Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Odpovědět
Beny
Příspěvky: 366
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

Asi tě chápu, ale pokud se dostaneme do průšvihu, jaký tu predikuješ bude asi všem jedno jestli si svítíš svíčkou nebo DC napětím z jednoho panelu. Tedy pokud je tvoje predikce myšlena jako "konec" světa v podobě jako jej známe. Pokud je to "jen" 300e/MWh, tak v případě elektřiny se s tím nějak srovnáme, v případě plynu holt pujdem na dřevo. Jenže takových bude více a za měsíc nebude stejně kde brát ...
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Dřevem v krbu s výměníkem jsem topil ještě před 4 roky. A i když jsem si mohl odvézt z lesa klidně 30 m dřeva za 250,-/m, když jsem si spočítal pomoc kamarádů, dopravu, řezání, štípání, sušení, skládání, bordel z popela, tak to stejně stálo cca 800,-/m. S TČ 9 kW jsem propálil cca 8 MWh s cenou 2,40 /MWh. I dnes to dělá cca 2,90/MWh (D57 od ČEZ s fixací na 3 roky od loňského podzimu :-)). A tu pohodu s konstantní teplotu 23 °C bez jakýchkoliv starostí určitě žádné poetické praskání dřeva v krbu nenahradí.
Problém ale bude za ty dva roky, kdy mně skončí fixace u ČEZu a budu muset cálovat za1 MWh 5-6 Kč. A protože se nechci vracet k romantickému praskání dřeva v krbu, hledám cestu k pokrytí vlastní spotřeby fotovoltaikou. A VB u ČEZu (Elektřina pro soláry), pokud maximum z povolených 10 MWh (10 kWp) pošlu v létě do VB a v zimně odeberu na spotřebu, celkové náklady za odběr z VB jsou cca 17 000,- Zbytek spotřeby si pokryji např. z druhé ostrovní FVE nebo požádám o lince ERU na FVE do 20 kWp. Ale nechci být závislý na ceně emisních povolenek a dalších blbostí EU...
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Kodl69 »

Nepolepšitelný optimista... Jenom nástin scénáře, kterej se občas objeví i v masmédiích: rusák zavře kouhoutek úplně. Zásobníky plynu nejsou nijak přeplněný. tj přestane se topit, nejlíp při -30° v únoru. Každej půjde do supermarketu a koupí si zedvě zetři 2kW kostky do zásuvky. Další den následuje blackout. Podle informace známýho z rozvodny bude trvat minimálně tři dny, než se dostane elektrika do domácností.
Jo a cena 7Kč/kWh za dva roky? mám obavy, že tak málo to nebude, ale ono to při hyperinflaci je jedno, spíš bude zajímavý, jestli se bude platit zálohově nebo po spotřebování, to by mohl být rozdíl i 30% :) Možná pak budeš každej den posílat fotku elektroměru a platbu za každej den... V zemích, kde byly půlmilionový bankovky jsem krátce pobýval. Zas taková zábava to není.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Plazivec
Příspěvky: 888
Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Plazivec »

Koukám, že tady někdo přemýšlí.
Čtu ty diskuze o plánování, propočtech, úvahách o FVE snad všechny. Všechny mají jednu chybu. Ale není to chyba, vedoucí k něčemu špatnému, spíš vede k milému překvapení. FVE si určitě postavte. Ale s tou VB bych si to rozmyslel. Proč?
Protože i když jsou informace, indicie, i varovné výkřiky, pořád mám pocit, že to nikdo nevidí. A nevycházím z údivu, ále co bych se divil, našinec si nevidí dál od nosa. A přitom to není moc složité.
- zavírání uhelek
- odstavování jádra
- odklon EU od plynu, spíš otočka o 180
- konec spalováků
- nástup elektromobility
- evoluční růst spotřeby EE na hlavu
- Němci nám žerou montéry FVE - méně podložený faktor, ale ne bezdůvodný
Nejsem příznivcem, naopak, nesnáším konspirační teorie, ale ty odrážky jsou fakta na cestě ceny EE ke světlejším zítřkům. Čas, a myslím, že ne moc dlouhý, ukáže, jestli můj strach z inflace měl pravdu, když mě dohnal vrazit mnohaleté úspory na střechu.
Vídí to ještě někdo?
A proč pochybnost o VB? Protože je postavena na silné závislosti, o které víme prd, jak se vyvine.

Edit PS: z posledních událostí víme se 100 procentní jistotou, že smlouvy s distribučkama jsou jen cáry papíru.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
2x150ah CATL Lion od Mikela
1x150ah samodomo
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Ano, tarif pro soláry nemusí být definitivní. V zimně mně prostě i FVE 20 kWp TČ zcela neutáhne. Ale i když bych byl v zimně částečně závislý na dokupu z DS, stále to bude zlomek toho, co bych zaplatil při 100% odběru pouze z DS.
Martin P
Příspěvky: 143
Registrován: úte dub 20, 2021 4:45 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Martin P »

Kodl69 píše: úte lis 30, 2021 11:54 am Nepolepšitelný optimista... Jenom nástin scénáře, kterej se občas objeví i v masmédiích: rusák zavře kouhoutek úplně. Zásobníky plynu nejsou nijak přeplněný. tj přestane se topit, nejlíp při -30° v únoru. Každej půjde do supermarketu a koupí si zedvě zetři 2kW kostky do zásuvky. Další den následuje blackout. Podle informace známýho z rozvodny bude trvat minimálně tři dny, než se dostane elektrika do domácností.
Jo a cena 7Kč/kWh za dva roky? mám obavy, že tak málo to nebude, ale ono to při hyperinflaci je jedno, spíš bude zajímavý, jestli se bude platit zálohově nebo po spotřebování, to by mohl být rozdíl i 30% :) Možná pak budeš každej den posílat fotku elektroměru a platbu za každej den... V zemích, kde byly půlmilionový bankovky jsem krátce pobýval. Zas taková zábava to není.
Kohoutky ani zavírat nemusí. Stačí parta hekrů a po vyřazení počítačem řízené rozvodné sítě plynu může být vymalováno na hodně dlouho. Ono totiž nastartovat plynovou síť není tak jednoduché jako elektrickou. Veškeré rozvody se před spuštěním plynových spotřebičů musí odvzdušnit. Jinak hrozí výbuch směsi plynu se vzduchem v potrubí. Co jsem slyšel, toto bývá někdy příčinou "nevysvětlitelných" výbuchů plynu v domech na začátku topné sezóny.
Proběhne to asi tak: majitel zjara zavře plyn do domu a potrubí se postupně zavzdušní. Na podzim otevře kohout, zapálí hořák v kotli a trubky udělají BUM.
Spadlá DS elektrická vlivem přetížení od přímotopů bude už jenom takovou "třešničkou na dortu".

Co se týká vytápění jsem nechal mimo plynového kotle vyměnit i ten na tuhá paliva (viadrus u22 economy). Do sklepa jsem natahal černé uhlí a na zahradu dřevo. Topíme hlavně plynem, ale i pro případ poruchy plynového, nebo gasoutu máme zálohu.

Virtuální baterie může být zajímavou alternativou, ale z důvodu toho, co se stalo letos na podzim jí nevěřím. Někteří menažéři zcela evidentně nechápou rozdíl mezi smlouvou a toaletním papírem. A taky mám obavy, že i do této služby mohou zavést sezónní (okamžité) ceny - jistá obdoba flexibilního tarifu.
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Já samozřejmě nemám nic proti akumulaci do LiFePo4 ( s cca 10 kWh taky počítám), ale to je na noční spotřebu a ne, abych ji v létě naplnil a v zimně použil. Pokud bude tarif Elektřina pro soláry dostupná a s rozumnými tarify, tak proč ne (navíc je aktuálně levnější než klasická fixace na 3 roky), a pokud ji ČEZ zruší, tak stejně pojedu 70-80 % energie z FVE a zbytek hold dočerpám za nějaký "výhodný" tarif. A nepředpokládám, že by ČEZ nějak výrazně krachoval.
Beny
Příspěvky: 366
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

Chápu vaše reakce a pochybnosti ve smyslu k našemu trhu.
Jasné, že tu nikdo nestaví model výdělku na projektu VB, myslím tím uživatele. Všichni zde to vidí reálně. Tedy produkt je funkční a nám vyhovuje.
Co k tomu potřebuju, jen přepanelovat střechu do maxima a mít k tomu spotřebu. Pokud produkt zkončí nikdo mě panely ze střechy nesundá a já si najdu kupce a budu prodávat to co bude v létě navíc. K tomu baterku ve sklepě nepotřebuju. Ta mě ani nezajistí, abych mohl v zimě být soběstačný. Přes léto OK, na to se dá použít. Mám 10 kWh LG, letos dala 1,78 MWh což je přes VB cca 6000,- úspora, z baterky za 150K.

Ale jak píšu chápu vaše reakce.
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
vladaz
Příspěvky: 3
Registrován: stř lis 24, 2021 2:44 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od vladaz »

AlanKraus píše: pon lis 29, 2021 5:06 pm
Ještě jeden dotaz - lze získat dotaci na 10 kWp hybrid s baterií 10 kWh při získání licence z ERU na FVE 20 kWp? Nebo při licenci ERU do 20 kWp již není možné dotaci čerpat?
Bohužel, dotaci lze jen na systémy do 10kWp, na zdroje bez licence
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Toho jsem se trochu obával, takže 10 kWp na dotaci a něco k tomu jako ostrov s přepínáním ostrov-DS.
I když dle TZB info https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/22 ... mate-narok je toto:
Velikost střešní fotovoltaiky nově nemá horní limit. Zkrátka si na střechu můžete umístit tolik panelů, kolik jich konstrukce unese. Limitovaná je pouze finanční podpora, která končí na instalovaném výkonu 10 kWp. Za další kWp nad tento limit podporu nedostanete, ale neznamená to, že by větší instalace nebyla dovolená. Jen se s tím pojí složitější administrativa: „Majitelé fotovoltaik nad 10 kWp už se stávají podnikateli v energetice. Z toho vyplývá, že potřebují licenci od ERÚ a také živnostenské oprávnění.
AlanKraus
Příspěvky: 156
Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od AlanKraus »

Licence asi není takový problém (studoval jsem podmínky) a OSVČ jsem...
Uživatelský avatar
Trubka
Příspěvky: 194
Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Trubka »

Drazí solárníci,

jelikož situace se oproti založení tohoto vlákna dost změnila, upravil jsem výpočet výhodnosti virtuální baterie na aktuální podmínky.
Pokud tedy někdo v současné době musí změnit dodavatele a bude si tak sjednávat zcela nový "produkt" na dodávku elektřiny, pak vychází, že "ČEZ Elektřina pro soláry" se vyplatí vždycky. Dokonce i v případě, že do virtuální baterie během roku nenašetříte vůbec nic!

Jak je to možné?
Proto, že v minulosti nebyl problém mít alternativního dodavatele s cenou silovky 1600 Kč za MWh, včetně DPH. Tam virtuální baterie smysl nedávala. V současnosti však takto levnou silovku již nikdo nenabízí.

Níže je tedy příklad, který srovnává dva aktuální produkty podle ceníků ČEZu: viewtopic.php?p=5482#p5482
- ČEZ elektřina pro soláry, 2022
- ČEZ elektřina v akci na 3 roky, 2022

Modelový příklad je pro roční spotřebu 20MWh NT, jistič 3x26 až 32A, tarif D56d tepelné čerpadlo. Pro jednoduchost neuvažujeme žádnou spotřebu ve VT. Obzvláště proto, že každý správný solárník si to umí zařídit, aby ve VT neodebral opravdu nic.

Pokud nenaspoříte do VB vůbec nic, přesto ročně ušetříte 8 552 Kč:
NIC.png
NIC.png (54.79 KiB) Zobrazeno 10218 x
    Pokud do VB naspoříte 3MWh, což odpovídá možným přebytkům 10kWp hybridu, tak ročně ušetříte 18 316 Kč:
    3mwh.png
    3mwh.png (61.04 KiB) Zobrazeno 10218 x
      Samozřejmě, čistě teoreticky je možné naspořit pomocí dedikované ongridové FVE i celých 10MWh energie ročně. Obávám se však, že takové jednání by ČEZ velice rychle ošetřil. Každopádně, vypadá to velice dobře a dokud se podmínky radikálně nezmění, tak bych se virtuální baterie vůbec nebál.
      Namodelovat vlastní situaci, například změnou velikosti odběru nebo vložením položek ceníku vašeho aktuálního produktu můžete zde:
        Beny
        Příspěvky: 366
        Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

        Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

        Příspěvek od Beny »

        Jo je to až moc pěkný. Snad je to nenapadne nějak moc upravovat, respektive zvyšovat cenu distribuce a poplatků okolo.

        Kdybych neměl doma radiátory, ale podlahovku snad budu i přemýšlet o přechodu na TČ, ale s tou mojí tepelnou ztrátou bych i s 10 kWp moc nenašetřil. Uvidíme, kam až plyn za dva roky vyleze.
        SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
        http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
        Uživatelský avatar
        Trubka
        Příspěvky: 194
        Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

        Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

        Příspěvek od Trubka »

        Beny,

        já bych řekl, že regulovanou složku ceny EE teď nikdo zvyšovat nebude, protože to by za současné situace asi nová vláda moc dlouho nevydržela.

        Jednoznačně ale očekávám úhybný manévr ze strany ČEZu. Obzvláště, jak se tenhle produkt začne víc prodávat. Už teď tam ČEZ má hned na první stránce uvedeno, že si vyhrazuje právo produkt zákazníkovi odmítnout. A v mezičase vyrobí nějakou novou variantu, do které nacpe nevýhodné zúčtovací období bez možnosti převodu jednotek, zvedne měsíční paušál, případně přijde s nějakým jiným zdražovákem. V tomhle je monopol vždycky nesmírně kreativní.

        Co třeba účtování 2x ročně? Jedno březen - říjen, druhé listopad - duben? To by šlo :rofl:
        Uživatelský avatar
        redcrown
        Příspěvky: 859
        Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
        Bydliště: Jizerky
        Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
        Kapacita baterie [kWh]: 36

        Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

        Příspěvek od redcrown »

        Ježíš, ty jsi kreativní. Ještě že takových jako jsi, ty tam není tolik.:).
        Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
        2x Skútr E-Max120L
        AlanKraus
        Příspěvky: 156
        Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

        Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

        Příspěvek od AlanKraus »

        Tak dnes večer oznámili zvýšení distribuční složky u elektřiny o 2 % a u plynu o 1 %. I v tomto případě ale tarif Elektřina pro soláry je stále výhodná - ty 2 % to určitě nijak nezvýhodní.
        AlanKraus
        Příspěvky: 156
        Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

        Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

        Příspěvek od AlanKraus »

        Ještě úhybný manévr ČEZu - prodávat to může jen majitel FVE, ale těch dnes zase tolik není... Takže si myslím, že toto až tak nehrozí. Ledaže by si lidé dali na střechu 1 panel a prohlásili se za výrobce elektřiny...
        AlanKraus
        Příspěvky: 156
        Registrován: pát lis 19, 2021 12:13 pm

        Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

        Příspěvek od AlanKraus »

        Ještě pokud jde o plyn nebo TČ, domnívám se, že náklady na vytápění TČ jsou nižší než plynem i při topení do radiátorů. Mám již 4 roky TČ LG Therma V 9 kW, TZ domu cca 7 kW, radiátory a roční spotřebu dle sezony 6-8 MWh. (pouze TČ, mám tam instalovaný podružný elektroměr a stanovené měřidlo kalorimetr).
        baader
        Příspěvky: 45
        Registrován: čtv pro 02, 2021 7:47 am

        Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

        Příspěvek od baader »

        Zdravím, musel jsem aktuálně po ukončení činnost mého dodavatele najít nového. Jsem teď tedy u ČEZ smlouva na neurčito. Tepelné čerpadlo nemám (pouze k bazénu), topím kondenzačním kotlem a tarif mám D25D. Někdy po novém roce mi bude namontována FVE 7.2 kWp a 14.2 kWh. Přemýšlím, zda i mě by se vyplatil tarif od ČEZ pro soláry. Spotřebu mám totiž tak cca 4MWh. Počítám, že asi budu mít v létě velké přetoky do sítě. Sice spotřeba každým rokem trošku roste, ale myslím, že nad 5MWh to nebude.
        Beny
        Příspěvky: 366
        Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

        Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

        Příspěvek od Beny »

        AlanKraus píše: stř pro 01, 2021 11:59 pm Ještě pokud jde o plyn nebo TČ, domnívám se, že náklady na vytápění TČ jsou nižší než plynem i při topení do radiátorů. Mám již 4 roky TČ LG Therma V 9 kW, TZ domu cca 7 kW, radiátory a roční spotřebu dle sezony 6-8 MWh. (pouze TČ, mám tam instalovaný podružný elektroměr a stanovené měřidlo kalorimetr).
        Postavil jsem tabulku na porovnání nákladů elektrika vs. plyn.
        Musím podotknout, že mám TZ ztrátu domu cca 15 kW, spotřeba 30 MWh plynu, radiátory, teplota otopové vody min. 55*C.
        Mluvil jsem z dvěma vlastníky instalační firem na téma snížení nákladů orpti plynu a oba dva mě zdělili, že úspora oproti plynu se s radiátory s 55*C pohybuje řádově mezi 35-40%.

        Tedy počítejme 20 MWh v elektrice oproti 30 MWh plynu.
        V tabulce není započítána spotřeba elektriky pro ostatní využití, stejně jako výroba FVE. Ono stejně, přetoků mě zbyde cca 2-3 MWh, z toho cca 2,5 MWh je pro zimu a dobu kdy nesvítí. Tedy pro topení by zbylo cca 0,5 MWh.

        Ano mám to možná jinak než všichni ostatní, ale vycházím ze svých spotřeb a potřeb.
        Pro porovnání jsou tam dva ceníky plynu, tedy můj současný a ten co je u ČEZU nyní na tři roky.
        Screenshot 2021-12-02 at 07-57-14 Porovnání tarifů virtuální baterie od ČEZu a ostatních xlsx.png
        Screenshot 2021-12-02 at 07-57-14 Porovnání tarifů virtuální baterie od ČEZu a ostatních xlsx.png (237.19 KiB) Zobrazeno 10038 x
        https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... =849491865
        SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
        http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
        Beny
        Příspěvky: 366
        Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

        Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

        Příspěvek od Beny »

        baader píše: čtv pro 02, 2021 7:52 am Zdravím, musel jsem aktuálně po ukončení činnost mého dodavatele najít nového. Jsem teď tedy u ČEZ smlouva na neurčito. Tepelné čerpadlo nemám (pouze k bazénu), topím kondenzačním kotlem a tarif mám D25D. Někdy po novém roce mi bude namontována FVE 7.2 kWp a 14.2 kWh. Přemýšlím, zda i mě by se vyplatil tarif od ČEZ pro soláry. Spotřebu mám totiž tak cca 4MWh. Počítám, že asi budu mít v létě velké přetoky do sítě. Sice spotřeba každým rokem trošku roste, ale myslím, že nad 5MWh to nebude.
        Stačí si do mé tabulky doplnit své údaje a dle toho se zařídit. Je jasné, že přetoky budou větší než bude nepokrytá spotřeba, tedy buď řídit výrobu, aby to nešlo ven zadarmo nebo to tak nechat.

        Na rychlo složená tabulka, odhaduju vlastní spotřebu a tedy i přetoky, ale pořád to vychází dobře. Tedy neznám váš současný ceník.
        Tabulku z google disku ztáhnout k sobě a doplnit vlastní ceny.
        Screenshot 2021-12-02 at 08-04-31 Porovnání tarifů virtuální baterie od ČEZu a ostatních xlsx.png
        Screenshot 2021-12-02 at 08-04-31 Porovnání tarifů virtuální baterie od ČEZu a ostatních xlsx.png (137.13 KiB) Zobrazeno 10034 x
        SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
        http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
        Beny
        Příspěvky: 366
        Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

        Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

        Příspěvek od Beny »

        Beru výpočet trochu zpět.
        Přetok jsem nechal 4 MWh a je jasné, že může být maximálně jako spotřeba. Tu co zbyde neznáme, odhad cca 1,7 MWh? Pokud ano výsledek je:
        Screenshot 2021-12-02 at 08-19-13 Porovnání tarifů virtuální baterie od ČEZu a ostatních xlsx.png
        Screenshot 2021-12-02 at 08-19-13 Porovnání tarifů virtuální baterie od ČEZu a ostatních xlsx.png (135.71 KiB) Zobrazeno 10028 x
        SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
        http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
        baader
        Příspěvky: 45
        Registrován: čtv pro 02, 2021 7:47 am

        Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

        Příspěvek od baader »

        Dosadil jsem svoje ceny z ceníku a vyšlo mi toto.
        Přílohy
        Clipboard02.jpg
        Clipboard02.jpg (146.27 KiB) Zobrazeno 10022 x
        Beny
        Příspěvky: 366
        Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

        Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

        Příspěvek od Beny »

        Tam kde se zadávají data o spotřebě, jsou hodnoty po odečtení vlastní spotřeby z FVE, tedy jen to co musíš nakoupit.
        Tedy tvoje FVE vyrobí cca 7 MWh, spotřebu máš teď cca 4 MWh. Odhad co budeš muset nakoupit cca 1,5 MWh. Vlastní spotřeba tedy 2,5 MWh a přetok cca 4.5 MWh. Ten ti vrátí odebranou energii, ale jen do výše 1,5 MWh. Snad mě chápeš.

        Změn si hodnoty v NT a VT na cca součet 1,5 MWh a přetok nech stejně velký.
        SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
        http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
        Beny
        Příspěvky: 366
        Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

        Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

        Příspěvek od Beny »

        Screenshot 2021-12-02 at 09-02-02 Porovnání tarifů virtuální baterie od ČEZu a ostatních xlsx.png
        Screenshot 2021-12-02 at 09-02-02 Porovnání tarifů virtuální baterie od ČEZu a ostatních xlsx.png (266.93 KiB) Zobrazeno 7521 x
        SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
        http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
        Odpovědět

        Zpět na „Aktuality ze světa FVE“