1kW Arduino MPPT Solar Charge Controller (ESP32 + WiFi)

kamils
Příspěvky: 55
Registrován: stř zář 01, 2021 10:14 am

Re: 1kW Arduino MPPT Solar Charge Controller (ESP32 + WiFi)

Příspěvek od kamils »

rottenkiwi píše: úte lis 30, 2021 1:47 pm Ja viem ako sa to robi cez registre, ale aby som dosiahol napr. 4 MHz. spinanie,
tak to nepojde cez registre, lebo tam je prave ten problem,
ze loop musi by prazdny a musi v nom byt while / TRUE /.
Zdravím rottenkiwi,
musím ocenit Váš elán, ale nedá mi to abych nevaroval před slepou cestou.
Negenerujete konstantní frekvenci, ale PWM signál, kde se mění poměr zap/vyp. Ten poměr určuje výstupní napětí měniče a pro alespoň nějakou přesnost potřebujete rozlišit 128 úrovní. Teoretický příklad: při vstupu 100V a rozlišení 128 jste na kroku výstupního napětí cca. 0.8V. Pro nabíjení baterie příliš hrubé(profesionální řešení používají i 16b tj. 65535 úrovní), snad pro regulaci napájení osvětlení, ...
Pokud je potřeba generovat PWM, musí se do smyčky zařadit 128 kroků a po uběhnutí patřičného počtu kroků přehodit úroveň výstupního pinu. Z toho plyne jedná zásadní věc, výstupní frekvence PWM signálu je 128x nižší než konstantní frekvence. Při 4MHz a 128 úrovních vychází frekvence pwm cca. 31kHz.
Abyste generoval PWM softwarově, potřebujete ve smyčce počítat uběhly čas, ale jak zjistíte na kolik se má nastavit střída? Jakékoli odskočení z hlavní smyčky způsobí zařazení předem neznámého zpoždění, např. vyčtení A/D převodníku, načteni ser. portu, atd... V ten okamžik generujete delší periodu PWM, které způsobí rozkmit výstupní úrovně.
Sw generování PWM není cesta, spíše se podívejte na řadu ATtiny861, kde je pll běžící na 64MHz, dead time generátor. Toto je vhodný adept na jednoduchý měnič.
Vše důležité k HW jíž zmínil Kodl69. Jen podtrhnu potřebu správného buzení Gate spínače.
Kamil
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: 1kW Arduino MPPT Solar Charge Controller (ESP32 + WiFi)

Příspěvek od Kodl69 »

Prosím k věci!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Založil jsem tohle vlákno na jednu konstrukci, takže laskavě si založte VLASTNÍ VLÁKNO NA NA VLASTNÍ KONSTRUKCI.
CHCE TEDA NĚKDO TY DESKY NEBO TO MÁM ZAHODIT!!!!!!!!!
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
nouhak
Příspěvky: 3
Registrován: úte pro 28, 2021 11:10 am

Re: 1kW Arduino MPPT Solar Charge Controller (ESP32 + WiFi)

Příspěvek od nouhak »

Zdravím, je tu někdo kdo 1kW Arduino MPPT Solar Charge Controller postavil? Koho překvapila zem k CH340C propojená přes pouzdro ESP? :)
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: 1kW Arduino MPPT Solar Charge Controller (ESP32 + WiFi)

Příspěvek od Kodl69 »

ani jsem si nevšil. CH340C je zatím jediná část, která mi na tom funguje, tj když připojím USB, tak se najde převodník. Nahrát se mi nepodařilo nic, a přepokládám problémy při kompilaci, jako vždycky. Bude to tím, že jsem zatím neměl čas se v tom vrtat. Ale oboustranně osazený SMD, to už nikdy. Tohle už si podruhý neuělám. Jedině SMD z jedné strany a klasika z druhé. Tohle je megaopruz při opravách a bastlení...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
rokos
Příspěvky: 15
Registrován: úte led 04, 2022 10:41 pm

Re: 1kW Arduino MPPT Solar Charge Controller (ESP32 + WiFi)

Příspěvek od rokos »

Zdravím, zatím to opravdu nikdo nerozběhl? Přitom to vypadalo to tak nadějně. Kapánek jsem to nafoukl. Tak doufám, že to nebude další projekt do šuplíku...
Přílohy
Snímek obrazovky pořízený 2022-01-03 18-40-11 (kopie).png
Snímek obrazovky pořízený 2022-01-03 18-40-11 (kopie).png (294.31 KiB) Zobrazeno 11734 x
rokos
Příspěvky: 15
Registrován: úte led 04, 2022 10:41 pm

Re: 1kW Arduino MPPT Solar Charge Controller (ESP32 + WiFi)

Příspěvek od rokos »

No, prototyp je přeci hned v prvním příspěvku. :D A někteří ho už začali stavět. To mě k tomu přivedlo, stejně jako některé další.
Mě ta pidi deska přišla na testování málo vhodná. Teď řeším, jak ji vyrobit, aby se to dalo testovat.
rokos
Příspěvky: 15
Registrován: úte led 04, 2022 10:41 pm

Re: 1kW Arduino MPPT Solar Charge Controller (ESP32 + WiFi)

Příspěvek od rokos »

To je dobrý nápad. Dneska mě od kamaráda přišla deska. Teď se uvidí kolik má chyb.
Jak ale koukám, jsi výrazně dál. Než tě doženu, chvíli mě to potrvá. A hlavně nemám termokameru. :-(
Přílohy
IMG_20220113_162045_003.jpg
IMG_20220113_162045_003.jpg (120.25 KiB) Zobrazeno 11794 x
rokos
Příspěvky: 15
Registrován: úte led 04, 2022 10:41 pm

Re: 1kW Arduino MPPT Solar Charge Controller (ESP32 + WiFi)

Příspěvek od rokos »

No to je ranec, asi to schytají prsty. :-)
Ještě nemám ADC převodník. Doprava je loudavá. A trochu se obávám, že cívka nebude mít nejvhodnější jádro. Jenže také nejsou snadno dostupné. Nějak je všude všechno vyprodaný.
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: 1kW Arduino MPPT Solar Charge Controller (ESP32 + WiFi)

Příspěvek od Kodl69 »

Máš pravdu, je to stěsnaný až hrůza, dost jsem se u toho natrápil, na první zapojení mi jede jenom CH340, dál jsem na to neměl čas, cívku zatím neřeším, dokud se nepodaří nahrát program do ESP, je to marnej boj. A dovolím si koment: Nejlepší řešení ohledně laborování a opravitelnosti je mít shora klasický součástky a zespodu SMD - potom pájíš jenom zespodu, a neřešíš to, že sis horkovzduchem opálil folii z elektrolytu, roztavil konektor a podobný blbiny...
V každým případě vidím, žes namnožil elektrolyty a udělal to na TO247 mosfety. Proč ne. ADS115 jsem kuchal z arduino modulů, je to nejrychlejší a nejjednodušší postup, kde k nim přijít.
Tlumivky z TME: podle obrázků, na kterejch prosvítá jádro, jsou na modrým jádru, tj železoprach, tj pokud stačí 47uH, tak je to dobrá volba.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: 1kW Arduino MPPT Solar Charge Controller (ESP32 + WiFi)

Příspěvek od Kodl69 »

Tohle celý je už na desce hotový, takže jinak, je potřeba ČAS!!!!
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
rokos
Příspěvky: 15
Registrován: úte led 04, 2022 10:41 pm

Re: 1kW Arduino MPPT Solar Charge Controller (ESP32 + WiFi)

Příspěvek od rokos »

Já jsem sériák z desky vyhodil. Tyhle věci tam nemají co dělat, protože se programuje jen občas. Jenom zabírají místo.
rokos
Příspěvky: 15
Registrován: úte led 04, 2022 10:41 pm

Re: 1kW Arduino MPPT Solar Charge Controller (ESP32 + WiFi)

Příspěvek od rokos »

Podařilo se osadit, podařilo se naprogramovat, ale plné oživení zatím ještě ne. :(
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: 1kW Arduino MPPT Solar Charge Controller (ESP32 + WiFi)

Příspěvek od Kodl69 »

To znamená co? "Plné oživení ne"
-při tom programování - měl jsi připojeno jenom USB, nebo i 12V baterii, tj funkční zdroj 5V a 3.3V?
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: 1kW Arduino MPPT Solar Charge Controller (ESP32 + WiFi)

Příspěvek od Kodl69 »

Zrovna tohle není podle mě ta správná konstrukce, aspoň v tom původním provedení.
Dnes jsem narazil na tohle: https://www.tinytransistors.net/2021/03/14/fake-ir2104/
tak doufám, že ty IR2104 jsou fakt IR2104 a ne přeznačený IR2103, už mám nějaký avízo, že jsou mezi námi v DIP8 provedení přítomný, jenom čekám na potvrzení. Číňan se s pajcováním součástek nemaže, to teda fakt ne.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
rokos
Příspěvky: 15
Registrován: úte led 04, 2022 10:41 pm

Re: 1kW Arduino MPPT Solar Charge Controller (ESP32 + WiFi)

Příspěvek od rokos »

Zatím jen na zdroji, tedy všechna napětí. Jednak ještě nemám baterii a jednak dávám při oživení přednost proudovému omezení. :D
Teď už mi jede celý měnič a na výstupu mám napětí, ale stále se mi nedaří rozeběhnout uart výstup do konzole, I2C displej ani alternativně wifi. Buď to souvisí s tím co už popisoval rottenkiwi nebo mám na desce ještě někde chybu. Chyb tam bylo víc. Jako vždycky u prvního návrhu. Možná je chyba i ve firmware. Jenže ESP32 není moje platforma, proto postup vpřed není zrovna snadný. Zároveň zvažuju, zda to má cenu a spíš se raději nepřidat k rottenkiwi a začít s pořádným procesorem, protože o tomhle se už zjistilo, že je to jen školní projekt.
rokos
Příspěvky: 15
Registrován: úte led 04, 2022 10:41 pm

Re: 1kW Arduino MPPT Solar Charge Controller (ESP32 + WiFi)

Příspěvek od rokos »

Na ali si nikdy není člověk jistý. Jednou mě přišly fety a jak jsem je dal do mostu, tak se hřály už na prázdno. Při zatížení se hned uvařily. Místo 50A to musely být 5A IGBT. Nebo z 20 driverů jela stěží jen polovina, ale nekup to, když to bylo jen za babku...
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: 1kW Arduino MPPT Solar Charge Controller (ESP32 + WiFi)

Příspěvek od Kodl69 »

Výkonový součástky tam nekupuju nikdy, všechny jsou padělky. Ale s těma IR2104 mě to rozhodilo. Kupoval jsem tam hroznou spoustu IR2110, vypadaly všelijak, některý asi i přeznačený (IR2113 je vlastně to stejný, že jo) ale všechny tak nějak fungovaly jak měly...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
rokos
Příspěvky: 15
Registrován: úte led 04, 2022 10:41 pm

Re: 1kW Arduino MPPT Solar Charge Controller (ESP32 + WiFi)

Příspěvek od rokos »

Přes víkend se mi to konečně podařilo rozeběhnout. Ještě jsem si otočil proudové čidlo. Nakonec chodí všechno, displej, talčítka, dokonce mám pocit, že i wifi.
IMG_20220207_125828.jpg
IMG_20220207_125828.jpg (81.44 KiB) Zobrazeno 11400 x
Teď musím dát dohromady nějakou testovací soustavu a připravit posílání na emon.
Dneska jsem to změřil po drátech. Problém hlavně na 30MHz. Pro doma je to jedno, ale nedalo mi to.
Z68.jpg
Z68.jpg (61.44 KiB) Zobrazeno 11400 x
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: 1kW Arduino MPPT Solar Charge Controller (ESP32 + WiFi)

Příspěvek od Kodl69 »

Díval jsi se na to, jak vypadá spínání? to bude "ringing" a nějakej RC člen nebo měkčí spínání by to vyřešilo. Vidím tam hrb na 6MHz, 30MHz je pátá harmonická, že tam není třetí harmonická?... Těch 350kHz je spínací kmitočet? To je na té tvé spec. desce?
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: 1kW Arduino MPPT Solar Charge Controller (ESP32 + WiFi)

Příspěvek od marsal »

rokos píše: pon úno 07, 2022 5:49 pm Problém hlavně na 30MHz.
Můžu OT dotaz? To je nějaké SDR to měření? Co konkrétně? Měřeno vzduchem na atnénu? Díky.
rokos
Příspěvky: 15
Registrován: úte led 04, 2022 10:41 pm

Re: 1kW Arduino MPPT Solar Charge Controller (ESP32 + WiFi)

Příspěvek od rokos »

Je to moje deska, jinou nemám. Jede to skoro na defaultním nastavením. Spínání na 39kHz. Žádný snubber tam zatím není, ale na vstup jsem osadil CM filtr. Jinak je to úplně syrový a tlumivka, kterou jsem měl v šuplíku. Ta deska se mě moc nepovedla. Neměl jsem na ni moc času a nebyla šance to dlouho předělávat. Možná ten výsledek není tak špatný. Mě hlavně zajímalo, co bude obnášet vlastní návrh.
Spínání jsem ještě neviděl, osciloskop byl pořád obsazený, ale na 50V je všechno čajíček.
Je to měření na vstupních drátech pomocí umělé sítě. Vzduch se měří od 30MHz do 1GHz. Vzduch bez komory měřit nejde. Je tam vidět každé zapnutí motoru, ovládání DS, všechna rádia, televize a mobily. Do komory se dostanu, ale ne ze dne na den. S SDR se to měřit nedá.
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: 1kW Arduino MPPT Solar Charge Controller (ESP32 + WiFi)

Příspěvek od Kodl69 »

Já bych to zas tak nepřeháněl, je sice pěkný že změříš jeden kus, ale v plánu je to udělat dost jinak, takže skoro zbytečná práce. Je jasný, že když se použijí jiný mosfety, jiná tlumivka a i třeba kondenzátory s jiným ESR tak bude všechno jinak... Ale je celkem předpoklad, že když z toho nepoleze moc bordelu po drátech, tak v plechové krabici toho nepoleze moc ani luftem. Ostatně origo MPPT regulátory taky dělají pěknej bordel, jak na straně panelů, tak na straně k baterce, sice jsem se díval jenom na napětí osciloskopem, ale i to mi stačilo...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
rokos
Příspěvky: 15
Registrován: úte led 04, 2022 10:41 pm

Re: 1kW Arduino MPPT Solar Charge Controller (ESP32 + WiFi)

Příspěvek od rokos »

Já to v reálu ještě nikdy neviděl. Zkušenosti nejsou nikdy zbytečná práce. Tohle mě přišlo, že by se to asi ukrotit dalo.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“