemyslím. Podle mne to bude zápočet silovky bez ohledu na tarif. Distribuci stejně platíš v plné palbě podle toho kdy odebíráš a je jedno zda ze své baterie nebo z jaderného čmoudu, obchodníkovi to je zatím šumák. Uvidíme vývoj.
the_miracle
Příspěvky: 38
Registrován: čtv čer 16, 2022 8:32 am
Bydliště: Praha západ
Výkon panelů v FVE [Wp]: 5400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od the_miracle »

Tak už jsem přepnutý na EpS. Nakonec to byl celkem fofr. Čekám na vystavení mimořádné faktury a opravdu další by měla být za rok. Na Distribučním portálu jsem si aktivoval možnost sledování naměřených dat, takže mám i porovnání měření elektrárna vs. elektroměr. Za včerejšek mi třeba elektrárna uvádí nákup 1,7 kW, portál 1,571 kW. Dodávka do sítě je pak dle elektrárny 9,8 kW dle elm 9,753 kW. Takže to i měří docela přesně.
Praha západ, 5,4 kWp, 6x450 Wp východ, 4x450 Wp jih, 2x450 Wp západ, 3x Pylontech 3,55 kWh, Victron MPPT 150/100, 3x Victron Multiplus II 3000
otava5
Příspěvky: 24
Registrován: ned led 30, 2022 3:25 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od otava5 »

Zdravím. Aktuálně jsem u Entri na výkupu. A nyní jsem si přečetl toto:
Pokud se v průběhu trvání smlouvy rozhodnete pro rozdělení identifikačního EAN kódu z důvodu prodeje Vámi vyrobené elektřiny pod samostatným identifikačním kódem EAN, tato změna je nevratná a Vaše odběrné místo nebude splňovat podmínky produktu Elektřina pro soláry. V takovém případě Vám změníme smlouvu na dobu neurčitou s produktem Elektřina na dobu neurčitou.
takže už není šance přejít na Elektřina pro soláry? :roll:
Sten77
Příspěvky: 151
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Sten77 »

Přesně tak, když máš druhý EAN, tak tě ČEZ potrestá, nemůžeš využít elektřinu pro soláry.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od brumlaj »

Zrušit úplně odběrné místo (OM). Odvezou elektroměr. Vydržet přes léto měsíc. Nechat si udělat revizi. Přihlásit OM. Rezervovaný výkon (pro odběr) by měl být nějakou dobu držen. U mně ho pro mne drželi 5 let, jak je to s délkou "držby" dnes netuším a hledat to nebudu.
MichalP
Příspěvky: 1
Registrován: čtv čer 08, 2023 5:09 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od MichalP »

Dobrý den.

Právě začínám. Mám FVE 6,05 a s baterií. Topim tepelnym čerpadlem... Přemýšlí.m jaky tarif pro Solary vzít či jít do spotu?

Váhám mezi cez pro Solar nebo armex e baterie máte někdo zkušenost či tip na výběr.
the_miracle
Příspěvky: 38
Registrován: čtv čer 16, 2022 8:32 am
Bydliště: Praha západ
Výkon panelů v FVE [Wp]: 5400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od the_miracle »

Potřeboval bych si vyjasnit jednu věc. Jak je to s platbou distribučních poplatků? Někde jsem četl, že se platí jen za odebranou elektřinu, nikoliv za odeslanou. ČEZ to má v podmínkách napsané dost nejednoznačně:

Za využití vzdálené baterie budete platit měsíční poplatek. Za elektřinu, kterou si ve vzdálené baterii uschováte a následně odeberete, neplatíte obchodní část ceny. Distribuční část ceny a ostatní poplatky (jako např. daň) my neovlivníme, tu platíte normálně.

Pokud tedy do VB odešlu za rok např. 2 MWh a zároveň si je i vyberu, budu platit distribuci za 2 MWh nebo za 4 MWh?

Díky.
Praha západ, 5,4 kWp, 6x450 Wp východ, 4x450 Wp jih, 2x450 Wp západ, 3x Pylontech 3,55 kWh, Victron MPPT 150/100, 3x Victron Multiplus II 3000
Diablo1st
Příspěvky: 977
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Diablo1st »

Distribúciu platíš len pri odbere, nie pri dodávke.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
milos_n
Příspěvky: 1
Registrován: stř čer 21, 2023 8:02 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od milos_n »

Ahoj, jsme měsíc v novostavbě, kde máme i FVE o výkonu 4,74k. (Modulová dřevostavba 80m, TČ, rekuperace)
Samozřejmě řeším co s přebytky, které potencionálně vyrobím. Data z SEMS posílám níže. Vím, že měsíc je vytržený z kontextu.
Zajímalo by mě jak nyní postupovat - prodávat přebytky, virtuální baterie, dokoupit fyzickou baterii (nemáme na to moc fyzický prostor(ani finanční :mrgreen: ), ale dalo by se) ?

Celkem dost jsem toho pročetl, ale stejně se v tom úplně neorientuji a nerad bych se upsal v něčem Čezu a pak si rval vlasy.
Momentálně máme D01d a elektřinu bez závazku.

Navedete mě co dál? :)
Díky
Přílohy
IMG_9572.PNG
IMG_9572.PNG (1.04 MiB) Zobrazeno 3441 x
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od pave69 »

To se takhle nedá, moc málo informací.
Obecně:
- virtuální baterie se většinou vyplatí, pokud roční výroba FV je zhruba obdobná, jako roční spotřeba domu.
- prodej přebytků se vyplatí, pokud je roční výroba znatelně vyšší než spotřeba (to asi nebude tento případ)
- pokud je roční výroba znatelně menší, než roční spotřeba domu, je potřeba si najít na trhu co nejlevnějšího dodavatele, teď asi spíš s krátkou fixací nebo bez ní a spočítat si to v porovnání s virtuální baterií - u ní je problém fixních poplatků a delší fixace cen, což při větším odběru může už být nevýhodné
Skutečná baterka se většinou vyplatí, ale zase záleží na dalších informacích, spotřebě den/noc, jestli je střídač asymetrický a tak.
lukas_k
Příspěvky: 19
Registrován: ned led 16, 2022 9:41 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od lukas_k »

Udělali jsme u nas na webu interaktivní kalkulačku, která počítá jak virtualku, tak prodeje, podle zvolených vstupu. Už mě strašně sralo to počítat každému sólo v excelu. Pokud vyzkousite a dáte mi zpětnou vazbu, náměty na zlepšení, nebo reportujete chyby, budu rad - https://www.mx-solar.cz/
https://www.mx-solar.cz/ - kalkulačka virtuální baterky, prodejů a celé ekonomiky FVE zdarma
Bican
Příspěvky: 26
Registrován: úte dub 05, 2022 2:53 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Bican »

Funguje přesně podle mých modelů. Díky
lukas_k píše: čtv čer 22, 2023 9:51 pm Udělali jsme u nas na webu interaktivní kalkulačku, která počítá jak virtualku, tak prodeje, podle zvolených vstupu. Už mě strašně sralo to počítat každému sólo v excelu. Pokud vyzkousite a dáte mi zpětnou vazbu, náměty na zlepšení, nebo reportujete chyby, budu rad - https://www.mx-solar.cz/
Pan Smitec
Příspěvky: 6
Registrován: stř čer 28, 2023 11:31 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Pan Smitec »

Srdečně zdravím všechny,

chtěl jsem Vás zdvořile požádat o radu / tip na postup. Níže v bodech naše sitauce.

- RD (230m2) - zateplen
- vytápění - elektrické podlahové (BMR system)
- spotřeba 20 MWh ročně (předpoklad je že stoupne - do budoucna zde bude bydlet více osob - klidně na 25 MWh)

- aktuálně nabídka FVE e.on s využitím virutální baterie.

1. varianta cca 10 KWp - 440 tis po odečtení dotace
2. cca 13,69 KWp - 563 tis po odečtení dotace

Aktuální spotřeba:
Spotřeba v období dodávky za 12 měsíců - 20,29
ve Vysoký tarif - 1,73 MWh
v Nízký tarif. - 18,56 MWh

Sestava - nabídka E.ON - liší se pouze počet panelů -24ks / 10KWp vs 33 ks / 13,698 KWp.

33 ks Fotovoltaické panely 415 Wp
1x Střídač Solax X3-Hybrid-15.0D (G4)
2x Baterie Solax Triple Power HV 5.8 kWh
Regulátor přebytků NORD Power Genius 3000
Záložní systém komplexní (3f)
17 ks Odpojovač napětí ZJBENY BFS-12 Rapid Shutdown
Bezpečností tlačítko ZJBENY BFS-ESW12-K Emergency Switch
Konstrukční systém rovná střecha

AKtuálně mi E.ON nabídly v D57D fixaci na 24 měs. ????
Cena za dodávku elektřiny ve VT - 4 859,36 vč DPH
Cena za dodávku elektřiny ve NT - 4 602,84 vč DPH

Nebo se máme orientovat na "spotový trh" - viz kanál elektro dad - Úspory na spotovém trhu | Electro Dad # 438.

Děkuji za jakýkoliv podnět - případně odkaz na správné vlákno, kde můj dotaz bude efektivně zodpovězen.

Hezký den všem. Honza
Sten77
Příspěvky: 151
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Sten77 »

Do spotu bych nešel. Výkupní ceny v létě jsou a budou nízké. V zimě to budeš na spotu draze nakupovat.
Zvážil bych virtuální baterii. Ale chtělo by to ještě výkonnější FVE. Počítej že 1 kWp výkonu za rok vyrobí zhruba 1 MWh elektřiny. V tvém případě tedy potřebuješ výkon zhruba 20 kWp nebo spíš ještě víc. V létě by jsi to hnal do virtuální baterie a v zimě to budeš brát zpět. Pro výpočet můžeš využít odkaz v tomto vlákně.
A nebo to vzít komplexněji a změnit i způsob vytápění.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Pan Smitec
Příspěvky: 6
Registrován: stř čer 28, 2023 11:31 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Pan Smitec »

Sten77 píše: stř čer 28, 2023 5:24 pm Do spotu bych nešel. Výkupní ceny v létě jsou a budou nízké. V zimě to budeš na spotu draze nakupovat.
Zvážil bych virtuální baterii. Ale chtělo by to ještě výkonnější FVE. Počítej že 1 kWp výkonu za rok vyrobí zhruba 1 MWh elektřiny. V tvém případě tedy potřebuješ výkon zhruba 20 kWp nebo spíš ještě víc. V létě by jsi to hnal do virtuální baterie a v zimě to budeš brát zpět. Pro výpočet můžeš využít odkaz v tomto vlákně.
A nebo to vzít komplexněji a změnit i způsob vytápění.
Díky za reakci,

rád bych šel do větší než těch 13,69 KWp, ale to mi střecha nedovolí .. jinak úvaha o jiném způsobu vytápění byla, jenže když mám elektriku (topné el. kabely) v podlaze, moc toho nevymyslím. Už jsem chtěl rozsekat dům a dát radiátory ... ale to je přísná přestava u 6 let starého / nového RD. :steaming:
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od pave69 »

Ale i tak to bude s virtuální baterií znamenat jen dokoupit 7 MWh/rok + poplatky, to je pořád ekonomicky nejvýhodnější, minimálně pokud jsou teď ceny elektřiny (v zimě) celkem vysoké.
Momo
Příspěvky: 625
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Momo »

Jen poznámka, u ČEZu je VB omezena na 10 kWp. Podmínky ostatních neznám.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Pan Smitec
Příspěvky: 6
Registrován: stř čer 28, 2023 11:31 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Pan Smitec »

pave69 píše: stř čer 28, 2023 5:41 pm Ale i tak to bude s virtuální baterií znamenat jen dokoupit 7 MWh/rok + poplatky, to je pořád ekonomicky nejvýhodnější, minimálně pokud jsou teď ceny elektřiny (v zimě) celkem vysoké.
Dobrý den,

koukám Brno - Kohoutovice, to jsme přes kopec :) . E.ON virtuální baterie je od 4 MWh a více / rok a stojí 499/měsíc (omezeno to není). Já pořád řeším s ohledem na můj způsob vytápění (topné el. kabely) zda do toho vůbec jít. Přeci jen je to 563 tis po odečtení dotace... každý říká něco jiného.
Sten77
Příspěvky: 151
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Sten77 »

Elektrárnou to moc nevytopíš. Trochu na podzim a na jaře. Za tohoto stavu bych do toho nešel.
Sice to máš nový, ale já bych to topení předělal. Pokud ti nevadí trubky na omítce, tak to nebude až takový zásah. Jen několik průrazů zdí a stropů :D . Bude ti pak stačit méně výkonná FVE. Ušetříš 200 až 300 tisíc na FVE a za to v pohodě nataháš trubky a radiátory. Plus ti něco zbyde na nový zdroj vytápění.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Diablo1st
Příspěvky: 977
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Diablo1st »

Pan Smitec píše: čtv čer 29, 2023 11:10 am
pave69 píše: stř čer 28, 2023 5:41 pm Ale i tak to bude s virtuální baterií znamenat jen dokoupit 7 MWh/rok + poplatky, to je pořád ekonomicky nejvýhodnější, minimálně pokud jsou teď ceny elektřiny (v zimě) celkem vysoké.
Dobrý den,

koukám Brno - Kohoutovice, to jsme přes kopec :) . E.ON virtuální baterie je od 4 MWh a více / rok a stojí 499/měsíc (omezeno to není). Já pořád řeším s ohledem na můj způsob vytápění (topné el. kabely) zda do toho vůbec jít. Přeci jen je to 563 tis po odečtení dotace... každý říká něco jiného.
A čo tak ísť na čisto on-grid bez batérii? Mne sa zdá tá cena dosť premrštená.
Za tú sumu sa už dá poskladať 3F FVE od Victron bez dotácie (ak si to človek namontuje sám a porieši byrokraciu), len tak námatkovo:
- 25ks 550Wp panelov - 4000€
- konštrukcia pre panely - 1500€
- 3x 5kVA Victron Multiplus II - 4800€
- 3x 14kWh batéria - 7000€
- 3x mppt 250/100 - 2700€
- ostatné - 2000€
Celková cena - 22000€ cca. 520k Kč.

P.S. za takéto ceny viem reálne ten materiál zohnať okrem konštrukcie, lebo to záleží od strechy.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Pan Smitec
Příspěvky: 6
Registrován: stř čer 28, 2023 11:31 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Pan Smitec »

Sten77 píše: čtv čer 29, 2023 2:19 pm Elektrárnou to moc nevytopíš. Trochu na podzim a na jaře. Za tohoto stavu bych do toho nešel.
Sice to máš nový, ale já bych to topení předělal. Pokud ti nevadí trubky na omítce, tak to nebude až takový zásah. Jen několik průrazů zdí a stropů :D . Bude ti pak stačit méně výkonná FVE. Ušetříš 200 až 300 tisíc na FVE a za to v pohodě nataháš trubky a radiátory. Plus ti něco zbyde na nový zdroj vytápění.
Zdravím,

že to nevytopím je mi jasné, šlo o úsporu. Jedna věc jsou trubky na omítce, kde už je na většině míst nábytek na míru apod., druhak nemám vůbec komín. Budu muset řešit jiný zdroj, plyn mám dotažený před domem a trochu to začne na novo. Před tím skokovým zdražením jsem platil 6 000 Kč / měsíčně (230 m2 RD) - komplet za vše - voda, teplo, svícení apod. + vodné stočné samozřejmě) ..teď je to víc než jednou tolik. Nejsem na tuto problematiku odborník a po pravdě nejsem schopen si to udělat sám... :stupidme:
Pan Smitec
Příspěvky: 6
Registrován: stř čer 28, 2023 11:31 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Pan Smitec »

Diablo1st píše: čtv čer 29, 2023 3:44 pm
Pan Smitec píše: čtv čer 29, 2023 11:10 am
pave69 píše: stř čer 28, 2023 5:41 pm Ale i tak to bude s virtuální baterií znamenat jen dokoupit 7 MWh/rok + poplatky, to je pořád ekonomicky nejvýhodnější, minimálně pokud jsou teď ceny elektřiny (v zimě) celkem vysoké.
Dobrý den,

koukám Brno - Kohoutovice, to jsme přes kopec :) . E.ON virtuální baterie je od 4 MWh a více / rok a stojí 499/měsíc (omezeno to není). Já pořád řeším s ohledem na můj způsob vytápění (topné el. kabely) zda do toho vůbec jít. Přeci jen je to 563 tis po odečtení dotace... každý říká něco jiného.
A čo tak ísť na čisto on-grid bez batérii? Mne sa zdá tá cena dosť premrštená.
Za tú sumu sa už dá poskladať 3F FVE od Victron bez dotácie (ak si to človek namontuje sám a porieši byrokraciu), len tak námatkovo:
- 25ks 550Wp panelov - 4000€
- konštrukcia pre panely - 1500€
- 3x 5kVA Victron Multiplus II - 4800€
- 3x 14kWh batéria - 7000€
- 3x mppt 250/100 - 2700€
- ostatné - 2000€
Celková cena - 22000€ cca. 520k Kč.

P.S. za takéto ceny viem reálne ten materiál zohnať okrem konštrukcie, lebo to záleží od strechy.
Zdravím,

ano, vím že se to dá udělat levněji. Já protože nejsem schopen si to udělat sám a budu se spoléhat na firmu ..jsem tak trochu smířen s tím, že EON nebude nejlevnější, ale zase věřím, že tu bude i za pár let a beru to jako trochu "jistotu". Jasně, jistotu nemám nikde, ale pár firem co mi chtěla tu FVE dělat byla otřesná. Každej si prosazuje co se mu hodí. Mít fyzické baterie je super, ale při těch cenách a mé spotřebě (která je samozřejmě hlavně v zimě, kdy nebude FVE efektivní) je virtuální baterie asi jediné smysluplné řešení. Chápu, že návratnost se nikdy nedozvím, protože nevím jak se bude trh, cena elektřiny a v mém případě e.on chovat.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“