Zesílení a vůbec, rekuperace.

Odpovědět
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Zesílení a vůbec, rekuperace.

Příspěvek od Plazivec »

Dle tohohle vlákna víte, že na tom jezdím, prozatím najeto 2200 km.
Docela nedávno jsem byl v Praze a v rámci pobytu jsem si zajel na zkušební jízdu s TMY. Krom jiných věcí, jsou Tesly známy tím, že rekuperujou na plný pecky (jestli to jde nějak nastavit nevim) a měl jsem mírnou obavu, že budu s tím autem škubat podobně jako se spalovákem na jedničku když pustím plyn. Přeci jenom jsou to stovky koní, žejo. Nemoh jsem se víc mýlit. Domnívám se, že to nějak udělali tak, že ten průběh snímání polohy plynu je nalazenej tak uživatelsky přívětivě, jak to jen jde, pač po 5ti minutách jízdy jsem dokázal stavit na kruháči přesně kde jsem chtěl, jenom ubráním plynu. Vlastně blbost plynu, akcelerátoru.
No a teďkonc mi vrtá hlavou jedna věc. Na tý mý motorce je taky rekuperace, je tam psáno šetření 6-12 procent energie, ale pocitové to nebrzdí tak jak by dle mě mohlo. Spouští se to sepnutím brzdového světla páčkou.

A teď ten dotaz na moudřejší lidi než sem já. Je ta rekuperace stavitelná? Někde v tý elektronice? Jak vlastně principiálné funguje? Nechci se pouštět do sekulací, o principu vím leda to, že motor musí generovat napětí vyšší, než je napětí napájení z baterie, aby to mohlo fungovat.

Proč se ptám? Byl bych radši, kdyby to umělo rekuperací víc, protože na tom jezdím způsobem plnej kotel-> brzda. Udělat to na knoflík by bylo ideální.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
jahodovák
Příspěvky: 395
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Zesílení a vůbec, rekuperace.

Příspěvek od jahodovák »

Pokud to umí řídící jednotka,tak to nastavit jde,takže se podívat do manuálu řídící jednotky...hezký den
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
Momo
Příspěvky: 634
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Zesílení a vůbec, rekuperace.

Příspěvek od Momo »

K tématu nemám žádnou znalost, jen dotaz.

Pokud ta auta intenzivně rekuperují = brzdí, rozsvítí se při nějaké větší intenzitě brzdová světla?
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
willcz
Příspěvky: 295
Registrován: pát dub 09, 2021 8:48 am
Bydliště: Rosice

Re: Zesílení a vůbec, rekuperace.

Příspěvek od willcz »

Ano, alespon u Enyaqu to tak je. Jizda v rezimu B, sundam nohu z plynu, auto rekuperuje a sviti brzdovky. V aute ale neni zadna kontrolka ze by se to delo.
9,8 kWp Poly + Tigo, 3x XTM4000, 2x VT65, 1x VT80, 8x Pylon US3000B + paralelne k tomu 15S LiFe 360Ah s Batrium BMS
Milhaus
Příspěvky: 103
Registrován: stř črc 28, 2021 7:21 pm

Re: Zesílení a vůbec, rekuperace.

Příspěvek od Milhaus »

Momo píše: stř dub 10, 2024 7:01 pm K tématu nemám žádnou znalost, jen dotaz.

Pokud ta auta intenzivně rekuperují = brzdí, rozsvítí se při nějaké větší intenzitě brzdová světla?
ano , u Tesly automaticky s vyšší rekuperací svítí brzdová světa.
V případě prudkého brždění i pedálem brzdy , se zadní brzdová světla rozblikají.
Náběh rekuperace je pozvolný , rychle si člověk zvykne :sun2:
Naposledy upravil(a) Milhaus dne čtv dub 11, 2024 1:48 pm, celkem upraveno 1 x.
Milhaus
Příspěvky: 103
Registrován: stř črc 28, 2021 7:21 pm

Re: Zesílení a vůbec, rekuperace.

Příspěvek od Milhaus »

ano
Naposledy upravil(a) Milhaus dne čtv dub 11, 2024 1:49 pm, celkem upraveno 1 x.
Milhaus
Příspěvky: 103
Registrován: stř črc 28, 2021 7:21 pm

Re: Zesílení a vůbec, rekuperace.

Příspěvek od Milhaus »

Plazivec píše: stř dub 10, 2024 9:09 am Dle tohohle vlákna víte, že na tom jezdím, prozatím najeto 2200 km.
Docela nedávno jsem byl v Praze a v rámci pobytu jsem si zajel na zkušební jízdu s TMY. Krom jiných věcí, jsou Tesly známy tím, že rekuperujou na plný pecky (jestli to jde nějak nastavit nevim) a měl jsem mírnou obavu, že budu s tím autem škubat podobně jako se spalovákem na jedničku když pustím plyn. Přeci jenom jsou to stovky koní, žejo. Nemoh jsem se víc mýlit. Domnívám se, že to nějak udělali tak, že ten průběh snímání polohy plynu je nalazenej tak uživatelsky přívětivě, jak to jen jde, pač po 5ti minutách jízdy jsem dokázal stavit na kruháči přesně kde jsem chtěl, jenom ubráním plynu. Vlastně blbost plynu, akcelerátoru.
No a teďkonc mi vrtá hlavou jedna věc. Na tý mý motorce je taky rekuperace, je tam psáno šetření 6-12 procent energie, ale pocitové to nebrzdí tak jak by dle mě mohlo. Spouští se to sepnutím brzdového světla páčkou.

A teď ten dotaz na moudřejší lidi než sem já. Je ta rekuperace stavitelná? Někde v tý elektronice? Jak vlastně principiálné funguje? Nechci se pouštět do sekulací, o principu vím leda to, že motor musí generovat napětí vyšší, než je napětí napájení z baterie, aby to mohlo fungovat.

Proč se ptám? Byl bych radši, kdyby to umělo rekuperací víc, protože na tom jezdím způsobem plnej kotel-> brzda. Udělat to na knoflík by bylo ideální.
Použít Sexy Buttons a lze stiskem tlačítek upravovat sílu rekuperace po 25% nahoru , nebo dolů od 0 do 100% rekuperace.
Zesílit rekuperace samozřejmě nejde nad max hodnotu . Max intenzitu ovlivňuje stav nabití auta a BMS-řidící jednotka.
Nastavit lze i jiné věci... přes sexy buttons, viz videa:
https://youtu.be/pG3RDaD_Kss?si=0a1sgYmd1bu6DvYz
https://www.youtube.com/@EnhanceAuto-S3 ... ets/videos
Plazivec
Příspěvky: 890
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Zesílení a vůbec, rekuperace.

Příspěvek od Plazivec »

Achjo.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
Milhaus
Příspěvky: 103
Registrován: stř črc 28, 2021 7:21 pm

Re: Zesílení a vůbec, rekuperace.

Příspěvek od Milhaus »

Plazivec píše: pon dub 15, 2024 8:44 pmAchjo.
??? proč ten povzdech? :shock:
Odpovědět

Zpět na „Elektromoto“