Frekvenční měnič z Ali

Odpovědět
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Frekvenční měnič z Ali

Příspěvek od Cmrnda »

Dobrý den,
pořídil jsem si frekvenční měnič z Aliexpresu, levný, neznačkový protože jsem chtěl stálý tlak vody na čerpadle, a pro případ že by něco nešlo, tak ho použít na lednici, v krajním případě na mikrovlnku.

https://www.aliexpress.com/item/1005005 ... Z%21%21ABS

K tomu senzor tlaku z potrubí:

https://www.hadex.cz/m560a-tlakovy-snim ... vitem-g14/

Protože tlakový senzor má napájení 5V a výstupní mnapětí do 4,5V, musel jsem použít "Buck":

https://www.hadex.cz/img/zbozi/m408.jpg

Protože nejsem věřící, tak nechci použít rčení "Bohu žel" ale spíše "panenko skákavá", ale sonda dodávala tak malý rozptyl napětí při tlaku 0-3 Bary, že nebylo možné měnič tímto nakrmit.
Musel jsem sáhnout do zásob s Tranzistory BD 139 a 3x odpor 2K2 jako zesilovač. Připomínám že veškerý nastavení AVI vstupu byly vyčerpány. Pak už to šlo a to akorát.
Nepodařilo se mi nastavit minimální frekvenci 20Hz v normálním režimu tak, abych při "shut down" zabránil vypnutí energii k čerpadlu. Vektory jsem nezkoušel, nejsou pro tento režim vhodný, potřeba je velmi rýchlý start čerpadla a pomalý doběh, alespoň v mém případě.
Shut down je dobrá věc protože se měnič přivede do pohotovostního stavu s nepatrným odběrem a tak hnusně nehvízá.
Problém byl větrák fučící stále, nakone jsem použit senzor:

https://www.hadex.cz/m441b-teplotni-cid ... t21am2301/

Probíhají zkoušky, zatím vše OK.
Ještě perličku, v těch asi 500 nastavení je řízení MPPT, s hodnotama vstupních nízkých napětí a i vysokých vstupních napětí, limit je 1kV. Nezkoušel jsem ale, kdo ví ať odpoví. (s panelama)

Po zkouškách to rozeberu a možná sem dám fotky základu a celku.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Unboxed

Příspěvek od Cmrnda »

Zvědavost mi nedala, a tak jen k náhledu.
Unboxed.jpg
Unboxed.jpg (780.45 KiB) Zobrazeno 1874 x
Chasis I.jpg
Chasis I.jpg (607.51 KiB) Zobrazeno 1874 x
Chasis II.jpg
Chasis II.jpg (551.88 KiB) Zobrazeno 1874 x
Chasis III.jpg
Chasis III.jpg (509.53 KiB) Zobrazeno 1874 x
Chasis IV.jpg
Chasis IV.jpg (423.19 KiB) Zobrazeno 1874 x
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Reálná instalace

Příspěvek od Cmrnda »

Po době zkoušení jsem zaregistroval několi "faultů" na sběrnici AVI. Napřed jsem řešil softwarové nastavení, které do jisté míry je k nastavení, ale nepřinášelo efekt, po krátkém bádání jsem došel ke správnému závěru, a to dát na "buck" do výstupu kondenzátor 100nF. On tam nějaký kondík je, ale nelze zjistit jaký, zjevně nedostačující (ten mezi cívkou a elytem). Preventivně jsem ho přidal i na primar.
Buck.jpg
Buck.jpg (757.94 KiB) Zobrazeno 1869 x
Hotový celek je OK. Za provedení měniče můžu zvednout prst nahoru, všechny díly a i celek mají "pass", dokonce přidávají i vizitku kdo to schválil, hezké, celé desky jsou nalakované hutnou směsí, akorát ne zcela na všem, je vidět že je to lakované štětcem a nikoli v lázni.
Celek v krabici.
Komplet.jpg
Komplet.jpg (449.7 KiB) Zobrazeno 1869 x
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Ventilátor

Příspěvek od Cmrnda »

Větrák spuštěný trvale při napojení na síť jsem chtěl řešit výše uvedeným čidlem, ale to co jsem si pořídil byla digitální hrůza pracující jak jsem si přečetl na "speciální komunikaci", tak jsem to odložil na dobu neurčitou. Místo toho jsem namontoval tráfko z výstupu měniče 100- 240V na 12V a to jsem udělal dobře, než jít sestou zahřívání chladiče. Ten je totiž při motoru/čerpadla 500W docela studený. Vše je dobře rozebíratelné a i ventilátor šel otočit aby byl fukem dovnitč. Akorát je nutné nožíkem vyříznout otvor pro kablík, pak ventilátor "zacvakne" jak byl původně, původně odsával, osobně považuji fučení do jako lepší.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

V krabici

Příspěvek od Cmrnda »

Přivod k ventilátoru.
Vývod větráku.jpg
Vývod větráku.jpg (808.5 KiB) Zobrazeno 1863 x

Celek v krabici.
Uložení v krabici.jpg
Uložení v krabici.jpg (841.61 KiB) Zobrazeno 1863 x
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Frekvenční měnič z Ali

Příspěvek od Cmrnda »

Vyplavala napovrch mrtvolka ve stylu odrušení výstupu. když jsem připojil EMI odrušovač se dvěma cívkami a symetrickým kondenzátory na výstupu se zemněním, měnič okamžitě zahlásil "fault" a ihned se vypnul. Zkoušel jsem i cívky s vyšší indukčností a menšími kondíky, ale když to ochrana měniče vzala, tak odrušení bylo absolutně neuúčinné.
Problém není o mé zdraví :lol: , ale v tom že jsou rušena čidla do vrtu. Jinak bych se o to ani nezajímal.
Nepodařilo se mi tyto "faulty" vypnout, dle návodu jen "obraťte se na správce", atd...
Co jsem se díval, tak jsem nenašel FM který by měl již v sobě odrušení implementováno. Možná jsem nesledoval vysoku šaži, ale i tak...

Měním svůj názor na tyhle krámy, a dávám prst dolů. Nicméně po všech těch úpravách tam i nadále použíschpnost je, ale velmi omezená, holt ty umělá kurvítka jsou nade vše. :( :( :(
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
josse
Příspěvky: 871
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: Frekvenční měnič z Ali

Příspěvek od josse »

Žádný malý měnič v sobě nemá na výstupu indukčnosti. Ani drahý.

Ve všech manuálech (kromě čínských) je doporučeno:
Kupte si náš ferit nebo železoprach o průměru cca 40mm, vemte vodiče z měniče co mají vézt do motoru, udělejte 2-3 závity společně.

Klidně napřed 3 vodiče zkroutit. Připojení kapacity na výstup plného můstku opravdu není dobrý nápad :-)

Oni to prodávají výrobci v takovém tenkém krytu aby se vodiče nedotýkali jádra a navíc to většinou jde přišroubovat v rozvaděči.

Občas ani to nepomůže, zkusit změnit frekvenci nosné, pak odrušit ty čidla.

Odrušovacï filtr s kondenzátory je na vstup měniče, nikoliv jeho výstup.

Třeba 1-wire asi odrušit nejde :-)
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Frekvenční měnič z Ali

Příspěvek od Cmrnda »

josse píše: pon říj 23, 2023 9:00 am Žádný malý měnič v sobě nemá na výstupu indukčnosti. Ani drahý.

Ve všech manuálech (kromě čínských) je doporučeno:
Kupte si náš ferit nebo železoprach o průměru cca 40mm, vemte vodiče z měniče co mají vézt do motoru, udělejte 2-3 závity společně.

Klidně napřed 3 vodiče zkroutit. Připojení kapacity na výstup plného můstku opravdu není dobrý nápad :-)

Oni to prodávají výrobci v takovém tenkém krytu aby se vodiče nedotýkali jádra a navíc to většinou jde přišroubovat v rozvaděči.

Občas ani to nepomůže, zkusit změnit frekvenci nosné, pak odrušit ty čidla.

Odrušovacï filtr s kondenzátory je na vstup měniče, nikoliv jeho výstup.

Třeba 1-wire asi odrušit nejde :-)

Tohle je SUSWE 320.
Od toho čerpadla vedou dráty tři, dva pracovní a jeden ochranný. S tím jsem zkoušel spojit výstup za cívkama. Je to v podstatě vstupní filtr do spínaného zdroje, zapojený obráceně. Ochranný vodič nebyl spojen s ničím, (vyjma těch kondíků na zkoušku), tudíš ani s ochranným vodičem vstupu FM.
Před tím jsem tam měl na doladění triakový regulátor, a při připojení pres něj se rozářil odpor napájející obvod dispeje. U dvou pinového regulátoru bylo vše OK.
Frekvenci jsem zvýšil na maximum, 16kHz. (6 kHz defaut)
Nakonec jsem dal do serie tlumivku se Fe plechama a kondík 75k, při vyšším to opět faulovalo.
Abych to zjistil, musím vyprázdnit celý vrt, to trvá dóóóst dlouho.
Tahat ven čerpadlo s čidlama (jsou připevněné k trubce) nebudu.
Trochu jsem "snad" odrušil výstup čidel k detektoru, tak uvidím.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Frekvenční měnič z Ali

Příspěvek od Cmrnda »

Konečný vedikt,
koncert skončil, po mnohačetných "faultech" které se mi nepodařilo odstranit jsem frekvenční měnič uložil na půdu do temného místa. Vrátil jsem se k DPC-10. Po úpravě potrubí a přidáním dalšího expanderu jsem docílil daleko lepších výsledků než u toho FM. Ono totiž, mám expandt s 1C vstupem/výstupem, ale v tomto průměru jsou na hrdle čtyři díry v záklopce o průměru tak 6mm. Takže požadovaný proud vody nedostanete tam a ani zpět. Při sepnutí čerpadla jde zprvu vše do výpustí a až pak do expanderu. Nicméně jsem přidělal další expandr paralelně a výsledek je výborný, narozdíl od toho pomalého FM, a ještě nastaveného bez žádných zdržení.
Hezký HW to je, ale je to určitě nakurvený úmyslně SW. Tím to ale je pro svojí nestabilitu nepoužitelný. Dnes není důvod tam dávat elektronické vypnutí při zkratu, přetížení, podpětí a já nevím kvůli všemu. Ty výkonové tranzistory lze jistit normálními jističi, samozřejmě přiměřeně k jejím schopnostem. Dneska ty MOS - biploar vydrží 100A ku 25A jističe/B. Steně jako Triaky např. BTA 100. Jenže to jsou zjevně umělá kurvítka, akorát nevím k čemu to. Nabízejí snad něco dražšího a lepšího? Řekl bych že né, ale možná o takových výrobcích nevím.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Frekvenční měnič z Ali

Příspěvek od Kodl69 »

nevěř tomu, že jistič zachrání polovodič. Na to jsem už mnohokrát zažil destrukci polovodičů, než bych tomu věřil. Než vybaví jistič nebo pojistka, tak už je polovodič tiscíckrát nebo i milionkrát v křemíkovým nebi. Reakce na zkrat musí být maximálně v řádu us, ne v řádu sekund... Stejně tak přetížení, jisitič char. B vypne při 5x In za 0.4s, char. C při 10x In...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Frekvenční měnič z Ali

Příspěvek od Cmrnda »

Kodl69 píše: pát říj 27, 2023 11:07 am nevěř tomu, že jistič zachrání polovodič. Na to jsem už mnohokrát zažil destrukci polovodičů, než bych tomu věřil. Než vybaví jistič nebo pojistka, tak už je polovodič tiscíckrát nebo i milionkrát v křemíkovým nebi. Reakce na zkrat musí být maximálně v řádu us, ne v řádu sekund... Stejně tak přetížení, jisitič char. B vypne při 5x In za 0.4s, char. C při 10x In...
Kdepak, doba kdy praskla žárovka v barevný hudbě a šel dokopru KT 774, jsou dávno pryč. Vydrží to, jak IGBT, tak triaky.
BTA 100 (100A 600V) triak oproti NGTB75N65FL2W-D (100A 600V 25st.) při 25A/B. Mnohonásobně otestováno na přepínání sítí SSR.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Frekvenční měnič z Ali

Příspěvek od Kodl69 »

Ale jistě ne mosfety ani IGBT. Během 1ms kdy tím teče plnej proud (řádove kA) a je na polovodiči víc než 1V tak ze za míň než 1ms odpaří. protože se jaksi uvolní 1kA*10V*0,001s=10Ws=10J. za 0.4s je to prosímpěkně 1kA*10V*0.4=4kJ. A to jsem prosím optimista. zkratový proud může být klidně o řád vyšší, stejně jako napětí na desturovaným polovodiči. A teď se podívej na "single pulse avalanche energy" do datasheetu. 47N60C3 kterej impulsně snese 200A, tak vydrží 1.8J, a to při 10A a 50V, a to je 600V tranzistor. Co asi udělá při sepnutí do zkratu? navíc hned vedle je baterie kondenzátorů nabitejch na 320V, to dělá práci... A pokud by bylo tvoje tvrzení pravdivý, proč shořely všechny PJ měniče, kde jakej Axpert, to by přece nikdy nenastalo, když stačí pojistky. Proč by asi existovaly budiče mosfetů/IGBT který hlídají desaturaci/ zvýšené napětí na tranzistoru, když to podle tebe není potřeba? Napřed si něco přečti, vyzkoušej a pak to začni zveřejňovat.
Triak je proti tomu kovářská práce s úplně jiným principem funkce, a navíc nemám s likvidací triaků zkušenosti, nikdy jsem zkratovou odolnost netestoval.
Ale umím číst v datasheetu: BTA16, "non repetitive current=1470A /8.3ms" a další parametr "I2t=128 A2s" neumím horní index. A mrknu na 16A pojistku, pv10 gG: cca 80A2s, takže je jistá šance, když nebude připojenej tlustejma drátama, že přežije, aspoň jednou. Pokud dáš jistič, a "něco" omezí proud na 1kA (třeba to, že bude velká impedance sítě) tak i s B10A jističem máš 2000 A2s energii pro vypnutí (info z katalogu OEZ, ne vycucaný z prstu).
Že u tebe to vypne? jasně, konec vesnice, rozvod 100m 1.5 drátem když dobře, kroucený zoxidovaný spoje ... ale to asi nebudeme považovat za standart, u mě v rozvaděči například měřím 0.15Ohm (1.5kA), u bojleru o 3m dál 0.22 ohm (1.045kA) a to je ustálený zkratový proud, první impuls je řádově vyšší.
HAWGH - domluvil jsem.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Frekvenční měnič z Ali

Příspěvek od Cmrnda »

Kodl69 píše: pát říj 27, 2023 12:14 pm Ale jistě ne mosfety ani IGBT. 47N60C3

Triak je proti tomu kovářská práce s úplně jiným principem funkce, a navíc nemám s likvidací triaků zkušenosti, nikdy jsem zkratovou odolnost netestoval.

Ale umím číst v datasheetu: BTA16

Že u tebe to vypne? jasně, konec vesnice, rozvod 100m 1.5 drátem když dobře, kroucený zoxidovaný spoje ... ale to asi nebudeme považovat za standart, u mě v rozvaděči například měřím 0.15Ohm (1.5kA), u bojleru o 3m dál 0.22 ohm (1.045kA) a to je ustálený zkratový proud, první impuls je řádově vyšší.

Jenom stručně, 47N60C3 je MOSFET, o tom ale nepíšu, spíše naopak, říká se, že stačí se na něj blbě podívat a je po Ňom. :shock: Proto všechny měniče s MOSFETY hořely a spálili se... IGBT není MOSFET. To je nějakej hybrid MOS-bipolar. :lol:

Triak je výhodou rychlosti protože pracuje v tzv. kladné zpětné vazbě. BTA 16 je pro domovní spínání nedostatečný vůči jištění... (16A ) O tom taky není řeč.

Tak možná u tebe :lol: :lol: :lol:
Je fakt z principu, že ta vypínací křivka bude ohnutá díky podpětí, tam kde to nehrozí je stále dobrým pomocníkem "tlumivka".
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Frekvenční měnič z Ali

Příspěvek od Cmrnda »

Kodl69 píše: pát říj 27, 2023 12:14 pm u mě v rozvaděči například měřím 0.15Ohm (1.5kA), u bojleru o 3m dál 0.22 ohm (1.045kA) a to je ustálený zkratový proud, první impuls je řádově vyšší.
Tak 0,15 Ohm je tak v Praze těsně vedle trafačky.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Odpovědět

Zpět na „Domácí elektrospotřebiče“