Vitron EasySolar-II a baterie s 'nekomunikující' interní BMS

Odpovědět
tomtomx
Příspěvky: 5
Registrován: úte říj 24, 2023 11:55 am

Vitron EasySolar-II a baterie s 'nekomunikující' interní BMS

Příspěvek od tomtomx »

Ahoj, obracím se s prosbou o radu/informaci.

Doma provozuji malou FVE (na střeše mám 1500Wp, doma mám samostatný rozvod 230V, který je napájen z FVE), spíše jako zálohu 'kritických spotřebičů' pro výpadky sítě.

Odešel mi měnič 24V DC => 230 V AC, tak řeším, co s tím, napadlo mne využít to pro technologický upgrade na podstatně kvalitnější řešení.

Potřebuji zabránit přetokům do distribuční sítě (a zároveň mít možnost automatického přepnutí na síť, když se baterie dostanou pod nějakou hranici nabití). Líbí se mi zařízení Victron EasySolar-II 24/3000, nicméně si nejsem jistý některými vlastnostmi.

Mám 24V LiFePo4 baterie s vlastní zabudovanou BMS - bez možnosti komunikace s okolím. BMS zajišťuje optimalizaci nabíjení i veškeré ochrany baterie. V důsledku toho ale např. při nebezpečí přebití článku odpojí nabíjení, při nízkém napětí článků odpojí vybíjení, atd. Jak si s tím poradí připojené Victron? Nezačne vyhazovat spoustu chybových hlášek? Poběží vše dál a když BMS ochranu vypne, vše bude fungovat dál?

Máte s tím zkušenosti? Poradíte?

Dík. Tom
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Vitron EasySolar-II a baterie s 'nekomunikující' interní BMS

Příspěvek od Diablo1st »

U Victronu sa do systému zapojí smartshunt a akákoľvek komunikácia s BMS nie je potrebná. Pripájanie resp. odpájanie DS podľa napätia je záležitosť nastavenia, takže tuto nie je žiaden problém.

Ak je miesto na inštaláciu odporúčam skôr zobrať samostatne menič, samostatne mppt a samostatne Cerbo a smartshunt.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
tomtomx
Příspěvky: 5
Registrován: úte říj 24, 2023 11:55 am

Re: Vitron EasySolar-II a baterie s 'nekomunikující' interní BMS

Příspěvek od tomtomx »

Dík za odpověď.
Já asi nemám problém s monitoringem baterie (to mohu u těch mých baterií přes bluetooth poměrně detailně), spíš jsem se obával, co to udělá s tím integrovaným EasySolar II, s jeho řízením, když se mu ta baterie může 'kdykoliv' odpojit a nebo 'odmítnout' nabíjení'.

Teď používám samostatné MPPT regulátory (EPEVER) a velice jednoduchý přepínač mezi DS a napěťovým měničem. Myslel jsem si, že bych to vše nahradil integrovaným (a relativně profi zařízením), proto EasySolar II řešení. Je to cca 12 000 Kč navíc, ale nahradil bych tím MPPT regulátor, monitoring, zálohu z DS.

Alternativou k tomu je zakoupit samostatný měnič (Phoenix Smart 3000VA 24V). A k tomu ještě nahradit ten přepínač DS/FV, který by spolehlivě v případě výpadku FVE přepnul na DS (ani jsem nezkoumal, co by bylo vhodné).
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Vitron EasySolar-II a baterie s 'nekomunikující' interní BMS

Příspěvek od Diablo1st »

Systém musí byť nastavený tak, aby BMS neodpájala nabíjanie/vybíjanie. To už je havarijný stav nie prevádzkový!

Pozeral som ceny u mojho distribútora a popravde sa lepšie oplatí zobrať EasySolar II 24/3000 GX než samostatne veci, lebo EasySolar vychádza na nejakých 1440€ (cca. 35k Kč) a len samostatný Multiplus II 24/3000 vychádza na 1230€ (cca. 30k Kč).

O prechode na 48V systém ste neuvažovali? Tam by sa dalo zohnať kompo MP2 3kVA + Cerbo + Smartshunt za cenu okolo 1100€ (cca. 27k kč) príp. 5kVA verzia +Cerbo + smartshunt za 1550€ (cca. 38k kč). Ale je to bez mppt, takže by ste museli použiť tie epevery.

Čo sa týka prepínania, to už má EasySolar a aj Multiplus v sebe, takže stačí len manuálny prepínač sietí pre prípad potreby.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Atman
Příspěvky: 102
Registrován: ned úno 13, 2022 7:20 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Vitron EasySolar-II a baterie s 'nekomunikující' interní BMS

Příspěvek od Atman »

Po tom čo som mal FW poruchu v CCGX v Easysolare a hrozilo, že by som mal všetky desiatky káblov odpojiť a 50kg debnu zaslať do čiech, už nikdy takéto riešenie nechcem. Len sólo kúsky aj za navýšenú cenu. Našťastie sa podarilo dohodnúť a súhlasili s mojou demontážou len CCGX a promptne v záruke opravili.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85.
Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh 2x16 280AH
tomtomx
Příspěvky: 5
Registrován: úte říj 24, 2023 11:55 am

Re: Vitron EasySolar-II a baterie s 'nekomunikující' interní BMS

Příspěvek od tomtomx »

Díky za názory.

U mne asi vše určuje baterie - LiFePo4 24V/cca 4kWh s interní 'nekomunikující' BMS. Je škoda se jí zbavit, je jak nová, má cca 200 cyklů, vyměnit jí by byl nemalý výdaj. Pokud EasySolar ani Multiplus nebudou fungovat s baterií, u které nastává odpojení nabíjení/vybíjení (tak tomu rozumím z toho, co psal Diablo1st), tak asi tato 'integrovaná' řešení musím vyloučit a využít jen samostatný měnič (Phoenix Smart 3000VA 24V). Je moje úvaha správná?

Pak ještě tedy samostatné automatické přepínání DAS/FVE - existuje nějaké jednoduché řešení (když pominu moduly z Číny)?
pibi
Příspěvky: 111
Registrován: ned dub 23, 2023 5:25 pm
Bydliště: Východně od 3nce
Výkon panelů v FVE [Wp]: 14
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Vitron EasySolar-II a baterie s 'nekomunikující' interní BMS

Příspěvek od pibi »

Mechanicky a elektricky vzájemně blokované stykače, případně reverzační stykač, kde je mechanická blokáda uvnitř. Pokud nechceš mít cívky stále pod napětím, tak přidáš západky.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Vitron EasySolar-II a baterie s 'nekomunikující' interní BMS

Příspěvek od Diablo1st »

tomtomx píše: sob lis 04, 2023 9:47 am Díky za názory.

U mne asi vše určuje baterie - LiFePo4 24V/cca 4kWh s interní 'nekomunikující' BMS. Je škoda se jí zbavit, je jak nová, má cca 200 cyklů, vyměnit jí by byl nemalý výdaj. Pokud EasySolar ani Multiplus nebudou fungovat s baterií, u které nastává odpojení nabíjení/vybíjení (tak tomu rozumím z toho, co psal Diablo1st), tak asi tato 'integrovaná' řešení musím vyloučit a využít jen samostatný měnič (Phoenix Smart 3000VA 24V). Je moje úvaha správná?

Pak ještě tedy samostatné automatické přepínání DAS/FVE - existuje nějaké jednoduché řešení (když pominu moduly z Číny)?
:shock:
Pochopil si to úplne zle. Zbytočne to komplikuješ.
Treba kúpiť EasySolar II 24/3000 GX + smartshunt a manuálny prepínač sietí. Nič viac nepotrebuješ.
Všetko ostatné je už len otázka nastavenia systému.

A ešte raz, ak BMS odpojí nabíjanie/vybíjanie ide o havarijný stav a nie o prevádzkový! Treba rozlišovať napätie kedy má mppt prestať nabíjať od napätia, kedy BMS musí odpojiť nabíjanie. Sú to dva odlišné parametre, ktoré je treba správne nastaviť.
Rovnako je to v prípade napätie kedy má menič prepnúť na DS a napätie, kedy BMS odpojí vybíjanie batérie. Znova dva úplne odlišné parametre.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
tomtomx
Příspěvky: 5
Registrován: úte říj 24, 2023 11:55 am

Re: Vitron EasySolar-II a baterie s 'nekomunikující' interní BMS

Příspěvek od tomtomx »

Diablo1st píše: sob lis 04, 2023 3:19 pm :shock:
Pochopil si to úplne zle. Zbytočne to komplikuješ.
Treba kúpiť EasySolar II 24/3000 GX + smartshunt a manuálny prepínač sietí. Nič viac nepotrebuješ.
Všetko ostatné je už len otázka nastavenia systému.

A ešte raz, ak BMS odpojí nabíjanie/vybíjanie ide o havarijný stav a nie o prevádzkový! Treba rozlišovať napätie kedy má mppt prestať nabíjať od napätia, kedy BMS musí odpojiť nabíjanie. Sú to dva odlišné parametre, ktoré je treba správne nastaviť.
Rovnako je to v prípade napätie kedy má menič prepnúť na DS a napätie, kedy BMS odpojí vybíjanie batérie. Znova dva úplne odlišné parametre.
Diablo, děkuji ;) Myslím, že rozumím tomu, co píšeš, ale nerozumím vlastnostem Victronu... a ty se snažím odvodit z manuálů a toho, co se zde dozvídám ;)

Smartshunt tedy potřebuje EasySolar II k tomu, aby měl informace (tedy jen aktuální celkové napětí a proudové zatíšení + odvozená data) o stavu baterie? Já předpokládal, že dobíječka v EasySolar si to umí zjistit sama (protože můj současný MPPT regulátor/nabíječka to tak dělá).

Takže je to takto?
- smartshunt se napojí na baterii a přes VE.Direct na EasySolar, aby měl data o aktuálním stavu barterie
- v EasySolar se nastaví napětí baterie, kdy se má ukončit nabíjení, ukončit vybíjení (+ hystereze)
- v EasySolar se nastaví, v jakých případech a jakým způsobem má baterii dobíjet z DS
- v EasySolar se zakáží jakékoliv přetoky do DS
- v případě, že je baterie pod definovanýcm stavem, tak se přestane využívat a přepne výstupy na DS
- lze nastavit max. odběr z DS (pro dobíjení baterie)
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Vitron EasySolar-II a baterie s 'nekomunikující' interní BMS

Příspěvek od Diablo1st »

Smartshunt sa umiestňuje čo najbližšie batérii a okrem informácii o napätí a prúdu do/z batérie je u lifepo dôležitá kvôli SoC. Mppt má informácie iba o napätí na batérii, takže o baterke defacto nevie nič. Niektoré meniče si vedia dopočítať SoC, ale presné to nie je ani náhodou a neumožňujú také nastavenie ako vie smartshunt od Victronu.

Ostatné si viac/menej dobre pochopil. ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
tomtomx
Příspěvky: 5
Registrován: úte říj 24, 2023 11:55 am

Re: Vitron EasySolar-II a baterie s 'nekomunikující' interní BMS

Příspěvek od tomtomx »

Dík.. jen mne poněkud znepokojuje to 'menej' ve větě 'Ostatné si viac/menej dobre pochopil.' ;)

A ano, můj stávající MPPT si SoC dopočítává... ale někdy mi připadalo, že bych čekal jiné hodnoty.

Diablo1st píše: pon lis 06, 2023 10:01 am Smartshunt sa umiestňuje čo najbližšie batérii a okrem informácii o napätí a prúdu do/z batérie je u lifepo dôležitá kvôli SoC. Mppt má informácie iba o napätí na batérii, takže o baterke defacto nevie nič. Niektoré meniče si vedia dopočítať SoC, ale presné to nie je ani náhodou a neumožňujú také nastavenie ako vie smartshunt od Victronu.

Ostatné si viac/menej dobre pochopil. ;)
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Vitron EasySolar-II a baterie s 'nekomunikující' interní BMS

Příspěvek od Diablo1st »

To "menej" sú len vyložene detaily ;)
napr. Victron nevie priamo nastaviť nulové pretoky, ale keďže je odpojený od DS cez relé logicky pretoky nemôžu nastať. Ak sa pripojí do DS tak len ako spotrebič, takže znova pretoky nemôžu nastať.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Vitron EasySolar-II a baterie s 'nekomunikující' interní BMS

Příspěvek od Kodl69 »

Podle mě easy solar jde nastavit do režimu, kdy je softwarově od sítě odpojen a v případě vypnutí měniče se sám, bezvýpadkově, přepne na DS, do bypasu, je to snad stejný železo jako Multiplus, nebo ne? v nastavení multiplusu se to jmenuje "virtual svitch" a položka "Ignore AC input" - potom přepínač sítí stačí manuální, pro případ poruchy měniče (když ho z nějakýho důvodu budu demontovat, aby v baráku fungovala elektrika). Tohle je celkem základní nastavení, používám to na několika instalacích, až režim ESS může způsobovat nějaký přetoky.
Další důvod pro komunikaci BMS nebo alespoň ten smartshunt je možnost vypnutí měniče podle SOC, ne podle napětí, to u lifepo4 nefunguje moc dobře - to jsou ty nečekaný hodnoty SOC :). A ještě jedna poznámka: stejný peníze, nebo spíš míň, co stojí smartshunt, stojí 200A JBDbms, kterou není moc složitý připojit k cerbo GX třeba přes BT (používám osobně) takže baterka s BMS která nekomunikuje, se dá řešit i nějak takhle, pokud to není nějakej "blackbox". Samozřejmě smartshunt umí líp počítat SOC při malejch odběrech, ale zatím se mi SOC nějak zvlášť "nezatoulalo" , odhaduju max. chybu do 20% na spodním konci.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Vitron EasySolar-II a baterie s 'nekomunikující' interní BMS

Příspěvek od Diablo1st »

Ako JBD resetuje SoC na 100%? Cez Over Voltage Protection či nejako inak? U Victron smartshunt si vieš priamo nastaviť parametre resetu. Tuto sa fakt neoplatí šetriť kvôli cca. 130€ aj s káblom.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Vitron EasySolar-II a baterie s 'nekomunikující' interní BMS

Příspěvek od Kodl69 »

ten reset JBD netuším, ale jede to cca 4 měsíce a nějak zvlášť se to nezatoulalo, navíc na li-ion dokážeš SOC odhadnout podle napětí. Jenom mi přijde zbytečný kupovat jednu věc dvakrát... Smartshunt jsem nějakou dobu provozoval, momentálně je v krabici a čeká na svou další příležitost :) SOC měří bočník u Midnite a cerbo si to vyčítá přes modbus over IP...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Odpovědět

Zpět na „Victron komunita“