Studer v AC vazbě

Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Studer v AC vazbě

Příspěvek od redcrown »

kamils píše: stř říj 25, 2023 7:00 pm Narazil jsem na několika místech na informaci, že 52Hz je frekvence kdy měnič se odfázuje. Nebylo mi jasné, je-li to editovatelné nastavení ochrany nebo napevno nastavená hodnota normou. Jelikož byl podzim a málo příležitosti to otestovat, byl jsem rád že to funguje a neřešil dál.
Asi zkusím nastavit co největší rozsah, aby vycházel co nejmeší krok regulace výkonu při změně frekvence. Všiml jsem si, že Solax neměří úplně přesně frekvenci sítě, tudíž je možné že nereguluje dostatečně přesně. XTM dovoluje až 55Hz, což umožni statiku nastavit na 9%.
Budu rozšířovat systém, tak se stejně nevyhnu změnám v nastaveni.
Kamils, zkoušel jsi experimentovat s parametrem 1534, když jsi psal, že jsi řešil nestabilitu při plné baterce? Tento parametr by mohl významně ovlivňovat právě chování při plné baterce.
2023-11-05 15_35_59-Manuel RCC V4.7.0_EN.pdf a 5 dalších stránek – Profil 1 – Microsoft​ Edge.png
2023-11-05 15_35_59-Manuel RCC V4.7.0_EN.pdf a 5 dalších stránek – Profil 1 – Microsoft​ Edge.png (120.5 KiB) Zobrazeno 734 x
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
kamils
Příspěvky: 64
Registrován: stř zář 01, 2021 10:14 am

Re: Studer v AC vazbě

Příspěvek od kamils »

Byl jsem se podívat na RCC a parametry 1536 i 1549 nejsou dostupne. Pravděpodobně je to připojením BMS baterie přes Xcan. Jinak takový parametr by se hodil.
Vzájemná diskuze mě nakopla k tomu abych vyzkoušel nové nastaveni frekvenčního zdvihu. Upravil jsem statiku na 9% a prahovou frekvenci na 50,3Hz, u XTM Fstart na 50,1 a Fstop na 54,8Hz. Ještě to nemám plně otestované, ale vypadá to mnohem stabilněji u vyšších výkonu. Při větším frekvenčním posunu je jemnější škalováni výkonu Solaxu, což asi zlepšuje stabilitu. Rozdíl mezi prahovou frekvenci Solaxu a startovací frek. XTM je kvůli nepřesnému měřeni frekvence Solaxem potřeba mít rozdíl 0,2Hz, aby nezačal omezovat moc brzy.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 868
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Studer v AC vazbě

Příspěvek od redcrown »

jo sorry, to že ty parametry nejsou k dispozici jsem nekontroloval. Taky je nemám k dispozici. Měnič v generaci G4 je již na cestě, tak snad brzy otestuji. Uvidíme, jak se to bude chovat u mě.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Studer v AC vazbě

Příspěvek od brumlaj »

Dámy a pánové, nemáte někdo z Vás ponětí (než začnu laborovat) co přesně myslel soudruh inžinýr ze Sionu pojmem "Battery cycle voltage reference" (Referenční napětí bateriového cyklu)? Jde o parametr {1549} hodnota v grafu B.
Dále popisuje, že frekvence se bude měnit kolem středu v každé fázi(?) nabíjení a přitom při vysvětlování cyklování akumulátoru imžinýr rozlišuje cyklus a fázi.
Som voľaaký zmetěný.
Například u parametru {1536} je bod B napětí floating. paráda.
Ale pokud bude frekvence kolísat do "plusu" i v bulk fázi a potom při přechodu do floatu sjede do "mínusu", tak je to na nevím co.
Nebo by mne potěšíl parametr kterým bych si referenční napětí či fázi pro bod B mohl nastavit.
Edit: Aha, napsal jsem <|>, bulk nemá napětí, ale float a ABS jo ...... no zmatení pokračuje.
kamils
Příspěvky: 64
Registrován: stř zář 01, 2021 10:14 am

Re: Studer v AC vazbě

Příspěvek od kamils »

Myslím, že se to vztahuje k olověným bateriím při AC vazbě. Když je použitá lithiová baterie s interní BMS připojenou přes CAN (XCOM Can), platí nastaveni s parametry 6072 - 6074.
Možná něco navíc k parametru 1536 najdeš v aplikační poznámce:
an008-ac-coupling-with-xtender-1.pdf
(688.06 KiB) Staženo 18 x
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Studer v AC vazbě

Příspěvek od brumlaj »

Moc díky, AN8 znám, ty 6xxx parametry jsou pro mne přínosné ale v jiném případě, nyní řeším BSP a poznání - původní dotaz co přesně je hodnota "Battery cycle voltage reference" však zůstává dále zamlženo.

Edit: Ráno moudřejší večera. Měnič ví, jestli po bulku nastane absorpce, ekvalizace nebo float. Střed zvýšení frekvence je tedy toto napětí. Takže při šiftu 4Hz začne zvyšovat frekvenci už 2V (48V aku) pod napětím absorpce, ekvalizace nebo float podle toho kam má v aktuálním cyklu dospět. A při napětí absorpce, ekvalizace nebo float už má frekvenci 52 Hz (1112=50, 1546=4). Dík za trpělivost přihlížejícím za mé zpomalené chápání (a grafomanii). A díky soudruhům inžinýrům ze Sionu, maj to fakt vymáknutý a popsaný to je taky správně. Snad ten můj mentální průjem aspoň někomu pomůže.
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Studer v AC vazbě

Příspěvek od brumlaj »

Omluva, příspěvek už nejde editovat. Nejde o 2V ale 1V. 2V je celý rozsah zvýšení frekvence. 1V pod napětím F, E, A, a 1V nad ním. (pro 48V aku)
Jo a vysvětlení co vedlo ke zkoumání - XTM frekvencí vypínal síťový měnič na AC out už v bulku před dosažením float fáze.
Odpovědět

Zpět na „Studer“