redcrownův poloostrov - odklízení sněhu z panelů

Moderátor: redcrown

Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 337
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: redcrownův poloostrov - odklízení sněhu z panelů

Příspěvek od vk_1 »

Já si myslím, že to celočerné jižní pole, co jsi přidal letos, bude výrazně rychleji rozmrzat, než ty ostatní. Otázkou je, o kolik.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 863
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: redcrownův poloostrov - odklízení sněhu z panelů

Příspěvek od redcrown »

Noparasito píše: čtv lis 18, 2021 4:40 pm
redcrown píše: úte dub 13, 2021 6:42 pm Stanoviště: úpatí Jizerek, 460 mnm.
Pojďme si probrat možnosti odklízení sněhu.
1) Prodloužená metlička
- omezený dosah, letos jsem používal teleskopickou tyč na bazény. Nestačila i na ty nižší střechy a je to o strach, aby to nezlomilo.
- přimrzlý sníh to nevezme,
- pracné
- životu nebezpečné, pokud se leze na žebřík

2) Rozstřik studniční vody, teplé nebo studené
jednoduše na hřebenu umístit něco jako zahradní rozstřikovač a vodou roztavit sníh. Já mám vody dost na neplatím ji. Mohla by se pustit i vlažná. Při vypnutí by se přívodní hadice mohla samovolně vypustit.

3) Ohřev pod panelem smyčkou Alpex trubky dotované z topení
Vloni jsem koupil výhodně trochu alpexu 16x2. Nedalo se odolat, cca. 1000Kč/km
IMG_20200901_151130_resize.jpg

Tak si říkám, co takhle při instalaci panelů na střechu do U-profilu panelu zespod nahňácnout jednou smyčku alpexu a pokračovat k dalšímu a tak dál. Celé jedno pole udělat v jednom stringu nebo třeba dvou. Nemrznoucí směs by asi nebyla problém, deskový výměník mě stejně po teplovodním solárku zbyde. Já si myslím, že po docela rozumně krátkém čase by to sjelo - třeba hoďka, dvě?. Když bych topil dřevem nebo TČ, tak těch pár Wh pro odtání by byl dobrý kauf.

EDIT:
4) Ohřev elektrickým proudem z baterky, přímo reverzním proudem
- zatím bez zkušeností,
- rychlé a asi velmi účinné
- bližší info Kodl69:), viz další diskuze

Mě tady ten sníh prostě trápí a trápit bude. Když to pak přimrzne, tak pak třeba i několik dní není nic. To ostrovník špatně snáší...
Co si o tom myslíte?
Ahoj, probehla nejaka realizace???
Diky
Ahoj,
neproběhla, čas je největší nepřítel. Předpokládám ale, že asi letos zkusím postřik hadicí, improvizace, až bude potřeba. Možná ještě zkusím nějakou opravdu dlouhou teleskopickou trubku domácí výroby. Naposled jsem rozlámal kartáč na bazén, teleskopická tyč z toho taky nebyla nadšená. Navíc to bylo žalostně krátko. Uvidíme, co mi čas dovolí.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 863
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: redcrownův poloostrov - odklízení sněhu z panelů

Příspěvek od redcrown »

vk_1 píše: čtv lis 18, 2021 9:35 pm Já si myslím, že to celočerné jižní pole, co jsi přidal letos, bude výrazně rychleji rozmrzat, než ty ostatní. Otázkou je, o kolik.
taková úvaha je bohužel velký omyl začátečníků. Když napadne a přimrzne sníh, tak nesjede i když zasvítí. Je potřeba narušit souvislou vrstvu sněhu, aby se dostaly paprsky k tmavé ploše. Navíc je často potřeba difuzko i mnoho dní dřív, než se třeba někdy objeví slunce.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 337
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: redcrownův poloostrov - odklízení sněhu z panelů

Příspěvek od vk_1 »

redcrown píše: ned lis 21, 2021 9:42 pm taková úvaha je bohužel velký omyl začátečníků. Když napadne a přimrzne sníh, tak nesjede i když zasvítí. Je potřeba narušit souvislou vrstvu sněhu, aby se dostaly paprsky k tmavé ploše. Navíc je často potřeba difuzko i mnoho dní dřív, než se třeba někdy objeví slunce.
Rozumím, že namrzlá mlha, několik dní za sebou, je peklo. Jsem zvědavý na reálnou zkušenost v zimě.
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: redcrownův poloostrov - odklízení sněhu z panelů

Příspěvek od Kodl69 »

Ne mlha, ale normální sníh, kterej sice napadne trochu mokrej, ale večer přimrzne a je tam, klidně i týden. Ale ono je to skoro jedno, jesli máš z 6kWp 0.8kWh nebo 0kWh je prakticky jedno, teda aspoň těm, co mají veškerou spotřebu za měniče, kterej má vlastní spotřebu vyšší než jsou tyhle výkony...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: redcrownův poloostrov - odklízení sněhu z panelů

Příspěvek od brumlaj »

redcrown píše: ned lis 21, 2021 9:39 pm...... neproběhla, čas je největší nepřítel. ........
Žiješ v naprostém omylu. Čas není nepřítel. Nepřítelem jsou hodiny. Kdo se vymanil z nadvlády hodin MÁ ČAS! A kdo má čas, může být spokojen. Mnozí takoví jsou. Stíháním času toho nedosáhneš.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 863
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: redcrownův poloostrov - odklízení sněhu z panelů

Příspěvek od redcrown »

Omyl, já na hodiny ani tak nehledím, pro mě je limitující délka života a čas tím vytyčený. To celkem určuje množství stihnutelných projektů. A to prosím pracuji s tím spíše optimistickým scénářem.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
vk_1
Příspěvky: 337
Registrován: stř říj 27, 2021 1:24 am
Bydliště: Liberec

Re: redcrownův poloostrov - odklízení sněhu z panelů

Příspěvek od vk_1 »

Co vlastně ten tracker v zimě? Máš tam nějaký program, který to postaví na výšku pod úhlem 90 stupňů, aby se na tom nedržel sníh? Nebo by to byl risk, kdyby náhodou zafoukalo?
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 863
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: redcrownův poloostrov - odklízení sněhu z panelů

Příspěvek od redcrown »

Ano, zimní režim tam je. I pro normální provoz tam je anemometr, takže "pojistka" proti silnému větru tam je taky. Několikrát za rok to lehne, když trochu zafouká. Poslední roky jsem ale byl líný zapínat ten zimní režim. Na to trackeru to ale není takový problém, ten odtaje a sjede strašně rychle. Navíc to občas ohrábnu metličkou, když to vypadá perspektivně. Někde u mě ve vlákně je vidět fotka, kde je vidět východní střecha a pozadí ten tracker. Tam je ten rozdíl vidět krásně.
edit:
fotky zde:
viewtopic.php?p=380#p380
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Odpovědět

Zpět na „redcrownův poloostrov“