Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Odpovědět
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od xmasin »

mati píše: čtv led 20, 2022 6:59 am Jedině , že by přímo Neosolar do Multiplusu II lil speciální software. Upgradem od Victronu se to měnič nenaučil - u mě doma tedy..
Prošel jsem manuál Multiplusu II a vypadá to, že tahle verze funkce podpory sítě požadované PPDS umí, takže Multiplus II jde připojit standardním způsobem, jen se musí nastavit jaká funkce se má použít. Toto neplatí pro starý Multiplus, ten to neumí.
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od xmasin »

Tak mám potvrzeno z Neosolaru, že Multiplus II jde připojit standardním způsobem s dodávkou do sítě.
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od MisakP »

Díky všem co se zapojili za ověření :sun2:
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od xmasin »

Ještě zbývá zjistit, jestli jde připojit 5 kW verze jednofázově nebo jestli větší výkon se musí připojit třífázově, takže 3x Multiplus II.
Beny
Příspěvky: 371
Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Beny »

Jak tu psal Trubka má zkušenost i s 3x5000. Ale to bude vždy chtit prověřit u konkrétního technika připojení
SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
xmasin
Příspěvky: 299
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od xmasin »

Beny píše: čtv led 20, 2022 2:14 pm Jak tu psal Trubka má zkušenost i s 3x5000. Ale to bude vždy chtit prověřit u konkrétního technika připojení
3x 5000 je v pohodě, otázka je nad 1x5000, protože jednofázové připojení je možné jen do 16A/3700W. Nechce se mně kupovat tři multiplusy, když by mně stačil jeden.
Dany
Příspěvky: 3
Registrován: čtv led 20, 2022 9:20 pm

Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

Příspěvek od Dany »

Dobrý den,
stáhnul jsem si xslx soubor, abych si mohl nasimulovat svůj konkrétní případ, potřeboval bych ale objasnit jednu věc, které nerozumím: Jedná se o spodní tabulku, kde je uveden příklad s naspořenými 3MWh za rok. Píšete, že se jedná o 10kWp elektrárnu, která by měla být schopna za rok vyrobit 10MWh. Pokud se tedy naspoří 3MWh, jak je uvedeno, znamenalo by to, že se dalších vyrobených 7MWh muselo spotřebovat přímo v domě. Proč je potom uvedeno, že se dokupuje dalších 17MWh, když celková roční spotřeba domu je, jak píšete, 20MWh? Je v tabulce chyba, nebo jsem něco špatně pochopil? Děkuji za odpověď.
Trubka píše: stř pro 01, 2021 2:44 pm Drazí solárníci,

jelikož situace se oproti založení tohoto vlákna dost změnila, upravil jsem výpočet výhodnosti virtuální baterie na aktuální podmínky.
Pokud tedy někdo v současné době musí změnit dodavatele a bude si tak sjednávat zcela nový "produkt" na dodávku elektřiny, pak vychází, že "ČEZ Elektřina pro soláry" se vyplatí vždycky. Dokonce i v případě, že do virtuální baterie během roku nenašetříte vůbec nic!

Jak je to možné?
Proto, že v minulosti nebyl problém mít alternativního dodavatele s cenou silovky 1600 Kč za MWh, včetně DPH. Tam virtuální baterie smysl nedávala. V současnosti však takto levnou silovku již nikdo nenabízí.

Níže je tedy příklad, který srovnává dva aktuální produkty podle ceníků ČEZu: viewtopic.php?p=5482#p5482
- ČEZ elektřina pro soláry, 2022
- ČEZ elektřina v akci na 3 roky, 2022

Modelový příklad je pro roční spotřebu 20MWh NT, jistič 3x26 až 32A, tarif D56d tepelné čerpadlo. Pro jednoduchost neuvažujeme žádnou spotřebu ve VT. Obzvláště proto, že každý správný solárník si to umí zařídit, aby ve VT neodebral opravdu nic.

Pokud nenaspoříte do VB vůbec nic, přesto ročně ušetříte 8 552 Kč:
NIC.png
    Pokud do VB naspoříte 3MWh, což odpovídá možným přebytkům 10kWp hybridu, tak ročně ušetříte 18 316 Kč:
    3mwh.png
      Samozřejmě, čistě teoreticky je možné naspořit pomocí dedikované ongridové FVE i celých 10MWh energie ročně. Obávám se však, že takové jednání by ČEZ velice rychle ošetřil. Každopádně, vypadá to velice dobře a dokud se podmínky radikálně nezmění, tak bych se virtuální baterie vůbec nebál.
      Namodelovat vlastní situaci, například změnou velikosti odběru nebo vložením položek ceníku vašeho aktuálního produktu můžete zde:
      kalkulace CEZ elektřina pro solary virtualni baterie.xlsx
        Beny
        Příspěvky: 371
        Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

        Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

        Příspěvek od Beny »

        Pokud k tomu můžu.

        Trubka v tabulce porovnává dva produkty, VB a fix s FVE na střeše. Tedy úspora z FVE bude u obou produktů stejná, ale rozdíl bude jen mezi použítím VB.
        Sleva z vlastní spotřeby z FVE by byla vidět, kdyby dal do tabulky případ 3, kdy nemáte na střeše FVE.

        Snad se chápeme.

        Já ve své tabule tento sloupec mám, kde je tato úspora vidět.
        SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
        http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
        Uživatelský avatar
        Trubka
        Příspěvky: 194
        Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

        Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

        Příspěvek od Trubka »

        Dany píše: pát led 21, 2022 12:10 am Dobrý den,
        stáhnul jsem si xslx soubor, abych si mohl nasimulovat svůj konkrétní případ, potřeboval bych ale objasnit jednu věc, které nerozumím: Jedná se o spodní tabulku, kde je uveden příklad s naspořenými 3MWh za rok. Píšete, že se jedná o 10kWp elektrárnu, která by měla být schopna za rok vyrobit 10MWh. Pokud se tedy naspoří 3MWh, jak je uvedeno, znamenalo by to, že se dalších vyrobených 7MWh muselo spotřebovat přímo v domě. Proč je potom uvedeno, že se dokupuje dalších 17MWh, když celková roční spotřeba domu je, jak píšete, 20MWh? Je v tabulce chyba, nebo jsem něco špatně pochopil? Děkuji za odpověď.
        Ahoj Dany,
        udělal jsem tam chybu v popisu toho případu.

        Píšu tam:
        "Modelový příklad je pro roční spotřebu 20MWh NT, jistič 3x26 až 32A, tarif D56d tepelné čerpadlo. Pro jednoduchost neuvažujeme žádnou spotřebu ve VT. Obzvláště proto, že každý správný solárník si to umí zařídit, aby ve VT neodebral opravdu nic."

        Ve skutečnosti jsem měl napsat cca toto:
        "Modelový příklad je pro roční spotřebu 20MWh NT z distribuční sítě a 7MWh přímo z FVE, jistič 3x26 až 32A, tarif D56d tepelné čerpadlo. Pro jednoduchost neuvažujeme žádnou spotřebu ve VT. Obzvláště proto, že každý správný solárník si to umí zařídit, aby ve VT neodebral opravdu nic."

        Ten konkrétní příklad je tedy pro situaci, kdy už někdo má 10kWp FVE. 7MWh energie z ní dokáže spotřebovat přímo, 3MWh jsou jeho letní přebytky. Protože má ale mega-haciendu a elektřinou topí, tak v zimě potřebuje dalších 20MWh energie, které si musí dokoupit z distribuční sítě. A přesně jak píše Beny, porovnávám pak dva produkty, kdy v jednom mám možnost naspořit si letní přebytky do virtuální baterie, zatímco ve druhém takovou službu nemám a musím tedy dokoupit celých 20MWh z DS.

        Pokud by někdo chtěl porovnat jak to vychází zcela bez FVE, tak je určitě lepší Benyho tabulka. Jen na mne osobně byla moc složitá, protože on tam zohledňuje i ohřev TUV a elektřina vs plyn.
        Dany
        Příspěvky: 3
        Registrován: čtv led 20, 2022 9:20 pm

        Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

        Příspěvek od Dany »

        Díky za odpověď. Nemám-li tedy zatím žádnou FVE a rád bych si porovnal svoji stávající situaci se situací po instalaci, bylo by možné použít k zadání současné spotřeby spodní tabulku Produkt 2? Topím elektrickými foliemi a celková roční spotřeba domu je 14MWh. Zatím jsem se svým tarifem D57d pořád u DPI, ale asi bych se mohl při tříleté fixaci dostat na uvedenou sazbu - svých 14MWh bych mohl začít nakupovat za cca 73tis. Kč. Při pořízení 10kWp FVE a změně na tarif pro soláry, bych díky přetokům do VB 3MWh, měl dokupovat 4MWh za cca 28tis. Kč. Roční úspora mi vychází tedy na cca 45tis. Kč. Je to opravdu tak? Děkuji.
        Uživatelský avatar
        Trubka
        Příspěvky: 194
        Registrován: úte bře 30, 2021 12:02 am

        Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

        Příspěvek od Trubka »

        Tak jsi mne donutil rozšířit nakonec výpočet i na stav zcela bez FVE.

        Pokud topíš elektrickými foliemi a celková roční spotřeba elektřiny je 14MWh, tak lze uvažovat, že většina jde do toho topení.
        • Varianta 0 je aktuální stav, bez FVE. Celých 14MWh musíš nakoupit.
        • Varianta 1 je s FVE 10kWp, kde 4MWh vlastní výroby FVE dokážeš spotřebovat, ale 10MWh je pro zimní topení a to musíš stejně nakoupit.
        • Varianta 2 je s FVE 10kWp a VB. 4MWh vlastní výroby FVE dokážeš spotřebovat přímo. 6MWh výroby proženeš virtuální baterií a v zimě použiješ pro topení. Zbylé 4MWh do celkové roční spotřeby 14MWh už musíš dokoupit z DS.
        Jestli to mám dobře, tak původní účet za elektřinu bude cca 70 tisíc Kč.
        Po instalaci FVE se účet za elektřinu sníží na 54 tisíc Kč.
        Po instalaci FVE a využití tarifu s VB se účet sníží na 31 tisíc Kč ročně.

        Úspora díky kombinaci FVE a tarifu s VB je tedy cca 40 tisíc Kč ročně.
        14MWh elektricke folie DS FVE VB.png
        14MWh elektricke folie DS FVE VB.png (90.11 KiB) Zobrazeno 16346 x
        Naposledy upravil(a) Trubka dne pát led 21, 2022 4:24 pm, celkem upraveno 1 x.
        Beny
        Příspěvky: 371
        Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

        Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

        Příspěvek od Beny »

        Dany píše: pát led 21, 2022 3:01 pm Díky za odpověď. Nemám-li tedy zatím žádnou FVE a rád bych si porovnal svoji stávající situaci se situací po instalaci, bylo by možné použít k zadání současné spotřeby spodní tabulku Produkt 2? Topím elektrickými foliemi a celková roční spotřeba domu je 14MWh. Zatím jsem se svým tarifem D57d pořád u DPI, ale asi bych se mohl při tříleté fixaci dostat na uvedenou sazbu - svých 14MWh bych mohl začít nakupovat za cca 73tis. Kč. Při pořízení 10kWp FVE a změně na tarif pro soláry, bych díky přetokům do VB 3MWh, měl dokupovat 4MWh za cca 28tis. Kč. Roční úspora mi vychází tedy na cca 45tis. Kč. Je to opravdu tak? Děkuji.
        Takhle
        Screenshot 2022-01-21 at 16-22-17 Porovnání tarifů virtuální baterie od ČEZu a ostatních xlsx.png
        Screenshot 2022-01-21 at 16-22-17 Porovnání tarifů virtuální baterie od ČEZu a ostatních xlsx.png (147.63 KiB) Zobrazeno 16346 x
        SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
        http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
        Beny
        Příspěvky: 371
        Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

        Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

        Příspěvek od Beny »

        O 4 minuty jsem to nestihl :-)
        SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
        http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
        Beny
        Příspěvky: 371
        Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

        Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

        Příspěvek od Beny »

        Po úpravě vstupu jsem si dovolil tady tabulku Trubky. Máme to skoro na stejno.
        Přepočet.jpg
        Přepočet.jpg (529.12 KiB) Zobrazeno 16342 x
        SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
        http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
        Beny
        Příspěvky: 371
        Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

        Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

        Příspěvek od Beny »

        Co je výsledkem?
        Že na topení přes virtuálku se dá z 10 kWp ušetřit 40K. Pokud dokážeš sehnat 10 kWp FVE za 250K před dotací (ta cena je reálná) a k tomu 125 NZU máš takovu FVE za 3 roky doma :-)
        Ale je třeba dodat, že to není pro každého. Pokud na vesnici padá 30x za rok DS není co řešit a je třeba záloha přes baterky.
        Další "podmínka" je větší spotřeba přes zimu a malá v létě. Z toho velké přetoky a tím větší sleva na zimu.
        SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
        http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
        Dany
        Příspěvky: 3
        Registrován: čtv led 20, 2022 9:20 pm

        Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

        Příspěvek od Dany »

        Pánové, díky oběma! Nejspíš se tedy začnu rozhlížet kudy do toho, protože tyhle počty už dávají smysl. Těch 250tis. je myšleno "na klíč", anebo je to spíš částka, na kterou se lze dostat při montáži svépomocí s podporou elektrikáře a někoho, kdo zpracuje projekt a dokumentaci pro získání dotace?
        Beny
        Příspěvky: 371
        Registrován: čtv říj 21, 2021 9:17 pm

        Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

        Příspěvek od Beny »

        Kolega z FB loni postavil cca 5 FVE za tuhle cenu pro pár lidí. Projekt atd. Vše ok. Jen zatím nevyrizoval Nzu. Můj instalator pan Rosol RD Solar z Ústí se k této ceně také blíží. Takže to jde za ty peníze postavit ale myslím že cena u všech ostatních bude na 300K+.
        SolarEdge 5000 HD, panely AEG JV a JZ, AEG SV, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Patron M527, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus
        http://www.pocasinakladne.cz/meteo/mervis.php
        Noparasito
        Příspěvky: 712
        Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

        Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

        Příspěvek od Noparasito »

        Znamej v cca listopadu 5,4kWp/goodwe8kW3faz/7,2kWh pylontech/Wattrouter/SSR,
        340 komplet (dotace zpet cca. 150).
        Plazivec
        Příspěvky: 890
        Registrován: sob říj 02, 2021 11:19 am

        Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

        Příspěvek od Plazivec »

        Tak to ta moje za cca 220 - 7,5 kWp/7,2kWh Lion/2xKing bez dotace je ješte snad dobrá cena?
        7,5 kWp
        --východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
        --Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
        --Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
        2x Axpert king1 Parallel
        2x150ah CATL Lion od Mikela
        1x150ah samodomo
        Noparasito
        Příspěvky: 712
        Registrován: pon bře 29, 2021 11:51 pm

        Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

        Příspěvek od Noparasito »

        Plazivec píše: sob led 22, 2022 6:04 am Tak to ta moje za cca 220 - 7,5 kWp/7,2kWh Lion/2xKing bez dotace je ješte snad dobrá cena?
        Hele jeste je tam jeden aspekt.
        Musel si kvuli stinum a orientaci poridit 12*1700 optimizery.
        Instalace probehla v pohode, jen opet ku prospechu zakaznika asi ne.
        Jen porovnani jeden klasickej den.
        Je odemne 14km vzduchem.
        Porovnani "pindiku"
        Ja 12kWp 27kWh.
        On 5,4kWp 6,4kWh.
        A to je super ne?
        mati
        Příspěvky: 45
        Registrován: ned lis 28, 2021 9:47 pm

        Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

        Příspěvek od mati »

        xmasin píše: čtv led 20, 2022 10:04 am
        mati píše: čtv led 20, 2022 6:59 am Jedině , že by přímo Neosolar do Multiplusu II lil speciální software. Upgradem od Victronu se to měnič nenaučil - u mě doma tedy..
        Prošel jsem manuál Multiplusu II a vypadá to, že tahle verze funkce podpory sítě požadované PPDS umí, takže Multiplus II jde připojit standardním způsobem, jen se musí nastavit jaká funkce se má použít. Toto neplatí pro starý Multiplus, ten to neumí.
        Nazdar,

        mám dotaz : kde jsi se dočetl , že umí ty podpory sítě aby vyhovovali PPDS 2021?

        M.
        brumlaj
        Příspěvky: 1510
        Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

        Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

        Příspěvek od brumlaj »

        Možná bych otázku pozměnil - opravdu má již někdo projektovou dokumentaci s Multiplusem z roku 2021/2022 schválenou ČEZem? Ve schválené PD je požadované nastavení ochran popsáno (teda aspoň v roce 2019 bylo). Stačí jen ke každému parametru přiřadit kolonku kde se to u Multiplusu nastavuje a jak a hurá ;-)
        xmasin
        Příspěvky: 299
        Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

        Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

        Příspěvek od xmasin »

        mati píše: pon led 24, 2022 10:55 pm Nazdar,

        mám dotaz : kde jsi se dočetl , že umí ty podpory sítě aby vyhovovali PPDS 2021?

        M.
        V originálním manuálu to je na straně 3. https://www.victronenergy.com/upload/do ... -FI-SV.pdf
        Kromě toho jsem se zeptal u Neosolaru a ty mně podporu sítě potvrdili včetně doporučených nastavení. Budu zkoušet Multiplus II připojit standardním způsobem, tak uvidím, jak dopadnu.
        xmasin
        Příspěvky: 299
        Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

        Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

        Příspěvek od xmasin »

        brumlaj píše: úte led 25, 2022 2:49 am Možná bych otázku pozměnil - opravdu má již někdo projektovou dokumentaci s Multiplusem z roku 2021/2022 schválenou ČEZem? Ve schválené PD je požadované nastavení ochran popsáno (teda aspoň v roce 2019 bylo). Stačí jen ke každému parametru přiřadit kolonku kde se to u Multiplusu nastavuje a jak a hurá ;-)
        Nastavení jsem od Neosolaru dostal, ale bez znalosti hesla nejde změnit. Má někdo vzorovou dokumentaci z roku 2021/2022, abych se podíval a porovnal je s nastavením Multiplusu II, já mám jen dokumentaci z roku 2018 a tam byly jiné podmínky.
        Zdenál
        Příspěvky: 2
        Registrován: úte led 25, 2022 3:10 pm

        Re: Virtuální baterie - komu se skutečně vyplatí?

        Příspěvek od Zdenál »

        Zdravím Vás z východu chlapci.
        pročítám diskuzi a nejsu o moc chytřejší. Su v pásmu EON a nechal jsem si nacenit FVE 5,4 KWh s fyzickú a virtuální batérku ( 250000 vs. 200000 Kč). Větší sa mě na střechu nepichne.
        Úspora 50 tis. Kč, ale nevím co by bylo pro můj případ lepší a jestli sa to vůbec vyplatí.
        Spotřeba 8,5 - 9,5 MWh ročně, tepelné čerpadlo, jistič 3x32, sazba D56d, ohřev vody v jaro-podzim TUV.

        Děkuju za každú dobrú radu.
        Zdenál
        Odpovědět

        Zpět na „Aktuality ze světa FVE“