Požáry FVE, baterií, ...

Momo
Příspěvky: 705
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od Momo »

Prostě jsem se zeptal googlu, jaká je účinnost přečerpávacích VE. A prý 75 %. A to se zrovna shodovalo podílu výkon/příkon. Nic víc bych v tom nehledal.

A pak v mnoho let staré diskuzi někdo uváděl, že by měla být při kulminaci hladiny o 1 m dostupná energie 320 MWh. Proto jsem tam pro kulminaci 2 m odhadnul na 500-600 MWh.
Jistě bych to s pomocí googlu dal dohromady jako m.g.h v Joulech a pak to převést na ty MWh, ale nějak se mi do toho nechtělo, stejně je tam dost neznámých, které bych musel hledat nebo odhadovat. Hlavně ten přečerpávaný objem.
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Kostěj
Příspěvky: 151
Registrován: stř čer 08, 2022 9:05 pm
Bydliště: Dobrovicko
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od Kostěj »

Přečerpávačka Orlík je v plánech, ale něco jsem našel v bakalářské práci Jana Knoblocha Modernizace vodních elektráren (2022).
Tab. 6.1: Shrnutí parametrů modernizované elektrárny Orlík
Strojové uspořádání (-) Dvoustrojové
Typ turbíny (-) Francisova reverzní
Počet strojů (-) 2
Otáčky (ot∙min-1) 187,5
Turbínový výkon Pe (MW) 88
Čerpadlový výkon Pčer (MW) 74,94
Maximální spád Hmax (m) 70,5
Minimální spád Hmin (m) 60,65
Maximální hltnost Q (m3∙s-1) 150
Kapacita C (MWh) 822
Odhad roční výroby (GWh) 226,9
jahodovák
Příspěvky: 409
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od jahodovák »

ono to asi nebude tak žhavé,byl jsem na exkurzi na jedné vodní elektrárně a to co jsme se dozvěděli bylo docela výživné.Například to,že v uvedené bylo kdysi přečerpávání zavedeno ale potom byla část která toto umožnovala uříznuta aby se o zvýšil výkon o nepatrné procento.Poté bylo někde rozhodnuto,že spodní jezero,kde je též menší turbína bylo prodáno do soukroma a a zisk šel též tam.Ono toho bylo víc ale nějak se mi to zde nechce vypisovat.Prostě dělá se vše pro to aby zisk tekl správným směrem a nějaký ......je vůbec nezajímá.
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 236
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od Youda »

Momo píše: stř srp 30, 2023 1:23 pm https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/lho ... pravy_palj

Vypadá to na beteriové úložiště HES s bateriovými moduly (z nejrůznějších důvodů) nepoužitými v BEV (VW group).
https://www.aers.cz/domaci-akumulacni-stanice-hes

Jak to v každém videu propaguje ED.
Ahoj chlapi,
určitě si vzpomínáte na požár bateriového úložiště z článků, které používá VW Group, viz odkazy a foto níže.Vždycky mne štve, že už se pak v novinách nenapíše, jak dopadlo vyšetřování. No, naštěstí ED nedávno vydal novou upoutávku na stejný bateriový systém (HES by Fenix) a v jeho komentářích zástupce výrobce osvětlil výsledky vyšetřování příčiny požáru. Že by mne to nějak extra uklidnilo se říci nedá, asi to chce mít prostě dobrou pojistku na barák:
fenixgroup.png
fenixgroup.png (40.83 KiB) Zobrazeno 2002 x
Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=w__mJGvKJlU&t=1s

https://www.pozary.cz/clanek/274971-poz ... eni-cobry/
https://www.aers.cz/aktuality/tiskova-z ... x-group-as
utp40hf7um.1400.jpg
utp40hf7um.1400.jpg (758.39 KiB) Zobrazeno 2002 x
5b449xgl4f.1400.jpg
5b449xgl4f.1400.jpg (649.06 KiB) Zobrazeno 2002 x
danidani
Příspěvky: 327
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od danidani »

Díky za sdílení :!:
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 476
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

z nedávných událostí selhávek LiFePO4 akumulátorů mi připadá vhodnější konstrukce akumulátoru z mnoha malých článků v netěsné formaci uložené v ocelové bedně . % vadných kusů u formátu , dejme tomu 26650 by mohlo být oproti prismatickým menší díky zakrytovanější výrobní lince . Avšak vadné , potencionálně nebezpečné kusy bezesporu jsou . Vzhledem k malému objemu , malému obsahu elektrolitu i aktivních hmot by případné zahoření objemově omezené . Velké články 100Ah , 130Ah , 150Ah , .... 340Ah obsahující poměrně velkou "nálož" paliva , čemuž potencionálně odpovídá objemově nemalé zahoření .

Elektronům zdar :cloud:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
jahodovák
Příspěvky: 409
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od jahodovák »

Ono se dá říct,že čím bude elektřina dražší,a hlavně distribuce,což se pomalu děje,tím víc bude přibejvat strašení lidí že je špatné neplatit čezu a přez něj státu a proto je třeba preventivně začít strašit lidi aby náhodou někdo nechtěl být soběstačný.Ono ve většině případů pokud k zahoření dojde je to způsobeno nedodržením parametrů,nebo vadnou montáží,jen řádně vyděšený občan bude poslouchat co mu je podstrčeno a platí to skoro ve všem.....
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
ClonyXXL
Příspěvky: 207
Registrován: čtv úno 02, 2023 9:51 am

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od ClonyXXL »

jahodovák píše: pon črc 08, 2024 6:50 am Ono se dá říct,že čím bude elektřina dražší,a hlavně distribuce,což se pomalu děje,tím víc bude přibejvat strašení lidí že je špatné neplatit čezu a přez něj státu a proto je třeba preventivně začít strašit lidi aby náhodou někdo nechtěl být soběstačný.Ono ve většině případů pokud k zahoření dojde je to způsobeno nedodržením parametrů,nebo vadnou montáží,jen řádně vyděšený občan bude poslouchat co mu je podstrčeno a platí to skoro ve všem.....
Pod to se podepisuji !
Tiimsvk
Příspěvky: 53
Registrován: stř dub 17, 2024 1:46 pm

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od Tiimsvk »

Ok prebehol som si celé toto vlákno a samozrejme každý ma strach aby nevyhorel. Ja mám ako veľa ludi aj na tomto fóre samo domo vyrobenu FVE s dvoma bateriami lifepo 100Ah dodanych uz v plastovom obale s osadenou bms vo vnutri. čo sa týka bezpečnosti zadovažil som si jeden fireball umiestnený nad bateriami.

Moja otazka je ako je to teda s horlavosťou lifepo4 plastovym obalom bmskou (baterie su cinske litokalla) je treba byt este opatrnejsi a zabalit ich do niecoho neohrlaveho teraz su proste polozene na zemi bez dalsej ochranny okrem vyssie spominanej lopty.
Dakujem za odpoved
Uživatelský avatar
Youda
Příspěvky: 236
Registrován: čtv zář 09, 2021 4:46 pm

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od Youda »

Jsou-li články v plastovém obalu, alá žluté Winstony, tak je to celkem bezpečná věc. I kdybys je náhodou přebil, tak primárně odletí tlaková pojistka, elektrolyt zplynuje a uteče. LFP článek a plynný elektrolyt nechytne sám od sebe, ale spíše zkratem či jiskrou. Paradoxně je tedy možná lepší články nechat na volno, než je zavírat do ocelové krabice, ze které se akorát stane bomba. Hlavně pozor na ty zkraty.

Pokud se jedná o články, které mají kovový obal zatavený do tenké fólie (většinou modré), tak je rozdhodně netlačit k sobě, ale mezi každý dát nějaký izolační separátor. Cetris, SDK, nebo klidně i plast. Ať se nemohou dotknout navzájem stranou ani spodkem.

Zatímco Liion občas hoří či bouchají sami od sebe, jen přebitím, výrobní vadou či mechanickým poškozením, tak LFP potřebuje kromě přebití či fyzického propíchnutí článku ještě i vnější "zápalku". Typicky právě jiskru či zkrat.
Tiimsvk
Příspěvky: 53
Registrován: stř dub 17, 2024 1:46 pm

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od Tiimsvk »

ďakujem za informacie aspon sa mi bude lepsie spat :D
Momo
Příspěvky: 705
Registrován: pon říj 10, 2022 10:27 am

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od Momo »

Youda píše: stř črc 17, 2024 11:24 pm Pokud se jedná o články, které mají kovový obal zatavený do tenké fólie (většinou modré), tak je rozdhodně netlačit k sobě, ale mezi každý dát nějaký izolační separátor. Cetris, SDK, nebo klidně i plast. Ať se nemohou dotknout navzájem stranou ani spodkem.
Pod články jsem dal eternitovou desku (zbytek ze střešní krytiny), mezi jsem dal nařezané zbytky zemního fólie Fatrafol tl. 1,5 mm.
To celé na OSB desce a stažené z boků OSB deskami se závitovými tyčemi M6.
Snad se tomu nic nestane :)
3x Victron MP2 48/5000, 3x MPPT 150/100, Cerbo GX (s NodeRED),
15 kWp na ploché střeše = 5 kWp východ (15°) + 5 kWp jih (37°+43°) + 5 kWp západ (15°),
baterie 3 packy, celkem 23 kWh skládané na 48 V 16s.
Kodl69
Příspěvky: 1343
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od Kodl69 »

mezi ty plechový články dávám sklolaminát, předse jenom má teplotní odolnost přes 200°C, to už je fatrafol vytlačenej a zůstane z něho jenom sklovláknitá mřížka... Ale asi lepší než nic.
Z toho laminátu udělám takovej tvar, aby to zároveň bylo jako izolační přepážka mezi články na straně, kde není propojka, drobné další omezení možnosti náhodného zkratu kovovým předmětem mezi články.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Martin P
Příspěvky: 148
Registrován: úte dub 20, 2021 4:45 pm

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od Martin P »

Já dávám pod i mezi články plastovou desku používanou na výrobu bezpečnostních cedulí. Je silná 1 mm a dá se dobře přistihnout na potřebný rozměr.
Články stahují přes lamino desky abych zabránil nafouknutí článků a jejich následnému pohybu, který může být příčinou prodření modré fólie a následného mezi článkového zkratu.
Takto vypadá nová baterie po složení ještě před instalací stahováků.
IMG_20240715_173453.jpg
IMG_20240715_173453.jpg (430.49 KiB) Zobrazeno 1189 x
vanilka
Příspěvky: 3
Registrován: ned črc 14, 2024 7:35 pm

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od vanilka »

Za příčinu bylo po analýzách označena výrobní vada na separátoru v samotném akumulátoru. To se v minimálním počtu případů již stalo, že se při výrobě samotného článku dostane do baterky nějaký prach nebo nečistota a ta časem degraduje.
Čekal snad někdo nějaké jiné resumé? Pochopitelně, že příčinou bylo selhání LG Chem modulu. Vždyť každou chvíli hoří nějaký elektromobil na MEB platformě nebo FVE zbastlená z těhle modulů. Důležité je, že výrobce bateriového úložiště zůstává stále křišťálově čistý.
Mex
Příspěvky: 402
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od Mex »

Ten laminát by byl optimální. Nebo ještě lepší možná pertinax. Oboje bude mít hodně vysokou teplotní odolnost.
Ale kde je vzít za rozumnou cenu? Obzvlášť laminát asi bude hodně mastný.

Možná mezi to dát co nejtenčí laminovanou překližku. Nebo lamino - nějakou tenkou levnou plovoucí podlahu.
Překližka nebo lamino budou mít o hodně vyšší teplotní odolnost než jakýkoli běžný termoplast.

Odpovím si sám.
Když jsem to psal, tak jsem náhodou narazil na tohodle dodavatele. A vypadá to dobře. Jenom musím zjistit cenu dopravy.
Partinax:
https://www.elektroizolanty.cz/elektroi ... 1-PFCP-201
Textit:
https://www.elektroizolanty.cz/elektroi ... y-HGW-2082
Sklotextit:
https://www.elektroizolanty.cz/elektroi ... -G10-130-C
Uživatelský avatar
Abrams
Příspěvky: 476
Registrován: stř dub 07, 2021 8:28 am
Bydliště: Brno

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od Abrams »

Zdravím ,

byla-li příčínou oné události výrobní vada jednoho článku , je mi otázkou jaký podíl k fatálním škodám měla konstrukce onoho akumulátoru . Zda-li byly či nebyly použity přidané izolační desky mezi články . Jaký by byl průběh pufnutí jednoho článku v bloku s odolnými izolačními deskami - jen by vyplynoval jeden článek bez kaskádového efektu ? Jak by se choval celý akumulátor napěťově ? Neulítly by napětím
další články mimo bezpečné pásmo ?

Elektronům zdar :sun2:
4kWp + 22kWh LiFePO4 +6kW HF měnič s nájezdem 37,5 MWh @ 90.000 motohodin .
Cmrnda
Příspěvky: 823
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od Cmrnda »

Mezi články, pod atd., chystám dát normální Lignát, vůbec by mě nanapadnul plast, nebo pertinax, pertinax je vodivý po zuhelnatění, proto se přestal do elektriky dávat, možnost je ještě prešpán. To co prodávají na Ali, tak to jsem zamítnul hned.

https://www.hornbach.cz/p/vlaknocemento ... m/5883821/
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
kamils
Příspěvky: 118
Registrován: stř zář 01, 2021 10:14 am

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od kamils »

Možná za zvážení spojí i izolační papír. Asi by neměl být samostatně mezi články, mohl by korodovat hliníkový obal článku, pokud by se prodřela modrá folie.
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 403
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od vk_1 »

Je nějaký důvod, proč mezi články nedávat cetris desky?
Cmrnda
Příspěvky: 823
Registrován: pát srp 19, 2022 4:42 pm

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od Cmrnda »

Možná to nebude vadit ale bude ve vlhku bobtnat. Nakonec on se trošku nafukuje i ten Cemvin - žárobetonová deska HSF 19-060 (dříve Lignát).
Elektrárna optimalizována pro temnější období.
Panely jih: 3kWp
Panely západ: 3kWp
Panely hoře (top). 4kWp
Nabíječka: Upgrade PWM Volt Polska 24 000 Ap
Baterie: 6x startovací autobaterie 12V 45Ah
Měnič DC/AC: Easun 12 000 000 mWp
MaR: MainSystem
Mex
Příspěvky: 402
Registrován: pát zář 15, 2023 1:28 am

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od Mex »

Cetris desky budou asi dost tlusté a dost hnusné.
Určitě bude mnohem elegantnější třeba 1mm pertinax nebo nějaky textit/sklotextit.
A pokud by baterky dosáhly teploty, která by byla pro ty materiály smrtící (řekněme 300°C), tak to už je situace, kdy článek žádné napětí nebude mít, aby se bylo třeba starat o izolaci. V té chvíli už bude třeba se starat o hašení nebo útěk.

Mimochodem docela zajímavě vypadá ten odkazovaný izolační papír.
Chtělo by si to na to sáhnout, jaké to má vlastnosti.
brumlaj
Příspěvky: 1601
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Požáry FVE, baterií, ...

Příspěvek od brumlaj »

Sklotextit či Texgumoid.
Myši umírají v pastích, protože nechápou, že ten sýr není zdarma. (mnou upravené motto jednoho z webů)
Odpovědět

Zpět na „Aktuality ze světa FVE“