Montáž profilů na trapézovou střechu

Odpovědět
Murislav
Příspěvky: 9
Registrován: sob dub 13, 2024 9:26 pm

Montáž profilů na trapézovou střechu

Příspěvek od Murislav »

Hezký den všem,

onduline na původní střeše je otrhaný a je instalovaná nová plechová trapézová krytina. Rád bych tam naskládal v podstatě 11 kusů 500W panelů. Tudíž ze střechy zbude doslova pár decimetrů čtverečních prázdných..

Rád bych se informoval na vaše zkušenosti s různým typem uchycení do trapézu. Všimnul jsem si zejména těchto variant:

Položení profilu přímo na trapéz a provrtání / nýtování rovnou nahoru do "obdelníku"
Klasické L "háky" mezi vlnkama chycené vrutem přes plech přímo do dřeva a profil "v luftě" zatížení se přenáší přes plech rovnou na lať / desku pod držákem.
"Nůžkový systém" kdy je profil v luftě dva vehementy do kříže jsou chycené do boční - vzestupné a sestupné hrany obdelníku plechu - zátěž se přenáší v tahu a tlaku do plechu.

Co je nejrozumnější varianta ?

Střecha je funglovka a nerad bych tam něco dodrbal.. Systém s nůžkama, kdy to celé "visí" na vošních nýtech se mi třeba moc nepozdává a bál bych se, aby to nemělo snahu kulaté díry vytahovat do drážek a podobně..

Díky
testone
Příspěvky: 8
Registrován: pát črc 22, 2022 5:56 am

Re: Montáž profilů na trapézovou střechu

Příspěvek od testone »

existuje extra profil pro monáž na trapézový plech, třeba tady
https://www.ehlinik.cz/solar-trapez-sol ... NTA0NjI5Nw..
je třeba mezi ten Al profil a FeZn trapéz vložit kus plastu aby tam nebyl galvanický článek a sešroubovat to nerez šroubky, třeba ejot.cz
Murislav
Příspěvky: 9
Registrován: sob dub 13, 2024 9:26 pm

Re: Montáž profilů na trapézovou střechu

Příspěvek od Murislav »

STRECHA TRAPEZ.png
STRECHA TRAPEZ.png (96.59 KiB) Zobrazeno 952 x
To je ten první případ. Zatím jsem k němu neobjevil nějaký instalační manuál, jak to výrobce zamýšlel.. Jde mi o to, jestli se to obecně chytá přímo "do vlnky" nahoru vrutama a celé to pak drží přímo plech, nebo se to kotví do mezery mezi vlnkama kombi šroubem přes plech do dřeva a těsněnou podlozkou proti plechu..


Co mě vede k těmto myšlenkám ? Pokud to chytím do vlnky, tak to celé drží jenom plech a ten pak na latích. Tudíž předpokládám riziko deformace plechu, vakl v díře, kde vrut drřží jejnom v půlmilimetrovém plechu.. . Pokud to chytím mezi Vlnkama, tak tíhu nese jak plech tak je vrut chycený v 3cm lati a přitáhnutý podložkou natvrdo do sestavy dřevo/plech. Nebo se to chytá kombišroubem přes vlnku, pase přitáhne matka s těsněním a jde se do profilu ?

Omlouvám se za debilní otázky, ale střecha je týden stará a nerad bych to dodrbal na první dobrou.. takže se raděj ptám jak jouda.. :-)
VITEK
Příspěvky: 428
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: Montáž profilů na trapézovou střechu

Příspěvek od VITEK »

resim stejný problém a debilních řešení jsem vymyslel 1000. za mě nejzásadnější nerozjebat pojistnou folii. což zajistiš asi jen když ji 1) vubec neprovrtaš 2) vubec neprovrtaš.

Já to řeším zřejmě montáží na vlnu https://www.fve-mp.cz/eshop/p/trapezovy ... -10039-388

duležite jak maš v planu vysoko nad krytinu montovat spodni hranu panelu aby to odpovidalo montažnimu manualu.
ahoj V.
Panely vsude.
Baterka volovo
pibi
Příspěvky: 115
Registrován: ned dub 23, 2023 5:25 pm
Bydliště: Východně od 3nce
Výkon panelů v FVE [Wp]: 14
Kapacita baterie [kWh]: 28

Re: Montáž profilů na trapézovou střechu

Příspěvek od pibi »

Nemám trapezovou krytinu, ale hliníkovou KPTR tašku od Kerametu. Použil jsem výše odkazovaný trapézový profil, ze spodu jsem přilepil samolepící gumu, a kotvil nerez farmářskými vruty s těsnící podložkou, jednu stranu profilu do latí 40x60 přes vrch každé vlny varianta A výše na obrázku (pojistnou folii mám až pod latěmi, ta nebyla narušená), druhou stranu profilu kratšími vruty jen do krytiny, varianta C, každou druhou vlnu.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
misa84
Příspěvky: 137
Registrován: ned pro 26, 2021 10:40 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10240
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: Montáž profilů na trapézovou střechu

Příspěvek od misa84 »

Dával jsem "Hliníkový profil TRAPEZ 66 x 24" na nýty a drží to dobře.
10kw goodwe, 4x h2
Murislav
Příspěvky: 9
Registrován: sob dub 13, 2024 9:26 pm

Re: Montáž profilů na trapézovou střechu

Příspěvek od Murislav »

misa84 píše: pát dub 19, 2024 7:42 pm Dával jsem "Hliníkový profil TRAPEZ 66 x 24" na nýty a drží to dobře.
Nýty se mi moc nepozdávají. Když bych pod jakýkoli profil dal EPDM či něco podobného, tak myslím, že okolo nýtu trochu povolí / už jenom silou, než se utrhne nýt / a pak se to bude časem celé vaklovat a téct bez možnosti dotažení, jako v případě jakéhokoli šroubu..
KubisKV
Příspěvky: 237
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: Montáž profilů na trapézovou střechu

Příspěvek od KubisKV »

Na trapez jsou profily, které se jen šroubují ejotama, profil má pod sebou epdm a kotví se přes horní vlnu. Odkaz na ehliník v dřívějším příspěvku! Proč hledáte něco jiného, kdyz už to za vás vymyslel nekdo jinej a je to funkcni. Nýty a ostatní zlepšováky bych neřešil. Ten kus profilu se kotví v místě panelu, kde má být panel přichycenej. Profil je pres dvě až tři vlny a na vás je, si jen vybrat výšku toho profilu, pak už jen šroubovat.
NESKOM
Příspěvky: 268
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Montáž profilů na trapézovou střechu

Příspěvek od NESKOM »

Používám tzv. "motylky"
Montují se přímo na vlnu a k nim se šroubem přichytí montážní H profil 40x40.
Hlavní výhoda je že se nešroubuje do konstrukcí pod krytinou - blbě se hledají v ploše.
Když si do místa kde budeš vrtat šroub uděláš bobek silikonu nebo ještě lépe bitumenu,nemá to šanci korodovat.
Jestli ti to pomůže, napiš mi , mám jich tu plnou bednu.
detail
detail
IMG_4256.jpg (786.42 KiB) Zobrazeno 784 x
s namontovaným nosníkem
s namontovaným nosníkem
IMG_4255.jpg (649.75 KiB) Zobrazeno 784 x
Jonáš na střeše dokončuje
Jonáš na střeše dokončuje
IMG_4258.jpg (833.51 KiB) Zobrazeno 784 x
Murislav
Příspěvky: 9
Registrován: sob dub 13, 2024 9:26 pm

Re: Montáž profilů na trapézovou střechu

Příspěvek od Murislav »

Motýlky jsem našel jako variaci těch "nůžek" kdy jsou to dva díly a nastaví se úhel pro danou krytinu... U tohoto je sice vyřešené nepoškození fólie, ale zase to všechno drží jenom na plechu :)

No budu muset koumat co tam nakonec píchnu... :)

Patrně vytvořím nový thread v "elektrárnách majitelů" a budu tam postupně sypat, jak se něco pohne.. ono to bude na pětiletku.. :)
NESKOM
Příspěvky: 268
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Montáž profilů na trapézovou střechu

Příspěvek od NESKOM »

Nebo ještě strechy děláme takto.
V tomhle případě se kvůli pevnosti profily na střechu netexují ale nýtují.
A pod každou díru samozřejmě bitumen.
Přílohy
IMG_7305.jpeg
IMG_7305.jpeg (742.87 KiB) Zobrazeno 721 x
skybor
Příspěvky: 66
Registrován: úte kvě 02, 2023 5:50 pm

Re: Montáž profilů na trapézovou střechu

Příspěvek od skybor »

Tak tohle vypadá fakt zajímavě. Nemáte někdo tip na montáž panelů na vlnitý Cembrit ? Nebo by šlo použít i tohle?
SkyFVE 5 kWp na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 36s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
Murislav
Příspěvky: 9
Registrován: sob dub 13, 2024 9:26 pm

Re: Montáž profilů na trapézovou střechu

Příspěvek od Murislav »

NESKOM píše: sob dub 20, 2024 10:51 pm Nebo ještě strechy děláme takto.
V tomhle případě se kvůli pevnosti profily na střechu netexují ale nýtují.
A pod každou díru samozřejmě bitumen.
Ty podpěry uprostřed panelu jsou zajmavé. Nemá to pak snazu panel ohýbat, když neníé střecha dokonale rovná ? Nebo se na ten prostřední profil dává EPDM i z vrchu, aby byl panel na měkkém ?

Já chystám taktéž kombinaci svislých a vodorovných...
panely.png
panely.png (88.77 KiB) Zobrazeno 671 x
NESKOM
Příspěvky: 268
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Montáž profilů na trapézovou střechu

Příspěvek od NESKOM »

skybor píše: sob dub 20, 2024 11:49 pm Tak tohle vypadá fakt zajímavě. Nemáte někdo tip na montáž panelů na vlnitý Cembrit ? Nebo by šlo použít i tohle?
Na vlnitou krytinu funguji dlouhé kombivruty. Standardni 200mm bývají krátké.
IMG_7339.jpeg
IMG_7339.jpeg (616.45 KiB) Zobrazeno 662 x
IMG_7340.jpeg
IMG_7340.jpeg (744.75 KiB) Zobrazeno 662 x
Hlavně musí montaznici postupovat podle pokynů jinak to nedopadne dobře.
IMG_7338.jpeg
IMG_7338.jpeg (679.7 KiB) Zobrazeno 662 x
NESKOM
Příspěvky: 268
Registrován: stř bře 31, 2021 9:39 am

Re: Montáž profilů na trapézovou střechu

Příspěvek od NESKOM »

Murislav píše: ned dub 21, 2024 7:33 am
NESKOM píše: sob dub 20, 2024 10:51 pm Nebo ještě strechy děláme takto.
V tomhle případě se kvůli pevnosti profily na střechu netexují ale nýtují.
A pod každou díru samozřejmě bitumen.
Ty podpěry uprostřed panelu jsou zajmavé. Nemá to pak snazu panel ohýbat, když neníé střecha dokonale rovná ? Nebo se na ten prostřední profil dává EPDM i z vrchu, aby byl panel na měkkém ?

Já chystám taktéž kombinaci svislých a vodorovných...

panely.png
Při jakékoli montáži se musíš podívat do předpisu na montáž panelů. Tam je uvedeno dovolené zatížení při různých zpusobech montáže. Panely se samozřejmě můžou montovat i uprostřed, jen se snižuje pripustné zatížení na zhruba 2200Pa.
V případě na fotce jsou ale montážní body vždy na začátku a na konci panelu jen ten obrázek zkresluje perspektivu.
Odpovědět

Zpět na „Montážní poradna“