redcrownův poloostrov - tepelné čerpadlo

Moderátor: redcrown

Odpovědět
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

redcrownův poloostrov - tepelné čerpadlo

Příspěvek od redcrown »

Ahoj,
už několik let si pohrávám s myšlenkou nainstalovat tepelko. Tenhle rok jsem to už nevydržel a jdu do toho.
Fakta:
tepelná ztráta domu: při -7°C to je změřených 5kW
na konci zástavby - není problém s hlukem
výjimečné hydrogeologické podmínky - 10 výškových metrů na domem, 100m vzdáleno vyvěrá pramen, teče celoročně. Nyní (11.4.2021) průtok 17l/min @7°C. Vrtaná studna, nevyčerpatelná celoročně. Od pramene až do domu je založen 32mm PE.
V jednu chvíli jsem byl rozhodnutý pro moderní TČ vzduch/voda, ale teď se to ve mě zase zlomilo, a nainstaloval bych asi voda/voda.
Volba výkonu TČ:
tento rok snad dokončím instalaci všech ploch, což bude cca. 20kWp, na všechny světové strany. Pro využití velkého výkonu zjara bych rád čerpal na plný koule a tak bych volil stroj o výkonu kolem 18-20kWt. To vede na 3f systém, což mi nevadí. V době provozu na DS je systém předimenzovaný, což je z pohledu účinnosti výměníků dobře. DC motoru to nevadí, kompresoru snad taky ne.
Já mám AN 6,4m3, takže nějako akumulaci můžu dělat i přes relativně malý nárůst teploty. V zimně bych ani nemusel AN využívat.
Často rádi topíme teplovodním krbem, který vytápí celý dům i s TUV, ale už mě to nebaví každý den. Navíc mě zrovna moc nebaví hledat dřevo za lidové peníze. Práce se dřevem mě baví, takže část zimy stejně krb pojede.

Dilema:
Dilema - jestli si vodou komplikovat život. Zase až tak velkou komplikaci v tom sice nevidím, ale oproti vzduchu přeci jen. Výrazně vyšší topný faktor je ale jasný, zejména na zimu. To je samozřejmě silný argument. V létě TČ v podstatě nepotřebuji, ale i kdyby, tak v létě je energie dost i na horší COP oproti vzduch/voda.
Zatím jsem u voda/voda narazil jen na systém Spirála od Nymburka. Na webu píšou, že mají za svou historii jen 330 instalací. To je samozřejmě oproti velkomasové výrobě slabota. To, že TČ vypadá jako domamont, mě ale zase až tak moc nevadí. Na druhou stranu si myslím, že i malovýrobce by svůj produkt mohl trochu zlepšit - alespoň pohledem. Oproti běžně užívaným PLC od Teca u jiných českých výrobců mají nějaký vlastní jednodušší systém řízený jednočipem. Systém řízení ale obsahuje i ekvitermu, externě lze údajně řídit přes Modbus nebo 0-10V.
Máte nějaké tipy, případně nějaké reference na někoho, do by jen na systému voda/voda?
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Re: redcrownův poloostrov - tepelné čerpadlo

Příspěvek od dumi »

Ja mam vzduch/voda a sem spokojen, je teda pravda ze nemam ten vrt kde vzit, ale asi i tak bych se do vzduch/voda.

Je dobry spocitat kolik dni z Tvoji topny sezony budes venkovni teplotou nad tema 7mi stupnu a kolik pod. Kazdej ma topnou sezonu jinak dlouhou. To je zasadni informace od ktery bych se odpichnul. Do toho xapocitat rozdilne ceny na instalaci a vyjde Ti co je lepsi. Taky servis, Nemam predstavu jak moc je voda/voda zeme/voda narocny na servis.
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
KubisKV
Příspěvky: 234
Registrován: úte bře 30, 2021 8:44 am

Re: redcrownův poloostrov - tepelné čerpadlo

Příspěvek od KubisKV »

Já našel na YouTube p. Sýkoru, má tam dost videí o TČ a samodomo instalaci i ostatních typech kolektorů. Koukni na to, popr najdu kontakt. Ale nabízel dost firmu mastertherm. CZ výrobce.

Tak doufám, že o čem jsi psal, nejsou oni.
Minimálně bys ho mohl vyzpovídat.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: redcrownův poloostrov - tepelné čerpadlo

Příspěvek od redcrown »

dumi: no tady u nás v Jizerkách to by ta voda asi mohla dávat smysl. Navíc by ten systém voda/voda snad vyšel i o něco levněji. Zaleží samozřejmě, jaké výrobce mezi sebou člověk srovnává. Ještě se tím ale musím zabývat.
Zaklad ale je, že doma ve sklepě mi může téct celý průtok toho pramene, protože jsme ty trubky už položil kvůli zalévání na léto. Navíc máme naprosto parádní vodu, žádný vápník, žádné železo. Navíc ten borec používá vlastní patentovaný výměník, který by asi neměl být náchylný na zanášení. Zajímavě vymyšlené to má, což to je asi pravda.
KubisKV: mrknu na to, ale to nebude on.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 195
Registrován: úte dub 06, 2021 7:46 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 10200
Kapacita baterie [kWh]: 48

Re: redcrownův poloostrov - tepelné čerpadlo

Příspěvek od beethowen »

Pokud máš takovou pohodu s vodou, tak bych o voda-voda velmi silně přemýšlel. Asi bude nějaké papírování s úřady, ale pokud to máš u sebe na pozemku, tak bych se na to vykašlal.
Můžeš se mrknout a poptat i tady: http://www.hotjet.eu/cs/tepelna-cerpadl ... a/hotjet-w
Kdysi jsem se rozhodoval mezi Hotjetem a jiným TČ. byl jsem se podívat i ve výrobě a fajn.
10,2kWp poly/mono, XTH6000-48, 2x VT-80A, Li-ion 48kWh
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: redcrownův poloostrov - tepelné čerpadlo

Příspěvek od redcrown »

Ok, tak to vypadá, že už mám 3 výrobce voda/voda, všichni téměř nula technických informací a parametrů ke svým zařízením. Ach jak mě to nepřekvapuje a zároveň ubíjí. Takže poptávat, páčit z nich informace a vysvětlovat, proč mě to tak detailně zajímá:)
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Re: redcrownův poloostrov - tepelné čerpadlo

Příspěvek od dumi »

Pokud bys chtel muzu Ti zajistit lepsi nez katalogovou cenu na Plzenskej Vzduch/voda. Tedka se nove do sortimwntu zaradil i kompaltni vzduch/voda.
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: redcrownův poloostrov - tepelné čerpadlo

Příspěvek od redcrown »

Díky za nabídku, musím se nejdřív prokousat technikou jednotlivých výrobců.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: redcrownův poloostrov - tepelné čerpadlo

Příspěvek od josse »

redcrown píše: pon dub 12, 2021 9:09 pm výjimečné hydrogeologické podmínky - 10 výškových metrů na domem, 100m vzdáleno vyvěrá pramen, teče celoročně. Nyní (11.4.2021) průtok 17l/min @7°C.
Koukni do mých grafů a zjistíš, že 820l/h je proklatě málo pro 4-6 kW získaných z venku, to znamená tvých 1020l/hod, pro 20kW/3*2=13kW získaných je taky málo.

Grafy:
https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Vysvětlivka: najít 11.4.2021 odpoledne, cca 5.5kW získaných vstupní voda 15, výstupní 5. od výstupní se odvíjí vypařovací teplota, od vypařovací teploty zase COP. já měl tou dobou 900-950l/h, dT 10st.

Pro 7st. a 1000l/h a 20kWtout to bude COP 3(můj - odhad), protože dT 20st -> +7-20 = -13st. (vypařovací teplota), i kdyby podlahovka s 25st. ...
TČ příklad 18kWt.png
TČ příklad 18kWt.png (93.61 KiB) Zobrazeno 6281 x
Software Select 8 od výrobce kompresorů Copeland.

Jako samozřejmě, v mrazech to bude stále o řád, možná o dva lepší než vzduchové TČ :-)

PS: výpočet COP v grafech nefunguje, protože mi to nejde správně vyčítat z VFD a navíc si myslím, že když už to vyčtu, tak to kecá, pracuju na tom.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: redcrownův poloostrov - tepelné čerpadlo

Příspěvek od redcrown »

Ahoj,
díky za komentář.
Radši znovu zopáknu okolnosti. Pramen teče jak teče. Je to voda, která vyvěrá a stejně teče do údolí. Cíl je tedy využít primárně tu. Protože, jak správně píšeš, je těch 1m3/hod. na plný výkon čerpadla žalostně málo, tak mám dvě možnosti.
1) zabudovat retenční nádrž (mám na zahradě 8m3 plastovou nádrž) a akumulovat do ní, v případě provozu TČ na plný výkon brát z ní
2) doplňovat vodu z vrtu, který je nevyčerpatelný - odhad vrtařů cca. 3-4L/sec, čerpací zkouškou neuměli ověřit, protože neměli tak výkonné čerpadlo.
Každopádně zdroj vody mám, klidně na 4m3/hod. Je to jen o tom, s jakým zdrojem a jak s ním budu hospodařit. Pokud bych to jel z vrtu, musel bych udělat vedle zasakovací. Ta povrchová voda teče stejně do vodoteče.
Navíc v zimě, kdy nebude dost EE na provoz TČ, pojede z DS. Tam pak asi nemá smysl jet na plný výkon, když ztráta domu je relativně malá.
Díky ale za tvoje připomínky, rozumím jim a vidím to podobně. Můžu se zeptat, jaké TČ máš ty a v jakých provozních podmínkách ho provozuješ? Nějak mě neštimuje ta vstupní teplota vody 15°C na primáru. Co máš za zdroj vody?
Jakým způsobem řídíš průtok primární vody?
díky
EDIT: Řídíš nějak výkon TČ podle elektrárny?
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: redcrownův poloostrov - tepelné čerpadlo

Příspěvek od josse »

redcrown píše: úte dub 20, 2021 4:10 pm 1) zabudovat retenční nádrž (mám na zahradě 8m3 plastovou nádrž) a akumulovat do ní, v případě provozu TČ na plný výkon brát z ní
To zní dobře, každopádně využij co nejvíce i spádu, do COP započítávej i výkon čerpadel a ty nejsou zanedbatelné.
redcrown píše: úte dub 20, 2021 4:10 pm 2) doplňovat vodu z vrtu, který je nevyčerpatelný - odhad vrtařů cca. 3-4L/sec, čerpací zkouškou neuměli ověřit, protože neměli tak výkonné čerpadlo.
Každopádně zdroj vody mám, klidně na 4m3/hod.
No, z toho vrtu to máš nějakou výšku, záleží na teplotě vody z vrtu a teplotě povrchové ... co bude dávat více COP.
redcrown píše: úte dub 20, 2021 4:10 pm Navíc v zimě, kdy nebude dost EE na provoz TČ, pojede z DS. Tam pak asi nemá smysl jet na plný výkon,
No, pozor na to, nevěřil jsem dokud jsem si nevyzkoušel ... záleží jaké jsou objemové poměry vypařeného a zkondenzovaného chladiva a je to složitější než by se zdálo ...
pointa je:
1. Optimální množství chladiva je +0 - +15% (dle výrobců kompresorů). Říkal jsem si pohoda, to se najde snadno... jenže ...
2. Snižování výkonu vyžaduje více chladiva v systému. Jenže, když ho tam dám moc, tak se při startu dostane tekuté do kompresoru a pokud je připojený k síti, tak je po něm. Když ho tam dám málo, tak mi nekondenzuje všechno v kondenzátoru a přicházím o COP i kWt (mám vypozorováno cca 10-15% ztratím). Měl jsem představy, že budu moct 45 - 55Hz, jo zatím to mám tak, že 50Hz je v některých režimech málo a 55Hz se chová vždy OK, ale při výstupní teplotě >45st. už mám moc velký tlak a tudíž moc velký příkon (přetěžuju vinutí proudem více než bych chtěl, zvyšující transformátor a VFD jakbysmet).
3. Při střídání režimů topit do vody, topit do Aku, topit do TUV je to docela makačka dát tam přesně tolik chladiva, aby to bylo OK ve všech režimech. S rozběhem s tekutým chladivem jsem to naštěstí dokázal vyřešit VFD:
a) kompenzovat kolísání napětí v síti (je to větší problém než by se zdálo! S malým napětím a velkými tlaky se dostává motor do většího skluzu než je zdrávo a roste proud a je to horší a horší (kladná zpětná vazba)
b) omezit moment v VFD, naštěstí to ty 9100 a 9600 nFlixin umí (jak se dostane tekuté chladivo mezi šneky, sníží se frekvence VFD na jednotky Hz, pár krát se pootočí, pak se rozjede, pak zase zpomalí, pak rozjede, je to tak 5-8 sekund zakolísání skoro zastavení a je hotovo, ale bez VFD shoří vinutí nebo se zničí scroll). pracovní proud mám 2.5-3.7 A, odpaření "tekutého" chladiva jsem si omezil na 4.2A a zdá se to použitelné.

Záver tohoto bodu je, asi bych to od garážové firmy nedoporučil, tohle by nemuseli zvládnout. kdyby to bylo TČ pouze na podlahovku, nebo pouze na radiátory, vůbec bych se toho nebál, ale pokrýt všechny režimy co jsem si vymyslel znamená po 50g doplňovat 2x týdně než najdu optimum a bez množství čidel to nejde vůbec zjistit.
Málo chladiva.png
Málo chladiva.png (20.61 KiB) Zobrazeno 6269 x
- takhle se projevuje málo chladiva - Kdo ale má teplotní čidlo před a za kondenzátorem na obou médiích?
redcrown píše: úte dub 20, 2021 4:10 pm Nějak mě neštimuje ta vstupní teplota vody 15°C na primáru. Co máš za zdroj vody?
Jakým způsobem řídíš průtok primární vody?
EDIT: Řídíš nějak výkon TČ podle elektrárny?
Opravdický hybrid - rozestavěný: země+vzduch/voda. Zatím mám pouze venkovní okruh vzduch (přes nemrznoucí kapalinu).
Od momentu překročení 2240ks 18650 to moc neřeším (ani s bojlerem, prostě SOC>xx napěťové relé + termostat).
TČ mám nastaveno: ON if SOC>85, OFF if SOC<70, proud z baterií a zatížení elektrárny mám taky, minimální doba běhu, počet sepnutí za hodinu je v tom taky ... kompletní řízení EEV mám v arduinu (controllino), ale docela se s tím peru, chci po tom spoustu věcí a nemám dost naprogramováno.
Boljer: ON if SOC>90, OFF if SOC<80 byl už loni odzkoušen jako použitelný.

Bohužel jsem letos rozšířil GPU o od DS se neodpojím, i přes léto bude NT plně využité, takže na baterky si TČ pouštím ručně pro ladění a při NT se TČ zapíná samo a já se koukám na grafy a případně píšu domů aby mi šli zmáčkou tlačítko pro korekci. Je to koníček a plynový kotel zatím slouží.
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: redcrownův poloostrov - tepelné čerpadlo

Příspěvek od redcrown »

Tak na tohle co děláš ty, to už člověk musí být hardcorista. Mě by to sice taky bavilo, ale při mém záběru je čas největší nepřítel. Roky ubíhají a otevřených projektů je prostě moc.
Já bych si rád TČ koupil, jednoznačně DC invertor. Zatím jsem byl nejvíc v kontaktu s Hotjet, ale pochybnosti taky ještě mám. Pro model 15WXc uvádějí rozsah výkonu 7-23kWt. Zatím uměli nejlépe reagovat na technické otázky a popisovat možné řešení.
Mají relativně otevřenou architekturu, chlaďařinu řídí deska od Emersonu, nad ní je Siemens RVS21 s webserverem. Podle majitele není problém dostat přístup přímo k řízení toho Emersonu přes modbus, pak si ale člověk musí ohlídat nadřazené řízení a chybové stavy. Tu RVSku lidi vidí jako zdařilý systém pro TČ, já nevím, neznám.
Docela jsi mě ale vyděsil odladěním stroje. Předpokládal bych, že pro daný výkon a rozsahy použití by jim to mělo fungovat. tak trochu váhám, jestli se nevrátit na zem s tím výkonem, protože bůhví kdy se dostanu k tomu externímu řízení výkonu podle FVE a na normální topení mě stačí 1/4. Nakonec zjistím, že jednoduché a funkční to bude jet z baterky a s rozsahem SOC + třeba podle výkonu ongridu, který úplně nejjednodušeji ukazuje solární potenciál v ten daný okamžik.
U těch nabízených strojů Hotjet používá R454B, trubkový výměník odolný proti zamrzání, EEV. To chladivo s nižším GWP vnímám jako výhodu, zejména malou hmotnost náplně 1,4kg.
Tak pořád nevím.....
2021-04-20 19_54_25-Hotjet_2021_Wx (voda).pdf.png
2021-04-20 19_54_25-Hotjet_2021_Wx (voda).pdf.png (368.01 KiB) Zobrazeno 6267 x
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: redcrownův poloostrov - tepelné čerpadlo

Příspěvek od redcrown »

josse píše: úte dub 20, 2021 7:26 pm kompletní řízení EEV mám v arduinu (controllino), ale docela se s tím peru, chci po tom spoustu věcí a nemám dost naprogramováno.
Znáš tu řídící desku od emersonu? Vůbec jsem to nestudoval, ale povrchním pohledem mi připadá jako rozumné řešení použít něco hotového a jen nakonfigurovat parametry.
Kdyby tě to zajímalo, mám tady tu technickou specifikaci ovládání.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: redcrownův poloostrov - tepelné čerpadlo

Příspěvek od josse »


redcrown píše:Pro model 15WXc uvádějí rozsah výkonu 7-23kWt. Zatím uměli nejlépe reagovat na technické otázky a popisovat možné řešení.
...
Mají relativně otevřenou architekturu, chlaďařinu řídí deska od Emersonu, nad ní je Siemens RVS21 s webserverem.
...
Docela jsi mě ale vyděsil odladěním stroje. Předpokládal bych, že pro daný výkon a rozsahy použití by jim to mělo fungovat....
Tomu rozsahu 7-23 se mi věřit nechce... Možná dle normy na jedné teplotě cold a na jedné teplotě hot jak uvádí norma... V celém rozsahu o tom pochybuju.

Viděl jsem Emerson + carel pro průmysl a tristní... Jeden otvírá EEV, druhý mu začne škrtit ventilem průtok vody, každý má jinou rychlost PID a výsledek: každou chvíli se to odstaví na ochranu... Zase platí, že v určitých režimech... Najdou se dvě teploty, kdy to jede perfektně! Snad to budou mít lepší.

Z toho si nic nedělej, kdybych koupil hotovku neměl bych tam průtokoměry a tolika čidel, nepočítal COP, heating capacity, ... byl bych spokojený, žil bych v tom, že to má tabulkové hodnoty v celém rozsahu :-)

Takže tam hlavně nedávej průtokoměry a nepočítej výkony :-) zkazil by sis představy...



3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: redcrownův poloostrov - tepelné čerpadlo

Příspěvek od marsal »

Já tomu nerozumím, jen mne zaujala na MP chvála Kobry23 na Daikin a deklarovaná schopnost mít přes něj velmi dobré nákupní ceny.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: redcrownův poloostrov - tepelné čerpadlo

Příspěvek od redcrown »

Ale Daikin asi nedělá voda voda, nebo?
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: redcrownův poloostrov - tepelné čerpadlo

Příspěvek od redcrown »

Josse: děsí mě ta tvoje skepse, spousta výrobců má totiž docela velký rozsah tepelného výkonu na invertorových strojích. Ten zmíněný Daikin země voda uvádí 0,85-9,5kWt
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: redcrownův poloostrov - tepelné čerpadlo

Příspěvek od brumlaj »

Vrátím se, možná už OT, k té Spirále. Kdysi jsem je zpovídal na Infothermě. Prsili se tím, že vychlazují vodu těsně k zámrzné teplotě. Kdo ví jestli už neodebírají z hrany skupenského tepla.... Proto si prý vystačí s minimem protékající vody. Výparník mají tak, že chladivo vaří na uvnitř trubky stočené a tu trubku "napájené?" spirále z CU drátu. Čímž prý dramaticky vzroste výparná plocha pro chladivo. Tak sorry pokud už jste v debatě jinde.
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 41
Registrován: stř dub 21, 2021 6:53 am

Re: redcrownův poloostrov - tepelné čerpadlo

Příspěvek od Kobra23 »

redcrown píše:Ale Daikin asi nedělá voda voda, nebo?
https://www.daikin.cz/cs_cz/product-gro ... 3-geo.html
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: redcrownův poloostrov - tepelné čerpadlo

Příspěvek od redcrown »

Jo, to jsem našel. To ale vypadá jen jako země voda. Jde o to, jaký mají výparník.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: redcrownův poloostrov - tepelné čerpadlo

Příspěvek od josse »

Kobra23 píše:
redcrown píše:Ale Daikin asi nedělá voda voda, nebo?
https://www.daikin.cz/cs_cz/product-gro ... 3-geo.html
Co to je zač? Z volně dostupných informací toho moc nevyčtu.

Je to přímý odpar? (Ta dokumentace na mě takový dojem dělá. Kdyby to nebyl, tak by mělo být v dokumentaci uvedeno vnější průtoky)
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: redcrownův poloostrov - tepelné čerpadlo

Příspěvek od redcrown »

To je právě to.... Dostupnost smysluplných informací je tristní
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
josse
Příspěvky: 870
Registrován: pon dub 19, 2021 10:37 am

Re: redcrownův poloostrov - tepelné čerpadlo

Příspěvek od josse »

https://www.google.com/url?q=https://ww ... HzA-9sCVJg

Chtěl bych to prosím v normálním jazyce... :-) nenašel

Strana 10 vpravo, obrázek... Vnější nemrznoucí kapalina... Vnitřní čerpadla neznámého výkonu.

Jestli jsou v tom ještě ty dvě čerpadla, minimálně 2x 40W, spíš 40+80 pak nevěřím COP. To musí počítat cop pouze jako příkon kompresoru a účinnost invertorů ani čerpadel do toho nepočítají.

Strana 35 schéma... Je to voda/voda...

Zdroj je připojen 28mm což bych uznal pro krátkou cestu... A 5kWt

Nikde ani zmínka, o poměru nemrznoucí kapaliny s vodou.

Kobro: zjisti mám prosím orientační cenu, ať víme jestli to je 200k nebo 300k...
3,6kWp GWL Poly + 8,82kWp Canadian Mono, 3x PIP4048MS, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh)
Elektrárna: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3
TČ: https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=21
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: redcrownův poloostrov - tepelné čerpadlo

Příspěvek od redcrown »

Já jsem to normálně poptal, tak uvidíme, co ze sebe vyplodí.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Odpovědět

Zpět na „redcrownův poloostrov“