victron PWM s komunikací

Odpovědět
Kodl69
Příspěvky: 1311
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

victron PWM s komunikací

Příspěvek od Kodl69 »

existuje něco takovýho? pozvolna si chystám komponenty na obytňák, a rád bych, aby se regulátor dokázal domluvit s BMS. Na mppt tam nebudu mít dost napětí, 24V systém a když to dobře půjde, tak dva 33V/11A panely na střeše. Do série je dávat nechci kvůli stínům...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Kodl69
Příspěvky: 1311
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: victron PWM s komunikací

Příspěvek od Kodl69 »

který victron PWM, myslíš jako tohle: https://www.victronenergy.com/solar-cha ... esolar-pwm ????
u žádnýho PWM jsem nenašel: RS485/modbus port, nedejbože Canbus.
Victron BMS umí naemulovat diybms, tak proto se po tom ptám. A jelikož je to celý do auta, tak chci ověřený věci, dost na tom, že budu dělat tu BMS...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Kodl69
Příspěvky: 1311
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: victron PWM s komunikací

Příspěvek od Kodl69 »

Čtu datasheet a návody od obou, a o žádné komunikaci se tady nepíše. A na tomhle regulátorku není žádnej konektror pro komunikaci, v návodu taky ani slovo... takže to budu muset udělat zemědělsky, jako dycky...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Kodl69
Příspěvky: 1311
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: victron PWM s komunikací

Příspěvek od Kodl69 »

jo, to jsme si teda nerozuměli. Já se ptal, jestli některj victron PWM komunikuje s BMS a dalšími zařízeními na té slavné victron sběrnici.
Šlo mi o to, že je třeba dobrý omezit nabíjecí proud, když se začne balancovat některej ze článků, což tohle jistě nesplňuje.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Kodl69
Příspěvky: 1311
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: victron PWM s komunikací

Příspěvek od Kodl69 »

Asi to nebudepravda, když na těch výše uvedenejch PWM regulátorech není žádnej konektor na konmunikaci, a o nějakým BT tam taky nepíšou.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Kodl69
Příspěvky: 1311
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: victron PWM s komunikací

Příspěvek od Kodl69 »

je to kompaktibilní, a asi i s jakoukoliv jinou baterkou, která má BMS. Ale to je snad jasný. V podstatě už začínám chápat, že se na to mám vykašlat a udělat to vidlácky, protože victron by mě stáhl z kůže zaživa (colorcontrol gx za 14kKč, mppt regulátor za 10kKč, a ještě diybmsV4 s novým řídícím modulem a proudovým senzorem, to je taky nějaká tisícikoruna, místo PWM za 1000Kč + smartbms od číňana za 3kKč).
Ještě uvažuju o použití LI-ion baterek místo lifepo4, protože by se to dalo celkem pěkně regulovat podle napětí.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
xmasin
Příspěvky: 296
Registrován: stř pro 29, 2021 11:08 am

Re: victron PWM s komunikací

Příspěvek od xmasin »

Kodl69 píše: ned led 30, 2022 9:08 pm je to kompaktibilní, a asi i s jakoukoliv jinou baterkou, která má BMS. Ale to je snad jasný. V podstatě už začínám chápat, že se na to mám vykašlat a udělat to vidlácky, protože victron by mě stáhl z kůže zaživa (colorcontrol gx za 14kKč, mppt regulátor za 10kKč, a ještě diybmsV4 s novým řídícím modulem a proudovým senzorem, to je taky nějaká tisícikoruna, místo PWM za 1000Kč + smartbms od číňana za 3kKč).
Ještě uvažuju o použití LI-ion baterek místo lifepo4, protože by se to dalo celkem pěkně regulovat podle napětí.
Colorcontrol nepotřebuješ, nechá se použír RaspberryPI za tisícovku, MPPT bohužel musíš použít originál, čínskou kopii už dokáží detekovat a zlikvidovat.
Diablo007
Příspěvky: 2056
Registrován: stř bře 31, 2021 7:37 am
Bydliště: Vyškov

Re: victron PWM s komunikací

Příspěvek od Diablo007 »

Kodl69 píše: ned led 30, 2022 9:08 pm je to kompaktibilní, a asi i s jakoukoliv jinou baterkou, která má BMS. Ale to je snad jasný. V podstatě už začínám chápat, že se na to mám vykašlat a udělat to vidlácky, protože victron by mě stáhl z kůže zaživa (colorcontrol gx za 14kKč, mppt regulátor za 10kKč, a ještě diybmsV4 s novým řídícím modulem a proudovým senzorem, to je taky nějaká tisícikoruna, místo PWM za 1000Kč + smartbms od číňana za 3kKč).
Ještě uvažuju o použití LI-ion baterek místo lifepo4, protože by se to dalo celkem pěkně regulovat podle napětí.
Konečně jsi přišel na jednoduché a funkční řešení. Liion ti vždy řekne nabití podle napětí a nemusíš řešit zda ti počítadlo cos po pár měsících nedobiti vůbec bude vědět jaký je kde náboj. Bms pro liion nejsou ani tak drahé
6,3kWp z toho 3,15kWp jižní fasáda a 3,15kWp jižní střecha, 2ks paralelně MPP SOLAR 5048MK alias King, liion 14S 1kAh++
Kodl69
Příspěvky: 1311
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: victron PWM s komunikací

Příspěvek od Kodl69 »

Sem si myslel, že udělám systémový řešení, kde se podle SOC bude vypínat měnič, dobíjení na hranici balancování - bude se snižovat nabíjecí proud podle hodnot z BMS a pod... Ale asi to tak nemá být, mám to udělat vidlácky.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Kodl69
Příspěvky: 1311
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: victron MPPT s komunikací

Příspěvek od Kodl69 »

Takže výsledek je, že žádný z PWM měničů z portfolia victronu nekomunikuje s CCGX, venus ani jiným aparátem, tj. pokud chci využít možností BMS připojené přes canbus, musím použít victron MPPT. A teď problém: vzhledem k předpokládanému provozu na střeše dodávky, kde budou stíny na denním pořádku, a nerad bych instaloval 2m 72čl. panel, bude stačit 31V Umpp z panelu pro nabití 8s lifepo4, tj 27.4V bulk a potom o něco míň float, ale k tomu asi často nedojde.
Nikde jsem nenašel minimální rozdíl vstupního napětí a napětí baterie např pro victron 100/50, nebo pro 75/15 , jak to u toho victronu funguje?
Tak jsem si našel odpověď sám v datasheetu victrom mppt.
1b) The PV voltage must exceed Vbat + 5V for the controller to start.
Thereafter the minimum PV voltage is Vbat +1V
Takže radostně zakoupím mppt 75/15.
Ještě otázka pro znalce victronu: blesolar a smartsolar, jakej je tam rozdíl, krom toho bletooth, který nehodlám používat? obojí se připojí na VE direct, je to tak?
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Dagus
Příspěvky: 210
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: victron PWM s komunikací

Příspěvek od Dagus »

Nevím jak u té 75tky, ale normálně to tak je. Smart=BT. Dle popisku to ve direct má: "Kompletní a podrobné nastavení regulátoru můžete naprogramovat přes PC s použitím kabelu VE.direct na USB. Podrobný návod na konfiguraci najdete na"
Kodl69
Příspěvky: 1311
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: victron PWM s komunikací

Příspěvek od Kodl69 »

Ten victron je teda nesystémovej až hrůza. VEdirect, VEbus, BMScan VEcan...
Ještě bych chtěl mít v autě DC/DC buck boost, prodává to kde kdo, ale nikde jsem nenašel, jestli si to rozumí s cerboGX, když už na tom je RJ45, kterej victron používá na CAN a VEbus. tady je odkaz na ten buck boost, https://www.victronenergy.com/dc-dc-con ... er-25a-50a
v manuálu o tom není nic konkrétního...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Dagus
Příspěvky: 210
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: victron PWM s komunikací

Příspěvek od Dagus »

Nechápu proč řešíš co tam je za sběrnice, když jejich venusGX CerboGX má všech dostatek? Připojím to rj45tkou a je mi úplně jedno jestli je to can, nebo bus. Jen dám do správné díry a to zvládne každej. Jinak pokud něco nevím a chci znát odpověď, tak si napíšu do neosolaru, kde to pak koupím a oni mi odpoví. Odpověď na ten DC/DC neznám a přeci nemusí vždy platit Victron=komunikace vše se vším, typicky levné pwm prostě nemají vzdalenou komunikaci a taky proč za tu cenu.
Kodl69
Příspěvky: 1311
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: victron PWM s komunikací

Příspěvek od Kodl69 »

"Strčíš do správné díry" tady trochu začíná ta alchymie, když jsou tam RJ45 konektory a mají 3 různý funkce :)
Předse jenom průmyslový standarty jsou taky různý, ale už od dřevních dob modbus/rs485 je jednoduchej standart, kterej používá i spousta výrobců technologie pro soláry, nověj can bus. A tady je všechno splácaný dohromady do jednoho zařízení, to komentuju jako nesystémovost.
Když budu mít BMS s can sběrnicí "vicron kompaktibilní" tj diybms s novým kontrolerem, zapojím ji do VEcan, nebo bms can? to jsem zatím nikde nenašel, přijde mi, že se snaží hodně informace tutlat, asi už se opakuju, ale po někaolika večerech strávenejch na netu nemám kompletní informace, který bych potřeboval pro rozhodnutí co přesně koupit a jak to spolu komunikuje, a to se mi obvykle nestává. Když někdo prodává krám za vyšší stovky eur (třeba ten buck boost) tak manuál, kde je jenom zmínka že to má canbus konektor je mi celkem k ničemu, když se nedozvím, jak to připojit třeba do toho cerbo gx a co tam nastavit, nebo že to není možný a can konektor je jenom na čidlo teploty...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. multiplus II 5000, osvětlení na DC, MPPT od Victronu. Dyibms na lifepo4 baterkách.
Dagus
Příspěvky: 210
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: victron PWM s komunikací

Příspěvek od Dagus »

A není to jedno? Pokud to v can nebude chodit, tak to dam do can bms, když nechci napsat dotaz.
https://www.victronenergy.com/live/batt ... _bms-cable
Takze asi do CanBMS. Předpokládám že tam mají dvě sběrnice, jednu pro mppt a harampádí a jednu extra oddělenou pro bms kvůli bezpečnosti.
Pak tam máš ve direct pro malé instalace a mppt shunty atd co je blízko.
Jinak když si stáhneš do mpbilu program VictronConnect je tam demo skoro všech zařízení a můžeš se podivat co dovoluje nastavit. Ten dc/dc jsem tam neviděl. Zkoušel jsi poslat dotaz na ten Neosolar? Myslím, že jako dodavatel do cz by ti byli schopní odpovědět, nebo odpověď sehnat. Jinak Victron má myslím svoje forum právě na tyhle dotazy, ale osobně jsem to nepotřeboval a stačilo mi to, že je na venusGX všechno co Victron používá, tak nad čím přemýšlet. Jinak ten diybms bude jako každá can bms a neříkej že na youtube se spojením diybms a victronem nikdo neprezentuje? Tam bych okoukal kam to připojuje. Tohle všechno jsou domněnky, ale chápu to tak, že pro Victron nejsi rozhodnut a teprve hledáš, zda to vůbec tebe uspokojí a nebo půjdeš do samořešení.
Odpovědět

Zpět na „PWM regulátory“