Výběr měniče hybrid 3f bat 48V

Odpovědět
Alci5
Příspěvky: 5
Registrován: pon lis 13, 2023 6:31 pm

Výběr měniče hybrid 3f bat 48V

Příspěvek od Alci5 »

Dobrý den,
Chtěl bych poradit s výběrem 3f. hybridního měniče asi 10kW s podporou baterií 48V(LiFePo4). Asi nejlepší volba je Victron MultiPlus II ale cena hlavně příslušenství (mppt regulace, komunikace, smartmetr) je dost vysoká. Můžete mě někdo doporučit jiné osvědčené měniče?
Děkuji za rady.
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Výběr měniče hybrid 3f bat 48V

Příspěvek od Diablo1st »

Jediný 3F menič pre LV batérie je Deye.
Ono treba si rozmyslieť čo všetko od FVE človek chce. Lebo ak sa do ceny zaráta nadradený systém, ďialková správa a nejaká automatizácia tak Victron nie je vôbec drahý, lebo toto už má v cene. ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Vladimir Mahr
Příspěvky: 72
Registrován: úte črc 19, 2022 11:35 am

Re: Výběr měniče hybrid 3f bat 48V

Příspěvek od Vladimir Mahr »

Alci5 píše: ned pro 31, 2023 4:20 pm Chtěl bych poradit s výběrem 3f. hybridního měniče asi 10kW s podporou baterií 48V(LiFePo4). Asi nejlepší volba je Victron MultiPlus II ale cena hlavně příslušenství (mppt regulace, komunikace, smartmetr) je dost vysoká.
Když jsem si přečetl toto vlákno, tak jsem se zarazil, já v podepsané smlouvě se zaplacenou zálohou nemám v soupise technických částí žádný smartmetr. Chápu správně funkci smartmetru tak, že reguluje možné přetoky do DS ? Když mám u hybridního připojení FVE ve smlouvě s ČEZem povolen přetok až do výše 10kW tak ho nepotřebuji ?

cena zahrnuje:
DC výkon panelů 9,9kWp - 21ks Ledvance Solar FullBlack 450Wp
AC výkon měničů 3 ks Victron Multiplus II - 5000VA/32-35A
MPPT regulátory 3ks MPPT solární regulátor Victron Energy SmartSolar
Baterie 1 skládaná sestava CALB + BMS - 14,4kWh
konstrukční systém hliniková konstrukce - pultová i sedlová střecha
dále v ceně:
AC/DC rozvaděč vč. Přepěťové ochrany
AC rozvaděč, jištění, bypass, U-f guard
Kompletní AC a DC kabeláž, DC spojky
Technická pomoc, uvedení do provozu, zaškolení obsluhy
Revize FVE
Vypracování projektové dokumetace pro potřeby ČEZ Vedení projektu, žádost u distributora
Alci5
Příspěvky: 5
Registrován: pon lis 13, 2023 6:31 pm

Re: Výběr měniče hybrid 3f bat 48V

Příspěvek od Alci5 »

Zdravím,
Asi každá FVE s asymetrickym měničem by měla mít nějaký smartmetr který měří výkon na jednotlivých fázích na vstupu do RD aby asymetrie fungovala.
Například něco takového:
https://www.solarnici.cz/energy-meter-et340--3f/
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Výběr měniče hybrid 3f bat 48V

Příspěvek od Diablo1st »

To nie je tak úplne pravda. Väčšinou je smartmeter potrebný (napr. u Solax, Goodwe), ale u Victronu je smartmeter potrebný len niekedy. Ak je dom zapojený komplet na ACout (t.z. za Victron meničmi) smartmeter nie je potrebný. Navyše pri Victrone miesto ET340 by som radšej zobral EM540 alebo VM-3P75CT.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Vladimir Mahr
Příspěvky: 72
Registrován: úte črc 19, 2022 11:35 am

Re: Výběr měniče hybrid 3f bat 48V

Příspěvek od Vladimir Mahr »

Diablo1st píše: pon led 01, 2024 4:23 pm To nie je tak úplne pravda. Väčšinou je smartmeter potrebný (napr. u Solax, Goodwe), ale u Victronu je smartmeter potrebný len niekedy. Ak je dom zapojený komplet na ACout (t.z. za Victron meničmi) smartmeter nie je potrebný. Navyše pri Victrone miesto ET340 by som radšej zobral EM540 alebo VM-3P75CT.
Děkuji za vysvětlení. To bude asi můj případ. Hlavní rozvodní skříň mám ve verandě a FV Victron bude v garáži. Od hlavní rozvodné skříně do garáže natahujeme kabel 5x6mm a tam děláme hlavní rozvodnou skříň a potom se vracíme z garáže zpátky dalším kablem 5x6mm do verandy a tam ji předěláváme na podružnou.

Ještě mi zkuste říci Váš názor proč realizátor byl odpůrcem automatického přepnutí celého baráku na backup a přistoupil na něj jedině při ručním zapínání backupu.
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Výběr měniče hybrid 3f bat 48V

Příspěvek od Diablo1st »

Vladimir Mahr píše: pon led 01, 2024 5:03 pm Ještě mi zkuste říci Váš názor proč realizátor byl odpůrcem automatického přepnutí celého baráku na backup a přistoupil na něj jedině při ručním zapínání backupu.
Tomuto troška nechápem. U Victron systému nie je treba dávať žiadne externé automatické prepínanie, keďže toto je už súčasťou meničov. Manuálne prepínanie treba určite dať z dôvodu údržby alebo poruchy.
Btw. pre vašu zostavu sa mi zdá batéria malá. 280Ah je málo pre 9,9kWp a 3xMP2 5kVA. Chcelo by to ešte jednu takú. Manuál od Victronu odporúča min. 400Ah.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Vladimir Mahr
Příspěvky: 72
Registrován: úte črc 19, 2022 11:35 am

Re: Výběr měniče hybrid 3f bat 48V

Příspěvek od Vladimir Mahr »

Diablo1st píše: pon led 01, 2024 5:23 pm
Vladimir Mahr píše: pon led 01, 2024 5:03 pm Ještě mi zkuste říci Váš názor proč realizátor byl odpůrcem automatického přepnutí celého baráku na backup a přistoupil na něj jedině při ručním zapínání backupu.
Tomuto troška nechápem. U Victron systému nie je treba dávať žiadne externé automatické prepínanie, keďže toto je už súčasťou meničov. Manuálne prepínanie treba určite dať z dôvodu údržby alebo poruchy.
Btw. pre vašu zostavu sa mi zdá batéria malá. 280Ah je málo pre 9,9kWp a 3xMP2 5kVA. Chcelo by to ešte jednu takú. Manuál od Victronu odporúča min. 400Ah.
Asi to myslel tak, že po blackoutu celý barák pojede na FV a tím brzy vycucne baterii a já bych se měl sám rozhodnout, které spotřebiče vyblokuji k používání formou vypnutí jističe.
Děkuji za cenné rady. Bylo mi řečeno, když našetříš přikup baterii a Vy to svým názorem potvrzujete.
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Výběr měniče hybrid 3f bat 48V

Příspěvek od Diablo1st »

V tomto prípade by bolo dobré použiť riešenie s tým smartmetrom. Smartmeter by sa dal na vstup, hneď zaň nedôležité spotrebiče a až následne by sa napojili meniče a zálohované okruhy. Takto by pri výpadku zostali aktívne len dôležité okruhy, ale pokiaľ by bola ds k dispozícii tak by sa všetko za smartmetrom pokrývalo zo slnka a z batérii. Ale je to len za predpokladu oficiálneho pripojenia a použitia ESS.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
unicast
Příspěvky: 71
Registrován: pát lis 05, 2021 7:08 pm

Re: Výběr měniče hybrid 3f bat 48V

Příspěvek od unicast »

Huawei SUN2000-10KTL-M1 by to měl zvládat. Akorát ta 600V baterka bude budit velký respekt, pro LiFePo4 to vychází na 182 článků v sérii.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“