transformátor 3f/1f

RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: transformátor 3f/1f

Příspěvek od RadarS »

Nebo máš 60% spotřeby 3f 3x400V a potřebuješ "dosymetrizovat" ostatní 1F spotřebu, jinak běžným způsobem rozprostřenou mezi 3 fáze.
Plánuješ si pomoci FVE a k tomu máš tu možnost jen se zakázanými přetoky, přičemž si chceš maximalizovat míru zisku symetrického 3F střídače do ostatní spotřeby a nechceš to řešit třemi Axperty s paralelními kity (cena, vlastní spotřeba, účinnost, prostorové možnosti, apod...)
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: transformátor 3f/1f

Příspěvek od Cmrnda »

kybos píše: stř říj 11, 2023 9:11 pm Třeba k tomu, když ti rozvodné závody odmítnou udělat jednofázovou přípojku silnější než 1 x 25 A, ale klidně ti nabídnou 3 x 20 A. Tak si to můžeš přetransformovat na 1 x 60 A (sice s nějakou ztrátou) ale dosáhneš cíle.
Mez je 1x25A celo-republikově. 3xX je dle dimenzování vedení přípojky.
Jinak dotazy tazatele jsou vysvětleny třeba zde, jestli se pletu tak sorry :lol: :lol: :lol:
http://www.offrecord.cz/digital/nekrmte-trolla/
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: transformátor 3f/1f

Příspěvek od RadarS »

Cmrnda píše: stř říj 11, 2023 9:27 pm
kybos píše: stř říj 11, 2023 9:11 pm Třeba k tomu, když ti rozvodné závody odmítnou udělat jednofázovou přípojku silnější než 1 x 25 A, ale klidně ti nabídnou 3 x 20 A. Tak si to můžeš přetransformovat na 1 x 60 A (sice s nějakou ztrátou) ale dosáhneš cíle.
Mez je 1x25A celo-republikově. 3xX je dle dimenzování vedení přípojky.
Jinak dotazy tazatele jsou vysvětleny třeba zde, jestli se pletu tak sorry :lol: :lol: :lol:
http://www.offrecord.cz/digital/nekrmte-trolla/
Drahý Cmrndo, s dovolením se Ti dovolím připomenout, že se nacházíš v diskuzi o FVE a souvisejícím elektro, a zároveň v "mém" vlákně,
založeném na konkrétní téma. Pakliže jsi téma zapomněl, doporučím Ti se vrátit na začátek a přečíst si znovu můj úvodní příspěvek.
Explicitně se tam se svým dotazem obracím, cituji: "ke znalým". Tedy těm, u kterých předpokládám, že k tomu mají věcně co říct a umí poradit.
Pokud k samotnému tématu nemáš co dodat, považuju za logické, že sem nebudeš přispívat a najdeš si téma jiné.
Pokud sis nějakým nedopatřením spletl fórum a hledáš nějaký web věnující se sociálnímu inženýrství, zkus použít Google.
Vřelé díky.
Ostatním omluva za off topic post.
Kostěj
Příspěvky: 141
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: transformátor 3f/1f

Příspěvek od Kostěj »

RadarS píše: úte říj 10, 2023 6:29 am Zdravím, hledal jsem a nenašel a tak si dovolím jeden dotaz směrem ke znalým - lze vyrobit transformátor s 3f primárem a 1f sekundárem?
Trochu se v diskuzi ztratil původní záměr. Pokud formulace problému zní: Mám jednofázovou elektrárnu, která je nafázována na síť, a k tomu třífázový spotřebič. Alternativně: mám třífázovou, symetricky dodávající elektrárnu (také nafázovanou na síť) a jednofázový spotřebič. Otázka: Lze minimalizovat přetoky = maximalizovat spotřebu vlastní elektřiny?
"Jednofázový spotřebič lze připojit k síti pomocí Steinmetzova obvodu a tím lze dosáhnout, že se tento spotřebič vzhledem k síti chová jako trojfázový souměrný spotřebič." Lehký dotek k problematice je na fóru mypower.cz, "Legislativa a právo" - "Přetok 8kWh" (od "mika", VII.-IX. 2022). Ta citace se Steinmetzem je z https://otik.zcu.cz/bitstream/11025/9429/1/BP.pdf , bod 4.2., jsou tam obrázky i výpočty. A platí to i naopak.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: transformátor 3f/1f

Příspěvek od RadarS »

Kostěj píše: čtv říj 12, 2023 4:40 pm
RadarS píše: úte říj 10, 2023 6:29 am Zdravím, hledal jsem a nenašel a tak si dovolím jeden dotaz směrem ke znalým - lze vyrobit transformátor s 3f primárem a 1f sekundárem?
Trochu se v diskuzi ztratil původní záměr. Pokud formulace problému zní: Mám jednofázovou elektrárnu, která je nafázována na síť, a k tomu třífázový spotřebič. Alternativně: mám třífázovou, symetricky dodávající elektrárnu (také nafázovanou na síť) a jednofázový spotřebič. Otázka: Lze minimalizovat přetoky = maximalizovat spotřebu vlastní elektřiny?
"Jednofázový spotřebič lze připojit k síti pomocí Steinmetzova obvodu a tím lze dosáhnout, že se tento spotřebič vzhledem k síti chová jako trojfázový souměrný spotřebič." Lehký dotek k problematice je na fóru mypower.cz, "Legislativa a právo" - "Přetok 8kWh" (od "mika", VII.-IX. 2022). Ta citace se Steinmetzem je z https://otik.zcu.cz/bitstream/11025/9429/1/BP.pdf , bod 4.2., jsou tam obrázky i výpočty. A platí to i naopak.
Kostěji, díky.
Ano, platí ta druhá varianta, jen s malým rozdílem, že elektrárnu nemám, ale plánuju. V další diskuzi pak píšu souvislosti.
Cca 60% denní spotřeby představuje agregát chlazení, v něm je 3x400V kompresor, příkon cca 1000W, ale součástí zařízení jsou 1f ventilátor venkovní jednotky, 1f ventilátory vnitřního výparníku, cyklicky spínaná 1f 2kW spirála odtávání vnitřní jednotky.
Celková spotřeba objektu je do 20kWh/den. Před instalací chl. to bylo do mezi 8-9kWh.
Další spotřeba je jinak obvyklá pro RD, topení a ohřev TUV je TČ, tudíž v létě nijak zásadní (oproti bojleru).

Já se zeptal konkrétně na transformátor (protože mě nic jiného nenapadlo :-) :-) ...), ale klidně by šla otázka položit obecně zda: "
Existuje nějaký elektro-technicky realizovatelný a ekonomicky přiměřeně náročný způsob, jak převést tři fáze s jejich symetrickým zatížením
na 1 fázi do spotřeby...?"
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: transformátor 3f/1f

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

teď sem přišel a doháním zmeškané -> předpokládám že 3f FVE střídač je podmínka distributora k připojení FVE k DS . A tím pádem bonus pro pohon 3f kompresoru TČ . Konverze 3f na 1f je z důvodu maximalizace využitelnosti okamžitého potenciálu FVE s ohledem na šejtské měření po fázích .

Napadla mě varianta s frekvenčním měničem , avšak nevidím variantu 3f vstup a 1f výstup :? . Opačně 1f vstup a 3f výstup jich sou tři prdele .

Další varianta řešení mne napada usměrnit 3f 3f usměrňovacím můstkem + kondenzátory k vyhlazení + HF měničový modul s DC vstupem a 1f AC výstupem :idea: . 3f by byly zatěžovány +/- rovnoměrně a výstup by byl čistý 1f sínus . Problém vidím v absenci galvanického oddělení 3f vstupu od 1f výstupu . Sic by toto řešení mohlo dosahovat účinnosti kolem 95% a 1f wýkonu až 10kW .

Elektronům zdar :cloud:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: transformátor 3f/1f

Příspěvek od RadarS »

O měření po fázích nejde, protože přetoky budu mít stejně zakázané. Jde o snahu maximálně symetrizovat spotřebu objektu a tím donutit symetrický střídač dodávat ... Distributora jsem se na povolení 1f elektrárny neptal, jelikož je tam limit střídače 3,68 kW, tedy 16A a neřeší to tu 3f spotřebu ...
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: transformátor 3f/1f

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

aktualizace : mnou myšlený HF měničový modul s DC vstupem a 1f AC výstupem jsem již u prodejce jenž jej nabízel nenašel . Jinde taky není , takže za mě tato možnost řešení padá do :trash: .

Elektronům zdar :cloud:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
tomas
Příspěvky: 304
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: transformátor 3f/1f

Příspěvek od tomas »

Abrams píše: sob říj 14, 2023 1:53 pm Zdravím ,

aktualizace : mnou myšlený HF měničový modul s DC vstupem a 1f AC výstupem jsem již u prodejce jenž jej nabízel nenašel . Jinde taky není , takže za mě tato možnost řešení padá do :trash: .

Elektronům zdar :cloud:
Myslíš něco takového?
https://www.aliexpress.com/item/1005004545086121.html
má to vstup DC320V-420V. Jenže 3f usměrňovač na výstupu dává až 600Vdc mezi + a -, takže by tam musel být řízený usměrňovač aby tam bylo nižší napětí. A proti nuláku 300Vdc? Domnívám se že výstup z toho budou dvě fáze o sdruženém napětí 230V a cca 115Vac proti nuláku, tedy to co mají v Americe. Nebo by se před to musel dát transformátor nebo autoatransformátor a pak případně znovu vytvořit nulák a síť TN-C-S pokud by to bylo s galvanickým oddělením. Ovšem s tím trafem by to bylo drahé a žravé. To už by byl jednoduší motor-generátor.
Toto je sice třífázové:
https://www.aliexpress.com/item/1005003290007365.html
a je otázka jestli by se to dalo zatížit jednofázově proti nuláku sítě, pokud ano, tak by tam mohlo být 230Vac.
Některé frekvenční měniče pro motory snesou jednofázové motory (připojení jen dvou svorek na sdružené napětí) a tedy snad i jednofázovou zátěž proti nuláku, ale to jsem nezkoušel.

Jenže usměrnit s rozumným účiníkem a bez flikrů a harmonických střídavě napětí není jednoduché. Je to podobné jak střídač jen pracuje opačně a usměrňuje. Takže ideálně by to měli být dva střídače propojené DC vazbou což už jsme u těch zdrojů Chroma na které jsem tu dával odkaz.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 222
Registrován: čtv srp 05, 2021 5:49 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: transformátor 3f/1f

Příspěvek od kybos »

tomas píše: sob říj 14, 2023 9:01 pmTakže ideálně by to měli být dva střídače propojené DC vazbou což už jsme u těch zdrojů Chroma na které jsem tu dával odkaz.
To si doopravdy myslíš, že dva střídače za sebou budou mít dohromady účinnost lepší než 98 % ?
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + nabíječka 4 x 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: transformátor 3f/1f

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

to je správný směr tomas ;) . Pokud by 1f instalace byla komplet oddělena od 3f instalace kvůli absenci galvanického oddělení přechodu z 3f na 1f a tudíž nespojitelnosti PEN či N tak by to šlo .

Další možností je symetrické usměrnění na +600VDC GND (PEN či N) -600VDC . Toto prohnat symetrickým sínus modulem na 230VAC s pevným středem PEN či N :idea: . Což by umožnilo zachovat plné pospojování PE i N vodičů jak v 3f instalaci i vygenerované 1f instalaci .

Podotýkám že píší své teoretické úvahy na řešení čehosik v duchu proč to dělat jednoduše když to de složitě s nejistým úspěchem .

Elektronům zdar :sun2:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
tomas
Příspěvky: 304
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: transformátor 3f/1f

Příspěvek od tomas »

kybos píše: sob říj 14, 2023 11:59 pm
tomas píše: sob říj 14, 2023 9:01 pmTakže ideálně by to měli být dva střídače propojené DC vazbou což už jsme u těch zdrojů Chroma na které jsem tu dával odkaz.
To si doopravdy myslíš, že dva střídače za sebou budou mít dohromady účinnost lepší než 98 % ?
Pokud to nebude mít galvanické oddělení a bude to vyřešeno pomocí frekvenčního měniče který nebude mít problém s tím že tam budou jednofázové spotřebiče připojené na nulový vodič, tak by to neměl být problém. Například tady píšou "viac ako 98,1 %"
https://www.vonsch.sk/produkty/unifrem400m.php?lang=sk
Tímto frekvenčním měničem vytvářejí umělé sítě:
https://www.vonsch.sk/produkty/umelesiete.php?lang=sk
Sice tam píšou že tam mají ještě výstupní transformátor, ale v tomto případně není galvanické oddělení nutné, to požadují laboratoře a zkušebny. Otázka je jestli snese na výstupu zátěž proti nuláku. Asi by nastala i docela zvláštní situace kdy by nulákem tekl proud i při symetrické zátěži všech fází což je proti teorii, takže je otázka jestli by to vůbec bez trafa - galvanického oddělení fungovalo. Na IT síti asi jo, ale ten nulák a TN-C-S by v tom mohl dělat problém.

Pokud by požadoval obousměrný přenos energie ve všech kvadrantech tak např:
https://www.vonsch.sk/produkty/quatrofrem.php?lang=sk
ale tam se mi nepodařilo najít účinnost.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: transformátor 3f/1f

Příspěvek od Cmrnda »

To je přesně ono, co tazatel od samého začátku chce.
https://www.vonsch.sk/images/menice/ume ... _large.jpg
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Nautilus
Příspěvky: 214
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: transformátor 3f/1f

Příspěvek od Nautilus »

Marně se snažím v této silně sofistikované, místy i mírně emotivní diskuzi neztratit, proto prosím neberte můj dotaz jako provokaci.
Je nezbytně nutné použít symetrický měnič a hledat složitá a drahá řešení? Nebylo jednodušší použít asymetrický, který by snad problém vyřešil?
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: transformátor 3f/1f

Příspěvek od eduard22 »

tomas píše: ned říj 15, 2023 9:35 am Asi by nastala i docela zvláštní situace kdy by nulákem tekl proud i při symetrické zátěži všech fází což je proti teorii, takže je otázka jestli by to vůbec bez trafa - galvanického oddělení fungovalo. Na IT síti asi jo, ale ten nulák a TN-C-S by v tom mohl dělat problém.
Jen přidávám pro zajímavost - já mám sice ostrovní 1f měnič a tu jedinou jeho výstupní fázu mám jen mechanicky rozklemovanou (před přepínačem sící na vstupu jen od měniče samože) do všech tří oklruhů (TN-S) domu (krom zásuvek 3f - ty zůstaly připojeny stále přímo k DS) a tedy zpět do měniče pulzují zpětné proudy (N vodiče) ve stejné časové fázi!!!

Do sběrnice N je vedení ze zásuvek původní (2,5mmCu) a jelikož vedení ze sběrnice N do měniče je taženo nutně nové, nepodcenil jsem to a mám tam 6mm drát! (stejnak to celé a tedy i součet zpětných proudů nulákem, limituje jedinej hlavní jistič měniče 1x25A Typ B 8-) )

Pokud by však někdo přidal paralerně další 1f měnič , natož dva!, pak by bylo nutné počít se zpětným proudem N vodičem z N sběrnice vycházející ze součtu výkonů všech tří měničů tj 3x5kW = 15kW při 230V/50Hz a to vše na/ve stejné fázi a tedy již hlavní jistič musí být min 80A a na 80A domenzovat i N! (ze sběrnice k měničům, nebo z každého samostatně drát z N sběrnice pro á 25A)

Toto (průřez drátu N ze sběrnice k 1f měniči, natož více 1f měničů) mnozí podceňují!
Naposledy upravil(a) eduard22 dne ned říj 15, 2023 11:08 am, celkem upraveno 1 x.
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: transformátor 3f/1f

Příspěvek od eduard22 »

Cmrnda píše: ned říj 15, 2023 10:00 am To je přesně ono, co tazatel od samého začátku chce.
https://www.vonsch.sk/images/menice/ume ... _large.jpg
:lol: Tak to bych v baráku tedy nechtěl! :evil: Kolik to bere i na prázno!? A jak moc to vrčí? Rachot jak trafa v obecní rozvodně..., ne?...
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: transformátor 3f/1f

Příspěvek od RadarS »

Nautilus píše: ned říj 15, 2023 10:16 am Marně se snažím v této silně sofistikované, místy i mírně emotivní diskuzi neztratit, proto prosím neberte můj dotaz jako provokaci.
Je nezbytně nutné použít symetrický měnič a hledat složitá a drahá řešení? Nebylo jednodušší použít asymetrický, který by snad problém vyřešil?
Jak to tak vypadá, tak ano...
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: transformátor 3f/1f

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: ned říj 15, 2023 11:04 am Tak to bych v baráku tedy nechtěl! :evil: Kolik to bere i na prázno!? A jak moc to vrčí? Rachot jak trafa v obecní rozvodně..., ne?...
Copak o to, ale podívej se na ty čtyři oka na tom tráfku. To se zvedá a tahá jeřábem, je-li umístění na přízemí, nesmí být podsklepeno, do vyšších pater to dát nemůžeš, protože při zjištění že neco nejde bys místo toho trafa mohl najít akorát díru. :lol:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: transformátor 3f/1f

Příspěvek od brumlaj »

a co tak před tím střídačem z ali 3f trafo se zcela oddělenými vinutími 230V na sekundáru. Na každém vinutí Graetz a spojení až na kondenzátoru. Očekával bych na něm =320V.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: transformátor 3f/1f

Příspěvek od RadarS »

brumlaj píše: sob lis 11, 2023 1:27 pm a co tak před tím střídačem z ali 3f trafo se zcela oddělenými vinutími 230V na sekundáru. Na každém vinutí Graetz a spojení až na kondenzátoru. Očekával bych na něm =320V.
Myšleno 3f transformátor pro galvanické oddělení od sítě a sekundáry usměrnit, spojit paralelně do DC meziobvodu VFD, nebo ...?
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: transformátor 3f/1f

Příspěvek od brumlaj »

Tomáš zde prezentoval https://www.aliexpress.com/item/1005004545086121.html. A tomu předřadit přesně to co jsi správně vyvodil. Je celkem jedno jestli to bude 400/230 nebo 230/230V. Podle toho jak často se setkáváš s výpadkem jedné fáze z DS.
Cmrnda
Příspěvky: 630
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: transformátor 3f/1f

Příspěvek od Cmrnda »

brumlaj píše: sob lis 11, 2023 2:03 pm Tomáš zde prezentoval https://www.aliexpress.com/item/1005004545086121.html. A tomu předřadit přesně to co jsi správně vyvodil. Je celkem jedno jestli to bude 400/230 nebo 230/230V. Podle toho jak často se setkáváš s výpadkem jedné fáze z DS.
Oddělovací trafo netřeba. Ale k tomu modulu. V podstatě je to neopravitelný, když ti vyhoří IGBT, tak co? Okolo to bude zuhelnatělý, takže novej tam nedáš. Ten nakurvenej driver, do toho nevidíš, tak je akorát ke škodě. A navíc je to drahý.
Uvažoval bych tak, že si koupím tranzistory zvlášť v pouzdrech kde jsou jenom dva (komplement). Budič, to je ten světlej čtvereček, to bych dal zvlášť na desku, a driver bych si naprogramoval sám.
Největší problém budou odrušovací cívky, samostatně za to chtějí víc než za celej měnič, tak je navinout, jedině.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 438
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: transformátor 3f/1f

Příspěvek od Abrams »

Cmrnda píše: sob lis 11, 2023 3:47 pm
brumlaj píše: sob lis 11, 2023 2:03 pm Tomáš zde prezentoval https://www.aliexpress.com/item/1005004545086121.html. A tomu předřadit přesně to co jsi správně vyvodil. Je celkem jedno jestli to bude 400/230 nebo 230/230V. Podle toho jak často se setkáváš s výpadkem jedné fáze z DS.
Oddělovací trafo netřeba. Ale k tomu modulu. V podstatě je to neopravitelný, když ti vyhoří IGBT, tak co? Okolo to bude zuhelnatělý, takže novej tam nedáš. Ten nakurvenej driver, do toho nevidíš, tak je akorát ke škodě. A navíc je to drahý.
Uvažoval bych tak, že si koupím tranzistory zvlášť v pouzdrech kde jsou jenom dva (komplement). Budič, to je ten světlej čtvereček, to bych dal zvlášť na desku, a driver bych si naprogramoval sám.
Největší problém budou odrušovací cívky, samostatně za to chtějí víc než za celej měnič, tak je navinout, jedině.
Zůstaň u pazourků a křemík nech ostatním .
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Odpovědět

Zpět na „Měniče“