Daňové přiznání - jaké výdaje lze započítat?

Odpovědět
chipiik
Příspěvky: 2
Registrován: sob čer 24, 2023 10:56 pm

Daňové přiznání - jaké výdaje lze započítat?

Příspěvek od chipiik »

FO, mikrozdroj bez licence, takže daním podle § 10 odst. 1 písm. a) ZDP (pokud mám celkem v ostatních příjmech přes 30k).

Základem daně (dílčím základem daně) je příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení. A otázka zní, jaké výdaje mohu odečíst?
  1. Cena za službu výkupu elektřiny (bez DPH) z faktur (t.j. poplatky)? Toto je snad jasně prokazatelný výdaj.
  2. Co výdaje na stavbu? A pokud ano, selský rozum by říkal, že vezmu celkovou cenu za stavbu, odečtu dotaci a postupně budu každý rok uplatňovat část proti příjmu z výkupu přetoků z fve a zbytek přenesu do dalších let. Lze to takto udělat?
Díky
Momo
Příspěvky: 632
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Daňové přiznání - jaké výdaje lze započítat?

Příspěvek od Momo »

DP jsem podával před týdnem. Jelikož jsem se vešel do těch 30k, do DP jsem to vůbec neuváděl. Pokud jsem to tam uvedl, počítalo se to do základu daně, formulář neznal ten limit 30k.

FO zdaňuje příjmy v čase, kdy nastaly, tzn. měsíční platba za prosinec je příjmem dalšího roku.

Ten první výdaj nejspíš v pořádku, u druhého těžko říct. A pokud ano, tak v jaké výši.

Loni jsem dodával Centropolu, platba bude (aspoň v to věřím) v červnu. Za 9 měsíců.
Ale teď dodávám ne s roční, ale měsíční platbou, tak budu řešit způsob, jak nepřekročit těch 30k.
Odběratel by roční platbu nerad, prý měl problém se zákaznicí, které tam za rok naskákaly pokuty od distributora, kdyby to bylo měsíčně, že by to včes řešili.
FVE je ve společném jmění manželů, smlouvy na mě. Nevím, jestli by pomohl přepis na ČEZd. Tím by nejspíš zanikly ty smlouvy na nákup/prodej. Jsem v kontaktu s kamarádkou daňovou poradkyní, uvidím, co vymyslíme.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Nautilus
Příspěvky: 214
Registrován: sob dub 10, 2021 2:00 pm

Re: Daňové přiznání - jaké výdaje lze započítat?

Příspěvek od Nautilus »

chipiik píše: pon dub 08, 2024 9:13 am ... selský rozum by říkal, že vezmu celkovou cenu za stavbu, odečtu dotaci a postupně budu každý rok uplatňovat část proti příjmu z výkupu přetoků z fve ...
Mám obavy, že se v podmínkách dotace něco píše o "neprodeji" EE

edit. terazky som volajaký zmetěný... uvědomil jsem si, že znám pár lidí co prodávají dotační EE :stupidme:
přitom na webu např.: https://www.viessmann.cz/cs/rady-a-tipy ... iku.html#3
cituji:
Další podmínkou je, že vyrobenou elektřinu využijete pouze pro vlastní spotřebu. Nesmíte ji tedy prodávat do sítě.
ClonyXXL
Příspěvky: 84
Registrován: čtv úno 02, 2023 9:51 am

Re: Daňové přiznání - jaké výdaje lze započítat?

Příspěvek od ClonyXXL »

To je opravdu VOLAKÉ ČUDNÉ
Nebude to spis nejaka spatna interpretace na danych strankch?
Mam FTV na dotaci rok a pul a prodavam normalne. Ze by se neco zmenilo? Na co by pak povolovali "rezervovany prikon" (nebo vykon?). Driv davali na 9,9 kWp maximalne 9,9 kW pretok. Ted uz davaji jen pulku. Ale zadny??? To bude nejaka blbost
chipiik
Příspěvky: 2
Registrován: sob čer 24, 2023 10:56 pm

Re: Daňové přiznání - jaké výdaje lze započítat?

Příspěvek od chipiik »

Závazné pokyny na https://novazelenausporam.cz/rodinne-domy/standard/ říkají:
Podpora se poskytuje na pořízení a instalaci nového fotovoltaického systému propojeného s vnitřními
rozvody el. energie a distribuční soustavou, určeného pro výrobu elektrické energie s přednostním
využitím vyrobené energie v obytných částech budovy, připouští se dodávka nevyužité energie do
distribuční soustavy nebo její využití v místním energetickém společenství, do něhož je tato budova
zapojena.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“