ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Odpovědět
josse
Příspěvky: 873
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od josse »

Bylo by lepší ten bordel odstranit a vrátit se k tématu, myslel jsem že to narovnám jedním příspěvkem, nestačíme na to ani dva třemi příspěvky.

Prosím moderátory/admina aby ten plevel výše mimo téma odstranili do žumpy a nemátlo to běžné uživatele :-)
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 459
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

stále nevím jak vypadají kontakty satrší , větší verze ATS Geya - dle zvírazněného popisu v nabídkách aliex jsou kontakty stříbrné ... .

Koukám na kontakty Tomzna , takový placatý čtverečky ... dyť normální relátka mají kontakty ve tvaru čočka na čočku či čočka na placku :!: . Po odškrábnutí "stříbrného" povlaku , asi galvanický cín , vidím měděný čtvereček , není toto příčina spékání kontaktů ?
Napadlo mě , co takhle postříbřit kontakty onoho Tomzn :idea: . Pomohlo by to ?

Elektronům zdar :cloudy:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
josse
Příspěvky: 873
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od josse »

Ten tvar vidím stejně, kulatým čočkám bych věřil víc než hranatým.

Ta měď vespod by neměla být čistá měď, ona je v tom určitě nějaká věda. Já bych určitě začínal s"CuBe" + stříbro. A chemické postříbření určitě nestačí, to bych taky vyhodnotil: nemá ani cenu zkoušet...

Já jsem jen sundal kryt, nerozebíral jsem nezkoumal povrch, ten co zhoršil přechodový odpor byl celý černější od té dlouhodobě vyšší teploty.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Cmrnda
Příspěvky: 741
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Cmrnda »

josse píše: ned srp 27, 2023 5:06 pm ona je v tom určitě nějaká věda
Určitě je v tom nějaká "věda". V 17. století šaman "Spálený zadek" řekl že tenhle jeho vynález přinese v 21. století jeho kmenu "High železo" slávu.A už je to tady! :lol: :lol: :lol:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 459
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

sem se do to zakousnul , rozebrat jedno ATS , nanesl stříbro (stříbro s něčím , nemám čisté stříbro ... zatím) , složil a testnul baterií kondenzátorů 90.000µF @ 26V zapojený na spínací kontakty = pořádný zkrat :twisted: . Stejně jsemotestovat i origo kontakty . Cca 100 cyklů a tu jsou výsledky :
Postříbřené kontakty - vlevo nepoužité , vpravo opálený testováním .
Tomzn_02.jpg
Tomzn_02.jpg (357.46 KiB) Zobrazeno 8178 x
Origo kontakty Tomzn 100A - vlevo nepoužité a vpravo opálený testováním .

Origo kontakt se při testu osmkrát připekl , ale pokaždé jej síla přepínacího mechanismu dokázala odtrhnout a přepnout na protější kontakt .
Postříbřené kontakty tvořily při styku silnější světelný oblouk i zvukovou ránu , avšak ani jednou se během testu nepřipekly ;) .

Žeby ?

Elektronům zdar :cloudy:
Přílohy
Tomzn_01.jpg
Tomzn_01.jpg (313.57 KiB) Zobrazeno 8178 x
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Dagus
Příspěvky: 217
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Dagus »

Jaké stříbro to je? Chemické nebo nějaká pájka?

Stejně to asi nevyřeší ty odcházející mikrospínače ne?
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 459
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

mikrospínače odchází u Geya ATS . Jak psal tomas , Tomzn má ty mikrospínače zapojené správně .

Elektronům zdar :cloud:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Dagus
Příspěvky: 217
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Dagus »

Ty kontakty, to se dá jen odcvaknout ten černý kryt? Pro kontrolu bych chtěl mrknout, pár přepnutí pod zátěží jsem dělal a mám tomzn 1faz tak bych chtěl mrknout. Mělo by smysl zdvojovat kontakty? Jakože to má dva, tak dát 2x L1?
josse
Příspěvky: 873
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od josse »

Dagus píše:Ty kontakty, to se dá jen odcvaknout ten černý kryt? Pro kontrolu bych chtěl mrknout, pár přepnutí pod zátěží jsem dělal a mám tomzn 1faz tak bych chtěl mrknout. Mělo by smysl zdvojovat kontakty? Jakože to má dva, tak dát 2x L1?
Ano, v mém případě to mělo velký vliv na další dočasnou životnost... Po zjištění problémů, jsem vyměnil kus za kus a zapojil paralelně a vydrželo to bez změny mnohem delší dobu, už není v provozu ani to.

Z toho mi vychází čínský koeficient 10A / (100A+100A) = 0.05!! Ale řekl bych každý kontakt bude jiný a moc si nedokážu představit že by to bylo ještě horší...
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Dagus
Příspěvky: 217
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Dagus »

No tak mě ten kontakt přepíná hlavně když manželka elektrárnu rozblázní až do přetížení a zatím žije i jeden kontakt. Typicky to přepíná 6500W tedy min 28A a párkrát za rok to zvládne. Proto mě zajimal vzhled kontaktů po mém zatížení. :D
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 459
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

mám hotový test kontaktů z čistého stříbra . Kontakty se připékají :shock: . Četněji než-li origo pocínované měděné plošky :? .
To sem nečekal ... všeobecné informace o nejlepších kontaktech z čistého stříbra se u mě po zmíněných testech otřásá v základech :?: .

Elektronům zdar :cloudy:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Dagus
Příspěvky: 217
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Dagus »

Nebude to dané teplotou tání, respektive tvrdostí svaření? Že tu cínovou pájku prostě ten kontakt urve a to stříbro již ne? Ale kdy k tomu svaření dochází? Když se kontakt spiná, tak do poslední schvíle oblouk není a při rozpojení sice oblouk bude, ale zase není fyzický kontakt, tak se nemůže svařit. Takže to svařování dochází vlivem špatně dosedající plochy? :shock:
eduard22
Příspěvky: 1126
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od eduard22 »

Taky by kontakty měly dosetat přesně rovnoběžně - aby dosedly celou plochou naráz!

Již konktakt zapalování s cívkou u starých benzínových motorů, tzv. kladívko, se po opálení kontaktů se ty brousily do roviny a ty se seřizovaly tak, aby dosedaly celou plochou, jinak (při ručním obroušení pilníčkem, nebo dokonce jen smirkovým papírem...) se velmi brzy opět opálily a odhořely od jednoho kraje, nebo - zakulatil-li se kontakt jen ručne, např. smirkem, do kulaté pecky, odhořel brzy od prostředka. :-(

Ten kontakt byl velmi tvrdý, neb cykly u zapalování motorů jsou vysoké! (průmněrně 2000x/min) Z čeho kontakty kladívka zapalování byly, netuším???
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 459
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

origo jsou kontakty 5,5 x 6,5 mm rovné plošky , nedosedající celou plochou , jen hranou . Cínu je tal pár µm pro parádu . Na fotce origo kontaktů výše je cín po pár prsknutích fuč . Je vidět jen měď .

Tvak kontaktu - čočkový tvar mají obecně všechna relé . Cehož jsem pilníkem docílil u první verze viz foto výš . Beztak po testu se kontakty opálily na plošky .

Přemýšlím proč je čisté stříbro zjevně horší než-li stříbro s něčím (vůbec netuším odkud kdy jak se ta pájka ke mě dostala) :? .

Elektronům zdar :cloudy:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Cmrnda
Příspěvky: 741
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: ned zář 03, 2023 11:12 am zv. kladívko
Nebejt "Farada", kterej vymyslel kondenzátor, tak jezdmíme akorát z kopce na kládách stromů podložených nejzaoblatějším kamením. :| :| :|
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
eduard22
Příspěvky: 1126
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od eduard22 »

Cmrnda píše: ned zář 03, 2023 3:57 pm
eduard22 píše: ned zář 03, 2023 11:12 am zv. kladívko
Nebejt "Farada", kterej vymyslel kondenzátor, tak jezdmíme akorát z kopce na kládách stromů podložených nejzaoblatějším kamením. :| :| :|
To ano, samozřejmě tam byl vždy i kondenzátor, i na blbým zapalování u starých "pincka" (Jawwa 21 viz např.: https://i.ytimg.com/vi/qu9eYnFqck0/maxresdefault.jpg ), ale 100% nepomohl :-(

údajně má Axpert King II triaky na překlenutí oblouku paralerně k relátkama, dle Ampéráka, nevíte někdo jestli jen na DC straně nebo i u Bypasu 230V AC?
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 741
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: ned zář 03, 2023 4:36 pm
To ano, samozřejmě tam byl vždy i kondenzátor, i na blbým zapalování u starých "pincka" (Jawwa 21 viz např.: https://i.ytimg.com/vi/qu9eYnFqck0/maxresdefault.jpg ), ale 100% nepomohl :-(

údajně má Axpert King II triaky na překlenutí oblouku paralerně k relátkama, dle Ampéráka, nevíte někdo jestli jen na DC straně nebo i u Bypasu 230V AC?
JJ, měl jsem Stadiona, pak mašiny ...
To video s Ampérákem jsem viděl taky, no možný to je, ale je to převrácený naruby, já nepochopím proč se někdo vůůůůbec tímto zastaralým systémem zabývá a nenaučí se pracovat s těma triakama nebo tyristorama. Mě to funguje už druhým rokem.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
tomas
Příspěvky: 316
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od tomas »

Abrams píše: ned zář 03, 2023 12:30 pm Zdravím ,

origo jsou kontakty 5,5 x 6,5 mm rovné plošky , nedosedající celou plochou , jen hranou . Cínu je tal pár µm pro parádu . Na fotce origo kontaktů výše je cín po pár prsknutích fuč . Je vidět jen měď .

Tvak kontaktu - čočkový tvar mají obecně všechna relé . Cehož jsem pilníkem docílil u první verze viz foto výš . Beztak po testu se kontakty opálily na plošky .

Přemýšlím proč je čisté stříbro zjevně horší než-li stříbro s něčím (vůbec netuším odkud kdy jak se ta pájka ke mě dostala) :? .

Elektronům zdar :cloudy:
Čisté stříbro na kontaktech není, je moc měkké a reaguje ke s čím. Tam bývá nějaká slitina možná i kadmium nebo podobná chuťovka.
Co tam ty plošky kontaktů napájet ze stykače nebo jističe, ideálně stříbrem nebo mosazí?
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 459
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,
tomas píše: ned zář 10, 2023 9:11 pm Čisté stříbro na kontaktech není, je moc měkké a reaguje ke s čím. Tam bývá nějaká slitina možná i kadmium nebo podobná chuťovka.
Co tam ty plošky kontaktů napájet ze stykače nebo jističe, ideálně stříbrem nebo mosazí?
To čistý stříbro není tak mekký jak sem si myslel , jako cín . Co se moc nepovedli bylo nelehké odbrousit , i pilník prblal :shock: .
Použít kontakty z relátek mě taky napadlo , hledal sem je na aličku . bezůspěšně . Nových 100A relátek mi bylo líto pitvat .

Po testu cca 500 cyklů za podmínek viz výše :
origo kontakty vypálený do hloubky (povrch jak hrubší šmirgl) přivařujíc se co 3 sepnutí .
Čisté stříbro si vypálilo kulaté plošky s mírně hrubou texturou a sem tam se přivařili :o .
A kontakty opatřené stříbrnou pájkou vyšli z testu nejlépe - nejmenší opotřebení kontaktů a bez přivaření . Párkrát byly přichytnutý , avšak se odtrhli bez větších obtíží .

Nemám jak změřit proud při zkratu , předpokládám dle akustického efektu to bylo víc než-li 100A ;) .

Mám všechny nainstalované i záložní ATSka upraveny . po roce je otevřu a zkouknu jejich stav .

Elektronům zdar :sun2:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Cmrnda
Příspěvky: 741
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: ned zář 03, 2023 4:36 pm údajně má Axpert King II triaky na překlenutí oblouku paralerně k relátkama, dle Ampéráka, nevíte někdo jestli jen na DC straně nebo i u Bypasu 230V AC?
Podívej se sem:
https://www.elektroprumysl.cz/elektroin ... -osvetleni
na ten obrázek dole, bude to podobný v těch kisnách. Říká se tomu hibridní stykač. Hlavní výhody jsou až 5 000 000 sepnutí, nízký přechodový odpor, malé rozměry.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 459
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

doplňuji - elektrický proud při výše popsaných testech vybíjení kondenzátorové baterie překračoval 2.000A :twisted: .

Elektronům zdar :sun2:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
ok1vkt
Příspěvky: 3
Registrován: sob črc 01, 2023 6:44 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od ok1vkt »

Zdravím , předpokládám správně, že ten novější typ G2R ve 4pol.provedení rozpíná i N nulák?
To se mi totiž absolutně nelíbí vzhledem ke spotrebičům....
Díky
Cmrnda
Příspěvky: 741
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Cmrnda »

ok1vkt píše: sob pro 02, 2023 3:46 pm Zdravím , předpokládám správně, že ten novější typ G2R ve 4pol.provedení rozpíná i N nulák?
To se mi totiž absolutně nelíbí vzhledem ke spotrebičům....
Díky
U kvalitních odpojení je samozřejmostí odpojení u všech pracovních vodičů. že se Ti něco nelíbí, to si žádá vysvětlení? Bez ohledu na tenhle "klumpr" s obdobou dob 1970-1973, kdy tento "výkvět" slavil nejvyšší opojení slávou za pokrok. :shock: :shock: :shock: :shock:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
tomas
Příspěvky: 316
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od tomas »

ok1vkt píše: sob pro 02, 2023 3:46 pm Zdravím , předpokládám správně, že ten novější typ G2R ve 4pol.provedení rozpíná i N nulák?
To se mi totiž absolutně nelíbí vzhledem ke spotrebičům....
Díky
Ano vypínání nuláku třífázovým spotřebičům je zrůdnost akceptovatelná snad je u topných těles, elektroniku to dřív nebo později zničí.
Nulák ten přepínač G2R potřebuje jen pro napájení relátka LEDek a přepínacích cívek, nemusí procházet přes ten přepínač a rozpínat ho.
Prostě z nulového můstku napojte vodiče na svorky (I) N i (II) N a nulák pro spotřebiče berte také z nulového můstku.
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 459
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: ATS automatický přepínač 2 siti z ali

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

přepínače sou vyrobený dle číňanských norem . Naštěstí pro použití u nás stačí nepřepínat N , přepínat pouze fáze :idea: .
Jak psal tomas - N přivést pouze na ovládaví svorky , u starší humpolácké verze viz mé upravy .

Elektronům zdar :cloud:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“