Jizerský poloostrov

Pravidla fóra
Pro získání samostatného fóra týkajícího se Vaší vlastní elektrárny, kontakrujte některého z moderátorů nebo admina.
V takto získaném fóru budete mít k dispozici jedno vlákno, které si budete moci moderovat, připadně bude zamčené a budete moci přispívat pouze vy. Dále je ožné si založit další vlákna pro obecné diskuse.
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 351
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Jizerský poloostrov

Příspěvek od vk_1 »

Kodl69 píše: ned bře 10, 2024 7:11 pm A to je obchodní cena,nebo cena "se vším všudy"? předpokládám že obchodní, tj bez distribuce, oze, tu mám pro D57d 4.7/4.5 Kč/kWh vč. DPH, a dalších prasečin, který dnes dělají od cca1Kč/kWh po 3Kč/kWh, dle sazby a tarifu. Takže ještě napiš krom A - mám to levný, taky B: platím výpalný ... Kč/kWh a kWh mě stojí celkem ... Kč s dph. tj za 5.8/5.3Kč vč. dph mám elektriku od distributora taky, bez spotu, na dva roky. A to jistě nemám žádný VIP ceny, před dvěma roky to byla míň než polovina.
Je to cena, která závisí na odběru 1 kWh navíc, se vším všudy. Tj. nejsou v tom měsíční paušály, jako platba za jistič a paušál obchodníkovi.

V té čisté ceně 3 Kč/kWh tedy vše, co se účtuje na základě odebraného množství:
  • silovka na spotu 1,16 Kč/kWh
  • distribuce 0,53 Kč/kWh
  • systémové služby 0,257 Kč/kWh
  • daň z elektřiny 0,034 Kč/kWh
  • příspěvek na OZE 0,60 Kč/kWh
  • marže obchodníka 0,42 Kč/kWh
Všechno to je včetně DPH.
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Jizerský poloostrov

Příspěvek od Kodl69 »

tak to je celkem zajímavý. Jak se toho dá dosáhnout? Ale na druhou stranu, mé 1.5MWh z DS nestojí za větší řešení...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 351
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Jizerský poloostrov

Příspěvek od vk_1 »

Kodl69 píše: ned bře 10, 2024 9:32 pm tak to je celkem zajímavý. Jak se toho dá dosáhnout? Ale na druhou stranu, mé 1.5MWh z DS nestojí za větší řešení...
Dosáhneš toho tak, že legálně připojíš svoji FVE do sítě. 1f nebo 3f, to je jedno. Tím dostaneš zadarmo chytrý elektroměr (měření typu B). Pak si sjednáš nákup elektřiny od dodavatele, který ti umožní nakupovat na spotu (denní trh). Třeba Bezdodavatele, DeltaGreen, Electree....

A technicky je pak potřeba podle spotových cen řídit spotřebu. Hlavně nabíjení baterek, elektrické topení, nabíjení auta....
Taky to sladit dobře s nízkým tarifem. Já stále držím D57d, i když už je to pro mě nevýhodné. Ale na D25d zase máš loterii, jestli se ti nízký tarif trefí do času nízkého spotu.
S dostatečně velkou baterkou se může vyplatit D61d (víkend).
Ty máš doma Home Assistant, tak počítám, že řídit nějakou spotřebu bys dokázal. Lidí, kteří používají HA na spotové ceny, je v ČR hodně.

1,5 MWh ročně není moc, ale měl bys úsporu třeba 4000 Kč ročně. Plus bys dostal pár tisíc za přebytky v létě, které pošleš do sítě.
Já mám roční spotřebu ze sítě 900 kWh, topím dřevem, takže u mě je to taky spíš takový hraní, než že by to mělo ekonomický význam.
Pořád ale zvažuju nějaké eauto, a pak už by ten spot byl opravdu hodně výhodný.

Spot je prostě pro lidi, kteří jsou ochotný si s tím trochu pohrát a přizpůsobit spotřebu aktuálním cenám v síti.
Typicky v zimě je potřeba spotřebovávat v noci mezi 1:00 - 5:00, a ideálně hlavně o víkendech.

Každý si musí vyhodnotit sám, jestli se tím chce zabývat, nebo si sjedná normální fix a nemusí vůbec nic řešit.
Kodl69
Příspěvky: 1320
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Jizerský poloostrov

Příspěvek od Kodl69 »

měl bys úsporu třeba 4000 Kč ročně.
A to je to kouzlo, dle hesla nechci slevu zadarmo! Musel bych pořídit další dva multiplusy, předělat rozvaděče, vypsat hromadu papírů a ve výsledku by návratnost téhle atrakce byla v rukách energetickýho monopolu. Děkuji, za tuhle cenu nechci.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 351
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Jizerský poloostrov

Příspěvek od vk_1 »

Kodl69 píše: pon bře 11, 2024 8:55 pm Musel bych pořídit další dva multiplusy, předělat rozvaděče, vypsat hromadu papírů a ve výsledku by návratnost téhle atrakce byla v rukách energetickýho monopolu. Děkuji, za tuhle cenu nechci.
Nemusel. Stačí ti jeden Multiplus, připojíš k ČEZu 1f elektrárnu. Papíry nejsou složitý, zabere ti to celé třeba 2 hodiny, když bys to dělal sám.
Úpravy ELM sloupku bys zrovna ty asi udělal úplně v pohodě a ještě za hezký peníze.
Máš pravdu, že návratnost bude hodně ovlivněná tím, jaké úpravy v regulovaných platbách ČEZ/stát/ERU vymyslí. Ale realita je, že v Evropě se pořád instalují další a další FVE a větrníky, takže těch chvilek s nulovou cenou na spotu bude přibývat.
mihlit
Příspěvky: 116
Registrován: úte úno 01, 2022 4:49 pm

Re: Jizerský poloostrov

Příspěvek od mihlit »

Je to JPP, ale slyšel jsem, že údajně stačí nějaká do 800W balkonovka, která se oznámí EGD a oni tam pak ten 4Q elektroměr nainstalují taky, aby mohli lépe hlídat.
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Jizerský poloostrov

Příspěvek od Momo »

mihlit píše: pon bře 11, 2024 9:54 pm Je to JPP, ale slyšel jsem, že údajně stačí nějaká do 800W balkonovka, která se oznámí EGD a oni tam pak ten 4Q elektroměr nainstalují taky, aby mohli lépe hlídat.
Nejjednodušší cestu ke SPOTu bych viděl tuto:
Domluvit se (až to bude od prázdnin možné) s někým, kdo má FVE a dodává za SPOT, raději ne za FIX, to by mohly nastat finanční komplikace ve vzájemném vyrovnání.
A odebírat jeho přebytky, i když by třeba žádné nebyly.
Dostaneš průběhové měření a můžeš odebírat za SPOT.
Ale nejspíš si to vyžádá taky nějakou úpravu odběrného místa.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Jizerský poloostrov

Příspěvek od brumlaj »

Momo píše: úte bře 12, 2024 6:42 am..... Ale nejspíš si to vyžádá taky nějakou úpravu odběrného místa.
Toto mi už od podzimu leží v žaludku. Vemte si panelák. Na střeše FVE. Jasně, tomu OM kam je připojena FVE budou dělat obstrukce s úpravou a právem. Ale 10 lidí z toho vchodu se bude chtít podílet na odběru z výroby té FVE. Takže zůstávají čistými odběrateli. Bude buzerace s instalací "odpojovače spotřeby" za elektroměrem (a odstranění krycího "skla" z ER - takže vlastně celý vchod znovu)? Bude to změna smlouvy s distributorem? Nebo půjde pouze hlášení ze dvou stran (výroba i odběr), že to mají započítat a u odběratelů si s buzerací neškrtnou?
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 351
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Jizerský poloostrov

Příspěvek od vk_1 »

Statistika za březen 2024: výroba už jede naplno.

Soběstačnost 99%
DC výroba 944 kWh
AC spotřeba domu 667 kWh, změřená cejchovaným elektroměrem.
VRM píše AC spotřebu 752 kWh, tj. Victron na AC OUT měřil špatně o 13%

Ze sítě jsem odebral 9 kWh. VRM píše o 0.5 kWh méně, takže přesné.
Do sítě dodáno 146 kWh, VRM píše 146 kWh, také přesné.

Tepelné čerpadlo spotřebovalo 238 kWh, vyrobilo 609 kWh tepla.
Teplovodní krb dodal do otopné soustavy 53 kWh tepla, tj. spáleno cca 30 kg dřeva.

Výkup od Centropolu mám fix 1,25 Kč/kWh, nechávám to. Zapnul jsem nahřívání aku nádrže spirálou na 75 stupňů, takže prodej do sítě je malý, většinu spotřebuju. Po topné sezóně teplotu snížím, teď chci mí t rezervu na horší dny.

Měl jsem spotřebu ze sítě 9 kWh, čistě jen technické přetoky. Stávalo se mi, že jela spotřeba domu třeba 8 kW, v tu chvíli se přetížila jedna fáze a Multiplusy se automaticky připojily k síti. Victron to nedokáže ihned po tom připojení rychle zregulovat, takže několik minut bere spotřebu úplně nesmyslně ze sítě.

Screenshot 2024-03-26 at 12.19.38.png
Screenshot 2024-03-26 at 12.19.38.png (170.11 KiB) Zobrazeno 274 x

Upravil jsem nastavení, aby se to připojilo k síti dříve, a během dne prakticky už neodpojilo. Snad to tak bude stabilnější a spotřeba ze sítě menší.

Firmware Multiplusů jsem dneska aktualizoval na v510, a rovnou použil nový Czech grid code. xmasin psal, že mu přijde regulace rychlejší. Já o tom nic v changelogu nevidím, takže jsem spíše skeptický. Nechám se příjemně překvapit.

Screenshot 2024-04-02 at 13.24.15.png
Screenshot 2024-04-02 at 13.24.15.png (84.91 KiB) Zobrazeno 274 x
Odpovědět

Zpět na „Elektrárny uživatelů“