DEYE jako poloostrov bez přetoků

Odpovědět
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

DEYE jako poloostrov bez přetoků

Příspěvek od RadarS »

Pročítal jsem manuály k hybridním měničům DEYE. Přikládám obrázky - vyplývá mi z toho, že pokud....:
1) nepřipojím síť na vstup GRID (případně síť připojím, ale vstup je nakonfigurovaný na funkci "GENERATOR")
2) připojím spotřebu na výstup LOAD
3) připojím síť na vstup GENERATOR + externí stykač, který spíná DRY CONTACT G-S/G-V a ten dobíjí/udržuje dle nastaveného časového schématu baterii...
... dostávám "poloostrovní" zapojení bez přetoků. V podstatě stejný přístup jako zapojení KING...

Je to tak, nebo mi něco uniká???
díky
Přílohy
deye3.jpg
deye3.jpg (197.42 KiB) Zobrazeno 1809 x
deye2.jpg
deye2.jpg (212.88 KiB) Zobrazeno 1813 x
deye1.jpg
deye1.jpg (126.85 KiB) Zobrazeno 1813 x
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: DEYE jako poloostrov bez přetoků

Příspěvek od Kodl69 »

mělo by to tak fungovat. Jenom je otázka, jakou má takovej měnič vlastní spotřebu, aby nebylo přes zimu lepší ho mít přemostěnej přepínačem sítí...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
RadarS
Příspěvky: 359
Registrován: ned úno 06, 2022 3:12 pm

Re: DEYE jako poloostrov bez přetoků

Příspěvek od RadarS »

Kodl69 píše: úte říj 24, 2023 10:02 am mělo by to tak fungovat. Jenom je otázka, jakou má takovej měnič vlastní spotřebu, aby nebylo přes zimu lepší ho mít přemostěnej přepínačem sítí...

No je právě otázkou, jak je řešena ta integrovaná nabíječka baterie...
Měnič je HV MPPT, tak aby nenastaly nějaké nechtěné stavy typu přetoku do "generátor" vstupu.
Podobně, jako tu byly před časem obavy, co vlastně dělá nebo nedělá KING II..
vejvik
Příspěvky: 1
Registrován: sob lis 25, 2023 1:40 pm

Re: DEYE jako poloostrov bez přetoků

Příspěvek od vejvik »

Provozuje někdo deye bez přetoků, funguje měnič když vypne sít tj. offgrid
KubisKV
Příspěvky: 237
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: DEYE jako poloostrov bez přetoků

Příspěvek od KubisKV »

vejvik píše: sob lis 25, 2023 7:03 pm Provozuje někdo deye bez přetoků, funguje měnič když vypne sít tj. offgrid
Co vím, tak funguje jako ostrov a pretoky nedělá. Ale za ty pretoky ruku do ohně nedám. Jeden deye jsem zapojoval místo axperta osobně, ale nebyl ani připojen k DS. Druhý deye jede v AC couplingu s ongridem. Detaily neznam.
jars10
Příspěvky: 34
Registrován: úte lis 23, 2021 1:23 am

Re: DEYE jako poloostrov bez přetoků

Příspěvek od jars10 »

Měnič se snaží neustále symetrizovat spotřebu.
Čím novější verze FW, tím se mi zdá, že je více v klídku a pomaleji reguluje na nastavenou hodnotu.
Pokud si při skokovém zapnutí spotřebiče něco vezme překmitem ze sítě, tak to tam stejně tak +- vrátí.
Je na to dobré používat offset alespoň 50W.

POZOR při připojení na grid bez povolených přetoků při nesymetrickém zatížení fází !!
Pokud zatěžuji jednu fázi např. 32A nabíječkou od auta, je to fajn. Pokud nemá vlastní energii, z každé fáze odebírá cca 11-12A. Můžu mít klidně jističe 3x16 a utáhnou to.
Bohužel se takhle snaží symetrizovat pořád i u běžné spotřeby a obávám se, že se to promítne do ztrát.
Problém nastává v okamžiku, kdy při přetížení jedné nebo dvou fází má dost energie z baterek nebo panelů.
Začne posílat na zbývajících fázích do sítě, aby vyrovnal na pomyslnou nulu - součtové měření.
Nepomůže nastavit Zero load ani omezení výkonu na nulu.
Buď ho zatížit tak, aby neměl v žádné fázi volný výkon, nebo zvýšit limit nabití baterek, aby z nich přestal brát.
Jedině pokud je odpojen vstup grid, logicky přetok neudělá. To ale spadne s chybou.
Je jedno, jestli je zatěž na grid nebo na load. Chová se stejně.
Se smart load vstupem jsem zatím neexperimentoval.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: DEYE jako poloostrov bez přetoků

Příspěvek od eduard22 »

RadarS píše: úte říj 24, 2023 7:14 am .....
3) připojím síť na vstup GENERATOR + externí stykač, který spíná DRY CONTACT G-S/G-V a ten dobíjí/udržuje dle nastaveného časového schématu baterii...
... dostávám "poloostrovní" zapojení bez přetoků. V podstatě stejný přístup jako zapojení KING...

Je to tak, nebo mi něco uniká???
díky
Až na ten externí externí stykač :(

King umí jet automatizovaně i přes tu nabíječku i jakoby online do spotřeby (a není to bypass! Je to dvojitá konverze a sice ne přes 48V DC , jak zjednodušuji při vysvětlování uživatelům, ale King II prej cca přes 400V, aby tam nemuselo bejt trafo jako kráva na 120A..., neb honíli výkon napětím, stačí malý proud a tak trafo s tenkým drátkem a tedy malý), když dochází večer nebo za šera energie v aku a tu aku nastavitelně udržuje ze sítě, nebo dobíjí zvoleným proudem do zvolené úrovně nabití aku (aby taky něco zbylo na ráno na panely k dobití zadarmo 8-) a ne aby převzaly panely ráno plnou aku nabitou doplna za prachy a ulejvaly se pak za sluníčka a při malé spotřebě domu...)
King používá hybridní relé a synchronizaci Hz se sítí, jen pro případ Bypass jsouli Hz sítě víc jak +-0,1-02Hz generuje si svojich 50Hz +-0,1Hz a napětí generuje taky svoje 230V +-0,1-0,2V a co je v síti jej nezajímá vůbec :D (King je spíše taková větší UPSka s aku, jen i solární)
King má navíc 100% asymetrii ;-) (bodejť když je jednofázový a mechynicky jej prostě propojíte do všech okruhů domu, tedy je jedno na kterém okruhu a v jakém poměru, je spotřeba 8-) )
King, i King II, je zcela bezpřetokový! (díky té dovjí konverzi)
V tom je ten King , dle mě, prostě king! :D
Tak proč něco bastlit (s relátkem... a externí nabíječkou?) a vyrábět (polo)ostrov z měniče neurčeného primárně pro (polo)ostrovní provoz? :?
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“