Jak dostat panely na střechu?

Odpovědět
greenhorn
Příspěvky: 10
Registrován: úte bře 19, 2024 6:24 pm

Jak dostat panely na střechu?

Příspěvek od greenhorn »

Máte nějaké tipy, jak panely nejlépe dostat na střechu bez jeřábu, bez střešního výtahu, bez zvedací plošiny? Některé panely se dnes dělají dost velké a tím pádem těžké. Mají okolo 30 kg a proto bych uvítal nápady a triky, jak se vám nejlépe podařilo panely na střechu dostat. Jde mi o výšku od země k okapu cca 6 metrů a přes půdu se s panely dostat nelze. K dispozici mám jen výsuvný žebřík a horolezecké lano o délce 15 metrů. Počítám s tím, že bych měl k dispozici dva pomocníky.
Diablo1st
Příspěvky: 982
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Jak dostat panely na střechu?

Příspěvek od Diablo1st »

1. dáš si drevené hranoly, ktoré opreš o okap a po nich pomocou lana vytiahneš panely na strechu
2. požičaš si lešenie
3. otočíš si panel na ležato, použijeľ úvazy a a panel si dáš na chrbát ako batoh a vídeš po rebríku, ale keď fúkne vietor bude z teba lietajúci Cyprián :lol:. Toto by ma nenapadlo, ale takto mi firma montovala panely.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
Uživatelský avatar
v600
Příspěvky: 14
Registrován: pon srp 14, 2023 8:49 pm

Re: Jak dostat panely na střechu?

Příspěvek od v600 »

greenhorn píše: čtv bře 21, 2024 9:20 am Máte nějaké tipy, jak panely nejlépe dostat na střechu bez jeřábu...
Hodně záleží jaká ke střecha (krytina, sklon, kolik pater, je nebo není podbití...).
My jsme kus střechy nezi dvěma krokvemi rozebrali a jelikož nemáme podbití (jen latě na krokvích), vytahali jsme ve třech panely z půdy dírou přímo ma střechu. Při tom jsme chodili po krokvích. Nejhorší byl ten poslední, kterým jsme vlastně uzavřeli zpětný průchod na půdu...
https://eu.zonerama.com/KR-fotky/Photo/ ... /402621390
Byl to boj.
Zničili jsme asi deset starých tašek.

Tahat je nahoru svázané lanem (po jednom) taky jde.
Všechno záleží na tom jak moc pohodlně nebo bezpečně lze po střeše chodit.
5x3 Solarmi, cca 7kWp (6východ+9západ), EPEVER Tracer 10420AN, 2x10kW Liion CALB, 5kW střídač EPEVER IP 5000 Plus - Jednofázový ostrov.
7xLongi, 2500W (jih, ale mizerný sklon), SITON, ohřev 160L Dražice, zatím nedodělané.
greenhorn
Příspěvky: 10
Registrován: úte bře 19, 2024 6:24 pm

Re: Jak dostat panely na střechu?

Příspěvek od greenhorn »

Viděl jsem, jak firma panely vytahovala na laně po nakloněném žebříku tak, jak po těch dvou trámech, jak píšete. Na zádech se dají vynášet menší a lehčí panely. Ale ty 215 x 115 cm a vážící 30 kg bych se tak nosit na zádech na žebříku ani nepokoušel. Kdybych neměl podbitý krov deskami, tak mne také napadlo je tam dostat po odkrytí tašek. Jenže podbití tam je, je po celé střeše a je dost pevné.... Tudy na střechu cesta nevede žádná...
Kostěj
Příspěvky: 141
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Jak dostat panely na střechu?

Příspěvek od Kostěj »

Diablo1st píše: čtv bře 21, 2024 10:07 am 1. dáš si drevené hranoly, ktoré opreš o okap a po nich pomocou lana vytiahneš panely na strechu
Pokud je panelů pár, nahradil bych hranoly tím žebříkem. Mám to jen tři metry a metr jsem ušetřil, protože jsem dal na zem starý bytelný stůl a na něj dvě židle a panel jsem postavil až na ně a opřel o hranoly (ty byly ze stolu na střechu). Pak dva na střeše tahali panel nahoru a třetí dole držel balanc a pomáhal. Já lano nepotřeboval, ale asi by to šlo i s ním, zachytit panel za oba rohy a vytahovat po žebříku, zespoda třetí drží balanc... No hodně štěstí.
greenhorn
Příspěvky: 10
Registrován: úte bře 19, 2024 6:24 pm

Re: Jak dostat panely na střechu?

Příspěvek od greenhorn »

Tři metry, to je v pohodě. U nás je to 6. Postavím lešení. Bude to bezpečnější než tahání po žebříku.
pibi
Příspěvky: 111
Registrován: ned dub 23, 2023 5:25 pm
Bydliště: Východně od 3nce
Výkon panelů v FVE [Wp]: 14
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Jak dostat panely na střechu?

Příspěvek od pibi »

Postavil jsem lešení, připevnil 2 hranoly a po nich lanem vytahoval nahoru. Z dvojitého lana jsem udělal obrácené Y, uzly co půl metru, aby mi to neuklouzlo v rukavicích, na konce Y jsem přivázal malé karabiny a zacvaknul do montážních otvorů v rámu panelu. Na lešení jsem provaz vycvakl a po ležatém žebříku vynesl na místo. Mám menší 385Wp cca 170 x 105cm, dělal jsem to sám. Pod pravým panelem je pomocná konstrukce, zaháknutá za spodní montážní profil, nahoře má po 2 packy. Mezi ně jsem strčil spodní část panelu, tím vznikla mezera cca 20cm mezi panelem a krytinou, abych mohl zapojit konektory a připáskovat kabely k profilu. Potom jsem panel položil na oba profily, srovnal a přišrouboval levou stranu pomocí omeg.
PXL_20230804_103141114.jpg
PXL_20230804_103141114.jpg (1004.24 KiB) Zobrazeno 990 x
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Mex
Příspěvky: 230
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Jak dostat panely na střechu?

Příspěvek od Mex »

A nevyjde půjčení nějakého toho motorového pokrývačského žebříku levněji než půjčovat lešení?
Samozřejmě pokud máš lešení svoje a jde jen o práci, tak to mění situaci.

Čeká mě to samé. A po dlouhém zvažování všelijakých šílených nápadů si asi půjčím ten motorový žebřík/výtah.
Půjčovné je něco pod 900 Kč na den. Je to míň než polovina ceny panelu (kdyby mi třeba panel při nějakém provizorním řešení spadl na zem).
U mě je to horší v tom, že to mám 9m vysoko.
greenhorn
Příspěvky: 10
Registrován: úte bře 19, 2024 6:24 pm

Re: Jak dostat panely na střechu?

Příspěvek od greenhorn »

Lešení mám moje. Akorát ho budu muset rozmontovat, přivézt a smontovat před barákem. Ale vyjde to levněji než půjčovat výtah, který bych stejně musel převážet a montovat, rozmontovat....
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Jak dostat panely na střechu?

Příspěvek od eduard22 »

Střešní latě (silnější) se dělaj dost dlouhý a stojí pakatel, zepodu přišroubovat vrutama L plech (takové ty děrované pozinky z Hornbachu) aby hranoly nesklouzly a taky latě spojit latí aby se nerozjely od sebe a panel nepropadl. Pak nějaké nepružné silonové lano a na konec dvě karabinky z hliníku! Aby se snadno vždy připly a odeply z děr v rámu panelu a hliníkové proto, aby když s nima klepneš o sklo panelu jsi jej nerozbil. 8-)
FVE_Eda_Panely_01.jpg
FVE_Eda_Panely_01.jpg (463.16 KiB) Zobrazeno 936 x
FVE_Eda_Panely_02.JPG
FVE_Eda_Panely_02.JPG (476.42 KiB) Zobrazeno 936 x
FVE_Eda_Panely_03.JPG
FVE_Eda_Panely_03.JPG (589.22 KiB) Zobrazeno 936 x
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
pekoz
Příspěvky: 7
Registrován: stř říj 27, 2021 12:13 pm

Re: Jak dostat panely na střechu?

Příspěvek od pekoz »

Udělal jsem z lišt takový rám jako sáňky - aby to nesklouzlo plus panel uchycený 4mi šroubky za díry co tam jsou.
Tahali jsme to dva na lanech v rozích po obráceném AL žebříku (aby to nenaráželo).
Papundekl je na ochranu spodní folie kdyby něco.
Nahoře přehmátnout a překlopit přes okraj - plochá střecha je výhoda.
Ověřeno - 8 ks nahoru, asi po 1/2 roce zase dolu a zpátky nahoru větší.

P.S.
Naproti přes cestu dělali minulý týden FVE ohřev - dotace pro seniory takže firma.
Borec vzal takovou tu dvojitou přísavku co mají sklenáři, přicucnul ji na bílou spodní stranu :shock: :shock: ,
přehodil si to jednou rukou na záda a lozil s tím na střechu po žebříku (chytal se volnou rukou).
Je to patrový barák. Velký panel 550 Wp.
Jde to všelijak.
FVE.48.jpg
FVE.48.jpg (399.58 KiB) Zobrazeno 920 x
FVE.43.jpg
FVE.43.jpg (546.59 KiB) Zobrazeno 920 x
FVE.50.jpg
FVE.50.jpg (524.34 KiB) Zobrazeno 920 x
FVE.51.jpg
FVE.51.jpg (400.43 KiB) Zobrazeno 920 x
misif
Příspěvky: 90
Registrován: stř zář 14, 2022 10:49 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9960
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Jak dostat panely na střechu?

Příspěvek od misif »

Nejpohodlnější je podat si paletu ještěrkou, např. takový Manitou MRT 2660, ten podá 6t paletu do 26m, to je pořádný borec :-)
eduard22
Příspěvky: 1001
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: Jak dostat panely na střechu?

Příspěvek od eduard22 »

misif píše: pát bře 22, 2024 10:17 am Nejpohodlnější je podat si paletu ještěrkou, např. takový Manitou MRT 2660, ten podá 6t paletu do 26m, to je pořádný borec :-)
Ještěrka na dědině néni a jistě srojí další nekřesťanský prachy... Navíc by musela být terénní... a dojet po ose až kdoví odkud a bez RZ a pojistky po silnici docela risk krom teho že by jela z nejbližší fabriky nebo statku k baráku hodinu...
Nebo je nejlepši... řešení helicoptéra! ;-)
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
OndraS
Příspěvky: 37
Registrován: stř lis 09, 2022 11:05 am

Re: Jak dostat panely na střechu?

Příspěvek od OndraS »

Dělal jsem to jako ostatní, jen s výhodou "mezistřechy" na garážovém stání.
Dlouhé fošny, chycené k sobě latí kvůli rozchodu, lano, a pěkně nahoru a dolů. Dvacet kousků á 500Wp. Sám.
O to větší hrdost.
5 ks 660 Wp už ve třech, podobým způsobem.
luky
Příspěvky: 265
Registrován: stř zář 08, 2021 10:40 am
Bydliště: za Berounem
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4010
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: Jak dostat panely na střechu?

Příspěvek od luky »

greenhorn píše: čtv bře 21, 2024 9:20 am Máte nějaké tipy, jak panely nejlépe dostat na střechu bez jeřábu, bez střešního výtahu, bez zvedací plošiny?
Co je důvod k nepoužití prostředků, které jsou k tomu ideální? Zrovna tu plošinu jsem doma měl a chtěli tuším 2000Kč/den. Připojíš to za auto jako vozík a na místě už se to umí pohybovat samo. Pořád je to levnější než jeden kus panelu.
Taky mám okap v 6ti metrech a ve dvou jsme dávali dvoumetrové panely. Někde se tu válí i fotky z akce.
mobilní elektrárna (VW California): 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna "ETERNIT": FV 4010Wp, LiFePO4 48V/120Ah+120Ah, Axpert King 48/5000, MakeSkyBlue MPPT
brumlaj
Příspěvky: 1510
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Jak dostat panely na střechu?

Příspěvek od brumlaj »

karabiny se mi osvědčily šroubovací:
karabina.jpeg
karabina.jpeg (40.15 KiB) Zobrazeno 711 x
- nutno koupit dle průměru upevňovacího otvoru v panelu.
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“