Plánovaný 30+ kWp poloostrov

Pravidla fóra
Pro získání samostatného fóra týkajícího se Vaší vlastní elektrárny, kontakrujte některého z moderátorů nebo admina.
V takto získaném fóru budete mít k dispozici jedno vlákno, které si budete moci moderovat, připadně bude zamčené a budete moci přispívat pouze vy. Dále je ožné si založit další vlákna pro obecné diskuse.
Odpovědět
tafx
Příspěvky: 81
Registrován: sob črc 23, 2022 9:59 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 12400
Kapacita baterie [kWh]: 13

Plánovaný 30+ kWp poloostrov

Příspěvek od tafx »

Zdravím všechny solárníky, chtěl bych vás požádat o radu.
Plánujeme větší FVE na RD, která by měla být i v budoucnu rozšiřitelná. 30 kWp panelů by se instalovalo nyní (jedna velká ideální střecha) a v budoucnu je ještě možnost přidat 2x5 kWp na dalších plochách.
Záměr je, aby návrh FVE byl flexibilní a umožňoval jak prodej přebytků, tak i plně ostrovní provoz. Přebytky relativně velké FVE budou hlavně využity lokálně pro TUV a přitápění (nejdříve AN+el. kotel, později TČ). Později plánujeme také nabíjení BEV.
Postupně jsme dospěli k tomu, že použijeme 2 ks Deye 3f 12kW LV střídačů a 3 ks 10 kWh baterií. V případě rozšíření by se využila možnost připojit 2 ongridové střídače na GEN porty Deye střídačů (AC-coupling a případně mikrosíť v ostrovu).

Jsou podle vás zvolené střídače použitelné nebo bychom měli zvolit jiné? Nebo byl lepší HV systém? Jedná se o relativně lowcost řešení s určitými kompromisy. Chtěli jsme se vyhnout HV střídačům a bateriím především kvůli ceně a omezenější rozšiřitelnosti.

Díky za pomoc.
Hybrid 12,44 kWp, 26x400 Wp + 4x510Wp Trina Solar, GW10K-ET, 12,8 kWh BYD, 2 x Wallbox Alfen Eve, EVCC.io pro řízení nabíjení auta, Citroen E-C4, skoro celej dům na backupu pro ostrovní provoz
Zvědavec
Příspěvky: 2
Registrován: pon čer 10, 2024 11:58 am

Re: Plánovaný 30+ kWp poloostrov

Příspěvek od Zvědavec »

Zajímalo by mě, zda to už máte zaplacené a nainstalované. A zda se to vyplatí. Já mám dojem, že zatím moc ne. Spotové výkupní ceny moc nízké. Zatím data mám jen částečná, neb je každou chvíli něco nefunkční. FVE se vyplatí tak veliká, kolik toho spotřebujete, protože ušetříte za proud+všemožné poplatky. Jakmile přidáte panely, musíte zvýšit rezervovaný příkon (přestože odebíráte ze sítě méně!), tím vzrostou poplatky, které užírají ze zisku těch pár korun za kWh. A i když máte soft řídící prodej a nabíjení podle OTE, tak stejně zisk nic moc. Pokud pořídíte baterie, tak si převážnou většinu vezme jejich amortizace. Alespoň tak to vidím zatím já. První měsíc jsem si nevšiml, že cena u čísla (graf na OTE) nezačíná platit od té hodiny. Například cena u osmé hodiny neplatí od osmi do devíti, ale (protože to je osmá hodina toho dne) od sedmi do osmi...
tafx
Příspěvky: 81
Registrován: sob črc 23, 2022 9:59 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 12400
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Plánovaný 30+ kWp poloostrov

Příspěvek od tafx »

Čekáme na instalaci. Zůstalo u původní koncepce - 30kWp panelů, 30 kWh baterka, 2 12kW střídače.
Nevím, jak hodnotíte jestli se to vyplatí? Pro nás to není až tak důležité, jako dosáhnout co největší soběstačnosti. Cílem je mít možnost po drtivou většinu roku jet v ostrovu. Taková ta prostá jednoduchá návratnost silně závisí na tom, kolik elektřiny bude spotřebováno na místě a jak drahou energii nahradí. To se uvidí, ale do 15 let by to mělo být. Plány jsou velké...
Hybrid 12,44 kWp, 26x400 Wp + 4x510Wp Trina Solar, GW10K-ET, 12,8 kWh BYD, 2 x Wallbox Alfen Eve, EVCC.io pro řízení nabíjení auta, Citroen E-C4, skoro celej dům na backupu pro ostrovní provoz
Excelent
Příspěvky: 53
Registrován: pát kvě 13, 2022 9:34 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 17

Re: Plánovaný 30+ kWp poloostrov

Příspěvek od Excelent »

Zvědavec píše: pon čer 10, 2024 7:36 pm Jakmile přidáte panely, musíte zvýšit rezervovaný příkon (přestože odebíráte ze sítě méně!)
Proč by se musel zvyšovat rezervovaný výkon?
Solax X3 Hybrid G4 10.0-D + 17,4 kWh LiFePo4 (3* Solax TriplePower T58)
21 panelů x 455Wp = 9,6kWp, 2 stringy, vše na čistý jihozápad
MiniPC NUC + Home Assistant + Grafana + Node red + Shelly věci
Virtuální baterie od ČEZu
Odpovědět

Zpět na „Elektrárny uživatelů“