
Recenzia je tu: http://www.vawt.om2cm.sk/?q=node/1066
Podle mého názoru by měl mít regulátor malé větrné elektrárny čtyři regulační smyčky. První regulační smyčka by se měla starat o získání maximální dostupné energie z generátoru a uplatňovala by se převážně ve stavu nabíjení BULK, kdy se baterie nabíjí maximálním dostupným výkonem. Prioritně nad touto smyčkou by měla být regulační smyčka omezující maximální výstupní proud s ohledem na parametry připojené baterie. Při tom by bylo vhodné měřit pouze proud do akumulátoru a nikoliv celkový výstupní proud generátoru (zátěž + akumulátor). Prioritně na vyšší úrovni by měla být regulační smyčka omezující výstupní napětí na akumulátoru. Řídicí smyčka s nejvyšší prioritou by měla hlídat otáčky rotoru a bez ohledu na ostatní parametry by je měla udržovat pod stanoveným limitem.miroc píše: ↑úte zář 26, 2023 9:45 pm Zaujímal by ma aj názor Kybosa, ak si nájde čas...
Recenzia je tu: http://www.vawt.om2cm.sk/?q=node/1066
Kybosi, skoro so všetkým čo si napísal by sa dalo súhlasiť, ale nezdá sa mi to ako reakcia na konkrétnu recenziu konkrétneho regulátora.
Pokud jsem v recenzi něco nepřehlédl, získal jsem dojem, že recenzovaný regulátor měří na výstupu jen dva proudy a to proud umělé zátěže a proud akumulátoru a jejich součtem je tedy proud generátoru. Nějak mi tu chybí proud užitečné zátěže (dle schématu připojené ke svorkám akumulátoru), například střídače. Tento problém pozoruji u většiny nabíječů (i fotovoltaických). Obvykle se tedy měří proud do akumulátoru, v němž je obsažen i proud užitečné zátěže a to při nastavování parametrů nabíječe činí problémy. Představme si příkladně, kdy proud do akumulátoru je nabíječem limitován na 100 A, ale 80 A teče do užitečné zátěže (na svorkách akumulátoru) a do akumulátoru tedy jen 20 A. Kdyby měl nabíječ oddělenou svorku pro užitečnou zátěž, mohl by do akumulátoru dodávat požadovaných 100 A a do zátěže ještě 80 A, aniž by byly překročeny nastavené limitní hodnoty nabíjecího proudu. Z uvedené recenze jsem nabyl dojmu, že recenzovaný regulátor je schopen řídit dva kanály proudu a to jeden do umělé zátěže a druhý do akumulátoru, který má k sobě připojenou užitečnou zátěž. Není tedy schopen vyhodnotit samostatně proud do akumulátoru.
To jak velká je tato chyba záleží právě na poloze pracovního bodu na výkonové charakteristice a tedy na skutečné účinnosti větrné elektrárny.Техническое описание и руководство по эксплуатации píše:скорость ветра* - возможна небольшая погрешность, если нагрузка соответствует расчетным оборотам (3…12м/сек); если недостаток нагрузки или при изменении угла лопасти (ограничение мощности ветроколеса) данные могут быть не достоверны!
Účinnost DC-DC transformace je až druhotná záležitost (i když nikoliv zanedbatelná). Podstatnější je to, kolik energie obdržíme při dané rychlosti větru z konkrétní zametané plochy. A to je ta primární účinnost, která je daná polohou pracovního bodu na výkonové křivce větrníku. O polohu tohoto pracovního bodu by se měl starat regulátor VE modifikací zatěžovacího momentu.
Ale veď presne to ten regulátor robí. Mení zaťaženie podľa toho aké výsledky dostane z predchádzajúcich zmien, hlavne zo zmien otáčok, či už do plusu alebo do mínusu. Ak otáčky rastú, zaťaží viac, ak klesnú, uberie zo záťaže. A nepotrebuje k tomu merať samostatne silu vetra. Aj keď to by pomohlo algoritmy výpočtov ešte vylepšiť.
To jsou pro mne zajímavé informace. Mám stožár vysoký jen 12 m a zkušenosti jen s větrnými turbínami o výkonu řádově 1 kW. V této výšce je proudění vzduchu ještě hodně turbuletní a poměr mezi průměrnou a špičkovou rychlostí větru je relativě velký. Ale právě proto, že nejvíc energie se díky kubické závislosti výkonu na rychlosti větru posbírá v nárazech větru si myslím, že zpracovat výkonové špičky stojí za to úsilí. Nemohu se zbavit dojmu, že algoritmus perturb & observe nemůže být dostatečně rychlý na zpracování výkonových špiček. Zatím jsem používal jen sériově vyráběné větrné turbíny, jelikož první pokusy s vlastní tvorbou nedopadly dobře díky nedostatečným počátečním zkušenostem. Mám ale takovou ideu, že kdybych tvořil nějaký vlastní návrh, použil bych pro rotor dutý hřídel a měřič rychlosti větru bych umístil do osy před hlavní vrtuli, tak abych se dostal k hodnotám rychlosti větru, které jsou těsně před vrtulí. Regulátor smyčky s nejnižší prioritou by potom mohl být jednoduchý, velmi rychlý a pouze analogový, jelikož by stačilo analogově porovnat rychlost rotoru vrtule a měřiče rychlosti a regulátorem dorovnávat zatížení generátoru tak, aby se udržoval konstantní poměr rychlostí.miroc píše: ↑sob zář 30, 2023 9:33 am ... Podľa jeho názoru má snímanie rýchlosti vetra zmysel len pre veľké turbíny, ktoré sú pomalobežné vďaka svojej veľkosti. Aj preto, že umiestnenie snímača musí byť také, aby mal úplne rovnaké podmienky ako turbína. Čo sa dá pri rýchlobežných turbínach vpodstate splniť až keď je stožiar vysoký minimálne 25-30 m, aby sme sa dostali do hladiny ako-tak stabilného prúdu vetra rovnakého aj kúsok pod turbínou, kde by mohol byť snímač umiestnený....
Protože by ti jeden parametr chyběl, abys mohl určit v jakém pracovním bodě výkonové charakteristiky se nacházíš. Výkonová charakteristika je závislost výkonu na rychloběžnosti nikoliv na otáčkách. Rychloběžnost větrné turbíny není konstanta, jak kdysi mylně tvrdil Kutil na mypower.cz ale proměnná závislá na poměru obvodové rychlosti oběžného kola a rychlosti větru. Viz https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... st#p148330
Nejde o to, kolik iterací za sekundu regulátor udělá ale co při výpočtu zatížení zohledňuje. Nikde jsem v popisu regulátoru nenašel zadání velikosti momentu setrvačnosti rotoru.
Myslím si, že i mechanismus odstředivého naklápění by se dal navrhnout s trubkou místo plného hřídele.
To myslíš úplne vážne? Kde sa asi tak človek ktorý si kúpil nejakú vrtuľu k takému údaju dostane? Nepoznajú ho ani výrobcovia, nie to aby ho ešte aj uvádzali v technických charakteristikách. Asi si to majú zákazníci odmerať alebo dokonca vypočítať sami... Metodika by zas tak zložitá byť nemusela. Ale nie pre každého.
Naznačil jsem jen některé možnosti jeho vylepšení. Jinak si myslím, že je celkem komfortní. Já ve své aplikaci ani zdaleka tak vysokého komfortu nedosahuji. Neřeším monitoring a dokonce ani optimalizaci výkonu. Koncepci jsem zvolil tak, abych to nemusel řešit. Zařízení regulátoru musí být tak jednoduché a spolehlivé, aby byl schopen pracovat dlouhodobě bez dozoru. Výkon oběžného kola mám vzhledem ke spotřebě zvolený tak, abych se příliš nemusel zabývat optimalizací a účinností. Podstatnými aspekty jsou pro mne bezpečnost a spolehlivost. Dokud se neplatí daň z průměru vrtule, je pro mne jednodušší použít větší průměr, než laborovat s účinností na menším průměru.miroc píše: ↑ned říj 01, 2023 9:28 am Stále som nič normálne k tomuto regulátoru od teba nečítal. Len o tom, čo mu podľa teba chýba, ale všetko čo spomínaš je už z úplne inej kategórie riadenia veterných turbín, rozhodne nie malých domácich. Ale tento regulátor je v záujme normálnej ceny a jednoduchosti aj s kompromisnými riešeniami.
Pokud máš na mysli Pitotovu trubici, tak té by mohlo stačit i 8 mm https://www.epristroje.cz/pitotova-trub ... fluke-922/ , ale mám jisté pochybnosti o použitelném rozsahu rychlostí u tohoto typu snímače. Používá se často pro větší rychlosti vzduchu (v letectví) nebo pro hustější média. U větrníku bych měl obavy z namrzání v zimě. Ale otvorem o průměru 1 cm by se dal bez problému protáhnout káblík od klasického anemometru nebo diferenciálního čidla tlaku.
Ano, taky jsem před dvaceti lety začínal s reléovým regulátorem, ale brzy jsem tuto koncepci opustil a přešel jsem k výkonnénu polovodičovému spínači protože takové řešení nebylo ani spolehlivé ani bezúdržbové.
No, niekedy vo februári t.r. bol update FW hybridného striedača DEYE, v ktorom pribudla možnosť zadania krivky turbíny (napätie-prúd), tuším v 14 bodoch. Potiaľto je to pekné. Ale tým sa dostali len na úroveň, ako keď pred pár rokmi Morningstar urobil dodnes len neoficiálny FW pre TriStar MPPT 60. Majú tam to isté. Ale to je len malá časť z toho, čo sa od regulátora veternej turbíny vyžaduje. Nie sú totiž nijak riešené neštandardné situácie, napr. čo s energiou ak sú baterky nabité a nedodávam do siete, čo s turbínou ak ide do maximálnych otáčok v silnom vetre, alebo do maximálneho napätia, čo s turbínou ak ju treba zastaviť z vyššie uvedených dôvodov. DEYE má jednosmerný vstup pre turbínu, nevie teda zistiť otáčky turbíny. A tiež nemá výstup pre umelú záťaž. V návode sa dokonca hovorí, že medzi turbínou a DEYE má byť regulátor (!). A to si fakt neviem predstaviť ako. A že všetky ostatné potreby turbíny (zrejme tie bezpečnostné, čo som tu spomenul) majú byť riešené inými prostriedkami (trocha alibistické, ale potrebné ak by sa niekto sťažoval po rozbití turbíny). Takže podľa mňa DEYE v súčasnej podobe určite nie. Ešte k tomu má ďaleko.tomas píše: ↑ned říj 08, 2023 8:43 am Já byl nedávno na školení hybridních střídačů DEYE a tam tvrdili a ukazovali i zapojení že tyto střídače umí na vstupu jak fotovoltaické panely tak i větrnou nebo vodní turbínu, teoreticky jakýkoliv zdroj, třeba i palivové články, ale ty ještě netestovali.
Samozřejmě s doplněným usměrňovačem na stejnosměrném vstupu do střídače pokud má turbína AC výstup.
A to si ešte mohol nájsť toto: http://www.vawt.om2cm.sk/?q=node/1002. K TriStaru som používal na odber nadbytočnej energie iný TriStar45 v režime riadenia záťaže.tomas píše: ↑pon říj 09, 2023 10:13 pm A na vašem webu je také jednoduchý externí "hamulec"
http://www.vawt.om2cm.sk/?q=node/679