Chladenie FV panelov vodou

Odpovědět
Johny81
Příspěvky: 3
Registrován: sob čer 17, 2023 10:33 am

Chladenie FV panelov vodou

Příspěvek od Johny81 »

Zdravím, napadlo ma, či by bolo možné chladiť FV panely studenou vodou z potoka za záhradou ? Videl som už nejaké videa na YT, na rám umiestnia hadicu, navŕtajú do nej dierky po celej šírke panelov a cez čerpadlo na nich púšťajú vodu. Dolu majú odkvapovú lištu, ktorou vodu zachytia a zvedú niekam do odkvapového systému strechy. Tu je link na video ako by to mohlo vyzerať:
https://www.youtube.com/watch?v=B9_UmbMZjAc

Čerpadlo na 12 - 24 VDC sa dá zohnať na Aliexpresse za 15 - 20€ s výkonom do 50W , výtlak vody 5 - 10 metrov, prietok 1500l/h
Teplotný koeficient účinnosti panela je okolo -0.35% / °C , takže ak má panel na slnku cca 55°C a ochladil by sa vodou na cca 15 - 20°C, účinnosť by sa mohla zvýšiť približne o 12-14%. Pri 10 Kwp systéme je to cca 1200W navyše, pri spotrebe čerpadla 50W. Čerpadlo by sa dalo napájať rovno z regulátora.
Voda v potoku má cca 10 - 12°C. Kto nemá potok, voda zo studne by sa dala tiež použiť. V horúci slnečný deň by to mohlo byť spustené aj nonstop, alebo na časový / teplotný spínač podľa potreby. Panely sa týmto spôsobom chladenia zároveň udržujú čisté a predlžuje sa im životnosť. Náklady na realizáciu minimálne, 20€ za čerpadlo a 10€ - 20€ za hadice.
Pre mnoho ľudí asi zbytočnosť, lebo v slnečný deň má vysoké prebytky a 1200W navyše mu je ukradnutých, ale kto má on grid a virtuálnu batériu s neobmedzenou kapacitou (Neviem ako v ČR, ale na SVK je takýto produkt celkom obľúbený), tak sa hodí každý Watt navyše.
Má to niekto zrealizované?
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Chladenie FV panelov vodou

Příspěvek od Diablo1st »

Takýchto nápadov tu už bolo viacero, ale proste sa to neoplatí. Ten benefit nie je taký, že by sa to oplatilo. Treba rátať nie len s materiálom (čerpadlo, trubky), ale aj s údržbou. T.z. cez zimu vypustiť, potom vyčistiť, Boh vie koľko vydrží to čínske čerpadlo, či sa nezanesú trubky nejakým bordelom. Nejako to čerpadlo treba aj ovládať.
Toto všetko keď si človek naráta tak zistí, že je lepšie hodiť na strechu 2-3 panely navyše a nemusí riešiť absolútne nič. :lol:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Johny81
Příspěvky: 3
Registrován: sob čer 17, 2023 10:33 am

Re: Chladenie FV panelov vodou

Příspěvek od Johny81 »

Diablo1st píše: čtv črc 13, 2023 3:15 pm Takýchto nápadov tu už bolo viacero, ale proste sa to neoplatí. Ten benefit nie je taký, že by sa to oplatilo. Treba rátať nie len s materiálom (čerpadlo, trubky), ale aj s údržbou. T.z. cez zimu vypustiť, potom vyčistiť, Boh vie koľko vydrží to čínske čerpadlo, či sa nezanesú trubky nejakým bordelom. Nejako to čerpadlo treba aj ovládať.
Toto všetko keď si človek naráta tak zistí, že je lepšie hodiť na strechu 2-3 panely navyše a nemusí riešiť absolútne nič. :lol:
Asi máš pravdu, ale kto by sa veľmi nudil a rád bastlí takéto veci, môže vyskúšať. A tá závisť susedov, že ty máš FV aj s chladením je na nezaplatenie :lol:
tomasi02
Příspěvky: 88
Registrován: ned říj 09, 2022 8:25 pm

Re: Chladenie FV panelov vodou

Příspěvek od tomasi02 »

proc tu teplou vodu jeste nezuzitkovat na vytapeni bazenu/TUV?
hybridni panely:
https://www.algarvesolarpoolheating.com ... ar-panels/

nevim jak to dobre funguje v praxi.
Johny81
Příspěvky: 3
Registrován: sob čer 17, 2023 10:33 am

Re: Chladenie FV panelov vodou

Příspěvek od Johny81 »

tomasi02 píše: čtv črc 13, 2023 3:30 pm proc tu teplou vodu jeste nezuzitkovat na vytapeni bazenu/TUV?
hybridni panely:
https://www.algarvesolarpoolheating.com ... ar-panels/

nevim jak to dobre funguje v praxi.
Super, keby nestál jeden 375W panel 700€...za to mám 4 kusy 450W panelov
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Chladenie FV panelov vodou

Příspěvek od Diablo1st »

Johny81 píše: čtv črc 13, 2023 3:24 pm Asi máš pravdu, ale kto by sa veľmi nudil a rád bastlí takéto veci, môže vyskúšať. A tá závisť susedov, že ty máš FV aj s chladením je na nezaplatenie :lol:
To je to isté ako s natáčacou konštrukciou. Ak sú drahé panely tak sa to ako tak oplatí, ale keďže panely sú najlacnejšia časť FVE, je lepšie kúpiť pár kusov navyše a neriešiť zložité konštrukcie a údržbu.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Chladenie FV panelov vodou

Příspěvek od pave69 »

Ještě bych doplnil, že je nějaké video z velké FV elektrárny v CR, s natáčením a vodním chlazením a majitel tam uvádí, že ty panely mají znatelně větší tendenci odcházet do věčných lovišť, kvůli tomu že jsou z rubu pořád mokré.
bohumiljirka
Příspěvky: 10
Registrován: úte čer 20, 2023 4:36 pm

Re: Chladenie FV panelov vodou

Příspěvek od bohumiljirka »

Zdravím ahoj, co asi řekne horký panel na vodu z potoka 12st. studenou?
No ani mě by se to moc nelíbilo. Nikoho neodrazuji. Mějte se.
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Chladenie FV panelov vodou

Příspěvek od brumlaj »

Pokud není FVE aspoň 1MW nevěřím, že by se to "vyplatilo". Moc práce, velké riziko čehokoli co bylo psáno i toho co psáno nebylo, změna lomu slunečních paprsků na rozhraní vduch-voda a voda-sklo ......, No pokud si někdo chce hrát, jeho volba.
kekita
Příspěvky: 56
Registrován: pon zář 05, 2022 12:59 pm

Re: Chladenie FV panelov vodou

Příspěvek od kekita »

Já bych jako problém viděla tu vodu-už jenom to, že když si objednáš firmu na čištění panelů, tak používají měkčenou vodu (nebo dešťovou), aby tam po zaschnutí nevznikal vodní kámen a tím nesnižovali výkon. Tady je to vidět i na tom videu, že v místech, kde je část suchá, je už trochu bílý povlak. Takže jestli ten výkon za měsíc používání nebude spíš menší...
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Chladenie FV panelov vodou

Příspěvek od Momo »

Taky by mě zajímalo, kdyby se v teplém dni začínalo s 10 m3 chladicí vody, kolik by jí večer zbylo.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Chladenie FV panelov vodou

Příspěvek od Cmrnda »

bohumiljirka píše: čtv črc 13, 2023 7:21 pm co asi řekne horký panel na vodu z potoka 12st. studenou?
Řekne, brrrrrr, a možná i popraská. Dával jsem před cca měsícem panely místo rovné střechy s úhlem tak 3st a při horku jsou prohnuté do "U", jinak jsou rovné (brzo ráno). Takže ta roztažnost toho plexiskla, nebo co toje, je jiná než toho hliníkovýho rámu.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
jahodovák
Příspěvky: 395
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Chladenie FV panelov vodou

Příspěvek od jahodovák »

Johny81 píše: čtv črc 13, 2023 1:55 pm Zdravím, napadlo ma, či by bolo možné chladiť FV panely studenou vodou z potoka za záhradou ? Videl som už nejaké videa na YT, na rám umiestnia hadicu, navŕtajú do nej dierky po celej šírke panelov a cez čerpadlo na nich púšťajú vodu. Dolu majú odkvapovú lištu, ktorou vodu zachytia a zvedú niekam do odkvapového systému strechy. Tu je link na video ako by to mohlo vyzerať:
https://www.youtube.com/watch?v=B9_UmbMZjAc

Čerpadlo na 12 - 24 VDC sa dá zohnať na Aliexpresse za 15 - 20€ s výkonom do 50W , výtlak vody 5 - 10 metrov, prietok 1500l/h
Teplotný koeficient účinnosti panela je okolo -0.35% / °C , takže ak má panel na slnku cca 55°C a ochladil by sa vodou na cca 15 - 20°C, účinnosť by sa mohla zvýšiť približne o 12-14%. Pri 10 Kwp systéme je to cca 1200W navyše, pri spotrebe čerpadla 50W. Čerpadlo by sa dalo napájať rovno z regulátora.
Voda v potoku má cca 10 - 12°C. Kto nemá potok, voda zo studne by sa dala tiež použiť. V horúci slnečný deň by to mohlo byť spustené aj nonstop, alebo na časový / teplotný spínač podľa potreby. Panely sa týmto spôsobom chladenia zároveň udržujú čisté a predlžuje sa im životnosť. Náklady na realizáciu minimálne, 20€ za čerpadlo a 10€ - 20€ za hadice.
Pre mnoho ľudí asi zbytočnosť, lebo v slnečný deň má vysoké prebytky a 1200W navyše mu je ukradnutých, ale kto má on grid a virtuálnu batériu s neobmedzenou kapacitou (Neviem ako v ČR, ale na SVK je takýto produkt celkom obľúbený), tak sa hodí každý Watt navyše.
Má to niekto zrealizované?
Pokud by se voda demineralizovala a poté použitá voda ochladila pomocí výměníku pro ohřev vody nebo tepelným čerpadlem a doplnovala jen odpařená voda,mohlo by to vycházet dobře i z hlediska nákladů.Sice by to bylo trošku složitější a i v některých případech i použitelné.O podobném způsobu ohřevu vody v bazénu jsem i uvažoval,jen nerealizoval.
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Chladenie FV panelov vodou

Příspěvek od eduard22 »

Cmrnda píše: pát črc 14, 2023 3:04 pm
bohumiljirka píše: čtv črc 13, 2023 7:21 pm co asi řekne horký panel na vodu z potoka 12st. studenou?
Řekne, brrrrrr, a možná i popraská. Dával jsem před cca měsícem panely místo rovné střechy s úhlem tak 3st a při horku jsou prohnuté do "U", jinak jsou rovné (brzo ráno). Takže ta roztažnost toho plexiskla, nebo co toje, je jiná než toho hliníkovýho rámu.
A nebo je šponuje nepoddajná konstrukce a pevné úchytky a to že jsou v dlouhé řadě těsně u sebe! :-(
Jako když polejete parketovou či laminovou odlahu bez spáry po obvodě a ona se vzedme, vyboulí! :-/

Proto já mám panely upevněné přímo - šrouby do origo děr v panelu se šlicem(!) a samojistnou matku jen lehce dotaženou, aby mohla konstrukce dilatovat jinak než panel a nešponovala a nepokroutila panely 8-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Chladenie FV panelov vodou

Příspěvek od eduard22 »

jahodovák píše: sob črc 15, 2023 5:44 pm Pokud by se voda demineralizovala a poté použitá voda ochladila pomocí výměníku pro ohřev vody nebo tepelným čerpadlem a doplnovala jen odpařená voda,mohlo by to vycházet dobře i z hlediska nákladů.Sice by to bylo trošku složitější a i v některých případech i použitelné.O podobném způsobu ohřevu vody v bazénu jsem i uvažoval,jen nerealizoval.
Víte kolik stojí kubík demi vody!? 6.000,- kč!...
(jezdím pro ni ze Znojma až do Brna pro chlazení laseru na řezání plechů)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
jahodovák
Příspěvky: 395
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Chladenie FV panelov vodou

Příspěvek od jahodovák »

Tak to musela za poslední dobu nějak hodně zdražit,ale nevím,proč by si ji člověk nutně musel kupovat,minerály se dají odstranit i reverzní osmozou,než jsem skončil v práci,tak jsem malou RO v ceně 7500kč vyráběl demi vodu s vodivostí pod 3 mikrosímensy,což odpovídá redestilované vodě,přestož se píše že menbrána má životnost přibližnšě 12 kubíků měla vyrobeno přez 50 a stále byla funkční,jen se trochu snížila rychlost výroby.Výrobce samozřejmě chce vydělat,pokud ale stačí menší rychlost výroby,dá se použít i sestava mnohem levnější.Navíc pokud se použije,je pak potřeba doplnovat jen odpařenou vodu a to není nijak nákladné,samozřejmě se nepředpokládá,že voda poteče do kanálu ale bude uzavřený okruh.Nakonec pokud by někdo měl zájem a dodal si kontejner na tu vodu,klidně mu ji zdarma doma za cca 1 den vyrobím.Pokud si odhadem spočítám kolik vody jsem si už v yrobil,tak mi náklady na 1000 litrů vychází pod 100kč.Samozřejmě v tom není cena elektřiny a té vody, jedno je ze sluníčka a druhé ze studánky ....
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Chladenie FV panelov vodou

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: sob črc 15, 2023 7:30 pm
A nebo je šponuje nepoddajná konstrukce a pevné úchytky a to že jsou v dlouhé řadě těsně u sebe! :-(
Jako když polejete parketovou či laminovou odlahu bez spáry po obvodě a ona se vzedme, vyboulí! :-/

Proto já mám panely upevněné přímo - šrouby do origo děr v panelu se šlicem(!) a samojistnou matku jen lehce dotaženou, aby mohla konstrukce dilatovat jinak než panel a nešponovala a nepokroutila panely 8-)
Mám šroubovej úchyt jen ve "sříšce" lomení panelů, zbytek mám připevněn ke konstrukci svěrkama. Až se mi bude chtít, dám sem fotodokumentaci.
Svěrky:
https://www.eva.cz/zbozi/63715/sverka-p ... -mm-nylon/
Jinak ta pevnost péra je obdivuhodná, i pro menší šarže. :ugeek:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“