nákup energie, Tedom

Odpovědět
luky
Příspěvky: 265
Registrován: stř zář 08, 2021 10:40 am
Bydliště: za Berounem
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4010
Kapacita baterie [kWh]: 12

nákup energie, Tedom

Příspěvek od luky »

Koukám do ceníků a patrně (pro mě) nastal čas pro změnu.

Teď mám ČEZ "na neučito" silovku za 4,8Kč/kWh. Od 1.4. nabízí "Extra" fix do 9/2025 za 3,8Kč/kWh. Koruna rozdíl je zajímavá (spotřebuju 6,5MWh ročně).
No a pak přišel kolega, že TEDOM a jejich měsíční ceníky vypadají dobře.

1) Máte prosím někdo TEDOM "jistota na měsíc"?
2) Nemám online elektroměr a tedy by mi účtovali podle TDD. Pokud budu dělat zákaznické odečty a hlásit je na Distribuci, přihlíží k tomu nebo bych se musel smířit s TDD? (Ptáme se na reálné zkušenosti.)

cituji z jejich ceníku:

Kód: Vybrat vše

Pokud máte měření spotřeby typu „C“ (vaše odběrné místo není osazeno tzv. chytrým měřákem s
průběhovým měřením typu „A“ nebo „B“), je vaše měsíční spotřeba stanovena dle typového diagramu
dodávky. Jedná se o modelový příklad spotřeby stanovený OTE, a.s. na základě skutečných měření v
odběrných místech podobného typu.
mobilní elektrárna (VW California): 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna "ETERNIT": FV 4010Wp, LiFePO4 48V/120Ah+120Ah, Axpert King 48/5000, MakeSkyBlue MPPT
Mex
Příspěvky: 238
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: nákup energie, Tedom

Příspěvek od Mex »

Já jsem u TEDOMu od nového roku.
Distributorovi jsem hlásil stavy ke konci všech měsíců, ale zatím jsem neověřoval, jestli se tato informace dostala do TEDOMu.
Mám v plánu to ověřit v nejbližších dnech. Takže zatím nemůžu sloužit.
Zatím mám z TEDOMu dobrý pocit. Příjemné a vstřícné jednání, prý dodržují co slíbí (říkal známý, co je u nich už déle).
ClonyXXL
Příspěvky: 84
Registrován: čtv úno 02, 2023 9:51 am

Re: nákup energie, Tedom

Příspěvek od ClonyXXL »

Ja nemam zkusenosti s Tedomem, zato mam zkusenost s TDD.
Skvela vec.
Nakupoval jsem v noci "za spotove ceny" za 0, a pres TDD mi PPAS uctovala 3,60.
xmasin
Příspěvky: 301
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: nákup energie, Tedom

Příspěvek od xmasin »

Jsem na měsíčních cenách už skoro rok, nejdříve Bidli a aktuálně Tedom. Zatím jsem neměl vyúčtování od Tedomu, ale u Bidli jsem každý měsíc poslal distributorovi samoodečet a ve vyúčtování byl zohledněn. Sleduji ceny na burze a aktuálně jde elektřina nahoru, takže to vypadá, že za dva až tři měsíce se měsíční tarif nevyplatí. https://pxe.cz/cs/derivatovy-trh/elektrina je třeba se dívat na ceny za dva měsíce, takže v dubnu se stanovuje cena na červen, v květnu na červenec atd.
Cmrnda
Příspěvky: 638
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: nákup energie, Tedom

Příspěvek od Cmrnda »

Když se podívám na fixaci na rok tak Tedom má 3,98 kč/kW a Čez 4,46/4,22-NT/D26d. To je skoro to samý.
Stejně je to ale ryto, obchod na burze (2024) za cca 2,-Kč a prodej od vexláka za 4,-Kč. 8-) 8-) 8-)
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
brumlaj
Příspěvky: 1525
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: nákup energie, Tedom

Příspěvek od brumlaj »

xmasin píše: sob dub 13, 2024 9:08 am......... Sleduji ceny na burze a aktuálně jde elektřina nahoru, ........
asi máš pravdu .. nebo?
Snímek obrazovky pořízený 2024-04-14 09-32-36.png
Snímek obrazovky pořízený 2024-04-14 09-32-36.png (37.47 KiB) Zobrazeno 560 x
;-)
ClonyXXL
Příspěvky: 84
Registrován: čtv úno 02, 2023 9:51 am

Re: nákup energie, Tedom

Příspěvek od ClonyXXL »

A za kolik ze to nabizeji vexlaci? Chce se mi blinkat ...uz dlouho
Jinak bych rekl, jedine spot. Vsechny ty radoby mesicni tarify jsou o nicem (maximalne o pocitu).

To luky: nebylo by lepsi si poridit ten 4Q elektromer? Zbytek uz mas
Momo
Příspěvky: 634
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: nákup energie, Tedom

Příspěvek od Momo »

Jsem rád, že se ten graf zobrazuje všem špatně, ne jenom mě :)

To by pro ně byl problém, aby ta nula, která je vpravo pro objem, byla také vlevo pro cenu???
Pak to vypadá zkresleně, jako by cena byla v záporu i v noci a dopoledne, ale není.

-------------

Není mi jasné, jaká část spotřeby projde přes SPOT.

Zkusil jsem to tedy kvalifikovaným odhadem z dostupných zdrojů.

Měsíční netto spotřeba EE v ČR v březnu roku 2023 byla 5.374 GWh, tj. cca 185 GWh/den = 185.000 MWh/den.
https://eru.gov.cz/mesicni-spotreba-elektriny-2023
Podle historických grafů a tabulek SPOTu je v březnu 2023 vidět denní spotřeba 40.000 -105.000 MWh/den, do tabulky jsem to nedával, ale průměr může být 60.000 MWh/den.

Takže 60.000 / 185.000 = cca 1/3.

Myslím, že základní úvaha je správná. Může to být 30-40 %, je možné, že letos to bude více.

A teď, co by se stalo s cenami, kdyby byl povinně na SPOTu každý?

Očekávám v nejbližší době velký nárůst počtu zákazníků firem, které dodávají za průměrné měsíční spotové ceny.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Momo
Příspěvky: 634
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: nákup energie, Tedom

Příspěvek od Momo »

ClonyXXL píše: ned dub 14, 2024 10:18 am A za kolik ze to nabizeji vexlaci? Chce se mi blinkat ...uz dlouho
Jinak bych rekl, jedine spot. Vsechny ty radoby mesicni tarify jsou o nicem (maximalne o pocitu).

To luky: nebylo by lepsi si poridit ten 4Q elektromer? Zbytek uz mas
Je tu prostor pro novou Bohemku.
Myslím, že Písařík už nervózně doma poposedává, nebo spíš už v něčem skrytě jede. Stačí tomu dát marketing podříznout cenu v porovnání s ostatními a věřit, že to v zimě nebude moc špatné.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
xmasin
Příspěvky: 301
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: nákup energie, Tedom

Příspěvek od xmasin »

brumlaj píše: ned dub 14, 2024 9:34 am asi máš pravdu .. nebo?
Nemyslel jsem spotové ceny, ty jsou teď v záporu kvůli pěknému počasí a výrobě FVE. Ceny měsíčních kontraktů jdou nahoru.
brumlaj
Příspěvky: 1525
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: nákup energie, Tedom

Příspěvek od brumlaj »

Dík za vysvětlení. Nyní zvažuji, zda neuvolnit prodejcem dlouhodobě dopředu nakoupenou energii za vysoké ceny pro jiného zákazníka (čti: vola). Zda se opravdu spot nevyplatí. Kdo nezkusí nezjistí.
xmasin
Příspěvky: 301
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: nákup energie, Tedom

Příspěvek od xmasin »

brumlaj píše: ned dub 14, 2024 1:55 pm Dík za vysvětlení. Nyní zvažuji, zda neuvolnit prodejcem dlouhodobě dopředu nakoupenou energii za vysoké ceny pro jiného zákazníka (čti: vola). Zda se opravdu spot nevyplatí. Kdo nezkusí nezjistí.
Spot se vyplatí za dvou předpokladů:
1) Máš průběhové měření a obchodník podle něj opravdu účtuje (mám Electree a opravdu účtují po hodinách)
2) Máš doma nějakou automatizaci, která dokáže optimalizovat spotřebu.

Sám jsem si udělal v Loxonu program, který optimalizuje využití výroby, baterie a spotřeby na maximální zisk resp. úsporu.
luky
Příspěvky: 265
Registrován: stř zář 08, 2021 10:40 am
Bydliště: za Berounem
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4010
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: nákup energie, Tedom

Příspěvek od luky »

xmasin píše: sob dub 13, 2024 9:08 am Sleduji ceny na burze a aktuálně jde elektřina nahoru, takže to vypadá, že za dva až tři měsíce se měsíční tarif nevyplatí. https://pxe.cz/cs/derivatovy-trh/elektrina je třeba se dívat na ceny za dva měsíce, takže v dubnu se stanovuje cena na červen, v květnu na červenec atd.
Aha, už to začínám chápat. Dá se nějak dostat k historickým datům? Zajímalo by mě, jak moc vystřelí ta cena v zimním období.
mobilní elektrárna (VW California): 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna "ETERNIT": FV 4010Wp, LiFePO4 48V/120Ah+120Ah, Axpert King 48/5000, MakeSkyBlue MPPT
luky
Příspěvky: 265
Registrován: stř zář 08, 2021 10:40 am
Bydliště: za Berounem
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4010
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: nákup energie, Tedom

Příspěvek od luky »

ClonyXXL píše: ned dub 14, 2024 10:18 am Jinak bych rekl, jedine spot. Vsechny ty radoby mesicni tarify jsou o nicem (maximalne o pocitu).

To luky: nebylo by lepsi si poridit ten 4Q elektromer? Zbytek uz mas
Není to tak dávno, co elektřina na spotu byla za takové peníze, že se vyplatilo shodit jistič a nastartovat centrálu. Tuhle hru úplně hrát nepotřebuju...

4Q elektroměr se dá pořídit za peníze (a ne úplně malý). A nebo oficiálně připojená elektrárna (aktuálně není v plánu, ani technicky realizovatelné).
mobilní elektrárna (VW California): 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna "ETERNIT": FV 4010Wp, LiFePO4 48V/120Ah+120Ah, Axpert King 48/5000, MakeSkyBlue MPPT
xmasin
Příspěvky: 301
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: nákup energie, Tedom

Příspěvek od xmasin »

luky píše: pon dub 15, 2024 8:12 am Aha, už to začínám chápat. Dá se nějak dostat k historickým datům? Zajímalo by mě, jak moc vystřelí ta cena v zimním období.
Jen pro aktuálně nabízené měsíce/čtvrtletí/rok, vpravo na řádku je ikona grafu, tam je vidět vývoj ceny.
Možná tady je vidět vývoj https://oenergetice.cz/ po rozkliknutí konkrétního období.
ClonyXXL
Příspěvky: 84
Registrován: čtv úno 02, 2023 9:51 am

Re: nákup energie, Tedom

Příspěvek od ClonyXXL »

luky píše: pon dub 15, 2024 8:15 am
ClonyXXL píše: ned dub 14, 2024 10:18 am Jinak bych rekl, jedine spot. Vsechny ty radoby mesicni tarify jsou o nicem (maximalne o pocitu).

To luky: nebylo by lepsi si poridit ten 4Q elektromer? Zbytek uz mas
Není to tak dávno, co elektřina na spotu byla za takové peníze, že se vyplatilo shodit jistič a nastartovat centrálu. Tuhle hru úplně hrát nepotřebuju...

4Q elektroměr se dá pořídit za peníze (a ne úplně malý). A nebo oficiálně připojená elektrárna (aktuálně není v plánu, ani technicky realizovatelné).
No kdyz nechces ofiko, tak nechces. Asi pro to mas sve duvody.

A ze to neni davno? No popravde uz to je pomerne davno. Trvalo to at nekecam .... mesic, nebo jen 14 dni???
A vsichni vexlaci udajne nakoupili tuny elektriky na leta dopredu za tu nejvyssi cenu. PRÝ. Podle mych informaci nekupoval skoro nikdo. Proto zastropovani nekolik mesicu po teto spicce. Proto rekordni zisk cezu a dalsich. Proto mame nejdrazsi elektriku v Evrope. Na spotu je el davno za polovic. Doporucuju - stahni si aplikaci Elis Electree - mas tam prumery za den, za tyden, za mesic a za rok. A jsou tam i historicke prumery.
A nez zacnes studovat, radeji si na to sedni.
xmasin
Příspěvky: 301
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: nákup energie, Tedom

Příspěvek od xmasin »

ClonyXXL píše: pon dub 15, 2024 3:49 pm Doporucuju - stahni si aplikaci Elis Electree - mas tam prumery za den, za tyden, za mesic a za rok. A jsou tam i historicke prumery.
A nez zacnes studovat, radeji si na to sedni.
Tuhle aplikaci mám, ale v ní jsou spotové ceny dle denního trhu OTE, tam nejsou termínované kontrakty z burzy PXE. Historie spotových cen je k nalezení i na OTE https://www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trh ... 2024-04-16 stačí vybrat datum, případně dole je odkaz na stažení výroční zprávy, kde jsou ceny uvedené také.
luky
Příspěvky: 265
Registrován: stř zář 08, 2021 10:40 am
Bydliště: za Berounem
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4010
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: nákup energie, Tedom

Příspěvek od luky »

ClonyXXL píše: pon dub 15, 2024 3:49 pm No kdyz nechces ofiko, tak nechces. Asi pro to mas sve duvody.
Důvody jsou v zásadě tři:
- technický č.1: se sousedem máme jednu přípojku (a dva elektroměry) u něj na domě. Do rozsekání jeho fasády se pouštět fakt nechci. Asi letos tady budou měnit dráty a spolu s tím dojde k přesunu ER. Takže tenhle důvod brzy pomine.
- technický č.2: mám měnič Axpert, a ten asi legálně nepřipojím. Tedy by to znamenalo minimálně vyměnit měnič.
- byrokratický: nesnáším papírování a obvykle v tom dost plavu. (Aktuálně už 1,5 roku řeším vrtanou studnu. Odhaduju, že by se mi mohlo podařit to do Vánoc dotáhnout.) Ale snad to v budoucnu překonám. Ze všech možností mi jako nejlepší technické řešení přijde hybrid, takže jakmile pomine technický problém č.1, tak se otevřou dveře k volbě mezi ostrovem a hybridem.
mobilní elektrárna (VW California): 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna "ETERNIT": FV 4010Wp, LiFePO4 48V/120Ah+120Ah, Axpert King 48/5000, MakeSkyBlue MPPT
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“