SOLAX X3

Odpovědět
petrsabela
Příspěvky: 1
Registrován: pon bře 27, 2023 8:53 pm

SOLAX X3

Příspěvek od petrsabela »

Dobrý den, mám prosbu. Jak zjistím jestli mám novejší typ střídače s označením G4?
Na štítku mám uvedeno: X3-Hybrid-10.0-D
vata
Příspěvky: 67
Registrován: pon úno 07, 2022 9:58 pm

Re: SOLAX X3

Příspěvek od vata »

Po roce výroby 2021 včetně by to měla být G4. Jinak se zdá, že ani z nabídky About na displeji se to vyčíst nedá. X3-Hybrid 10.0-D podle příručky říká, že jde o 10kW model třífázového měniče s DC vypínačem řady X3-Hybrid G4. Mimochodem, ani si nevybavuji, že bych někde zahlédla zmínku o hybridních Solaxech X3 nižších generací.
Ujistěte se u prodejce. Případně v registračním procesu měniče na cloudu Solaxu.
Petr 555
Příspěvky: 2
Registrován: úte bře 28, 2023 12:08 pm

Re: SOLAX X3

Příspěvek od Petr 555 »

Jaký střídač
Prosím o radu na střeše mám
8kwp panely jaký střídač je lepší 8kw nebo 10kw víc panelů dávat již nebudu protože se nevejdou.
Elektrikář mi řekl že je lepší 8kw střídač který bude mít plný výkon než 10kw který nebude vytížen na plný výkon a bude mít ztráty. Díky za radu pěkný den Petr
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: SOLAX X3

Příspěvek od Kodl69 »

pořád a pořád. Střídač se navrhuje podle předpokládané maximální zátěže. 8kW ve 3 fázích je pord, velebnosti :) ono ani 10kW ve třech fázích není nic extra (2.8 vs 3kW) to je v každé fázi jeden větší spotřebič, a na druhej už nezbyde, a jede se ze sítě. To stejný s baterkama, všichni mají k 10kW měniči 10kWh baterky, a ani netuší, že z těch baterek vytáhnou mac. 6kW a podobně je můžou i nabíjet. zbytek je přetok/přícuc ze sítě. A tohle všechno jaksi kazí celkovou ekonomiku FVE. Ale to ti nikdo, kdo dělá instalace na dotace neřekne, stejně jako ti neřekne, že milej Solax každej den sežere 2kWh ze sítě, tak jako tak.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: SOLAX X3

Příspěvek od eduard22 »

Kodl69 píše: stř bře 29, 2023 1:02 am ......... 8kW ve 3 fázích je pord, velebnosti :) ono ani 10kW ve třech fázích není nic extra ................. To stejný s baterkama, .............. 10kWh baterky, a ani netuší, že z těch baterek vytáhnou mac. 6kW a podobně je můžou i nabíjet. ..............
No, já mám jen 5kW 1f měnič a ten je v chladnu a tak utáhne reálně až 6,2kW trvale! A zatím udělala moja jen spočátku 2x blekaut... (Bypas mám zakázaný schválně ;-) )

A to typicky v So dopoledne, když prala a současně ohříval i bojler a pekla maso v troubě a použila i 2,2kW konvicu na kafe, nebo velkou mikrovlnku-trojkombinaci (max až 3,6kW)... A podruhé, když zapla při praní a ohřevu vody i silný vysavač...

Pokaždé při tom navíc svítila v kuchyni, koupelně a prádelně a běželka velká TV s audiosystémem i můj PC se dvěma velkýma monitorama a s malou audiosestavou... (sem se nejednou rozčiloval již před FVE, proč to vše běží, když se nekouká? Prej jen kulisa... Tak na to zapomeň :evil: )

Po mojem poučení, i z nezdarů, moja ví, že musí dopoledne ubrat na termostatu 2,1kW bojleru a pak může prát i žehlit i vysávat a vařit kafe a čučet na velkjou TV 8-)

Po vyprání moja otočí termostatem zpět na Eco - kde maj Dražice doraz s Eco symbolem... a od té doby bez blekautu :D

Podobně u mladech i u tchána a fšecí su spokojný a víc jak 1x25A jim nechybí 8-) Je třeba s levnou FVE změnit i chování - chci-li šetřit, tak nehýřit! :evil:

A s těma batérkama s Tebou souhlas. :( Já o tem fšecky, co jsem jim s laciným ostrovem pomáhal, vždy informoval! Ale nikdo nedbal... Ale je to o prachách a nám doma stačí šetřit hlavně přes den a večer holt vypomůže sí't :?

Nicméně - jdeli se normálně večer spat a tedy neponocujeli se..., tak mi i laciné volovo vydrží až do rána 8-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: SOLAX X3

Příspěvek od Kodl69 »

jasně, 1f ostrov, nemám ani víc než ty, ale 3f síťovej systém je o tom, že vlastně nikoho nezajímá, co se děje, tj ty na jedné fázi spotřebováváš a na dvou dodáváš, tak tu spotřebu zaplatíš. Ne že se ti to dopočte s tou dodávkou. Podvodné měření ala ČR... Už se mi ozývají různě postižení jedinci, že mají FV, stálo to peníze a účet za elektriku zas tak moc nepoklesl, jako jim slibovali/ jako si představovali. Na tohle jsem chtěl upozornit.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: SOLAX X3

Příspěvek od Diablo007 »

Kodl69 píše: stř bře 29, 2023 2:53 pm jasně, 1f ostrov, nemám ani víc než ty, ale 3f síťovej systém je o tom, že vlastně nikoho nezajímá, co se děje, tj ty na jedné fázi spotřebováváš a na dvou dodáváš, tak tu spotřebu zaplatíš. Ne že se ti to dopočte s tou dodávkou. Podvodné měření ala ČR... Už se mi ozývají různě postižení jedinci, že mají FV, stálo to peníze a účet za elektriku zas tak moc nepoklesl, jako jim slibovali/ jako si představovali. Na tohle jsem chtěl upozornit.
A jak teprve chceš člověku vysvětlit že po instalaci fve má vyšší spotřebu než před tím to je teprve terno :lol:
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Petr 555
Příspěvky: 2
Registrován: úte bře 28, 2023 12:08 pm

Re: SOLAX X3

Příspěvek od Petr 555 »

Mě řekl elektrikář že to utáhne na 1 fázi klidně i 6 kW proto že je asimetrický tak posílá proud tam kam je potřeba ale nemůže to překročit výkon střídače. Soused má Solax a tvrdí že mu to spotřebuje 0,4 kW za 24 hod. Tak nevím komu věřit asi na to hodím bobek a radši to dělat nebudu při mojí spotřebě 2,5Mw za rok abych neplatil víc než teď za elektřinu.
Jantic
Příspěvky: 61
Registrován: úte úno 08, 2022 10:51 am
Bydliště: Zlínský kraj

Re: SOLAX X3

Příspěvek od Jantic »

Kodl69 píše: stř bře 29, 2023 1:02 am pořád a pořád. Střídač se navrhuje podle předpokládané maximální zátěže. 8kW ve 3 fázích je pord, velebnosti :) ono ani 10kW ve třech fázích není nic extra (2.8 vs 3kW) to je v každé fázi jeden větší spotřebič, a na druhej už nezbyde, a jede se ze sítě. To stejný s baterkama, všichni mají k 10kW měniči 10kWh baterky, a ani netuší, že z těch baterek vytáhnou mac. 6kW a podobně je můžou i nabíjet. zbytek je přetok/přícuc ze sítě. A tohle všechno jaksi kazí celkovou ekonomiku FVE. Ale to ti nikdo, kdo dělá instalace na dotace neřekne, stejně jako ti neřekne, že milej Solax každej den sežere 2kWh ze sítě, tak jako tak.
Mám Solax - viz podpis a tím i zkušenosti a dovolím si nesouhlasit. Denní nákup z DS na režii měniče je 1,2-1,4kWh co při výrobě přes 50kWh za slunného dne je OK. Vzhledem k tomu, že přebytky prodávám je saldo nákladů na nákup energie vs výnos z prodeje kladné, a plně pokryje i náklady na doplňkový plynový ohřev vody počas zimy.
Obecně poučená a spolupracující domácnost (manželka, děti) jsou ale základ úspěchu -to ale víme všichni solárníci.

Dále mám zkušenost i s GOODWE měničem 8kWp a i když tady se moc nechválí, nevidím zásadní funkční rozdíl proti Solaxu, pokud jsou spotřebiče vhodně rozházeny po fázích.
Oba systémy pracují k mojí spokojenosti i když dnes bych možná skládal z produktů Victron, ale pouze kvůil nezávislosti na číňanech a servisovatelnosti
PS: Výběr 8/10kW měnič jednoznačně větší, cenový rozdíl malý, já taky začínal se 6,5KWp a skočil na 9,6kWp

Přeji mnoho slunce
6,5kWp +3,0kWp Solax X3, 23,2kWh Li
2,4kWp+SITON
TČ Alpha Innotec LWD50
Nemec
Příspěvky: 2
Registrován: úte dub 04, 2023 12:05 am

Re: SOLAX X3

Příspěvek od Nemec »

Plánuji instalaci FVE se střídačem Solax X3-Hybrid G4 10kW. V technickém listu je uvedeno "Počáteční provozní napětí" - 200V a "Rozsah napětí MPPT" 180 až 950V. Chápu to správně, že měnič začne pracovat ("nastartuje") až mu panely dodají napětí 200V. A přestane pracovat ("spadne"), když napětí poklesne až na těch 180V ?
Rád bych použil panely s novou technologií "N-type", např. JinKO Solar Tiger Neo N-type 60HL4-(V) 465W. 7ks (string východní orientace) + 7ks (string západ). Ty mají Vmp 32,77V (NOCT), to je na 7 ks napětí 229V na každém stringu. V létě může být ztráta napětí kvůli teplotám na 7 ks panelů až přes 30V, tedy pod 200V na stringu. Bude střídač dobře fungovat i za těchto podmínek ? Nebude vypínat ?
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: SOLAX X3

Příspěvek od Diablo007 »

Nemec píše: úte dub 04, 2023 9:06 pm Plánuji instalaci FVE se střídačem Solax X3-Hybrid G4 10kW. V technickém listu je uvedeno "Počáteční provozní napětí" - 200V a "Rozsah napětí MPPT" 180 až 950V. Chápu to správně, že měnič začne pracovat ("nastartuje") až mu panely dodají napětí 200V. A přestane pracovat ("spadne"), když napětí poklesne až na těch 180V ?
Rád bych použil panely s novou technologií "N-type", např. JinKO Solar Tiger Neo N-type 60HL4-(V) 465W. 7ks (string východní orientace) + 7ks (string západ). Ty mají Vmp 32,77V (NOCT), to je na 7 ks napětí 229V na každém stringu. V létě může být ztráta napětí kvůli teplotám na 7 ks panelů až přes 30V, tedy pod 200V na stringu. Bude střídač dobře fungovat i za těchto podmínek ? Nebude vypínat ?
Nebude fungovat jak má jak bude horší osvit bude mít problém se nastartovat.
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Nemec
Příspěvky: 2
Registrován: úte dub 04, 2023 12:05 am

Re: SOLAX X3

Příspěvek od Nemec »

Díky za odpověď. A těch 180V (Rozsah napětí MPPT 180V až 950V) - střídač vypadne až při snížení na 180V ?
DANOOOOO
Příspěvky: 3
Registrován: čtv říj 12, 2023 12:32 pm

Re: SOLAX X3

Příspěvek od DANOOOOO »

Tusim v tom mate prehlad idem instalovat fv a to bud solax x3 s 11,6kw baterkou alebo huaweil sun2000 10ktl a baterka luna 10kw? Co je lepsia volba?
Odpovědět

Zpět na „Měniče“