optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od pave69 »

Sten77 píše: stř říj 18, 2023 9:50 pm Nejvíc mne dostalo, že jsem čekal, že si TAP nějak samo zdetekuje panely na střeše. Ale oni se tam musejí dopředu zadat jejich sériové čísla.
Bydlím v řadovce, FV má skoro kdekdo ve všech řadách, každých 6m jiná FV - když si představím, že si TAP nějak samo začne vybírat, které moduly vezme za své.... :?
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od Mex »

pave69 píše: čtv říj 19, 2023 6:01 pm
Sten77 píše: stř říj 18, 2023 9:50 pm Nejvíc mne dostalo, že jsem čekal, že si TAP nějak samo zdetekuje panely na střeše. Ale oni se tam musejí dopředu zadat jejich sériové čísla.
Bydlím v řadovce, FV má skoro kdekdo ve všech řadách, každých 6m jiná FV - když si představím, že si TAP nějak samo začne vybírat, které moduly vezme za své.... :?
Tak kdyby se chtělo, tak by to šlo udělat pro uživatele komfortnější.
Kolize by mohla nastat teoreticky jen v případě, že jsou těsně vedle sebe 2 FVE, kde ta naše se zrovna mapuje a druhá má osazené optimizery bez řízení. Pokud by ta vedlejší měla taky řízené optimizéry, tak ty už by byly někam přiřazené a tak by se nebraly v úvahu.
Dosah toho TAPu je hrozně malým. Často nestačí ani na jedné střeše. Takže pravděpodobnost kolize je minimální.

Navíc jsou ty optimizery na jedné lince (na jednom stringu), takže by dokázaly poznat, které k sobě patří. Prostě by jeden po druhém zacvičil OFF/ON panelu. Uživatel by jen zadal, kolik jich na každém stringu má být. Pokud by CCA našel jiný počet, tak by vyhlásil kolizi a automatické připojení by neudělal.

No a pořád je možnost, že by CCA vypsalo jaká čísla optimizérů jsou na jednotlivých strinzích. A pokud by tam náhodou našel i nějaké od sousedů, tak ty by uživatel prostě nepřipojil. Pak by třeba uživatel musel vyplnit nějaké "heslo", tedy nějakou informaci, která by byla na tom jeho optimizéru.

Takže naprostá většina případů by se přiřadila úplně sama. A v malém zlomku kolizních případů by uživatel musel něco málo zadat.

Jenže Tigo na uživatelský komfort kašle. Vždyť to nemá žádnou rozumnou diagnostiku nebo možnost logování, což má dneska kdejaký i nejlevnější chytrý čínský výrobek. Asi sílu signálu si uživatel nemůže zobrazit,pokud nemá placenou verzi.
Nějaká lokální verze bez jejich cloudu nelze.
A už vůbec to nemá možnost manipulace se stringem a s optimalizací, což by se docela hodilo.Třeba na nějakých panelech tu optimalizaci na žádost vypnout a zase zapnout. Pak by se hned ukázalo, jak je to s reálným přínosem, ona někdy dokáže i výkon snížit.
Nebo možnost nějaký konkrétní panel vypnout a podobně.
Ten HW by toho byl schopen, ale SW psal nějaký nepřítel lidstva.
tomas
Příspěvky: 305
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od tomas »

Zapojili jsme 4 kusy optimizérů Tigo na 4 panely kde dopadá stín z celkového počtu v řetězci 12 kusů EXE solar MARS A-HCM460/120.
Uoc = 41,8V, Isc = 13,78A.
Podle tohoto článku https://solarity.eu/cs/blog/recenze-vyk ... e-vs-tigo/
Optimizér výkonu nutný na každém panelu - Ne
Nutný minimální počet optimizérů - Ne
By neměl být problém.
Ovšem ze 4 kusů se tři pokazili, jeden je úplně ve zkratu, všechny 4 vodiče do jednoho uzlu. A další dva jen nefungují neodebírají nic z panelu a celkové napětí v řetězci je nižší o tyto dva panely. Jeden stále funguje.
U toho ve zkratu moc nechybělo k požáru, začal se škvařit obal a popraskal.
Nevíte proč k tomu došlo? Setkal se s tím také někdo?
tigo_1.jpg
tigo_1.jpg (539.46 KiB) Zobrazeno 2093 x
tigo_2.jpg
tigo_2.jpg (490.83 KiB) Zobrazeno 2093 x
tomas
Příspěvky: 305
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od tomas »

Že by došlo k překročení proudu 15A? Jako už jsem se setkal s panely které měli na štítku Isc = 7A a pálili i 12A pojistky.
Se mi nechce věřit že by tam neměli proudové omezení a optimizér bral z panelu stále maximum až do "roztrhání těla".
Monitoring nezaznamenal větší proudu v řetězci než 13A, ale mám to jen co 5 minut, takže kratší špičky nemohu vyloučit.
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od Kodl69 »

tohle mám v krabici, a když to vidím, tak mám strach to dát na střechu...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od Mex »

Byly ty optimizéry zapojené jako řízené (tj. s jednotkou CCA+TAP) nebo jenom jako neřízené?
Tigo sice tvrdí, že se dají klidně provozovat i jen jako neřízené. Ale nejsem si jistý, jestli to pak v praxi nějak rozumně funguje.
Například i proto, že Tigo dost často dělá upgrade firmware těch optimizérů. Jenže dostat ten nový firmware dovnitř jde jen v případě zapojení v řízené konfiguraci. A aby to nebylo tak jednoduché, tak i nové kusy prodávají často s dost starou verzí firmware.

Pokud je v tom řízeném nasazení, tak se pak upgrade instalují automaticky vzduchem.

Tigo se ve všech svých propagačních materiálech chlubí tím, jak naprosto zanedbatelně mizivé množství závad v praxi mají.
A protože prý mají cca 50% celosvětového trhu s optimizéry, tak by se těm výrobkům možná trochu mohlo dát věřit.
Bylo by fakt zajímavé zjistit, proč zrovna ty 3 kusy chcíply.
tomas
Příspěvky: 305
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od tomas »

Byly neřízené, tedy bez CCA a TAPu.
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od Cmrnda »

tomas píše: ned led 14, 2024 8:52 pm tigo_1.jpg
tigo_2.jpg
Třískni do toho palicí a nafoť co z toho vypadne. :o
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od pave69 »

Je to trochu divné. Byla mezi moduly a panelem mezera? A byly moduly přichycené ke kovovému rámu panelu? Protože se mohly přehřát.
(Nebo to byla nějaká pondělní edice :( )
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od Mex »

Cmrnda píše: pon led 15, 2024 5:59 pm Třískni do toho palicí a nafoť co z toho vypadne. :o
Zřejmě nevypadne nic, protože to vevnitř bude zalité obtížně odstranitelnou zalévací hmotou.
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od Mex »

Ještě poznámka: ty optimizéry, když už se rozjedou, tak jedou docela dobře. S rozjezdem někdy bývá trochu boj (myslím s jejich řízením).

Co je ale na nich hodně, ale opravdu hodně blbé je, že je to uzavřené řešení, které neumožňuje žádným způsobem fungovat bez jejich cloudu.
Komunikaci optimizéru oni důsledně tají, takže neexistuje žádná alternativní možnost, jak obejít jejich cloud a ovládat to třeba přes Home Assistant.
To taky znamená, že každý problém se musí řešit s jejich helpdeskem.

Ale pozitivní zase je, že s tím helpdeskem se dá komunikovat česky. Je tam holka jménem Martina. Je to Češka, i když sedí v jejich evropské centrále v Itálii.
Takže ty vadné kusy bych rozhodně řešil s ní.
Oni umí na dálku monitorovat jednotlivé optimizéry a vyčíst z nich informace, ke kterým se uživatel nedostane (to je ta nepříjemná uzavřenost řešení).
Ale tohle funguje jen v řízené instalaci, tj. s CCA a TAP.

V té řízené instalaci to pak umí pěkné grafy, až na úroveň jednotlivých panelů. Což je docela praktické, protože se dá monitorovat zdraví každého panelu, měřit vliv částečného zastínění atd.

No a hlavně to pak umí funkci rapid-shutdown pro havarijní odpojení panelů.
Ve světě to bývá povinné i u malých instalací, u nás je nějaký systém rapid-shutdown povinný u instalací nad 10 kWp.
tafx
Příspěvky: 67
Registrován: sob črc 23, 2022 9:59 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10000
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od tafx »

Tak Tomas nezklamal a zase mě trochu vyděsil.
Já provozuju 10 neřízenejch optimizérů 1,5 roku. Zatím tedy bez problémů a fungujou asi dobře. 6 jich mam kolem komína a nově 4 na panelech, který jsou odpoledne komplet ve stínu. Ikdyž stín jde rovnoběžně s hranou panelu a postupně zastiňuje segmenty (viewtopic.php?p=24668#p24668), experimentálně jsem ověřil, že s optimizérama v kombinaci 10 kW Goodwe to běželo lépe.

Takže se budu těšit na kouř zespoda panelů...
Hybrid 12,44 kWp, 26x400 Wp + 4x510Wp Trina Solar, GW10K-ET, 12,8 kWh BYD, 2 x Wallbox Alfen Eve, EVCC.io pro řízení nabíjení auta, Citroen E-C4, skoro celej dům na backupu pro ostrovní provoz
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od Cmrnda »

Mex píše: úte led 16, 2024 2:23 am Oni umí na dálku monitorovat jednotlivé optimizéry a vyčíst z nich informace, ke kterým se uživatel nedostane (to je ta nepříjemná uzavřenost řešení).
Ale tohle funguje jen v řízené instalaci, tj. s CCA a TAP.
Tohle je ale hodně hnusná fízlárna. Nedokážu si pčedstavit že jim někdo hackne server a včechny optimalizéry, né jen že vypne, ale zničí.
Teď jsem programoval mikrokontrolér ESP, a musel jsem povolit firewall aby program "espota.exe" se vůbez přeflešoval. Naštěstí po odpojení z internetu flešování funguje.
Nedávno psali že to dávají do praček, a podle toho jakým stylem se pere, se optimaluzuje program v tý pračce. Říkají tomu automatická oprava nebo tak nějak...
Příšerný. :pat: :pat: :pat:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
tomas
Příspěvky: 305
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od tomas »

Cmrnda píše: pon led 15, 2024 5:59 pm
tomas píše: ned led 14, 2024 8:52 pm tigo_1.jpg
tigo_2.jpg
Třískni do toho palicí a nafoť co z toho vypadne. :o
Budu to reklamovat, tak jen v případě že to nebudou chtít zpět.
tomas
Příspěvky: 305
Registrován: stř črc 06, 2022 12:52 pm

Re: optimizéry vlastní spotřeba a účinnost

Příspěvek od tomas »

Cmrnda píše: úte led 16, 2024 2:56 pm
Mex píše: úte led 16, 2024 2:23 am Oni umí na dálku monitorovat jednotlivé optimizéry a vyčíst z nich informace, ke kterým se uživatel nedostane (to je ta nepříjemná uzavřenost řešení).
Ale tohle funguje jen v řízené instalaci, tj. s CCA a TAP.
Tohle je ale hodně hnusná fízlárna. Nedokážu si pčedstavit že jim někdo hackne server a včechny optimalizéry, né jen že vypne, ale zničí.
Teď jsem programoval mikrokontrolér ESP, a musel jsem povolit firewall aby program "espota.exe" se vůbez přeflešoval. Naštěstí po odpojení z internetu flešování funguje.
Nedávno psali že to dávají do praček, a podle toho jakým stylem se pere, se optimaluzuje program v tý pračce. Říkají tomu automatická oprava nebo tak nějak...
Příšerný. :pat: :pat: :pat:
Nějaké učící režimy nebo AI u pračky? Hmm, tak to se budeme dohadovat ještě i s pračkami a přemlouvat je k praní? Kde to skončí?
Tady píšou že už se vzpouzejí i montážní momentové klíče Bosch
https://www.root.cz/clanky/postrehy-z-b ... ich-klicu/
hlavně že máme na všechno certifikát.
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“