Jalová dodávka při spotřebě

Odpovědět
zdenex
Příspěvky: 3
Registrován: úte říj 25, 2022 8:44 am

Jalová dodávka při spotřebě

Příspěvek od zdenex »

Mám asi týden elektroměr s průběhovým měřením, ale zatím neproběhlo povolení trvalého provozu. Měnič mám GW10K-ET. Na portálu EG.D jsem si všiml, že elektroměr měří každou čvrt hodinu hodnotu nazvanou "jalová dodávka při spotřebě" v jednotkách kVAR. Co přesně znamená tato hodnota? Není mi jasné proč při zapnuté FVE v režimu záloha se mi za jeden den nasčítalo 8,955 kVAR a při úplně vypnuté bylo za den 1,6925 kVAR. Neměla by být při vynuté FVE nula?
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Jalová dodávka při spotřebě

Příspěvek od VITEK »

nazdar
ve škole nás učili že jalová je leda kráva.

Doporučuji dostudovat problematiku týkající se trojúhelníku výkonů

P, Q, S a cos Phi, Phi, atd. jak vzniká Jalový výkon a co to je, jak se jalový výkon spotřebuje. co je zdánlivý a jak to ovlivnuje ztráty na vedení atd atd .

no elektrika není pro kuchaře zkrátka.

promin, musel jsem.... V
Panely vsude.
Baterka volovo
mati
Příspěvky: 45
Registrován: ned lis 28, 2021 9:47 pm

Re: Jalová dodávka při spotřebě

Příspěvek od mati »

jo , jo.
normálně do instalace chytrého elměru nám stačí jeden kvadrant ( prostor ) ,co by běžný smrtelník více potřeboval , že?

A s průběhovým měřením u výroben se najednou zjistí , že jsou kvadranty čtyři.

A jalová dodávka při odběru - jsi ve 4. kvadrantu. Tzn. když odebíráš činný výkon a protože máš v baráku spoustu elektroniky se spínanými zdroji ( kapacitní charakteristika zařízení ) tak dodáváš ( kapacitní ) jalovou energii.

Voni ty elektrikáři maj ve všem samý " nejednoduchosti " .

Na straně deset jsou i popisky - které budou třeba k vyhodnocení naměřených průběhových dat od distributora.
Přílohy
Shrnuti_NAP_SG_A16.pdf
(2.97 MiB) Staženo 191 x
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Jalová dodávka při spotřebě

Příspěvek od VITEK »

Kazdopadne domacnosti zatim za dodavku jaloveho vykonu ci za odber jaloveho vykonu prozatim neplati nic. Na fakture mate pouze kwh pripadne nejale namerene spicky z portalu kw atp.

Protoze kdyby do toho distributor zamichal kVAr to uz by se vetsina obyvatel teto republiky nikdy nedopocitala niceho.
Panely vsude.
Baterka volovo
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Jalová dodávka při spotřebě

Příspěvek od pave69 »

Já to zkusím trochu víc po lopatě. Asi to není problém GoodWe, ale stávajících spotřebičů. Mě tedy přijde trochu divný ten 4. kvadrant (kapacitní zátěž), typičtější jsou spíš indukční zátěže (nějaké motory třeba v klimatizacích a tak). GoodWe umožňuje přenastavit v určitých mezích účiník, aby to kompenzoval. Je teda taky možné, že ho někdo chtěl nastavit na kompenzování a přepískl to na druhou stranu.
A mělo by platit, co psal předřečník, že běžný spotřebitel jalovou složku neplatí (podnikatelé už ano).
dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Re: Jalová dodávka při spotřebě

Příspěvek od dumi »

Naopak bych rekl, ze dneska je spise kapacitn zatez doma. Veskere spinane zdroje od televize, pocitacu, nabijecek, led svetel a vseho ma proste kapacitni charakter.

Ona i ta lednicka s frekvencnim menicem bude kapacitni.
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
Robert2727
Příspěvky: 1
Registrován: čtv bře 21, 2024 10:26 am

Re: Jalová dodávka při spotřebě

Příspěvek od Robert2727 »

Zdravím

použijem uvedené vlákno. Skokov sa mi zvýšil odber jalovej energie za domácnosť. Bežne sme mali za mesiac 10kVARh ale za marec vidím 50kVARh, pričom kvadrant 1 ukazuje cca 40kVAR. Ddáta sú z oficiálneho inteligentného elektromeru distribučky. Jalová dodávka do siete sa nemení a je stále približne rovnaká.

V spotrebe a používania domácnosti nenastala žiadna zmena - žiaden nový spotrebič nepribudol ani sa nič nevyplo. Čo sa ale zmenilo sú žiaľ 2 veci a to približne v jednom čase, a to cca práva v priebehu posledných 2 mesiacov som urobil upgrade sw meniča a opravil domový hlavný uzemňovací bod - bol tam zlý kontakt, po oprave som meral odpor a je cca 5 ohmov.

No a môj dotaz je:
- zväčšenie jalového odberu je pre domácnosť dobré alebo zlé?
- čo pre sieť distribútora?
- mám stým niečo robiť? Vrátiť pôvodný firmvér? rozpojiť hlavné uzemnenie?

ďakujem
tomas
Příspěvky: 302
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Jalová dodávka při spotřebě

Příspěvek od tomas »

Odběrem a dodávkou jalového výkonu se v distribuční síti stabilizuje napětí, více zde:
https://solarforum.cz/viewtopic.php?t=2422
Jestli střídač dodává do sítě jalovinu potom tam je buď nižší napětí než 223,1V a nebo je střídač špatně nastavený nebo spatně naprogramovaný firmware.
Od distributora má informace že nějaký výrobce střídačů tu funkci Q(u) nepochopil nebo popletl a že se to chovalo přesně opačně než mělo, tedy při při přepětí střídač dodával jalovinu a při podpětí odebíral. Takže to stav napětí v síti ještě více zhoršovalo.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“