Požáry FVE, baterií, ...

danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od danidani »

https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/pozar- ... se?galerie

Pozná někdo střídač? A byla podle vás baterie skládaná doma, když jsou vidět články?
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 337
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od vk_1 »

danidani píše: ned čer 04, 2023 10:01 am Pozná někdo střídač? A byla podle vás baterie skládaná doma, když jsou vidět články?
Střídač je Axpert, nebo nějaký jeho klon. Ale to je jedno, prostě chytly li-ion články 18650.
Je tady hezky vidět, že i ta kovová bedna je k ničemu.
Prostě Li-ion domů nee. Bral bych jedině LFP.
Dagus
Příspěvky: 209
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od Dagus »

Mě úplně k ničemu nepřišla. Mohlo to být taky rozstřílené po celém sklepě. Naopak mě stav celkem mile překvapil. Každopádně to chce vzdálený automatické odpojení při dýmu, zvýšené teplotě hned a ne čekat na obsluhu. Jen jsem stále nenašel čidlo dýmu s relé od solidního výrobce.
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 337
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od vk_1 »

Dagus píše: ned čer 04, 2023 12:00 pm Mě úplně k ničemu nepřišla.
Myslel jsem to v tom kontextu, že si dost lidí myslí, že je to zcela zachrání před požárem.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 477
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od pave69 »

Zase se mi tím vrátila myšlenka, objednat k místnosti s baterkou protipožární dveře. Sice mám LFP.... ale stejně. :roll:
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od Kodl69 »

protipožární dveře... A k tomu požární prostupy čehokoliv. V mým případě bych se sasi nedoplatil. U li-ion technologie když se překročí určitá teplota, tak už ani odpojení nepomůže, protože nastane řetězová reakce, při které se proráží seprátoy uvniř článků. To je cena za miniaturizaci. U klasickejch LiFePO4 winstonů a pod. v plastovejch obalech je největší požární nebezpečí ten obal...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od VITEK »

U volova bouchne vodik. Nicmene posledni dobou je ho tak malo ze si ani po 5 letech nevsimam ani koroze... Olovo je bezpecnejsi nez cokoliv jineho... Ale ano s ucinnosti 82 procent moc parady mezi Vami neudelam..
Panely vsude.
Baterka volovo
tomas
Příspěvky: 286
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od tomas »

Čím koncentrovanější energie v prostoru tím je to nebezpečnější, s tím se nedá nic noc dělat dokud neovládneme E = m x c2 pak už to bude jedno.
Přečerpávací "elektrárny" a VRB také tak nehoří, ale koncentrace energie a účinnost je mizerná.
eduard22
Příspěvky: 955
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od eduard22 »

VITEK píše: ned čer 04, 2023 4:36 pm U volova bouchne vodik. Nicmene posledni dobou je ho tak malo ze si ani po 5 letech nevsimam ani koroze... Olovo je bezpecnejsi nez cokoliv jineho... Ale ano s ucinnosti 82 procent moc parady mezi Vami neudelam..
Pouze u automobilového - kyselinou zalitého, olova může(!) bouchnout, avšak nikoliv vodík..., ale směs vodíku a kyslíku!!!

A to ještě jen pokud v blízkosti akumulátoru budeš jiskřit např. neobratným odpojováním svorek nabíječky, aniž by jsi nejprve nabíječku vypnul ze sítě...

Jiné olovo - trakční, taky zalité, má uzavřeny články hermeticky a jen pojistný ventil by mohl ufouknout směs vodíku a kyslíku, ale jen při extrémním nabíjecím, nebo i vybíjecím proudu, zkratu...

AGM nebo GEL olovo nemá už vůbec zátky ani ventily a pracují s vyššími tlaky unitř a vodík a kyslík tak opšt pod vyšším tlakem skondenzují na kyselinu sýrovou a tedy nic z nich neuniká, co by mohlo bouchnout. 8-)

Tak prosím nešířit poplašné zprávy a tak paniku... :evil:
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od mobilik »

No neviem... Mal som olovene trakčne batérie zaplavené... Také ako sú úplne bežné vo vysokozdvižných vozíkoch. A mne jedna buchla, vrch sa rozletel, kyselina všade. Na MP sa to dá dohľadať, sú tam aj fotky....
Takže by som nepísal že pouze automobilové!
Ale nehoreli. Len buchla výbušná zmes a bolo po všetkom.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 427
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

ještě doplním - AGM i Gel volověný batrie mají přetlakové ventily . Jejich tenkostěnné plastové krabičky nevydrží větší přetlak .

Elektronům zdar :cloudy:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
eduard22
Příspěvky: 955
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od eduard22 »

Abrams píše: pon čer 05, 2023 6:31 am Zdravím ,

ještě doplním - AGM i Gel volověný batrie mají přetlakové ventily . Jejich tenkostěnné plastové krabičky nevydrží větší přetlak .

Elektronům zdar :cloudy:
Děkuji za po opravení No tak ty ventily musí mít dobře schovaný a uvádí prodejce mylně - že jsou uzavřené... "Protože nedochází k odpařování elektrolytu mimo baterii, hodí se i do uzavřených prostor."
Ale s tou tenkou stěnou bych polemizoval. Několik jsem jich už nanosil i do sklepa po schodech a ty 270ah pokud by plast byl tenký, tak by se z něj vyrvaly uši a skoro 80 kg olova by propadlo dnem...
https://www.battery.cz/ecobat-trakcni-b ... YWEALw_wcB
Naposledy upravil(a) eduard22 dne pon čer 05, 2023 8:47 am, celkem upraveno 1 x.
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
eduard22
Příspěvky: 955
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od eduard22 »

mobilik píše: pon čer 05, 2023 6:03 am No neviem... Mal som olovene trakčne batérie zaplavené... Také ako sú úplne bežné vo vysokozdvižných vozíkoch. A mne jedna buchla, vrch sa rozletel, kyselina všade. Na MP sa to dá dohľadať, sú tam aj fotky....
Takže by som nepísal že pouze automobilové!
Ale nehoreli. Len buchla výbušná zmes a bolo po všetkom.
Není trakční jako trakční! (Např. Tady ta co má syn: https://www.battery.cz/ecobat-trakcni-b ... YWEALw_wcB Popis prodejce: "Protože nedochází k odpařování elektrolytu mimo baterii, hodí se i do uzavřených prostor.")
Chápu že tyto jsou nebezpečné ( Myslím z hlediska plynování!): obr. 1
Ale z těchto (obr2) mi nic moc neuniká a navíc výbuch nemůže nastat bez jiskry! Směs kyslíku a vodíku, byť v ideálním poměru, je výbušná směs nikoli samovýbušná...
Obr1:
20230605_075131.jpg
20230605_075131.jpg (176.95 KiB) Zobrazeno 23495 x
Obr 2:
20230605_075704.jpg
20230605_075704.jpg (165.76 KiB) Zobrazeno 23495 x
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od mobilik »

Ja som hlavne reagoval na to že si napisal že pouze môžu buchnúť len autobaterky. Čo nie je pravda. Preto som to sem písal.
Ja viem že existuje kopec typov olova. Donedávna som to mal aj ja na chate.
Samozrejme viem že na to treba iskru...
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 427
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,
eduard22 píše: pon čer 05, 2023 7:49 am
Abrams píše: pon čer 05, 2023 6:31 am Zdravím ,

ještě doplním - AGM i Gel volověný batrie mají přetlakové ventily . Jejich tenkostěnné plastové krabičky nevydrží větší přetlak .

Elektronům zdar :cloudy:
Děkuji za po opravení No tak ty ventily musí mít dobře schovaný a uvádí prodejce mylně - že jsou uzavřené... "Protože nedochází k odpařování elektrolytu mimo baterii, hodí se i do uzavřených prostor."
Ale s tou tenkou stěnou bych polemizoval. Několik jsem jich už nanosil i do sklepa po schodech a ty 270ah pokud by plast byl tenký, tak by se z něj vyrvaly uši a skoro 80 kg olova by propadlo dnem...
https://www.battery.cz/ecobat-trakcni-b ... YWEALw_wcB
Nejvíc plynujou šplouchací volověný akumulátory . V AGM není elektrolit volně šplouchající se , nýbrž je ho trochu vsáklého do skelné vaty mezi olověnými elektrodami . Jelikož v AGM probíhají stejné chemické procesy jako v jakékoli jiném volověném akumulátoru , při nabíjejí dochází k elektrochemickému rozkladu H₂O na H₂ + O₂ . Ikdyž v menší míře než-li ve šplouchacím akumulátoru . AGM akumulátory mají nad každým článkem , stejně jak ostatní volověný akumulátory , otvor k odvádění nežádoucích plynů , obvikle krytým gumovou čepičkou majíc funkci zpětného ventilu .
AGM i gelové akumulátory jsou právem označovány bezúdržbovými -> nelze do nich doplňovat H₂O = po vyschnutí :trash: .

Mocnost plastového obalu je k nošení více než dostatečná , ale k udržení přetlaku uvnitř ala tlaková láhev nikoli .

Elektronům zdar :cloud:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
eduard22
Příspěvky: 955
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od eduard22 »

Jen popravim a to ze v aku není H2O ale H2SO4!
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
FishBone
Příspěvky: 25
Registrován: čtv srp 04, 2022 7:21 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8
Kapacita baterie [kWh]: 11

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od FishBone »

A mohu se zeptat čím ten elektrolyt doplňuješ Edo?
Nic jako 100% H2SO4 neexsituje. Vždycky je to roztok a ten zbytek co není kyselina je alespoň z části voda.
8kWp JJZ | GW10k-ET | Pylontech Force H2 14,2kWh
Cmrnda
Příspěvky: 580
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od Cmrnda »

Přednostně si myslím že na vině jsou nabíječky. Jeden z důvodů je používaná technologie PWM spolu s AUTO zjišťovacím napětím baterky. Většinou nabílečka má 3 cykly, 1x čte a 2x posílá napětí menší/větší, mezitím ale je ale napětí mnohem větší které může poškodit baterku (y).

To se stalo i mě, mám zaplavený olovo, podle čpějícího zápachu jsem se podíval na baterky, odkryl kryt úložiště a ze dvou seriových baterek syčely páry jako z papiňáku. Reguláror (nabíječka) posílala do baterií veškerou energii. Zjevně došlo ke zkratu přepětím k průrazu článku baterky.

Když se podíváte na lidi co mají jen jedno ucho, tak to jsou, nebo byli telefonisti co vyndali z nabíječky mobil a dali si ho k uchu a vlivem manipulace - BUM. :pissedoff2:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 955
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od eduard22 »

FishBone píše: pon čer 05, 2023 12:33 pm A mohu se zeptat čím ten elektrolyt doplňuješ Edo?
Nic jako 100% H2SO4 neexsituje. Vždycky je to roztok a ten zbytek co není kyselina je alespoň z části voda.
To že se kyselina dolévá destilkou neznamená že to stále není kyselina a to čpění baterek jak píše nade mnou někdo to je oxid sirný a siřičitý.
Apropo Já nic nedolévám neb mi nic nemizí 8-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od josse »


eduard22 píše: Apropo Já nic nedolévám neb mi nic nemizí 8-)
To je pouze:
Zatím,
Neznalost hladiny,
Neznalost stavu,
...

:-)
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
VITEK
Příspěvky: 420
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od VITEK »

josse píše: pon čer 05, 2023 2:12 pm
eduard22 píše: Apropo Já nic nedolévám neb mi nic nemizí 8-)
To je pouze:
Zatím,
Neznalost hladiny,
Neznalost stavu,
...

:-)
tak to já dolejvám asi 40 - 60 litrů za rok do úložiště 80 kWh....:)
Panely vsude.
Baterka volovo
eduard22
Příspěvky: 955
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od eduard22 »

josse píše: pon čer 05, 2023 2:12 pm
eduard22 píše: Apropo Já nic nedolévám neb mi nic nemizí 8-)
To je pouze:
Zatím,
Neznalost hladiny,
Neznalost stavu,
...
:-)
Jak neznalost hladiny??? AGM má syn, jak jsem i psal, ten teho u AGM moc nezjistí ani nedoleje :-/ Ale já mám "tekuté volovo" a hladinu přes průsvitný obal aku vidím 8-)
Mám všade na MAX 8-) (když s tím zatřepu vidím jasně, i bez svítilny, kde se mele hladina :D )
20230605_180817.jpg
20230605_180817.jpg (253.34 KiB) Zobrazeno 23248 x
Doplněno: koukám, odešel mi teď někdy displej na balancéru :o :(
20230605_171214.jpg
20230605_171214.jpg (358.17 KiB) Zobrazeno 23244 x
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Martin P
Příspěvky: 143
Registrován: úte dub 20, 2021 4:45 pm

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od Martin P »

Díval jsem se na fotky a bylo vidět, že plechová bedna zabránila rozletu hořících článků do okolí. Avšak přetlak hořících plynů ji otevřel (zdeformoval), což způsobilo vysmažení místnosti.
Zamyslel jsem se nad tím a napadlo mne udělat bednu s minimálně dvojitou stěnou vyplněnou skelnou vatou a opatřenou výfukem do bezpečného prostoru (ven, komín,...).
Při požáru se vnitřní bedna žárem a tlakem vybuchujících článků zdeformuje, skelná vata podrží teplo a vnější bedna bude těsnit, zatímco plameny a plyny odejdou výfukem pryč.
Další možností by bylo články zavěsit v bedně do koše nad vodní hladinou. Koš bude mít plastový popruh, který se při požáru přepálí a koš s články spadne do vody. Jen to bude chtít mít dost dlouhá připojovací kabely.
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od Kodl69 »

A ještě nějaký jiný scifi by nebylo? Podle mě stačilo bednu vevnitř vyložit 1cm cetrisem nebo podobným materiálem, a jistě by se nepřehřála. Další řešení je
prostě ty válečky nepoužívat.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od josse »

Kodl69 píše:A ještě nějaký jiný scifi by nebylo? Podle mě stačilo bednu vevnitř vyložit 1cm cetrisem nebo podobným materiálem, a jistě by se nepřehřála. Další řešení je
prostě ty válečky nepoužívat.
A co takhle používat ty válečky správně to by nešlo? Článek sám sebe (teď mluvím o 18650) nezapálí, potřebuje vnější ohřev.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“