Nové FVE na RD

Odpovědět
JkB
Příspěvky: 4
Registrován: čtv pro 07, 2023 6:13 pm

Nové FVE na RD

Příspěvek od JkB »

Zdravím, otázka z zamyšlení. Instalují se ještě vůbec nějaké nové FVE na RD? Za poslední cca rok až půlrok po předchozím boomu jsem nezaregistroval v mém širokém okolí ani jednu novou instalaci FVE na střeše RD.Se mi zdá že boom skončil a je konec. Nehledě na to, že by mě zajímalo kolik nových zakázek asi tak mají instalační firmy, kterých za 2 roky vznikly stovky. Respektive kolik z nich už ukončilo činnost a lidi co jim dělaly instalace jsou už bez záruk a technické podpory. Trošku mě ten nezájem lidí mrzí i vzhledem k tomu, že ceny šli docela výrazně dolů a obecně jsou FVE i dostupnější…
Sten77
Příspěvky: 152
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: Nové FVE na RD

Příspěvek od Sten77 »

Nové FVE pořád jedou. Ten hlavní boom je už pryč. Od ledna půjde výrazně nahoru cena distribuce, tak se zájem zase trochu zvýší.....
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Nové FVE na RD

Příspěvek od Cmrnda »

Někde sem štrejchnul o info, že u nových RD bude muset FV být, stejně jako tepelné čerpadlo. Jinak jestli půjde FV nárůstem nahoru, tak to budou určovat dotace. Kdyby to šlo nárustem dolů, FV končí, ceny vzrostou a je konec.
V současné době na stávající baráky jak nedají dotaci, tak se nic nekoná, až na vyjímky nadšenců a nafoukanejch snobů.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
JkB
Příspěvky: 4
Registrován: čtv pro 07, 2023 6:13 pm

Re: Nové FVE na RD

Příspěvek od JkB »

Ale dotace jsou, jenom podle mě lidi o to ztratili zájem. Kdo tomu byl nakloněn tak už má a ostatní už asi nic nepřesvědčí, max stavební zákony pro novostavby.Přitom při těch cenách elektřiny se fakt lidem divím, že do toho nejdou, s tou dotací na RD je to za pár let zpátky. A elektřina už levnější do budoucna určitě nebude…
Sten77
Příspěvky: 152
Registrován: pon úno 06, 2023 10:36 pm

Re: Nové FVE na RD

Příspěvek od Sten77 »

Jeden z faktorů je, že nejchudší skupina obyvatel, které by to dost pomohlo, na to nemá a nikdy mít nebude. A je jedno jestli se bavíme o systému s dotací nebo bez. Je to nemalá investice. Když nemáš žádné vlastní zdroje, tak si na to půjdeš půjčit do banky. A drtivou část úspor za energie nebo celou, dáš bance za úroky a všemožné poplatky.
Hybridní FVE 8,1 kWp, GoodWe 10K-ET Plus, 4 x Pylontech Force H2 14,2 kWh
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Nové FVE na RD

Příspěvek od Cmrnda »

Sten77 píše: pon pro 11, 2023 5:34 pm Jeden z faktorů je, že nejchudší skupina obyvatel, které by to dost pomohlo, na to nemá a nikdy mít nebude. A je jedno jestli se bavíme o systému s dotací nebo bez. Je to nemalá investice. Když nemáš žádné vlastní zdroje, tak si na to půjdeš půjčit do banky. A drtivou část úspor za energie nebo celou, dáš bance za úroky a všemožné poplatky.
Když na dotace dosáhnou chudí, tak do toho půjdou do ceny tý dotace.
Letos, po dlouhých letech, možná i desetiletí, je situace platby schopnosti a platby chtíče lidí na bodu mrazu. Nikdo nechce platit a rizkovat.Zrovna dneska televize zveřejnila jak lidi v průměru šetřej. je to samozřejmě kamufláž, jenže to silně oblbuje lidi....
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Raww
Příspěvky: 83
Registrován: stř bře 29, 2023 9:25 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9840
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: Nové FVE na RD

Příspěvek od Raww »

Cmrnda píše: pon pro 11, 2023 4:54 pm Někde sem štrejchnul o info, že u nových RD bude muset FV být, stejně jako tepelné čerpadlo. Jinak jestli půjde FV nárůstem nahoru, tak to budou určovat dotace. Kdyby to šlo nárustem dolů, FV končí, ceny vzrostou a je konec.
V současné době na stávající baráky jak nedají dotaci, tak se nic nekoná, až na vyjímky nadšenců a nafoukanejch snobů.
Moc do toho nevidím, ale známej staví a říkal, že prakticky bez HFVE nebo TČ nejsi schopen splnit požadovanou energetickou náročnost budovy. Takže ti nepřikazují jak, ale bez správného energetického štítku nezkolauduješ...
On zvolit HFVE, takže realizoval 3f Victron 3x MPII 5kVA, velkou bečku a podlahový vytápění. A samozřejmě bez dotace.
9,8kWp, 2x MPPT 150/100, MPPT 150/70, 3x MultiPlus-II 5kVA, Cerbo GX, 13,6kWh LiFePO4
ESS v síti E.On
Baterka
Příspěvky: 26
Registrován: stř pro 14, 2022 8:22 am

Re: Nové FVE na RD

Příspěvek od Baterka »

Já zrovna stavím pasivní dům a před 3 lety než jsem začal stavět jsem měl už skoro předschválenou dotaci z NZÚ a v domě jen tepelné čerpadlo. Mezitím bylo pár úprav i v projektu a dnes už tak jak píšete mi chtějí NZÚ dát jen s klidně i malou FVE.
FVE sice nakonec taky chci, ale počítal jsem s ní až po kolaudaci jako další investici po zabydlení.
Celé NZÚ tak dost ztrácí na atraktivitě. Stavět se dá i bez dotací a stavebník pak nemá tolik svázané ruce, zvlášť když staví svépomocí.
2020 požadavky:
- Tepelné čerpadlo + montážní firma
- venkovní žaluzie,
- vzduchotechnika + montážní firma
- Blowdoor test
- Faktury na Izolace
2023 požadavky:
- Tepelné čerpadlo + montážní firma
- venkovní žaluzie
- vzduchotechnika + montážní firma
- Faktury na Izolace + detailní foto
- Blowdoor test
- FVE + montážní firma
A pochopitelně až na ty venkovní žaluzie nějaké komerční řešení se štítkem.
Asi vědět dopřadu jaké jsou zrovna podmínky, tak tomu člověk projekt lépe přizpůsobí, ale to chce pak pracovat rychleji ::) Takto je dotace NZÚ asi stejná jako vícenáklady s tím spojené, ale s rizikem, že to třeba nepůjde tak hladce, nevyjde bloowdoor test, atd.
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Nové FVE na RD

Příspěvek od brumlaj »

Staré domy ještě budou v kurzu. Kombinace předělávám jak stíhám a současně už mám střechu nad hlavou (ano prostorově se uskrovním) s faktem, že neabsolvuji tento byrobordel, ve výsledku mám přiměřenou hypotéku a nemusím otrokáři lízat an.l je k nezaplacení.
Frantom
Příspěvky: 87
Registrován: čtv dub 07, 2022 9:37 pm

Re: Nové FVE na RD

Příspěvek od Frantom »

To sice ano, ale za pár let možná začne platit nařízení z Brusele o povinném zateplení a kdoví kam až tahle buzerace povede :roll:
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Nové FVE na RD

Příspěvek od brumlaj »

Dříve než to vstoupí v platnost, tak to lidi udělaj sami protože to bude výhodné (viz. např. Vítek). Důležité je že si to udělaj SAMI způsobem který jim vyhovuje. Bez byrobordelu. A klidně i s ním, je-li to přání každého jednotlivého soudruha. Už dnes si lidi raději udělaj kurz montéra než aby platili trubce kteří nejen že nepřidaj žádnou hodnotu, ale sežerou u toho kbelík medu. Nehledě na škody, které při tom činí.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“