Řešení orientace panelů

Odpovědět
MarekB
Příspěvky: 5
Registrován: sob čer 24, 2023 4:15 pm

Řešení orientace panelů

Příspěvek od MarekB »

Zdravím všechny,

řeším stavbu “boudy” na zahradě s rovnou střechou, kde na střeše budou umístěny panely, základní rozměr je 6 x 7m (není problém se +/- přizpůsobit), zastínění není z žádné strany, orientace je vlastně přesně dle světových stran, kde delší strany jsou jih/sever.

A teď vlastně řeším jak to ideálně umístit s ohledem na vlastně docela omezený prostor, tedy jestli jižní orientaci, případně kombinaci východ/západ, … napadla mě i hříšná myšlenka je položit na plocho, kdy se mě jich tam vleze 15 při panelech 455 Wp. Tedy vlastně stejný počet platí pro orientaci východ/západ, u jižního je to reálně tak 12 panelů s nakloněním do 2O stupňů max.

A teď je otázka, jak z toho vyždímat co nejvíce …

Díky za každý podnět …
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Řešení orientace panelů

Příspěvek od eduard22 »

Pokud máš solární regly dva , nebo pokud má měnič s integrovaným reglem dva nezávislé vstupy (stringy), tedy defacto i dva nezávislé(!) regly, tak bych se přiklonil k verzi východ/západ.

Pokud máš jen jeden regl a budouli navíc dvě paralerně spojená pole jen mechanicky, pak stejný počet stejných panelů v každém poli ale i stený směr a sklon!
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Řešení orientace panelů

Příspěvek od pave69 »

Já je mám naplocho a nedoporučuji - špiní se a v zimě dávají málo. Doporučuji vše na jih, je to nejlepší na zimu, kdy je každý kilowatt dobrý.
MarekB
Příspěvky: 5
Registrován: sob čer 24, 2023 4:15 pm

Re: Řešení orientace panelů

Příspěvek od MarekB »

Díky moc za reakci, to mohu ovlivnit a odůvodnit si výkonem … každopádně chci staromilsky Victron a LV baterie, tedy samotné použití 2 MPPT není velký problém v rozpočtu.

Stavím to od nuly, tedy opravdu jde o to s tím z dostupné plochy dostat maximum, jak jsem psal teď jsem pracovat s 15 panely (3x5 na šířku), to je řešení východ/západ, nebo natočení “na jih” a použití 12 panelů (3 x 4 na šířku) z důvodu rozestupů. To cca odpovídá možnostem střechy 7x6 m při panelech cca 2200 x 1100 mm
MarekB
Příspěvky: 5
Registrován: sob čer 24, 2023 4:15 pm

Re: Řešení orientace panelů

Příspěvek od MarekB »

Špinění jsem si určitě vědom, tedy opravdu bojuji mezi orientací východ/západ a 15 panelů, versus jih a 12 panelů, i za cenu jak zmínil eduard22, tedy vlastně nutnost použít 2 regulátorů.
pave69 píše: sob čer 24, 2023 6:55 pm Já je mám naplocho a nedoporučuji - špiní se a v zimě dávají málo. Doporučuji vše na jih, je to nejlepší na zimu, kdy je každý kilowatt dobrý.
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Řešení orientace panelů

Příspěvek od Momo »

Tímhle rozhodováním jsem si prošel. Důležité jsou preference, jestil chceš maximalizovat celkovou roční výrobu, výrobu v zimě, nějaké rozložení v průběhu dne, aby vyrábělo i večer a ráno...

Naštěstí máš třechu malou, ne jako já, tak těch možností ti moc nevyjde.
Buď V/Z 10° nebo 15°, nebo vše J ve stejném sklonu, ale tam se panelů vejde určitě méně, nebo vše J, první řada ve sklonu 15° a druhá třeba 45°, nebo jižní řada V/Z a za nimi J 45° - ale to už potřebuješ 3 MPPT.

Mám tady vlákno "Optimalizace návrhu...", tam najdeš i tabulky ročních výrob pro mé varianty návrhu a že jech bylo hodně :)

Výrobu po měsících můžeš optimalizovat tady:
https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Kostěj
Příspěvky: 141
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Řešení orientace panelů

Příspěvek od Kostěj »

MarekB píše: sob čer 24, 2023 4:39 pmřeším stavbu “boudy” na zahradě s rovnou střechou, kde na střeše budou umístěny panely
Já bych tam dal klasickou A střechu a panely na jih, nebo na východ a západ.
Dvě poznámky k tomu:
Většinu lidí, co dá první panel na střechu, se nakazí solaritidou. Dej si pozor!
Prý existují ploché střechy dvou druhů: ty, co protékají po pěti letech a pak ty, co protékají hned po dokončení.
MarekB
Příspěvky: 5
Registrován: sob čer 24, 2023 4:15 pm

Re: Řešení orientace panelů

Příspěvek od MarekB »

Momo píše: ned čer 25, 2023 8:35 am Tímhle rozhodováním jsem si prošel. Důležité jsou preference, jestil chceš maximalizovat celkovou roční výrobu, výrobu v zimě, nějaké rozložení v průběhu dne, aby vyrábělo i večer a ráno...

Naštěstí máš třechu malou, ne jako já, tak těch možností ti moc nevyjde.
Buď V/Z 10° nebo 15°, nebo vše J ve stejném sklonu, ale tam se panelů vejde určitě méně, nebo vše J, první řada ve sklonu 15° a druhá třeba 45°, nebo jižní řada V/Z a za nimi J 45° - ale to už potřebuješ 3 MPPT.

Mám tady vlákno "Optimalizace návrhu...", tam najdeš i tabulky ročních výrob pro mé varianty návrhu a že jech bylo hodně :)

Výrobu po měsících můžeš optimalizovat tady:
https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/
Tabulky projdu, bude to asi opravdu o těch rozhodnutích co chci preferovat … ještě musím trochu zohlednit faktor “žena”, tedy moc velké sklony panelů by mohly nezdravě rušit :-)
MarekB
Příspěvky: 5
Registrován: sob čer 24, 2023 4:15 pm

Re: Řešení orientace panelů

Příspěvek od MarekB »

Kostěj píše: ned čer 25, 2023 11:05 am
MarekB píše: sob čer 24, 2023 4:39 pmřeším stavbu “boudy” na zahradě s rovnou střechou, kde na střeše budou umístěny panely
Já bych tam dal klasickou A střechu a panely na jih, nebo na východ a západ.
Dvě poznámky k tomu:
Většinu lidí, co dá první panel na střechu, se nakazí solaritidou. Dej si pozor!
Prý existují ploché střechy dvou druhů: ty, co protékají po pěti letech a pak ty, co protékají hned po dokončení.
Střecha je daná územním plánem a dalšími faktory, tedy plochá je základní parametr. To rozdělení se traduje, mnohdy je i pravda, jo musím víc hlídat, i když je mě jasná, že voda je prostě sviňa.
Odpovědět

Zpět na „Panely“