Výpočet krovu - dotaz

Odpovědět
VITEK
Příspěvky: 429
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Výpočet krovu - dotaz

Příspěvek od VITEK »

Ahoj,

je tady někdo kdo umí vypočítat spoje na krokvích ?
stavím garáž, mám navrhnuty vazníky, vzhledem k nutnosti velkého jeřábu a ceně vazníků jsem koupil sem KVH od sousedů a bude to z toho. potřeboval bych odborníka přes tesařinu.
Neznáte někoho kdo to umí spočítat?

díky Víťa
Panely vsude.
Baterka volovo
Momo
Příspěvky: 637
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Výpočet krovu - dotaz

Příspěvek od Momo »

Jsem statik, ale 20 let jsem se věnovat prefabetonu. Se dřevem jsem neměl nic společného. Teď už nedělám ani ten beton.

Ty sbíjené vazníky se styčníkovými plechy bývají výhodné na větší rozpětí, je z toho levná a lehká konstrukce.

Na krovu se většinou spoje nijak zvlášť nenavrhují, jsou standardní. Spíš posoudit ty krokve z KVH.
Jak by ta konstrukce měla vypadat?
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
VITEK
Příspěvky: 429
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Výpočet krovu - dotaz

Příspěvek od VITEK »

takto byly navrženy vazníky, já koupil extra levně KVH. proto to tam chci.
https://forum.tzb-info.cz/155951-vypoce ... ranoly/vse

poprosím o komentář, pane statik :-)

děkuju Víťa
Panely vsude.
Baterka volovo
Diablo1st
Příspěvky: 987
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Výpočet krovu - dotaz

Příspěvek od Diablo1st »

Daj sem aspoň pôdorys a plánovaný sklon a typ strechy. Síce nie som statik, ale čaká ma rekonštrukcia domu a stodoly a na obe mám posudok od statika tak snáď ak to vyhovelo u mňa mohlo by aj u teba. ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + 4,15kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Momo
Příspěvky: 637
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Výpočet krovu - dotaz

Příspěvek od Momo »

Na tom TZB je toho napsáno tolik, že nemám sílu to číst.

Hoď sem půdorys nebo aspoň popis rozměrů a x b. Jsou vnitřní podpory? Asi ne.

Dále požadovaný řez. Jaký má být tvar střehy? Sedlová nebo pultová? Jaký sklon?
Pokud máš KVH v dostatečné délce a profilu (jaké rozměry a délka?), nejlevnější by bylo udělat střechu pultovou, tj. skon pouze k jedné straně. Je otázka jaké máš ty profily, jestli by to zatížení vynesly. Pokud ne, a to předpokládám, musel by se z toho udělat ten sbíjený vazník, ale na to se používají velmi tenké průřezy, třeba 80/40 mm nebo 120/40 mm, a diagonály a sloupky třeba menší. Nebo tomu KVH nějak pomoci ze spodní strany nějakým vzpěradlem, nějaké ocelové táhlo uprostřed snížené přes nějakou vložku.

Dříve se vyráběly tzv sbíjené vazníky, kde horní a spodní pásnice byla z dvojice prken (fošen) a mezi to se vložily stojky a diagonály a spojilo se to hřebíky.

Pak také musíš specifikovat, jak si představuješ skladbu střešního pláště. Pokud tam chceš třeba taškoplech, tak musí být příčné vazby (vazníky) zhruba po metru, přes to latě 60/40 mm po cca 300 mm a na to ten plech. Pokud trapézový plech, tak máš větší volnost, protože si můžeš vybrat profil plechu a tím ovlivnit rozteče těch latí (vaznic).

Je to komplexní záležitost kde ti vše ovlivňuje vše. Krytina - vaznice (nebo latě) - vazníky (nebo jenom trámy).
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“