PV vstup ongrid měniče z laboratorního DC zdroje

Odpovědět
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

PV vstup ongrid měniče z laboratorního DC zdroje

Příspěvek od redcrown »

Ahoj,
pro testování komunikace s ongrid měničem Solax bych potřeboval měnič spustit v jakémkoli výkonu "na stole" pomocí laboratorního DC zdroje. Mám 80V/4A lab. zdroj, vstup střídače je od 40V. Lze měnič na takový zdroj spustit? Nebo jaké to přináší rizika a úskalí? Pokud vím, tak se běžně ongridy pomocí DC zdroje testují.
Díky za radu.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: PV vstup ongrid měniče z laboratorního DC zdroje

Příspěvek od Mex »

Podle mě v tom žádný velký problém nebude. Pokud tedy je výstup toho zdroje galvanicky oddělený od sítě.

Ale ten průběh V-A charakteristiky zdroje asi nebude pro takový pokus optimální.
Bez zátěže to možná bude OK, ale při nějaké zátěží se bude měnič snažit najít optimální MPPT napětí.
Tedy bude zvětšovat odebíraný proud, aby ten bod našel. Ale zdroj bude do zátěže dodávat pořád plný proud.
A pak při přetížení buď zdroj vypne výstup, nebo bude pracovat přetížený (podle toho, jak to má zrovna tenhle zdroj).

Já bych to napětí ze zdroje změkčil. Dal bych do série nějaký výkonový odpor, nějakých 10-20R.
Pokud takový odpor nemáš, tak tam do série zapojit nějaký tepelný spotřebič s vhodným odporem.
Elektrický vařič, elektrické topení, nebo možná optimálně rychlovarnou konvici.

Tím bude napětí při zatížení padat a měnič z toho zřejmě vymyslí nějaký vhodný proud, aby dosáhl fiktivního MPPT bodu, a bude spokojený.

Pro měniče s vyšším potřebným napětím stringu by pak šlo pustit 230V přes oddělovací trafo, usměrnit a vyfiltrovat nějakým kondenzátorem.
Ale samozřejmě i tady omezit proud nějakým předřadným odporem. I když menší oddělovací trafo by trochu proud omezilo i samo.

Napiš pak prosím jak to dopadlo. Docela by mě to zajímalo.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: PV vstup ongrid měniče z laboratorního DC zdroje

Příspěvek od RadarS »

redcrown píše: úte lis 14, 2023 12:25 am Ahoj,
pro testování komunikace s ongrid měničem Solax bych potřeboval měnič spustit v jakémkoli výkonu "na stole" pomocí laboratorního DC zdroje. Mám 80V/4A lab. zdroj, vstup střídače je od 40V. Lze měnič na takový zdroj spustit? Nebo jaké to přináší rizika a úskalí? Pokud vím, tak se běžně ongridy pomocí DC zdroje testují.
Díky za radu.
Tak dej vědět co jsi vybádal .. Co má být účelem testu??
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: PV vstup ongrid měniče z laboratorního DC zdroje

Příspěvek od redcrown »

Ahoj,
smysl je v tom, že se mě v tomhle období temna nechce řešit testování měniče venku. Domů zatím nemám natažené stringy, ale přesto bych rád otestoval AC vazbu se Studerem. Tak bych to rád spustil na stole z lab. zdroje.
Už mě to běží, napájení zdroje jsem vzal z DC, ostrov z logiky věci není připojený do DS. Mám zdroj do 80V a 4A. Pustil jsem do toho skromných 120W a funguje to pěkně. Na Studeru na L2 není žádná zátěž a celé to naběhlo velice plynně.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: PV vstup ongrid měniče z laboratorního DC zdroje

Příspěvek od brumlaj »

A nádherně se s tím přes ten Studer (svorky OUT) nabíjí akumulátory. Ale je třeba u obou doladit parametry změny frekvence aby vynucený pokles výkonu (při plném akumulátoru) byl pozvolný. Ať se daří!
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: PV vstup ongrid měniče z laboratorního DC zdroje

Příspěvek od Cmrnda »

Ten zdroj je výkonově jako když prdí žížala do hlíny :lol:
Zkus použít DC svářečku, nejlépe bez nějakých fičůrech s ochranou proti přilepení elektrody a pod.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: PV vstup ongrid měniče z laboratorního DC zdroje

Příspěvek od redcrown »

s výkonem máš samozřejmě pravdu, ale účelem mělo být otestovat výstup a funkci AC vazby na straně Studeru, nikoli testovat pod zátěží. Na to jistě dojede taky. Z důvodu jednoduchosti ale otestuji již na FV vstupu.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Odpovědět

Zpět na „Měniče“