Axpert a jeho kondenzátory

Odpovědět
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Axpert a jeho kondenzátory

Příspěvek od Noparasito »

Pro Jahodovaka:
Mám PIP4048MST od 2016 v paralelnim provozu.
U me se zatim ani vzhledove neprojevily.
2022 je chci testnout na ESR.(doporuceni mereni od Kodla)
jahodovák
Příspěvky: 394
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Axpert a jeho kondenzátory

Příspěvek od jahodovák »

Jak změřit kapacitu bych tak nějak věděl ale co je toESR nějak ani netuším,eventuelně,jak se projeví pokud skutečně nějaký odejde a zda to může sebou vzít i něco dalšího,je asi pravda,že by si nějakou větší údržbu zasloužil,pracuje neúnavně a spolehlivě ale nějak se mi do toho nechce,jednou za rok akorát vysaju bez rozdělání prach a to je vše...
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
Kodl69
Příspěvky: 1312
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Axpert a jeho kondenzátory

Příspěvek od Kodl69 »

na jednoduchej test esr i bez vypájení z desky se hodí tohle: http://www.zajic.cz/esr/esr.htm
a tech tuším 5 kondenzátorů 680uF/400V paralelně, nebo kolik jich v tom axpertu je, musí rozsvěcovat jenom tu první LED - měřák musí mít co nejkratší přívody, nejlíp jenom mosazný hroty ve zdířkách, metrový vlásečky od číňana mají skoro 0.5 Ohm...
Odejití elektrolytu: obvykle pozvolná ztráta kapacity, pokud je přetěžován, bejvá nahoře nafouknutej. Naroste svod, tj klidová spotřeba, a měnič n ajednou nerozjede třeba čerpadlo, se kterým 5 let neměl problém (a mrtvejma baterkama to není). Další level je úplná ztráta kapacity, případně vnitřní zkrat, a tam už se může odehrát cokoliv... Když si prohlídnu datasheet jakejch koliv kondenzátorů co znám, tak jistě nemají povolenej ripple current 5A při 20kHz, což je akorát to, co se v 5kVA Axpertu děje, spíš je to ještě víc. A tohle nějakou chvilku vydrží jenom ty nejlepší kondenzátory, teď jsem se díval na farnell, a takový stojí okolo 300Kč kus (ESR cca 0.2 ohmu, životnost 10000 hodin při 85°C ) a stejně mají povolený mít po těch 10khodinách (což je jenom 1.15 roku!!! ) ESR 3x větší...Samozřejmě při nižší teplotě vydrží o to dýl, ale kdo viděl provedení axperta vevnitř, tak je mujasný, že se kondíky pečou ve vlastní šťávě. Navíc ESR dělá další ztrátovej výkon, pokud bude někde na úrovni 0.2Ohmu*5A*5A=5W, pokud bude impedance jednou taková, tak už je to 10W na kondenzátor, tj je potřeba je chladit!! Jako první diagnostika by mělo být omrknutí termokamerou při plné zátěži.
Už konečně začínáte chápat, co mám proti HF měničům? Jak se změní parametry trafa třeba za 10 let? (87khodin) podle mě nezměřitelně, degradace izolace nastane až za delší desítky let, pokud trafo nedimenzuju jako číňan...
Naposledy upravil(a) Kodl69 dne čtv lis 18, 2021 8:14 pm, celkem upraveno 1 x.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Axpert a jeho kondenzátory

Příspěvek od Noparasito »

Kodl69
Příspěvky: 1312
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Axpert a jeho kondenzátory

Příspěvek od Kodl69 »

ta danykova hračka ti moc neřekne. viz odkaz výše, je to použitelný při jakékoliv servisní činnosti na elektronických zařízeních.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Noparasito
Příspěvky: 712
Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

Re: Axpert a jeho kondenzátory

Příspěvek od Noparasito »

Kodl69 píše: čtv lis 18, 2021 8:15 pm ta danykova hračka ti moc neřekne. viz odkaz výše, je to použitelný při jakékoliv servisní činnosti na elektronických zařízeních.
Daval jsem to kvuli popisu ESR, nikoli na hardware.
To mas Kodle zmakly 👍.
Kodl69
Příspěvky: 1312
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Axpert a jeho kondenzátory

Příspěvek od Kodl69 »

Zajícometr mám, klidně zapůjčím, ale nikam ho neposílám, není to zas tak drahý, aby si to nemohl kde kdo dovolit. Pokud někdo opravuje elektroniku, tak mu tohle ušetří čas, potažmo tím zvýší zisk.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
jahodovák
Příspěvky: 394
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Axpert a jeho kondenzátory

Příspěvek od jahodovák »

Děkuji za nakopnutí,samozřejmě není pro mě problém si ten měřák koupit a zprovoznit,jak tady tak čtu,už dávno ten měnič neměl fungovat a on si klidně jede,zed asi bude dost oříšek sehnat kondy alespon stejné kvality jako ty,co tam jsou doted,vyměnit a poté proměřit jak na tom jsou,našel jsem na netu další zapojení na zněření svodového proudu a i měření kapacity docela jednoduchou cestou a se solidnímy výsledky,ten měnič si to zaslouží aby ještě nejakou dobu mohl fungovat,alespon se proběhne ten,co je ve skříni jako náhradní a u toho opravovaného se budu moct pokusit trochu pořešit to chlazení.Pokud někdo ví kde sehnat kvalitní kondy,dejte prosím nějaký odkaz,děkuji a hezký podvečer
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
Martin P
Příspěvky: 144
Registrován: úte dub 20, 2021 4:45 pm

Re: Axpert a jeho kondenzátory

Příspěvek od Martin P »

Při měření se má na zajícometru rozsvítit první kontrolka shora, nebo zespoda?
Předpokládám měření ve vypnutém stavu. Nebo je to jinak?
brumlaj
Příspěvky: 1508
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: Axpert a jeho kondenzátory

Příspěvek od brumlaj »

Zespod, nejmenší odpor. Ve vypnutém stavu a kondenzátory před měřením vybít!
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Axpert a jeho kondenzátory

Příspěvek od marsal »

Viz také https://www.aliexpress.com/item/32766775086.html, vyžaduje vybitý kondenzátor.
Kodl69
Příspěvky: 1312
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Axpert a jeho kondenzátory

Příspěvek od Kodl69 »

zase, ten univerzál od číňana (328 tester v jiné krabičce https://www.aliexpress.com/item/3279551 ... 9800%22%7D) je univerzální, se všemi nevýhodami z toho plynoucími. Dokážeš s tím změřit kondenzátor vytaženej z desky, ne zapájenej v desce (nedetekuje to kondenzátor, ale třeba diodu nebo odpor). Navíc to měří fakt malým proudem. Používám to taky, ale na součástky co nejsou v desce a menší hodnoty kondenzátorů, tak do 100mikro...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Odpovědět

Zpět na „Axpert“