Fangpusun XTM-4000-48 chyba Fan error + Overload

Odpovědět
drcvach
Příspěvky: 37
Registrován: pon dub 12, 2021 10:41 pm

Fangpusun XTM-4000-48 chyba Fan error + Overload

Příspěvek od drcvach »

Ahoj,
řeším problém, kdy mám 3 XTM-4000-48 provozované v ostrovu na jedné fázi. Dva jsou nové Fangpusuny, 1x secondsol Studer.
Secondsol a 1 Fangpusun jsou OK. Jedou v zátěži klidně i hodinu každý na 4kW.
Zlobí druhý Fangpusun, který už i při stabilnější zátěži přes 2,5kW po nějaké době nejprve zahlásí :
- Warning "Fan error detected"
a následně po pár sekundách spadne do chyby
- "Inverter overload BL"
Stav jsem ověřil přepojením do 3f soustavy a děje se to stejně, stejnému měniči.
Když chyba nastane, tak se všechny tři větráky XTMka točí, ale pocitově se mi zdá, že se v daný čas pádu možná neroztočí tolik jako u zbylých měničů (může to být opravdu jen pocit).
Co byste navrhovali jako diagnostiku? přehodit panel s větráky z jednoho číňana na druhého? Je to složité?
Nebo něco jiného?

Moc díky za pomoc,
Petr
mopadzi
Příspěvky: 144
Registrován: čtv zář 02, 2021 9:23 am

Re: Fangpusun XTM-4000-48 chyba Fan error + Overload

Příspěvek od mopadzi »

napiš jim
hittey@fangpusun.com
popiš podrobně problém, dolož to logem
a verzí FW
kdo si hraje nezlobí

9xRenesola 240W+9x Benq 265, 10xAvancis 125W, 6x Leapton 450W, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
https://www.lifepo4-shop.cz/
drcvach
Příspěvky: 37
Registrován: pon dub 12, 2021 10:41 pm

Re: Fangpusun XTM-4000-48 chyba Fan error + Overload

Příspěvek od drcvach »

To sem přesně udělal, odpověď byla který z ventilátorů zlobí a že chtějí přesný typ ventilátoru (který je ale vidět asi jen po odšroubování desky?
Já jim odpověděl, že všechny tři ventilátory se točí a jak mám postupovat při odhalování problému. A na to mi už právě neodpověděli - tak jsem to teď urgoval, tak uvidím.
drcvach
Příspěvky: 37
Registrován: pon dub 12, 2021 10:41 pm

Re: Fangpusun XTM-4000-48 chyba Fan error + Overload

Příspěvek od drcvach »

Ahoj,
tak jsem postoupil v diagnostice problému.
Vyměnil jsem na XTM celý čelní panel tj. ledky + ventilátory z nového invertoru a problém zůstal.
Testovací scénář: 30minut jede naplno 16A AC, pak mu snížím zátěž na nějakých 6A, on začne snižovat otáčky ventilátoru a po nějakých 40 sekundách zahlásí chybu ventilátorů a následně i overload. Pak se dějou divné zvuky jak se snaží znovu najet.
Je to vidět na kratším videu - https://photos.app.goo.gl/fZKZVjs6oNDxjQr9A
Stejný scénář jsem zopakoval i pro druhý fangpusun a ten s tím nemá problém a normálně přes to přejde (delší video).
Říkám si, jestli to nemůže být problém s teplotním čidlem - protože všechny větráky se celou dobu točí... Jestli ale ty otáčky jsou příliš malé, tak se přehřeje.

P.
drcvach
Příspěvky: 37
Registrován: pon dub 12, 2021 10:41 pm

Re: Fangpusun XTM-4000-48 chyba Fan error + Overload

Příspěvek od drcvach »

V týdnu jsem dále testoval a bohužel jde o větší problém, než se zprvu zdálo.
Mým "losím testem", kdy XTMko půl hodiny zahřívám na 3,9kW a pak mu stáhnu odběr na 1,1kW neprošla ani dvě zcela nová XTMka od Fangpusunu.
Když to shrnu:
Orig Studer = OK
První koupenej Fangpusun XTM (koupen konec 2019 ale zapojenej až letos v létě) = OK
Fangpusun kupovanej letos na jaře = FAIL
Dva nejnovější co přišly před týdnem = FAIL
Říkám si, zda nemůže být nějaké nastavení XTM, které by řídilo teplotu, na které mají větráky začít ubírat na rychlosti?
Případně pokud byste měl někdo nápad co vyzkoušet....

S hittey jsem se domlouval, že jim pošlu základní desku toho zlobivého XTM, ale nyní mě to nedává moc smysl - zjevně pokusnejch werků musí mít na skladě habaděj.

P.
mgx
Příspěvky: 54
Registrován: pát lis 19, 2021 1:09 pm

Re: Fangpusun XTM-4000-48 chyba Fan error + Overload

Příspěvek od mgx »

Je tam problem s tepelnou ochranou (FAN ERROR 41). Bud odpojeny konektor CN4 alebo vadny termistor.

Odpojis od vsetkeho, zhodis dekel, pozor na flat-ribbon kabel napajajuci display (treba extra opatrne na to, tzn. vyklopit a vysunut) a potom zhodit zvysok deklovania a skontrolovat konektor CN4 (zle zapojeny, nespravne zapojeny). Termistor musi davat rezistanciu pri beznej teplote okolo 0, ak je ina, je vadny=> vymena.

Pripadne ak mas cestu na SK (BA) vieme sa dohodnut na oprave.
drcvach
Příspěvky: 37
Registrován: pon dub 12, 2021 10:41 pm

Re: Fangpusun XTM-4000-48 chyba Fan error + Overload

Příspěvek od drcvach »

mgx píše: ned říj 15, 2023 11:39 pm Je tam problem s tepelnou ochranou (FAN ERROR 41). Bud odpojeny konektor CN4 alebo vadny termistor.

Odpojis od vsetkeho, zhodis dekel, pozor na flat-ribbon kabel napajajuci display (treba extra opatrne na to, tzn. vyklopit a vysunut) a potom zhodit zvysok deklovania a skontrolovat konektor CN4 (zle zapojeny, nespravne zapojeny). Termistor musi davat rezistanciu pri beznej teplote okolo 0, ak je ina, je vadny=> vymena.

Pripadne ak mas cestu na SK (BA) vieme sa dohodnut na oprave.
Moc děkuju za nápovědu - bohužel BA je z Mladé Boleslavi dost mimo dosah, tak prosím zkusme zatím korespondenčně :-)
Vymontoval jsem z jednoho XTMka celou základovou desku a přitom zkontroloval zapojení CN4 konektoru (je to ten trojpinový se zapojenými pouze dvěma PINy, že? Konektor byl zapojen správně, tj musel jsem povolit západku aby šel ven.
Změřil jsem odpor při zhruba 20st a byl 1 ohm.
Kde je ten termistor reálně umístěný? můžu zkusit teplovzdušnou pistolí zahřát a změřit změnu odporu.

Ještě se zeptám, myslíš že by vliv na toto chování mohlo mít větší napětí, na kterém XTMka provozuji? Aktuálně jsem na 62V, ale v budoucnu bych potřeboval kvůli svým 16S lionkám jít až na 65V :-( Chybu jsem detekoval i na 58V, můžu test zopakovat i na 54V, pokud by to dávalo smysl.

Ještě jednou moc díky za pomoc,
P.
yolo80
Příspěvky: 168
Registrován: ned led 09, 2022 10:23 am

Re: Fangpusun XTM-4000-48 chyba Fan error + Overload

Příspěvek od yolo80 »

V hornej casti vykonovej dosky ako su FET-y sa nachadzaju dve teplotne cidla. Su nad kazdou sekciou FET, temer sa ich dotykaju. Vypada to ako tranzistor v puzdre TO-92 ale su to tepelne cidla. Ak si dobre pametam tak je to LM35.
https://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm35.pdf
Teda aspon original Studer to tak ma, neviem ako Fangpusun. Skontroluj ci su v poriadku.
mgx
Příspěvky: 54
Registrován: pát lis 19, 2021 1:09 pm

Re: Fangpusun XTM-4000-48 chyba Fan error + Overload

Příspěvek od mgx »

diagnostika menicov nie je korespondencny sach, ako si tu dakto mysli. Konektor CN4 vedie na termistor, ktory je umiestneny na trafe. Ak by si isiel po kabli, pride na to aj elektrikarsky elev. Ak je to v zaruke nema zmysel riesit cez servis, ale to je nevyhoda tychto cinskych haraburd, ze ked nefakci zrazu nie je ten co by to opravil. S voltazou to nema nic, nechodil by ti ani dalsi Fang. AKo tu dakto pisal, verzia fw, log a potom dalej. vymena dosky vobec nemusi pomoct.
drcvach
Příspěvky: 37
Registrován: pon dub 12, 2021 10:41 pm

Re: Fangpusun XTM-4000-48 chyba Fan error + Overload

Příspěvek od drcvach »

Díky oběma za komentáře.
Já samozřejmě nemám na to, abych něco opravil. Snažím se ale získat co nejvíce informací, abych se vyhnul tomu, že číňanům pošlu desky ze tří XTM a k ničemu to nebude, protože nic nezjistí, nebo mě pošlou nové a bude to dělat stejné kraviny právě proto, že je to třeba v tom termistoru na trafu nebo v nastavení nebo bůhvíčem.
Co ale ještě udělám, je prohození desek mezi funkčním a chybovým Fangpusunem. Zbytek nechám jak je a provedu novou sadu testů.
To by mělo ukázat, zda je problém v deskách a nebo v něčem jiném.
P.
mgx
Příspěvky: 54
Registrován: pát lis 19, 2021 1:09 pm

Re: Fangpusun XTM-4000-48 chyba Fan error + Overload

Příspěvek od mgx »

Mas niekde tu chybu v logu, pripadne na XCOMlan?

Este si skontroluj konektor CN5, pripadne skus vytiahnut a znovu zasunut ten kabel ktory do neho vedie (CN5) a na trafo, tiez by mal mat odpor okolo 0-10 Ohm. Pamatam si par pripadov, ze som to uz vymienal...

Este, ak je problem s termistorom, tak menic ani nevie nabehnut na nominalny vykon (3.6kw) a vetraky hucia ako sialene (lebo nema signal, ma zly signal). Ak vie ist na nominal 30 minut, a problem nastane len pri "uspavani" tak s tym som sa este nestretol.

Co mozes spravit ty bez posielania je transplantovat funkcnu dosku na problematicky hw a uvidis, ci sa to zopakuje. Mozes skusit znizit napatie na beznych do 53v ale imho to by problem nemal byt (ale moze). potom uz len skusat povymienat dielce, ako trafo, ventilatory (su na kryte, to ide prehodit lahko...) a pripadne skontrolovat verzie fw a dat presne rovnake. Viac ma takto telegraficky nenapada.
drcvach
Příspěvky: 37
Registrován: pon dub 12, 2021 10:41 pm

Re: Fangpusun XTM-4000-48 chyba Fan error + Overload

Příspěvek od drcvach »

Ahoj, tak jsem to asi rozlouskl.
Transplantace "zlobivé" desky do OK Fangpusunu vedla k fungujícímu řešení - žádný problém jsem nezaznamenal.
Zlom nastal ve chvíli, kdy jsem tam dal i čelo ze problematického XTMka. V tu chvíli to začalo házet chyby.
Příčinou tedy asi budou použité ventilátory, které asi mají jinou charakteristiku než ty ze starého Fangpusunu který funguje. Jinak si nedovedu vysvětlit, proč stejnou chybou trpí všechny tři nové XTM, které mají všechny stejné větráky.
Takto vypadá větrák ze starého tj. OK XTMka
ok_fans.jpg
ok_fans.jpg (194.05 KiB) Zobrazeno 94807 x
A takto ty z nových které trpí na náhlé snížení výkonu a sypou FAN errors a shazují XTMko do overloadu
error_fans.jpg
error_fans.jpg (148.41 KiB) Zobrazeno 94807 x
error.jpg
error.jpg (89.05 KiB) Zobrazeno 94807 x
Pro potvrzení teorie teď to čelo s větrákama ze starého postupně otestuju i v těch zbylých třech nových XTMkách.
Snad jsem u konce cesty a budu moct s číňanama pořešit výměnu větráků :-(

P.
mopadzi
Příspěvky: 144
Registrován: čtv zář 02, 2021 9:23 am

Re: Fangpusun XTM-4000-48 chyba Fan error + Overload

Příspěvek od mopadzi »

6025S má 4000 ot/min nominálně
6025H má 7000 ot/min nominálně
kdo si hraje nezlobí

9xRenesola 240W+9x Benq 265, 10xAvancis 125W, 6x Leapton 450W, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
https://www.lifepo4-shop.cz/
drcvach
Příspěvky: 37
Registrován: pon dub 12, 2021 10:41 pm

Re: Fangpusun XTM-4000-48 chyba Fan error + Overload

Příspěvek od drcvach »

Takže by to mělo být naopak, lépe by měly fungovat ty nové? Protože mají větší flow i tlak?
Na max výkonu XTMka nemají problém - k troublům dochází ve chvíli, kdy se skokově sníží výkon XTMka a v podstatě okamžitě jdou dolů i otáčky ventilátorů. A mě se subjektivně zdá, že ty otáčky nových ventilátorů jdou dolu rychleji.
Vents_comparison.png
Vents_comparison.png (680.47 KiB) Zobrazeno 94785 x
Uvidíme až otestuju i na ostatních XTMkách.
P.
drcvach
Příspěvky: 37
Registrován: pon dub 12, 2021 10:41 pm

Re: Fangpusun XTM-4000-48 chyba Fan error + Overload

Příspěvek od drcvach »

Ahoj,
tak potvrzuji, je to těma větrákama.
Dokončil jsem testování, kdy všechny 4 Fangpusun XTM fungují s tou větrékovou sadou z nejstaršího (červenobílé SongliAN 6025S) a zároveň žádný nefunguje s těmi modrými větráky z novějších XTM (6025H). Zkoušel jsem tři sady, takže myslím mohu vyloučit vadný kus.
Zkusím o své pravdě přesvědčit i číňany a uvidíme co z toho vzejde...
P.
drcvach
Příspěvky: 37
Registrován: pon dub 12, 2021 10:41 pm

Re: Fangpusun XTM-4000-48 chyba Fan error + Overload

Příspěvek od drcvach »

drcvach píše: ned říj 29, 2023 8:03 pm Ahoj,
tak potvrzuji, je to těma větrákama.
Dokončil jsem testování, kdy všechny 4 Fangpusun XTM fungují s tou větrékovou sadou z nejstaršího (červenobílé SongliAN 6025S) a zároveň žádný nefunguje s těmi modrými větráky z novějších XTM (6025H). Zkoušel jsem tři sady, takže myslím mohu vyloučit vadný kus.
Zkusím o své pravdě přesvědčit i číňany a uvidíme co z toho vzejde...
P.
Pro klid v duši jsem zkusil i tu čtvrtou sadu větráků 6025H co mě poslali na výměnu a i ta okamžitě při prvním pokusu spadla do chyby.

Na celém tom mě ale zaráží - že si nestěžuje i někdo jiný :-) Podle mne takhle musí být nainstalováno spousta XTM, které nefungují stabilně... Možná tam bude ještě nějaký jiný faktor, který to u mne zhoršuje: vyšší SS napětí, firmware verze, nastavení.
drcvach
Příspěvky: 37
Registrován: pon dub 12, 2021 10:41 pm

Re: Fangpusun XTM-4000-48 chyba Fan error + Overload

Příspěvek od drcvach »

Tak číňani se k tomu postavili čelem a slíbili, že mě tři sady těch správných ventilátorů pošlou...
Dám zase vědět.
P.
drcvach
Příspěvky: 37
Registrován: pon dub 12, 2021 10:41 pm

Re: Fangpusun XTM-4000-48 chyba Fan error + Overload

Příspěvek od drcvach »

Ahoj,
Myslím že je vyřešeno. Poslali mě zase jiný typ ventilátorů, ale tento subjektivně daleko lépe chladí a při mém testu v pohodě ustál změny výkonů. Bohužel teplota okolí byla o pár stupňů nižší než při předchozích testech, ale Studer namísto 55st po 3/4 hodinové zátěži 4kW ukázal jen 37st, tak myslím, že opravdu lépe chladí.
NewVents AFB0624SH.jpg
NewVents AFB0624SH.jpg (163.96 KiB) Zobrazeno 94290 x
Všem moc díky za pomoc a jen lituju ty lidi, kteří dostali tu původní várku XTM s těmi problematickými ventilátory. Nevěřím, že bych byl jediný kdo je dostal a kdo má stejné problémy.
P.
yolo80
Příspěvky: 168
Registrován: ned led 09, 2022 10:23 am

Re: Fangpusun XTM-4000-48 chyba Fan error + Overload

Příspěvek od yolo80 »

Vidim ze cinania sa nezapru v "inovaciach". Na ventilatoroch je iny konektor, predny panel je na plosnom spoji a ktovie co tam este pomenili v ramci setrenia. Potom sa cuduju ze to stvara rozne kusky. Pekna ukazka ako dokazu pokazit aj tak dokonaly vyrobok ako je Studer.
Odpovědět

Zpět na „Studer“