vypnutí baterie v době s menší výrobou FVE

Pravidla fóra
Pro získání samostatného fóra týkajícího se Vaší vlastní elektrárny, kontakrujte některého z moderátorů nebo admina.
V takto získaném fóru budete mít k dispozici jedno vlákno, které si budete moci moderovat, připadně bude zamčené a budete moci přispívat pouze vy. Dále je ožné si založit další vlákna pro obecné diskuse.
Odpovědět
Pokobor
Příspěvky: 7
Registrován: pát úno 24, 2023 7:33 am

vypnutí baterie v době s menší výrobou FVE

Příspěvek od Pokobor »

Ahoj, mám dotaz. Setkal jsem se s názorem, že je vhodné v období podzimu a zimy nechat nabít baterii k FVE na cca 60% a následně ji v systému vypnout. Rozumím tomu tak, že se tímto "šetří" počtu cyklů baterie, ale nevím, zda to baterii nemůže nějak uškodit.

Chápu že se baterie "hůře" v tomto období nabíjí .... A ke všemu mám v systému ještě TČ, takže ráno mám baterii vždy na 20%. Pak se nabije a v noci zase vybije ...

Díky za názor, radu.

J.
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: vypnutí baterie v době s menší výrobou FVE

Příspěvek od Diablo1st »

Je to kvôli tomu, aby batéria nebola dlho na nízkom SoC. V zime je troška problém batériu nabiť, preto je lepšie držať SoC vyššie.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: vypnutí baterie v době s menší výrobou FVE

Příspěvek od eduard22 »

Já bych ju zcela nevypínal..., pouze zvedl dolní hranici vybití , klidně na 50% chceteli ju hooodně šetřita tak třeba až k 80% zústatku.
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Pokobor
Příspěvky: 7
Registrován: pát úno 24, 2023 7:33 am

Re: vypnutí baterie v době s menší výrobou FVE

Příspěvek od Pokobor »

OK? to mi přijde jako rozumný nápad ....
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: vypnutí baterie v době s menší výrobou FVE

Příspěvek od Cmrnda »

Pokobor píše: čtv říj 05, 2023 11:22 am Ahoj, mám dotaz. Setkal jsem se s názorem, že je vhodné v období podzimu a zimy nechat nabít baterii k FVE na cca 60% a následně ji v systému vypnout. Rozumím tomu tak, že se tímto "šetří" počtu cyklů baterie, ale nevím, zda to baterii nemůže nějak uškodit.

Chápu že se baterie "hůře" v tomto období nabíjí .... A ke všemu mám v systému ještě TČ, takže ráno mám baterii vždy na 20%. Pak se nabije a v noci zase vybije ...

Díky za názor, radu.

J.
Třeba olověnou baterku, pokuď chceš životnost cca 5 let, nemůžeš vybíjet na více jak o 30%
Baterku mám vybitou už večer, a to je ještě šero. Propočty mi dokazují, že použití baterek, alespoň základních olověných není rentabilní vůbec, oproti ceně elektřiny dotované od státu.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: vypnutí baterie v době s menší výrobou FVE

Příspěvek od brumlaj »

Pokobor píše: čtv říj 05, 2023 11:22 am........ v období podzimu a zimy nechat nabít baterii k FVE na cca 60% a následně ji v systému vypnout. ........
Jakým akumulátorem disponuješ? Olovo? Lixx? U olova nabít na 100% a každý den to zopakovat, u Lixx akumulátorů platí, že mají nejmenší degradaci "věkem" pokud jsou nabity na 40-60%. Rada? V zimním období si stanovit kolik chci abych měl zálohu a na tu úroveň nastavit minimální stav nabití. (při výpadku sítě pak máš z čeho brát) Jinak nechat systém ať si dělá co umí. Není důvod se ošidit o zimní výrobu (typicky v prosinci vyrobíš 1/6 toho co Ti FVE vyrobila v červnu).
Odpovědět

Zpět na „Elektrárny uživatelů“