Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Odpovědět
PetrHos
Příspěvky: 2
Registrován: čtv bře 07, 2024 9:54 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od PetrHos »

No přetoky ještě nemám , teprve řeším výměnu elektroměru...
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od brumlaj »

A jsi si jist, že Tvůj elektroměr přetoky neregistruje (třeba pouze vnitřně)? Teda pokud je to ještě Křižík, tak Ti tu závidíme všichni ;-) (fakt známému loni měnili Křižíka za 4Q - kvůli dotaci. Měl chvíli net-metering, mám video kde je radost vidět Křižíka otáčeti se. - bacha na odečty)
mr68
Příspěvky: 4
Registrován: stř bře 13, 2024 11:04 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od mr68 »

Je pravý čas přestat si tohle vlákno jen číst. Právě dorazilo vyúčtování za první celý rok se soláry. Kdo rád zkoumá - v příloze je excel. Je v něm jednak skutečnost za rok zpět a pak pokus o model na další rok. Je tam krásně vidět to vládní zdražení "o jednotky procent". Kdo z nich, že to říkal?
Solax tvrdí, že celkový výtěžek za tu dobu byl 9.680 kWh, dle elektroměru jsme poslali do virtuálky 7.360 kWh a z toho zůstal ČEZu "dárek" 456 kWh - moc teplý únor nestihli jsme vybrat z virtuálky. Topili jsme celou tuto zimu elektrikou (patrona v 500 l aku nádrži u kotle na dřevo) a k tomu cca 15 dnů kotlem. Těžko přesně říct, kolik dřevo přidalo - odhad 2 - 3 tis.kWh? Zbytek domácnosti je taky celý elektrický.
A vyplatí se virtuální baterka? Záleží na cenách silové elektriky v dalších letech, výdrži jednotlivých částí FVE a dotažení technických úprav v baráku. Např. bojler je zatím jen přes HDO (NT 13-16 a 19-08). Jo a sazba je D35d.
Přílohy
FVE-skutečnost+model.xlsx
(14.27 KiB) Staženo 194 x
21x Jinko solar = 9,345kWp, čistý jih, sklon střechy 37°, Solax X3-Hybrid-8.0-D, baterky Triple Power 11,6kW
Excelent
Příspěvky: 42
Registrován: pát kvě 13, 2022 9:34 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Excelent »

mr68 píše: stř bře 13, 2024 12:07 pm Je pravý čas přestat si tohle vlákno jen číst.
Díky, hezky zpracované.
Mě čeká vyúčtování v květnu ;)
Nevím jak velký máte bojler a jakou spotřebu teplé vody, ale je tam opravdu prostor k zlevnění po vyřešení ohřevu bojleru přímo z FVE a ne přes HDO z virtuálky.
My spálíme jako tří členná rodina v bojleru 200l na ohřev cca 6kWh denně, to je přes 2MWh ročně.
Ta přímá spotřeba jen 2,3MWh je podle mně na první podled výzva ke zlepšení, ale nevím další podrobnosti k domácnosti :)
Zvláště po letošním zdražení distribuce.
Každá kWh, která neproleze přes distribuci se počítá :rofl:
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58)
21 panelů x 455Wp = 9,6kWp, 2 stringy, vše na čistý jihozápad
MiniPC NUC + Home Assistant + Grafana + Node red + Shelly věci
mr68
Příspěvky: 4
Registrován: stř bře 13, 2024 11:04 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od mr68 »

Barák je 10 let "starý", zastavěná plocha 80 m2, plně podsklepený (kotelna a garáž se netopí, sklep temperuje) s podkrovím, Porotherm eko 40 cm, okna trojskla, projektová tepelná ztráta 10,4 kW. Trochu jsme to vylepšili 6 cm vaty, takže nedokážu odhadnout, o kolik tepelná ztráta poklesla. Bojler máme 160 l s možností natápět kotlem na dřevo přes aku nádrž, což jsme tuhle zimu mockrát nevyužili (spíš jenom občas lehce povařit případné legionelky), protože jsme mockrát sirkou neškrtli. Spotřeba vody je dost velká, protože ze 4 obyvatel jsou 3 ženský a z toho 2 dlohovlasý... :evil:
S přepojením bojleru počítám, jen chlapci od firmy nějak neměli celou zimu čas... Při předpokladu nahřívání bojleru přímo z panelů cca 200 dnů v roce, by se tím poslalo napřímo dalších 1.000-1.500 kWh a jsme zhruba na třetině přímo a 2/3 přes virtuálku. Ve spotřebě napřímo je také to, co sežere střídač - nemám odhad kolik. Další možnosti na spotřebu napřímo nevidím, nemáme bazén ani klimatizaci. Pokud někdo něco poradí, sem s tím!
Jinak čekám, až soudruzi v Číně vymyslí baterku o velikosti ledničky, do které se vejde 6.000 kW. :lol:
Pak by se dalo uvažovat o ostrovu...
21x Jinko solar = 9,345kWp, čistý jih, sklon střechy 37°, Solax X3-Hybrid-8.0-D, baterky Triple Power 11,6kW
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Momo »

mr68 píše: čtv bře 14, 2024 8:45 am Jinak čekám, až soudruzi v Číně vymyslí baterku o velikosti ledničky, do které se vejde 6.000 kW. :lol:
Já bych skousnul klidně i větší objem, ale trval bych na ceně jako za ledničku :)

V tom navýšení ceny pro příští rok se ti kromě toho "zdražení o pár procent" na distrubuci projevilo hlavně obnovení POZE a konec zastropování cen.
Mimochodem nechápu, proč platilo zastropování ceny také pro měsíční paušál VB. Jako velkou domů pro kamarády ale celé to zastropování rozhodně chápu.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od eduard22 »

Když už tak prosím: " zastropování" a ne zastropování.
A nebo: paušální dotace!
(A to dodavateli(!)... za mojimi zády... i proto mi po již zdražení vzápětí zdražil dodavatel ještě jenou a právě na "strop" - jinak by plně nevyužil onu dotaci jen zvanou "strop" - jako politický marketingové pojmenování vládou :evil: protože "pravice" byla vždy proti dotacím a tedy přerozdělování daní, kooor plošnému!)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
mr68
Příspěvky: 4
Registrován: stř bře 13, 2024 11:04 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od mr68 »

Momo píše: čtv bře 14, 2024 11:26 am
mr68 píše: čtv bře 14, 2024 8:45 am Jinak čekám, až soudruzi v Číně vymyslí baterku o velikosti ledničky, do které se vejde 6.000 kW. :lol:
Já bych skousnul klidně i větší objem, ale trval bych na ceně jako za ledničku :)

V tom navýšení ceny pro příští rok se ti kromě toho "zdražení o pár procent" na distrubuci projevilo hlavně obnovení POZE a konec zastropování cen.
Mimochodem nechápu, proč platilo zastropování ceny také pro měsíční paušál VB. Jako velkou domů pro kamarády ale celé to zastropování rozhodně chápu.
Za cenu ledničky (i značkové), by to bylo supr. Ale to je ještě daleko fyzikálně i cenově. "Strop" na měsíční paušál mě taky udivil. Možná marketingový tah, aby lidi šli do solárů? Zdražení "o pár procent" na distribuci je hodně protivný. A vesele poskočily třeba i systémové služby. Návrat POZE je taky nepříjemnej. Dobře, mlčím, dostali jsme dotaci... Jen jsem si uvědomil, že žijeme v zemi, kde jeden solár dotuje druhej. Asi příspěvek na penzi, když se jedná o soláry už středního věku, skoro seniory? :lol:
21x Jinko solar = 9,345kWp, čistý jih, sklon střechy 37°, Solax X3-Hybrid-8.0-D, baterky Triple Power 11,6kW
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od eduard22 »

mr68 píše: čtv bře 14, 2024 1:42 pm .....
Dobře, mlčím, dostali jsme dotaci... Jen jsem si uvědomil, že žijeme v zemi, kde jeden solár dotuje druhej. Asi příspěvek na penzi, když se jedná o soláry už středního věku, skoro seniory? :lol:
Ne ne, "my" ne, dostal ji "náš" dodavatel! :( Který teho zneužil!!! :evil:
-----------------------------------------------------------------------------------------
Vláda se chovala jako slon v porcelánu :evil: kdyby to nechala být po krachu BE, ono by se to samo tržně vytříbilo a byla by zpět normální tržní cena 8-)
Tam se raději měla vláda zajímat o ten fanatickej Grindýl a odpustky, tedy vlastně emisní povolenky... a pod. hovadiny co prodražují nejen energie! Řešit příčinu :!: A ne důsledek :cry: Jak kritizovala halasně ODS a slibovala nápravu totho přerozdělování..., před volbama! :lol:
Sliby chyby :? Aneb - když ptáčka lapají....... a já jak to napsat slušně - kokot?, tedy slušněji: pták, jsem modrýmu ptákovi zase uvěřil a a naletěl :twisted: Ale naposled! :evil: (a to jsem byl zakládajícím a letitým členem, tehdy jeětě opravdové pravice! Dnes je to "pravice" co přerozdělování daní posunula ještě výš... :( Např. dotace podnikatelům na EV... Jojo, je třeb aoškubat nejchudší a pomoct za cizí prachy nejbohatším :evil: )
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Cmrnda »

eduard22 píše: čtv bře 14, 2024 4:00 pm ..... edy slušněji: pták, jsem modrýmu ptákovi zase uvěřil a a naletěl :twisted: Ale naposled! :evil: (a to jsem byl zakládajícím a letitým členem, tehdy jeětě opravdové pravice!
Jo, to určitě s tou pravicí... :lol: :lol: :lol:
Bývalá hesla jako "utahování opasků" - můsíme si utáhnout opasek aby sme se měli lépe! :lol: , nebo musíme jít teďka ke dnu, abychom se od něj co nejdříve odrazili..., a podobný krávoviny pod vedoucím, takovým slizkým pyžmoněm, fuj!

To se máš s čím chlubit, teda, politiku! :lol: :lol: :lol:
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
mr68
Příspěvky: 4
Registrován: stř bře 13, 2024 11:04 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od mr68 »

Nechme politiku politikou, malých domácích solárníků zatím není dost na to, aby se jich vláda bála, jako třeba zemědělců, nebo ajznboňáků.
Radši se vrátím k tématu tohoto vlákna - vyplatí se virtuálka? Pokud by člověk soláry a virtuální baterku neměl a odebral elektriku ze sítě, tak distribuci, za jistič, daň z elektřiny, systémové služby, činnost OTE a POZE by zaplatil stejně. Měl by levnější stálou platbu (pro letošek při D35d 423,50 - 139,15 = 284,35 x 12 = 3.412,20 Kč/rok vč.DPH). V tabulce připojené výše mi vyšlo, že jsme loni "ušetřili" za nenakoupenou silovku 37.141 Kč při cca 7.000 kWh (za 10 měsíců 6,05 Kč/kWh, 2 měsíce za 4,52 Kč/kWh). Od téhle částky odečtu peníze na vyšší měsíční platbu 37.141 - 3.412 = 33.729 Kč, což by měla být skutečná úspora. Elektrárna stála (po "dotaci") 285.000 Kč. Při zachování této roční úspory je návratnost 8,5 roku. To by bylo fajn. Jenže cena silovky bude zřejmě v dalších letech nižší, čímž se to celé prodlužuje. Musím doufat, že soudruzi v Číně vyrobili komponenty kvalitně a především střídač vydrží déle, než těch obecně uváděných 7-8 let. Velká neznámá je produkt "eketřina pro soláry", která je na 3 roky. Kluci (a holky + dalších 74 nebo kolik pohlaví, ať to máme správně) na ČEZu určitě nespí a počítají (pár takových co umí počítat, tam určitě je) a až zjistí, že je to pro ně blbě, tak virtuální baterie pá pá. Takže rok 2027 a dál se nedá říct vůbec nic.
Netahám do toho úvahu, že bych těch 285.000 Kč místo solárů někde uložil, nebo investoval a inflaci. Tuto chmurnou úvahu rád přenechám, pokud je na fóru někdo, kdo se financemi zabývá.
Jedna perlička nakonec. Když jsme elektřinu pro soláry v březnu 2023 uzavírali, byla cena silovky v ceníku 11,50 Kč/kWh vč.DPH. To by člověk platit nechtěl... Na podzim sám ČEZ, z mně dosud neznámého důvodu, přišel s nabídkou nového ceníku, kde je 4,52 Kč/kWh. Vedlejším produktem je, že ta změna smlouvy platí od 1.1.24, takže se nám možnost využívat virtuální baterku prodloužila na 3 roky a deset měsíců. Máte to někdo taky tak?
21x Jinko solar = 9,345kWp, čistý jih, sklon střechy 37°, Solax X3-Hybrid-8.0-D, baterky Triple Power 11,6kW
Vhoo
Příspěvky: 65
Registrován: čtv led 06, 2022 9:52 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Vhoo »

Už dříve tu byl i graf. VB se skutečně vyplatí jen tehdy pokud nevezmete ani kWh navíc mimo VB. Kdyby to takhle dělali všichni tak to cez zruší ale já si myslím že ve skutečnosti si to nebude hlídat téměř nikdo.

Má vlastní zkušenost je že těch nadšenců je drtivá menšina a zejména starší lidé / důchodci si to prostě pořídili a dal je to nezajímá. Buď mají směšnou spotřebu s zbytek případně ČEZu nebo jedou přes a platí. Když jsem si před pořízením FVE objížděl sousedy pro info ta nějaké detaily vedl jeden z deseti. Nenechte se mást zdejší bublinou. Takže podle meho se to ČEZu pěkně vyplatí i nám co si to hlídají také . Na druhou stranu když to zruší a budeme muset prodávat tak zas tak obrovský rozdíl to taky nebude.
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Momo »

Dokud bude mít ČEZ jednotky milionů "standardních" zákazníků, kteří se vůbec nestarají o ceny, které platí a zákazníků na VB nebude tolik, aby na tom extrémně prodělával, tak to bude asi fungovat. Pokud by nějaká firma nabízela jenom VB za těchto podmínek, tak krachne během chvíle.
Ale až bude celé léto spotová cena za nulu, třeba tam někoho napadne to dát do excelu uvidí o kolik přicházejí.

Já už skoro 20 let využívám výhod kreditních karet. (že 90 % lidí nezná rozdíl mezi kreditní a debetní kartou a myslí si, že taky mají "kreditku", nechme stranou)
Nejprve mi vraceli na účet 2 % z každé platby, po pár letech to bylo už jenom 1 %. Za tuhle legraci platím měsíční poplatek 50,- Kč. Na kartě se protočí ročně klidně 300k, 400k, to je různé. Takže roční zisk "za nic" nějakých 3k. Stačí splatit vše v bezúročném období.
Proč mi to vůbec poskytujou? Nevadí jim to, protože mají spoustu zoualců, kteří si takto půjčují a nevadí jim úrok 25 % p.a.
Tohle je, myslím, dobrá analogie s VB.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od eduard22 »

Taky mám povolen debet při platbě i kartou jen pro případ (jen krátkodobé prakticky bezúročné půjčky), ale jinak su furt výrazně v plusu 8-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
Cmrnda
Příspěvky: 631
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Cmrnda »

Momo píše: pát bře 15, 2024 12:32 pm Já už skoro 20 let využívám výhod kreditních karet. (že 90 % lidí nezná rozdíl mezi kreditní a debetní kartou a myslí si, že taky mají "kreditku", nechme stranou)
Nejprve mi vraceli na účet 2 % z každé platby, po pár letech to bylo už jenom 1 %. Za tuhle legraci platím měsíční poplatek 50,- Kč. Na kartě se protočí ročně klidně 300k, 400k, to je různé. Takže roční zisk "za nic" nějakých 3k. Stačí splatit vše v bezúročném období.
Proč mi to vůbec poskytujou? Nevadí jim to, protože mají spoustu zoualců, kteří si takto půjčují a nevadí jim úrok 25 % p.a.
To není placení z půjček na úrok, ale od těch co si nechávají kartou zaplatit. To je docela slušnej vejvar, proto i některé větší firmy platby kartou zcela odmítají.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
KubisKV
Příspěvky: 237
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od KubisKV »

Cmrnda píše: čtv bře 14, 2024 11:19 pm
eduard22 píše: čtv bře 14, 2024 4:00 pm ..... edy slušněji: pták, jsem modrýmu ptákovi zase uvěřil a a naletěl :twisted: Ale naposled! :evil: (a to jsem byl zakládajícím a letitým členem, tehdy jeětě opravdové pravice!
Jo, to určitě s tou pravicí... :lol: :lol: :lol:
Bývalá hesla jako "utahování opasků" - můsíme si utáhnout opasek aby sme se měli lépe! :lol: , nebo musíme jít teďka ke dnu, abychom se od něj co nejdříve odrazili..., a podobný krávoviny pod vedoucím, takovým slizkým pyžmoněm, fuj!

To se máš s čím chlubit, teda, politiku! :lol: :lol: :lol:
Cmrndo, prosím nechte tý politiky a víc přispívejte k danému tématu. Pokud se tu začneme bavit jen o politice, bude to o hovně a akorát se tu budeme hádat. Píšu to ke tvému příspěvku, ale samozřejmě to platí i pro ostatní účinkující.
Díky za pochopení
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Momo »

Cmrnda píše: pát bře 15, 2024 2:53 pm To není placení z půjček na úrok, ale od těch co si nechávají kartou zaplatit. To je docela slušnej vejvar, proto i některé větší firmy platby kartou zcela odmítají.
Samozřejmě, toto je známá věc. Třeba Kaufland, kvůli pro něho neakceptovatelným podmínkám, dlouho platbu kartou neměl.
Ale tyto poplatky jsou úplně stejné pro kreditky i debetky. A na valné většině debetek žádné odměny nejsou. Proto platím kreditkou :)
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od brumlaj »

eduard22 píše: čtv bře 14, 2024 4:00 pm..... Řešit příčinu :!: A ne důsledek ..........
Šak právě to povolenky dělají. Ale pochopení souvislostí dle dalšího vývoje textu nelze očekávat.
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od xmasin »

Vyšel návrh vyhlášky o pravidlech s elektřinou, který upravuje sdílení elektřiny. https://eru.gov.cz/navrh-novely-vyhlask ... ektrinou-0. Bohužel je v návrhu fixní poměr rozdělování dodané elektřiny z výrobny mezi účastníky sdílení.
Slavek
Příspěvky: 1
Registrován: pát bře 22, 2024 2:51 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Slavek »

Dobrý den jaký jsou podmínky pro zřízení virtuální baterky resp. tarifů elektřina pro soláry. Budu mít na střeše 10 kWp panely střídače 15 kW a baterky 15 kW Střídač bych omezil na maximální dodávku do sítě na 10 kW. Mohl bych si v tom případě u vás zřídit tarif Elektřina pro soláry???
danidani
Příspěvky: 308
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od danidani »

brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od brumlaj »

Slavek píše: pát bře 22, 2024 2:59 pm....... Mohl bych si v tom případě u vás zřídit tarif Elektřina pro soláry???
Nemohl Slaveku, opravdu nemohl. Jdi za obchodníkem s elektřinou.
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

xmasin píše: pát bře 22, 2024 12:51 pm Vyšel návrh vyhlášky o pravidlech s elektřinou, který upravuje sdílení elektřiny. https://eru.gov.cz/navrh-novely-vyhlask ... ektrinou-0. Bohužel je v návrhu fixní poměr rozdělování dodané elektřiny z výrobny mezi účastníky sdílení.
A zároveň i úprava podmínek připojení. A hnedka mikrozdroj je do 10,8 kWp. Je to stejný bod par.2 písm. d), který je zmíněn v podmínkách u VB. Že by jsme dva panely přidali :-)

https://eru.gov.cz/navrh-novely-vyhlask ... i-soustave
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od xmasin »

Beny píše: čtv bře 28, 2024 8:58 pm A zároveň i úprava podmínek připojení. A hnedka mikrozdroj je do 10,8 kWp. Je to stejný bod par.2 písm. d), který je zmíněn v podmínkách u VB. Že by jsme dva panely přidali :-)

https://eru.gov.cz/navrh-novely-vyhlask ... i-soustave
Tak ještě aby se změnila definice mikrozdroje v PPDS.
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

No nějak se nám smráká:

odpověď z ERU:
"Pro úplnost uvádíme, že vstoupila v platnost novela č. 6/2024 Sb., vyhlášky č. 408/2015 Sb., o Pravidlech trhu s elektřinou, která zavádí od 1. 1. 2025 automatické přidělení výrobního EAN každému provozovateli výrobny elektřiny bez ohledu na hodnotu rezervovaného výkonu, bez ohledu na to, zda je výrobna elektřiny provozována na základě licence nebo bez licence, nebo bez ohledu na to, zda je připojena přímo do distribuční soustavy anebo v odběrném místě zákazníka. Vzhledem k této skutečnosti si myslíme, že rušení již přiděleného výrobního EAN je – i s ohledem na výše uvedené – neefektivní krok. Navíc v budoucnu produkt virtuální baterie „Elektřina pro soláry“ nebude obchodník moci, podle našeho názoru, ve stávající podobě (s omezením ohledně existujícího výrobního EAN) nabízet."

Psal jsem na ČEZ, uvidím jak se k tomu vyjádří. Zatím mám gatě vysoko, ale už pokukuju po baterkách ...
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“