Komínový efekt - jak vypočítat a maximalizovat?

Odpovědět
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Komínový efekt - jak vypočítat a maximalizovat?

Příspěvek od MisakP »

Existuje nějaký vzoreček, způsob, jak vypočítat komínový efekt v provětrávané mezeře pod panely. Případně nějaké osvědčené postupy montáže, jak tento komínový efekt maximalizovat?
:sun: :stupidme: :whoohoo:
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 220
Registrován: čtv srp 05, 2021 5:49 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Komínový efekt - jak vypočítat a maximalizovat?

Příspěvek od kybos »

Některé montážní manuály doporučují odstup panelů od krytiny půl stopy.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + nabíječka 4 x 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Komínový efekt - jak vypočítat a maximalizovat?

Příspěvek od MisakP »

Díky, by mě zajímalo, proč doporučují zrovna půl stopy :) (cca 15 cm)?
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 220
Registrován: čtv srp 05, 2021 5:49 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: Komínový efekt - jak vypočítat a maximalizovat?

Příspěvek od kybos »

Předpokládám, že to mají nějak empiricky vyzkoušeno a ověřeno.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + nabíječka 4 x 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Komínový efekt - jak vypočítat a maximalizovat?

Příspěvek od MisakP »

No snad jo :). Doufám že to jen nebude největší možná mezera, kde je minimalizováno riziko podfouknutí :rofl: .
Včera jsem k tomu našel pár zajímavých zdrojů, tak se třeba někomu může hodit:
  1. https://futurecitiesandenvironment.com/ ... 34/fce.97/
  2. https://www.sciencedirect.com/science/a ... 2745#f0005
  3. https://www.sciencedirect.com/topics/en ... r-chimneys
  4. https://www.sciencedirect.com/science/a ... 05416#fig1
nextclick

Re: Komínový efekt - jak vypočítat a maximalizovat?

Příspěvek od nextclick »

Odkazy jsem nestudoval. Ale popravdě zrovna tohle je ideální vyzkoušet na menším vzorku. A testovat více rozměrů mezer a případného efektu při zakrytí bočních mezer. Máš nějakou termokameru? Jinak u toho strávíš moc času.
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Komínový efekt - jak vypočítat a maximalizovat?

Příspěvek od MisakP »

Termokameru není problém sehnat, ale ta ukáže pouze teplotu panelu. Čili jen výsledek. Co už ale neukáže, že pochyb vzduchu a jeho teplotu pod panely.
nextclick

Re: Komínový efekt - jak vypočítat a maximalizovat?

Příspěvek od nextclick »

No ale tebe zajímá právě ten výsledek. Tedy co nejméně ohřáté panely. Nejspíš potřebuješ co nejmenší mezeru (z technických a cenových důvodů) a zároveň už slušný průvan.
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Komínový efekt - jak vypočítat a maximalizovat?

Příspěvek od MisakP »

rottenkiwi píše: úte pro 28, 2021 4:19 pmzobral tabulku, ze kolko dni v roku su panely horuce.
Určitě dobrý point, dáš tip, kde tato data pro konkrétní lokace sehnat?
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Komínový efekt - jak vypočítat a maximalizovat?

Příspěvek od MisakP »

Tak to je jiná, jsem si říkal, že jsem tato data nikde nezahlédl. A dokážeš se podělit o data z meteostanice, abychom si dokázali udělat představu, zdali má smysl brát "vzduchové" chlazení v potaz a jak moc?
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Komínový efekt - jak vypočítat a maximalizovat?

Příspěvek od MisakP »

Díky za data. Trochu uváhy, kdyžtak mi řekni, kdybych plácal blbosti.

Běžně se výkon panelu uvádí při STC (air mass AM 1.5, irradiance 1000 W/m², temperature 25°C) a běžně se tepelný koeficient pohybuje kolem -0,35 čili úbytek výkonu na jeden stupeň celsia (myšleno nahoru oproti 25 stupňům).

Panel má cca o 20 stupňů více než okolní vzduch (u allblack provedení muže mít i více). Aby měl tedy výrobcem udávaný výkon (beru teď v úvahu jen teplotu), potřebuji aby byla teplota vzduchu 15 a méně.

Když si projdu okometricky (nechtělo se mi grabovat data) data teplot v ČR za rok 2021. Žlutá a teplejší je ztráta na výkonu, vychází to, že panely se více jak půl roku přehřívají a mají tedy menší výkon, než udává výrobce. Svit slunce moc ovlivnit nemohu (nepočítám s natáčením panelů), ale odvětrávání panelů (chlazení) částečně ano.

Mě z toho tedy vychází, že pokud jsem schopen pasivně panely ochladit alespoň o pár stupňů, tak v polovině roku budou mít větší výkon než ty od "souseda" (pokud by měl stejnou chalupu hned vedle :)). Pokud to nebude znamenat zvýšení nákladů, ale jen drobně jiná konstrukce odvětrávané mezery, podle mě to rozhodně má smysl řešit.
Snímek obrazovky 2021-12-28 205437.png
Snímek obrazovky 2021-12-28 205437.png (220.07 KiB) Zobrazeno 2760 x
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Komínový efekt - jak vypočítat a maximalizovat?

Příspěvek od MisakP »

To je asi dobrá poznámka, že výkonu v létě je na rozdávání a většina neví s co s ním :). To je ale trochu jiná písnička.
Ale pokud budeme řešit více věci dohromady, nikam se nedostaneme. Má tedy podle tebe smysl pasivně snižovat teplotu panelu, nebo ne? Pokud ne/ano proč?. Trocha konstruktivní debaty je vždy přínosná :).
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Komínový efekt - jak vypočítat a maximalizovat?

Příspěvek od MisakP »

Trochu se v to ztrácím :). Jaký je tedy za tebe závěr? Ať toto vlákno má přínos i pro nově příchozí.

Dokážeme si udělat sumář a jednoduše odpovědět si na tyto otázky? A ať je to co nejvíce čitelné, tak formou. Určitě ano, spíše ano, spíše ne, určitě ne, ať tam není žádná odpověď uprostřed, ke které většina lidí tíhne a většinou nic neříká. Možná by stálo za to sem hodit anketu, ať to má každý na očích, ale na to už nemám práva :( .

Jednoduché otázky a odpovědi. Přehledně
  1. Ovlivňuje teplota životnost panelu? spíše ano
    • Jak a proč? čím vyšší teplota panelů, tím větší degradace a únava materiálu. Dochází tedy k rychlejšímu stárnutí panelu a zvyšuje se riziko poruchy
  2. Ovlivňuje teplota výkon panelu? Určitě ano
    • Jak a proč? každý výrobce ve specifikacích panelu uvádí o kolik % klesne výkon panelu s navýšením o 1 stupeň celsia. Tzv. teplotní koeficient. Nejlepší teplotní koeficient mají HJT (heterojunction) články. Jedním z ideálním řešení chlazení panelů, je například agrofotovoltaika.
  3. Má smysl řešit chlazení panelu? spíše ano
    • Jak a proč? při šikmých střešních instalacích, se zdá, že nejlepší poměr mezi cenou a výkonem je odvětrávaná mezera (mohou být několik provedení). Je to pasivní řešení, skoro nic to nestojí a prokazatelně to pomáhá. Teď už jen zvolit ideální provětrávanou mezeru pro svou instalaci.
  4. Vyplatí se chlazení panelu ekonomicky? spíše ano
    • Jak a proč? pokud do ceny započítáme i prodloužení životnosti panelů, tak určitě. Je potřeba mít ale na paměti, že výkon, který se v ekonomice odráží, je například u ostrovních elektráren v letním období nepodstatný, jelikož ho mají přebytek. Ale u ostatních typu instalací, je to v létě ekonomicky již zajímavější.
Vidíte to jinak?
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Komínový efekt - jak vypočítat a maximalizovat?

Příspěvek od MisakP »

Mě osobně, a nepovažuji se za běžného uživatele, tohle všechno co píšeš zajímá.
Mám v plánu se v tom dovzdělat. Ale pokud si myslíš, že zde je zbytečné o tom diskutovat, beru v potaz.

Případně otázka na závěr, máš nějaké doporučení na člověka, který je v tomto mnohem dál něž my a dokázal by poradit s odpověďmi?
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Komínový efekt - jak vypočítat a maximalizovat?

Příspěvek od MisakP »

Mě nevadí, že si tady bude povídat na toto téma jen ono 1 % :D. Za tip na Matěje díky.
60W chlazení a 100W zlepšení výkonu, to mi přijde cool.

V mém případě uvažuji, zdali by nešel "výduch" rekuperace rovnoměrně rozprostřít pod spodní stranu FV panelu.
Idea je taková, že v domě bude vždy v létě chladněji a v zimě tepleji. Pokud budeme brát v úvahu, že rekuperace má účinnost cca 95% tak těch 5 % energie bude v létě panely ochlazovat a v zimě zase ohřívat (rychleji odtajou) + pozitivní je i pohyb vzduchu, který to pod panely bude způsobovat. Ale jak říkám, je to zatím jen nápad a stejně tak mohu nakonec dojít k závěru, že je to blbost :-). Za mě je ale fajn zvažovat i tyto šílené nápady, alespoň se dozvím, proč nefungují a nemusí mi pak být líto, že jsem je nevyzkoušel, když jsem mohl :).
Odpovědět

Zpět na „Panely“