Pylontech US3000C - tepelná ztráta modulů při nabíjení a vybíjení - návrh chlazení/temperování

Odpovědět
supec
Příspěvky: 10
Registrován: ned úno 04, 2024 7:10 pm

Pylontech US3000C - tepelná ztráta modulů při nabíjení a vybíjení - návrh chlazení/temperování

Příspěvek od supec »

Pylontech US3000C - tepelná ztráta modulů při nabíjení a vybíjení

Ahoj,
chci dát 4x US3000C do nevytápěné dřevěné garáže venku, takže to plánuju dát do izolovaného boxu (v rackovém rámu).
Zajímaly by mě tepelné ztráty US3000C při nabíjení a vybíjení, abych navrhnul chlazení v létě a naopak temperace/topení v zimě.
V datasheetech nikde tyhle hodnoty nevidím - nemáte je někdo dispozici?
Díky
Uživatelský avatar
pave69
Příspěvky: 488
Registrován: čtv črc 14, 2022 5:30 pm
Bydliště: Brno Kohoutovice 385m.n.m.
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9900
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Pylontech US3000C - tepelná ztráta modulů při nabíjení a vybíjení - návrh chlazení/temperování

Příspěvek od pave69 »

Nemyslím, že by výrobce tyhle hodnoty měl/publikoval. Na zimu se to musí navrhnout, jako by ztráta/výkon byla nula, protože při inverzích to tak je. Tj. topení to musí vytopit nad nulu samo.
V létě budou stačit nějaké větráčky nebo jen přirozená konvekce, protože paradoxně někdy v červenci se baterka dopoledne rychle nabije a pak už jde celý výkon mimo ni, takže nějaké hrozné ztrátové výkony tam nejsou. Já mám Pylontech v malé nevětrané komůrce, kde je celoročně cca 20°C a baterka s tím nijak výrazně nehýbe.
supec
Příspěvky: 10
Registrován: ned úno 04, 2024 7:10 pm

Re: Pylontech US3000C - tepelná ztráta modulů při nabíjení a vybíjení - návrh chlazení/temperování

Příspěvek od supec »

Jo, asi to nebude nic dramatickýho u těch baterek. Ale rád bych viděl nějaká konkrétní čísla.

Výrobce každého elektrického zařízení standardně "heat loss" udává.
Třeba u Victronu MPII 3000 je ztráta při 2500W zátěže neuvěřitelných 324W (na jednu fázi), takže tam to chce fakt dobře chladit.
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 351
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Pylontech US3000C - tepelná ztráta modulů při nabíjení a vybíjení - návrh chlazení/temperování

Příspěvek od vk_1 »

Já jsem teda laik. Ale přijde mi, že to je individuální podle použití. Když baterky zatěžuješ nízký proudem, tak je to v pohodě. Když to naopak někdo používá pořád naplno pro dodávku na spotových cenách, tak se to ohřeje dost. A tipuju, že se to mění s věkem, jak se zvyšuje vnitří odpor baterie? To je otázka na odborníky, mě ber fakt s rezervou.

Já je mám v místnosti, kde je stabilně celý rok 20-23 stupňů. V klidu baterky hlásí cca 24 stupňů. Když jsem to používal hodně, cca 38A na cihlu trvalá zátěž, po dobu dvou hodin, tak teplota vylezla na 32 stupňů. Baterky jsou v otevřeném racku a mezi nimi je 2cm vzduchová mezera na chlazení.
supec
Příspěvky: 10
Registrován: ned úno 04, 2024 7:10 pm

Re: Pylontech US3000C - tepelná ztráta modulů při nabíjení a vybíjení - návrh chlazení/temperování

Příspěvek od supec »

V zimě v noci/k ránu nebudou zatížené ani nabíjením, ani vybíjením...
Co vím, tak by mělo škodit nejvíce nabíjení za mrazu vyšším prodem než třeba 0,2C
https://diysolarforum.com/threads/scien ... B0f.50642/

Každopádně bych rád dimenzoval správně letní chlazení (udělal jen tak malou díru, jak musím)
Dveře boxu bych otevřené nechat nechtěl - k baterii bude mít přístup pes, kočka, myši, mravenci v kredenci a podobná havěť :)
Asi udělám díru pro 12cm větrák/mřížku nahoře a dole a uvidíme...
Odpovědět

Zpět na „Baterie“