Baterie a max a min nabití, vybití

Odpovědět
Kmet
Příspěvky: 9
Registrován: pon zář 25, 2023 10:24 am
Bydliště: Hodonín
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6150
Kapacita baterie [kWh]: 10

Baterie a max a min nabití, vybití

Příspěvek od Kmet »

Ahoj, prosím o názor k bateriím.
Jsem v oboru FVE absolutní začátečník, sbírám informace k provozu a postupně se snažím pochopit, jak FVE informačním panelem na střídači a v mobilu v aplikaci sděluje "nějaká" data.
Rád bych se zeptal, jestli je možné v mé případě /viz podpis/ nějak ovlivnit, jak FVE pracuje s bateriemi.
Jde mi o tom, že pokud je dostatek slunečního svitu, mám baterky někdy už v brzkém dopoledni na 100 procent, při 95 procent začíná pouštět přetoky do sítě.
Teď je u nás třetí den silně zataženo a dnes ráno měly baterky jen 16 procent.
Takže:
Je v pořádku nabíjení až na 100 procent?
Jaká je minimální rozumná hranice vybíjení baterek?
Dá se to někde v menu střídače nastavit?
Dá se nějak ovlivnit, kdy bude střídač "nakupovat" ze sítě a "prodávat" do sítě?
Omlouvám se za laické dotazy a děkuji.
"Kmet"
FVE od IV/2023,
6,15 kWp, 4x baterie Baterie GTX 3000 2,5 kW,
střídač SOFAR 10KTL-3PH,
5 panelů JV, 10 panelů JZ
Hodonín
ClonyXXL
Příspěvky: 83
Registrován: čtv úno 02, 2023 9:51 am

Re: Baterie a max a min nabití, vybití

Příspěvek od ClonyXXL »

Mam Solax, takze zatim odpovim jen na neco.
Ja nabijim do 100% a vybijim do 10%. Tak mi to nastavila instalacni firma. Kdyz mam v zime jen 10% a stale nesviti, baterie se samovybijenim dostava az tusim k 7 nebo dokonce 6%. To se pak spusti dobijeni ze site. Dobije se na 10 a tim to konci.
Max a min % nabijeni a vybijeni se v mem menu nastavit da. Ve tvem - ti budou muset odpovedet jini.
Nekteri zdejsi asi nenechavaji nabijet na 100%.
Nakupovat a prodavat do site se nastavit taky da, nicmene ja prodavam jen pretoky, tj. baterie plne nabita, spotreba domu ukojena, tak ten zbytek.
Ale co umi prave ten tvuj stridac ti musi odpovedet nekdo dalsi.
Kmet
Příspěvky: 9
Registrován: pon zář 25, 2023 10:24 am
Bydliště: Hodonín
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6150
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Baterie a max a min nabití, vybití

Příspěvek od Kmet »

Děkuji za názor a odpověď. Jaké mám nastavení střídače, vůbec nevím, protože montáž prováděli 3 "zahraniční" dělníci a oživení a vlastní spuštění sice český revizák, který sice makal, ale nemluvil a jediné, co mi řekl, že to mám všechno správně nastaveno.
Takže mám poznatky pouze ze sledování střídače a vyhodnocování toho, co mi na displeji ukáže.
Poznámka o střídači Solax mne donutila podívat se na štítek střídače a na fakturu, a teď mám dokonce pochybnost, jestli mám správně fakturováno, no, problémy s dodavatelskou firmou trvají...
"Kmet"
FVE od IV/2023,
6,15 kWp, 4x baterie Baterie GTX 3000 2,5 kW,
střídač SOFAR 10KTL-3PH,
5 panelů JV, 10 panelů JZ
Hodonín
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Baterie a max a min nabití, vybití

Příspěvek od pave69 »

Je v pořádku nabíjení až na 100 procent?
Ano, pro baterky LiFePo (které máš) je to požadováno výrobcem, co nejčastěji (tím dochází k vybalancování baterie, což se u tohoto typu jinak nedá dosáhnout), podle dostupných informací dělá tomuto typu baterek 100% "dobře", výrobce je takto i dodává z výroby.

Jaká je minimální rozumná hranice vybíjení baterek?
10% (=90% vybití). Takto by se to nemělo nechávat dlouhodobě, přes zimu, kdy většinou panely nedokáží baterku dobít, dává smysl nastavit vybití na menší hloubku - třeba 30-40%.

Dá se to někde v menu střídače nastavit?
Ano. Ale mám jiný typ střídače, takže víc neporadím. Obvykle jde o nějaké "servisní" menu, které vyžaduje znalost hesla (bývá uvedeno v PDF návodu pro instalaci)

Dá se nějak ovlivnit, kdy bude střídač "nakupovat" ze sítě a "prodávat" do sítě?
Ano, ale aby to bylo prakticky použitelné, je většinou lepší to řídit nějak externě, třeba přes Home Assistant. Je to už trochu "vyšší dívčí". Pro běžné "lamy" je praktičtější domluvit si výkup za fixní cenu a neřešit to, protože to v podstatě vyžaduje i nějakou předpověď osvitu, pokud člověka vyloženě nebaví se v tom hrabat, nemá cenu to řešit.
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Baterie a max a min nabití, vybití

Příspěvek od Mex »

pave69 píše: stř říj 11, 2023 6:15 pm Je v pořádku nabíjení až na 100 procent?
Ano, pro baterky LiFePo (které máš) je to požadováno výrobcem, co nejčastěji (tím dochází k vybalancování baterie, což se u tohoto typu jinak nedá dosáhnout), podle dostupných informací dělá tomuto typu baterek 100% "dobře", výrobce je takto i dodává z výroby.
...
Dovolím si trochu nesouhlasit.
Občas baterku nalít až po špunt (tedy do 100%) ano. Ale že by této, nebo obecně skoro jakékoli LiXXX baterce, dělalo dobře trvale ji držet na 100%, to si tedy nemyslím.

A že by to tak výrobce dodával taky zřejmě nebude pravda. Tazatel má měnič Solax. Tak k němu zřejmě dostal i baterky Solax Triple Power.
A ty se skladují a dodávají nabité na 40%. Právě proto, že kolem té poloviny je to pro baterky nejlepší.
To mají naší mazlíčci nejraději, jak by se asi řeklo v reklamě.
Bahora
Příspěvky: 25
Registrován: stř čer 01, 2022 5:15 pm

Re: Baterie a max a min nabití, vybití

Příspěvek od Bahora »

Mex píše: stř říj 11, 2023 8:25 pm
pave69 píše: stř říj 11, 2023 6:15 pm Je v pořádku nabíjení až na 100 procent?
Ano, pro baterky LiFePo (které máš) je to požadováno výrobcem, co nejčastěji (tím dochází k vybalancování baterie, což se u tohoto typu jinak nedá dosáhnout), podle dostupných informací dělá tomuto typu baterek 100% "dobře", výrobce je takto i dodává z výroby.
...
Dovolím si trochu nesouhlasit.
Občas baterku nalít až po špunt (tedy do 100%) ano. Ale že by této, nebo obecně skoro jakékoli LiXXX baterce, dělalo dobře trvale ji držet na 100%, to si tedy nemyslím.

A že by to tak výrobce dodával taky zřejmě nebude pravda. Tazatel má měnič Solax. Tak k němu zřejmě dostal i baterky Solax Triple Power.
A ty se skladují a dodávají nabité na 40%. Právě proto, že kolem té poloviny je to pro baterky nejlepší.
To mají naší mazlíčci nejraději, jak by se asi řeklo v reklamě.
Pokud se zeptáš libovolného modeláře elektřinou políbeného a Lixx technologie provozující od doby kdy to běžná veřejnost netušila že existují, tak dostaneš následující odpovědi :)

Baterie se dodává ve skladovacím napětí kdy chemie baterie od výrobce"spinká" a čeká až ji budeš aktivovat nabitím. Běžně to je pro LiPo cca 3,8V pro 4,2V články, tak si to pro LiOn a LiFe přepočti dohledej. To vysvětluje proč ti Solax dodal baterii v 40% nabití. Běžně modelář pro dlouhodobé skladování například přes zimu baterii vybije programem "storage" na koncové skladovací napětí a uloží do jara :)

K nabití na 100% aby se vybalancovala a srovnala kapacitu je to ano i ne. Lixx se nabíjí prvně metodou kdy plným proudem běží až do dosáhnutí požadovaného koncového napětí, pak začne snižovat proud a hlídá nepřekročení koncového napětí, od jistého poklesu proudu pak nabíječ ohlásí "fast charge off" kdy ukončí rychlonabíjení a přejde do pomalého dobouchávání malým proudem a ty doufáš že ten malý proud u nabitého článku spálí nebo přelije balancer a dorovnajíí se tak slabší články, které mezitím dostoupají na požadované koncové napětí.

Takže za "fast charge" částí nabíjení je jedno zda nabíjíš na 100% nebo 95% ..... nárůst kapacity během dorovnávání/srovnávaní již není moc velký.
Spíše tím že nenabíjíš na 100% řešíš nepřesnost nabíječky samotné abys nepřekročil koncové napětí dle Lixx technologie.

Délku a kvalitu životnosti baterie pak paradoxně zajistí její pravidelné používání a nabíjení proudy odpovídající vybíjecím potřebám.
Malý nabíjecí proud = postupné zvyšování vnitřního odporu baterie a tím pádem jejímu měknutí z hlediska následného odběru.

Baterie kde se očekává vysoký proudový odběr se tak musí i patřičným proudem nabíjet.

Tolik teorie zavedená do praxe a praxí ověřená.

P.S. pokud opravdu chceš Lixx baterii po spánku "probudit" tak ji 1-3x nabij vybij 1C proudem a při dalším ostrém provozním cyklu bude ve stavu než si ji dal ve "storage režimu" spinkat :) Je to takové malé pseudo formování jako i Nixx technologie ikdyž plno teoretiků bude tvrdit že je to blbost.
pibi
Příspěvky: 111
Registrován: ned dub 23, 2023 5:25 pm
Bydliště: Východně od 3nce
Výkon panelů v FVE [Wp]: 14
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Baterie a max a min nabití, vybití

Příspěvek od pibi »

S tím 1C bych byl hodně opatrný, něco jiného jsou vysokoproudé články, které jsou na to zřejmě konstruované. CATL v datasheetu pro 300Ah prizmatické (modré kostky) LiFePO4 uvádí standart charge/discharge 0,25C, maximum 0,5C. Jestli to nebude mít negativní vliv na životnost, když to někdo bude drtit vysokými proudy. :worker:
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Nautilus
Příspěvky: 214
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Baterie a max a min nabití, vybití

Příspěvek od Nautilus »

Mex píše: stř říj 11, 2023 8:25 pm Tazatel má měnič Solax. Tak k němu zřejmě dostal i baterky Solax Triple Power.
Soudě dle podpisu tazatel nemá Solax...
Bahora píše: stř říj 11, 2023 9:43 pm Pokud se zeptáš libovolného modeláře ...
Baterie kde se očekává vysoký proudový odběr se tak musí i patřičným proudem nabíjet.
.... i když plno teoretiků bude tvrdit že je to blbost.
Pokud se bavíme o baterkách pro modeláře, budiž i když jako aktivní modelář, který už dlouhé roky lítá s "elektrikou" nejsem úplně pro.

Je třeba vzít do úvahu, že "modelářské" baterky jsou něco úplně jiného než baterky pro FVE. Zejména pak Li-Poly ale i Li-Ion.

U FVE je standard LiFePo s provozními proudy (nabíjecími i vybíjecími) až řádově nižšími, než používají "modelářské pohonné" baterie.
O provozování baterie v FVE už bylo napsáno tolik, že nebudu nosit dříví do lesa.

Jenom pro představu jaké vlastnosti měl (nebo snad stále má) jeden z prvních LiFe akumulátorů většinou nazývaný A123.
Článek s kapacitou 2,3Ah bylo možno bez újmy nabíjet proudem 10A a vybíjet proudy 50A. Mnoho kolegů šlo ještě dál. Kolik je to C si každý spočítá sám. I v tomto drsném provozu články slouží desátý rok.
Kmet
Příspěvky: 9
Registrován: pon zář 25, 2023 10:24 am
Bydliště: Hodonín
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6150
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Baterie a max a min nabití, vybití

Příspěvek od Kmet »

Děkuji za názory,
beru to tak, že nabíjení baterek na 100 procent je pravděpodobně v pořádku, vybíjení mi zatím ukázalo kterési ráno hodnotu 16 procent, budu "hlídat" dál.
Servisní kód ke vstupu do nastavení střídače mám, ale zatím jsem tam nebyl, protože nemíním něco měnit bez toho, abych přesně věděl, co se tím změní.
Zatím jsem vypozoroval, že priorita střídače je pokrýt spotřebu domu, pak nabíjet baterky a v případě, že tyto mají 95+ procent, tak začíná pouštět přetoky do sítě - což považuji za pravděpodobně správné.
Přetoky mám povoleny a prodával jsem firmě Entri, nyní První česká energie. Protože mám dva bojlery, každý 200 l a každý dva topné hady, navzájem propojené "do kříže", které ohřívám topným tělesem 3x2kW ovládaným po jednotlivých fázích, mám volbu, kolik kW do bojleru pustím /ovládání přes WiFi zásuvky aplikací/. Proto prodávám relativně málo, cca 0,3-0,5 MW v létě za měsíc.
Co mi hodně vadí je to, že aplikace, dodávaná s FVE "neukazuje" reálná data, ale vždy po cca 7-8 minutách se dá načíst takzvaná aktuální data, problém je, že data výroby a data spotřeby případně dobíjení nebo prodeje se v apce aktualizují v rámci toho intervalu vždy jinak, a jsou coby okamžitá data nepoužitelná. Pokud se ale podívám na data cca 15 a více minut zpět, pak je to OK.
Aktuálně bych potřeboval zjistit /viz podpis/, jestli skutečně dodaný a fakturovaný střídač není nějaká záměna, a jestli jsem na tom finančně neprodělal.
Na firmě se ptát nebudu, protože jsou to unterwassermani - dodnes nemám dořešenu instalaci Back-Up a komunikovat s nimi vyžaduje silnou odolnost proti stresu.
"Kmet"
FVE od IV/2023,
6,15 kWp, 4x baterie Baterie GTX 3000 2,5 kW,
střídač SOFAR 10KTL-3PH,
5 panelů JV, 10 panelů JZ
Hodonín
Nautilus
Příspěvky: 214
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Baterie a max a min nabití, vybití

Příspěvek od Nautilus »

Kmet píše: pát říj 13, 2023 9:42 am Aktuálně bych potřeboval zjistit /viz podpis/, jestli skutečně dodaný a fakturovaný střídač není nějaká záměna,...
SOFAR 10KTL-3PH, /štítek/,
SofarSolar10000TL-3PH, /faktura/


Vypadá to spíše jen na hru s písmenky...
Něco jako 10kg versus 10000g
Gůgl nic s "10000" nenašel, jenom 10K
Jantic
Příspěvky: 61
Registrován: úte úno 08, 2022 10:51 am
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Baterie a max a min nabití, vybití

Příspěvek od Jantic »

Kolegové, zneužiji toto téma na tento dotaz.
Chci nainstalovat od Mivvy 24V měnič MUST+baterii Lifepo (Lion). Problém je v tom, že v zimě nebudu v objektu někdy delší čas a nechci trápit baterii na nízkém SoC. Je možné řešení, že budu mít k baterii trvale připojenou nabíječku https://www.mivvyenergy.cz/cs/nabijecky ... 36544.html, kterou bych příležitostně aku v noci dobil, zap/vyp nabíječky vyřeším přes chytrou zásuvku nebo nějakou automatizací.
Může to tak fungovat? Děkuji
6,5kWp +3,0kWp Solax X3, 23,2kWh Li
2,4kWp+SITON
TČ Alpha Innotec LWD50
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Baterie a max a min nabití, vybití

Příspěvek od brumlaj »

28,4V/8=3,55V. To je pro LiFe moc. Jako nabíječ dobrý ale potřebuješ elektroniku, která nabíjení včas zastaví. A ideální dlouhodobý udržovací stav pro maximální životnost je - 50% nabití. Což podle napětí u LiFe nepoznáš.
Odpovědět

Zpět na „Baterie“