Podezřele vysoká spotřeba

Odpovědět
Jirka14
Příspěvky: 4
Registrován: čtv bře 28, 2024 9:35 am

Podezřele vysoká spotřeba

Příspěvek od Jirka14 »

Hezký den,

mám tři dny spuštěnou FVE. Zároveň přiznávám, že jsem technických detailech neznalý. Jaksi jsem čekal, že se to nainstaluje, zapojí a fertig. Mám FVE od ČEZu 9,66kWp, ČEZ Home Battery Box s 10Kwh baterií, zatím nemá povolené přetoky.

Tohle mi to ukazuje:
Obrázek http://godblessyou.cz/wp-content/upload ... G_1280.jpg

Vskutku mi měřič na sloupku změřil mez 20:00 a 08:00 spotřebu 15 kWk.

Doma mám infrapanely, tedy de facto "přímotopy", o celkovém příkonu 6 400 & bojler. Soudě podle grafu a položky zátěž se část z nich přes noc sepla v součtu asi na půl hodiny.

Nějak mi to jaksi nesedí - očekával bych spotřebu řádově nižší, jak obecně, tak konkrétně s ohledem na to, jak vypadá průběh grafu v pložce "zátěž", ta položka "síť", a tedy zejména celkový odběr ze sítě je ... je špatně?

Děkuju
Jirka
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Podezřele vysoká spotřeba

Příspěvek od Momo »

Ta zubatá zelená křivka odběru z DS je hodně divná. Proti tomu není vůbec žádná modrá křivka spotřeby domu nebo červená křivka baterky.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Jirka14
Příspěvky: 4
Registrován: čtv bře 28, 2024 9:35 am

Re: Podezřele vysoká spotřeba

Příspěvek od Jirka14 »

Díky za reakci. Pravděpodobně ty zuby budou opravdu topení. Ale nejsou pokryté. Může to být proto, že se topení zapne třeba jenom na pár minut (řekněme méně než pět) a ovládání FVE nestihne elektrárnu tak rychle regulovat a zapojit (pořád má vyplé přetoky)? Topení není v zálohované části (že vraj se to nesmí). Děkuju
Jirka14
Příspěvky: 4
Registrován: čtv bře 28, 2024 9:35 am

Re: Podezřele vysoká spotřeba

Příspěvek od Jirka14 »

Zuby vskutku pocházejí z topení. Zjevně se spíná velmi krátce.

Nicméně fotovoltaika i baterie (v noci) je zcela ignoruje.

Topení běží v nezálohované části.

Tohle, pro mě, určitě není ok.

Protože elektrika je pro mě novinka, můžu poprosit o radu, jak byste to řešili?

Děkuju
Momo
Příspěvky: 627
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Podezřele vysoká spotřeba

Příspěvek od Momo »

Jirka14 píše: pát bře 29, 2024 11:30 am Protože elektrika je pro mě novinka, můžu poprosit o radu, jak byste to řešili?
S dodavatelem.......

Je divný, že střídač tu spotřebu z DS vidí, ale nereaguje na ni ani výrobou z panelů ani odběrem z baterky.
Přitom ta plocha pod křivkou bude tak 24 kWh. Průměr bude tak kolem 1 kW, místy více, místy vůbec nic.

Ta velká spotřeba večer (ve dvou dávkách) pokrytá z baterky, to je bojler?
Tohle chování je nesmyslné, nastav tam (nebo doplň) časovač tak, aby se bojler nahříval v denní době z výroby FVE a ne večer z baterky.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Jirka14
Příspěvky: 4
Registrován: čtv bře 28, 2024 9:35 am

Re: Podezřele vysoká spotřeba

Příspěvek od Jirka14 »

Děkuju za odpověď.

Jj, je to bojler, dohřívá se po vykoupání dětí. A večer už vcelku zbytečně, přihodím časovač.

Problém je definitivně v tom, že do nezálohované části zařízení nikdy neposílá proud z fotovoltaiky nebo z baterky, pouze ze sítě. Zkoušel jsem si s tím hrát a rychlé náběhy vyšší zátěže to stíhá v zálohovaných zásuvkách pokrývat z fotovoltaiky nebo z baterky v pohodě. Nezálohované je topení (a plotna). Těm fotovoltaiku / baterku nepošle nikdy.

Čili s dodavatelem. Předpokládám, že je někde něco rozbitýho.

A každopádně díky za diskusi, pomohla.
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“