ohřev akumul.nádoby

Odpovědět
70karel
Příspěvky: 20
Registrován: pát dub 19, 2024 1:34 pm

ohřev akumul.nádoby

Příspěvek od 70karel »

Uvažuji o FVE pro hlavně ohřev vody v akumul.nádobě(soušasně 950 lt.) a dále pro el.pro RD.
Chtěl bych použít sestavu s 6+6 panelů s orientací V+Z ,sklon 20 st.
Střídač Axpert 7 200W,zatím bez baterii(do budoucna bych přikoupi), a nechci přetoky do sítě, pro se ptám znalých
zda je to takle schůdné či nikoli,
děkuji Karel
eduard22
Příspěvky: 1069
Registrován: ned čer 12, 2022 8:21 pm
Bydliště: Znojmo
Výkon panelů v FVE [Wp]: 8000
Kapacita baterie [kWh]: 23

Re: ohřev akumul.nádoby

Příspěvek od eduard22 »

70karel píše: pát kvě 10, 2024 4:54 pm Uvažuji o FVE pro hlavně ohřev vody v akumul.nádobě(soušasně 950 lt.) a dále pro el.pro RD.
Chtěl bych použít sestavu s 6+6 panelů s orientací V+Z ,sklon 20 st.
Střídač Axpert 7 200W,zatím bez baterii(do budoucna bych přikoupi), a nechci přetoky do sítě, pro se ptám znalých
zda je to takle schůdné či nikoli,
děkuji Karel
1. Obávám se , že ty axperty - co nedělaj přetoky, neb nemaj výstup připojen paralerně k síti a nepřtláčí se tak s ní a výstup maj vyveden "jen" do domu a ze sitě se "jen" zálohuje, jsou ostrovní, a neměly jet bez baterie! Bez aku to bude stejnak furt přepínat při přechodu každého mraku nebo to dlouho ráno pojede ze sítě, než bude dostatek světla a výkony, který musí být z panelů větší než spotřeba! A odpoledne skončí s výrobou a pojede hned nasíť jen co poklesně výroba pod spotřebu :-( Nebo i kdyby spotřeba stoupla i v poledne jen na okamžit přes výrobu (dáš vařit kafe) tak to hned přepne celé na síť, i kdž ze střechy není zrovan málo výkonu a hybí třeba jen 100W , což by dočasně vykryly aku :-)

Přepínat na síť bude Axpert s výpadky! Pojede budto ze střechy či z aku a nebudeli to stačit, cvak a přepne spotřebu skokově na síť! Ne každý spotřebič to dobře snáší, ale odporovému bojleru to neva. Horší je to s lednicí a PC a j. spotřebiči :-(
(Bez výpadků umí "přepínat" leda Axpert King, King II, tam se nic nepřepíná doslova, ale jen se jakoby aktivuje nabíječka ze sítě a jde to skrze ni, tedy se nic nepřepíná skokově mezi výstupem měniče a stítí, ale plynule se přidá a začne vypomáhat síť :-) )

2. 6+6 pamelů je málo :-( Budouli mít VOC á cca 50V DC, bude to celkem jen 300V DC a to dají panely jen kdyby byly ideálně na jih a jen kolem poledne za ja sného dne :-( Tedy i méně výkonu neb ten je napětí x proud!

Je dobré se s VOC každé série panelů přiblížit ke 450V! Pak budou dávat dost brzy ráno i pozdě večer i za šera vyšší napětí a bude stačit menší proud na "honění" výkonu :-) Dráty hřeje a větší ztráty má "honění" výkonu proudem... :-( (proto je rozvodná distribuční síť o VVN!) .

Tedy ideálně 9 panelů v sérii á 50V DC (panely o menším VOC jak cca 50V raději ani neuvažuj, to by jich pak muselo být v sérii dokonce 10-11!) minimálně doporučuji důrazně 8ks v sérii. Když to podstřelíš výkonem (Wp) i napětím, bude to pak za šera v zimě dávat prd :-( A, opakuji, bude ráno začínat vyrábět pozdě a odpo brzy končit :-(

Doporučuji dnes již minimálně 550Wp panely Leapton 8-) I když jsou to již obrovitý plachty :-/
Samodomo "poloostrov" s Axpert King II - AC OUT 5kW/5kVA, PV IN 6kWp, 10x Longi 445Wp na sedlové střeše na východ a 10ks i na západ, aku 8x12V-240Ah levné olovo Varta+Banner trakční VRLA 23kWh (reálně využitelných často tak do 10kWh), Znojmo.
70karel
Příspěvky: 20
Registrován: pát dub 19, 2024 1:34 pm

Re: ohřev akumul.nádoby

Příspěvek od 70karel »

Díky za info,
bylo by tedy lepší použít 9+9 po a 550W a dát hybrid střídač?(jaky?)
pro mě je primární hřev tý akumul.nádrže (ted 1000 lt. a 4 kw spirála 380 V)
V tomto počasí, kdy už nejede topení je má spotřeba domu 26 kW za den, k tomu bych adekvátně FVE ,ale jak píši nechci přetoky do sítě, jen pro svou potřebu..
Cmrnda
Příspěvky: 668
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: ohřev akumul.nádoby

Příspěvek od Cmrnda »

Na primární ohřev vody bude nejlepší termika, má daleko větší účinnost než FVP. Možno i kombinovat.
Jinak panely 550W jsou těžký jako kráva, byl bych při montáži, a oobvzlášť na šikmé střeše opatrný.
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
70karel
Příspěvky: 20
Registrován: pát dub 19, 2024 1:34 pm

Re: ohřev akumul.nádoby

Příspěvek od 70karel »

Termíku jsem nechtěl, je to dost váhové těžké a pro lem s vedením do těch.mistnosti
FVE mi prijde na mont. jednodušší.. a zároveň chci energii i pro ostatní spotřebiče.jo ten střídác jsem uvažoval Axpert King II.





.
VITEK
Příspěvky: 437
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: ohřev akumul.nádoby

Příspěvek od VITEK »

70karel píše: pát kvě 10, 2024 7:59 pm Termíku jsem nechtěl, je to dost váhové těžké a pro lem s vedením do těch.mistnosti
FVE mi prijde na mont. jednodušší.. a zároveň chci energii i pro ostatní spotřebiče.jo ten střídác jsem uvažoval Axpert King II.





.
Ahoj termika je k nicemu v unoru to jeste nehreje a v lete hreje moc. Chodi casto do stagnace atd. A mit 280 stupnu v kolektoru ktery pak po ochlazeni nadrze mrsknes do nadrze pres sneka no to tak zapracuje ze to nechces mit doma. Nehlede ze musis doplnovat a tlakovat monopropylenglykol atd. Mel sem to a sem rad ze sem ty 4,5 m2 prodal za 20 tisic.
Termiku sem mel na nadrze. Dnes mam jen fve kdy spiralama 12 kw ohrivam nadrze postupne nejprve jednu a pak druhou mam 2 x 500 l v 70 cm izolaci. Elektrarna dobre zajisti vytezeni prebytecneho vykonu cca do konce brezna. Pak uz mam tolik nevyrobenych prebytku ze od konce dubna ohrivam denne bazen na 35 stupnu. Deti to milujou a bazenova sezona 5 az 6 mesicu. Vyhoda je kdyz das vodu nad 30 tak to taky zabiji rasy takze da se rict ze to docela funguje teplotne samo.

Jednodussi je proste udelat predimenzovanou elektrarnu.
Nejen ze budes mit od brezna do zari neomezenou vlastni elektriku kterou pouzijes na co chces druhak se ti zvedne vykon v difuzi ktera umi kdyz je predimenzovano pokryvat klidne veskerou beznou spotrebu domu.

Ja od zacatku predimenzoval a byl to nejlepsi tah v zivote.
Stejne s baterkama stridacema reglama atp. Ono je lepsi se nedrzet pseudonazoru vetsiny davu ale udelat si vlastni nazor vlastni pokus.

Mas vyhodu ze nekdo uz za tebe udelal tyto kroky a obdobne i s napetim baterii stridacema atd.

Jestli zustanes u nejakyho ostrovniho menice zakladem je min 15 az 20 kwh lithia pripadne jine chemie s nasobne vetsi kapacitou.
Ale zavisi na systemu, na tom jaka jsi domacnost kolik ti co zere, ambientni spotreba domu, nocni spotreba domu, misto na panely, kde bude baterka atd atd. Nelze radit v jednom prispevku.

Ja mam pres 75 kwh baterku a panelu taky asi 84 kusu Panely se este budou pridavat a baterka taky. Ikdyz 99,5 procent lidi rekne ze to je blbost tak ja rikam ze neni. Pokud chci spotrebovat z principu co nejmin energie z jakychkoliv jinych zdroju nez Vlastni FVE. (Drevo uhli plyn stepka pelety e-auto)
Bud zdrav a at se ti dilo podari! V.
Panely vsude.
Baterka volovo
70karel
Příspěvky: 20
Registrován: pát dub 19, 2024 1:34 pm

Re: ohřev akumul.nádoby

Příspěvek od 70karel »

VITEK píše: sob kvě 11, 2024 8:56 am
70karel píše: pát kvě 10, 2024 7:59 pm Termíku jsem nechtěl, je to dost váhové těžké a pro lem s vedením do těch.mistnosti
FVE mi prijde na mont. jednodušší.. a zároveň chci energii i pro ostatní spotřebiče.jo ten střídác jsem uvažoval Axpert King II.





.
Ahoj termika je k nicemu v unoru to jeste nehreje a v lete hreje moc. Chodi casto do stagnace atd. A mit 280 stupnu v kolektoru ktery pak po ochlazeni nadrze mrsknes do nadrze pres sneka no to tak zapracuje ze to nechces mit doma. Nehlede ze musis doplnovat a tlakovat monopropylenglykol atd. Mel sem to a sem rad ze sem ty 4,5 m2 prodal za 20 tisic.
Termiku sem mel na nadrze. Dnes mam jen fve kdy spiralama 12 kw ohrivam nadrze postupne nejprve jednu a pak druhou mam 2 x 500 l v 70 cm izolaci. Elektrarna dobre zajisti vytezeni prebytecneho vykonu cca do konce brezna. Pak uz mam tolik nevyrobenych prebytku ze od konce dubna ohrivam denne bazen na 35 stupnu. Deti to milujou a bazenova sezona 5 az 6 mesicu. Vyhoda je kdyz das vodu nad 30 tak to taky zabiji rasy takze da se rict ze to docela funguje teplotne samo.

Jednodussi je proste udelat predimenzovanou elektrarnu.
Nejen ze budes mit od brezna do zari neomezenou vlastni elektriku kterou pouzijes na co chces druhak se ti zvedne vykon v difuzi ktera umi kdyz je predimenzovano pokryvat klidne veskerou beznou spotrebu domu.

Ja od zacatku predimenzoval a byl to nejlepsi tah v zivote.
Stejne s baterkama stridacema reglama atp. Ono je lepsi se nedrzet pseudonazoru vetsiny davu ale udelat si vlastni nazor vlastni pokus.

Mas vyhodu ze nekdo uz za tebe udelal tyto kroky a obdobne i s napetim baterii stridacema atd.

Jestli zustanes u nejakyho ostrovniho menice zakladem je min 15 az 20 kwh lithia pripadne jine chemie s nasobne vetsi kapacitou.
Ale zavisi na systemu, na tom jaka jsi domacnost kolik ti co zere, ambientni spotreba domu, nocni spotreba domu, misto na panely, kde bude baterka atd atd. Nelze radit v jednom prispevku.

Ja mam pres 75 kwh baterku a panelu taky asi 84 kusu Panely se este budou pridavat a baterka taky. Ikdyz 99,5 procent lidi rekne ze to je blbost tak ja rikam ze neni. Pokud chci spotrebovat z principu co nejmin energie z jakychkoliv jinych zdroju nez Vlastni FVE. (Drevo uhli plyn stepka pelety e-auto)
Bud zdrav a at se ti dilo podari! V.
A mohu se zeptat,jakou máš sestavu? Stridac,panel, bat.
Já mám teď denní spotřebu 28kW , v zimě 35 kW, roční vyúčtování 16MW.
Místo pro panely orientace V+Z 100 +100 m2 při sklonu 20.st
Na Zbych ještě mohl přidat dalších 100 m2 pro panely,
těch. místnost na baterie má velkou rezervu místa..
K.
VITEK
Příspěvky: 437
Registrován: úte dub 06, 2021 5:37 pm

Re: ohřev akumul.nádoby

Příspěvek od VITEK »

Napisu ti sz
Panely vsude.
Baterka volovo
ClonyXXL
Příspěvky: 97
Registrován: čtv úno 02, 2023 9:51 am

Re: ohřev akumul.nádoby

Příspěvek od ClonyXXL »

VITEK píše: sob kvě 11, 2024 10:56 amNapisu ti sz
Moji malickost by to taky zajimalo. Kopie by stacila. Diky
brumlaj
Příspěvky: 1547
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: ohřev akumul.nádoby

Příspěvek od brumlaj »

70karel píše: sob kvě 11, 2024 10:54 am ... Já mám teď denní spotřebu 28kW , v zimě 35 kW, roční vyúčtování 16MW. ...
Něco nesedí.
1) spotřeba není v kW - přečti si elektroměr
2) vyúčtování není v MW - přečti si pozorně to vyúčtování
Takže jsi myslel Pepíky, nebo hřebíky?
Asi Ti o tom napsal sz Vítek.
70karel
Příspěvky: 20
Registrován: pát dub 19, 2024 1:34 pm

Re: ohřev akumul.nádoby

Příspěvek od 70karel »

Tak oprava
denní spotřeba 28kWh, v zimě 35 kWh
Odpovědět

Zpět na „Elektroporadna“