předřadník pro LED na 24 i 48V

Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

předřadník pro LED na 24 i 48V

Příspěvek od Kodl69 »

Na žádost el. salvatore sem dávám dokumentaci k předřadníku.
je osazen HV9801,9861,9910, jak je komu libo.
doporučuju prostudovat datasheety, aby někdo nebyl překvapen, a osadit podle toho.
Na desce není nic jinýho než katalogový zapojení doplněný odrušovacím členem a usměrňovačem na vstupu (pro jistotu, někdy je to s polaritou ošemetný)
http://ww1.microchip.com/downloads/en/D ... 05344A.pdf
https://www.ic-components.com/files/94/HV9801ALG-G.pdf
http://ww1.microchip.com/downloads/en/D ... 05333A.pdf

dovolím si upozornit na HV9801 , která obsahuje "blikací stmívač" - tj krátkým přerušením napájení se přepínají přednastavené úrovně jasu.
je potřeba podle odběru a napětí správně zvolit spínací tranzistor , já používám AP997 , stačí do 1A s jistotou.
S tím souvisí hodnota výsledného odporu R2-R4, kterým se nastavuje max. proud, a je potřeba správně zvolit cívku - ne koupit něco na feritovým toroidu, co se při 0.1A přesytí a mosfet i LED vybuchne (osobní zkušenost) ale ruční vinutí drátu 0.4 až 0.7mm na žlutobílý toroidní jádra dává celkem dobrý výsledky. Ještě by šlo použít EI ferit se vzduchovou mezerou... výpočet indukčnosti cívky v xlsx kterej je i s návrhem desky zde tohle je neověřená verze, původní deska, větší, se skleněnou pojistkou, funguje už 5 let u mě doma
HV9801.png
HV9801.png (17.38 KiB) Zobrazeno 5097 x
,
led hv9801puvodni.zip
(53.25 KiB) Staženo 119 x
sch9801new.png
sch9801new.png (20 KiB) Zobrazeno 5097 x
sch9801.png
sch9801.png (15.61 KiB) Zobrazeno 5097 x

nová verze
brd9801new.png
brd9801new.png (13.43 KiB) Zobrazeno 5097 x
led hv9801new.zip
(182.38 KiB) Staženo 121 x
Naposledy upravil(a) Kodl69 dne ned říj 03, 2021 1:29 pm, celkem upraveno 2 x.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
el_salvadore
Příspěvky: 86
Registrován: ned črc 11, 2021 9:38 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: předřadník pro LED na 24 i 48V

Příspěvek od el_salvadore »

Velka vdaka kodle, chystam sa na cca 30~50 ks tychto predradnikov. Pokial by mal niekto zaujem sa pripojit, trebars pri objednavke DPS -> PM
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x4000kVA (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120, RCC-03)
Mikel
Příspěvky: 115
Registrován: pon črc 26, 2021 8:32 pm

Re: předřadník pro LED na 24 i 48V

Příspěvek od Mikel »

Nechci rejpat. Predradniky maji fluorecnecni trubice, LEDky maji napajeci zdroje :)
Ale to podstatne, proc nepouzijete komercni reseni? Neni to snazsi pouzit hotove komercni reseni?
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: předřadník pro LED na 24 i 48V

Příspěvek od Kodl69 »

a jaký komerční řešení? Já osobně jsem žádný na 48V nenašel.
To el salvadore: deska je v hrubejch rysech, chce to trochu dopěknit a hurá... Na jlcpcb ty malý desky vychází celkem levně, doporučuju si k tomu objednat i smt stencil, když děláš víc než 10ks, je to dost časová úspora...
Ještě doporučení: zvolit max. dvě varianty výstupního proudu, tlumivku spočítat pro LED s nejnižším napětím pro daný proud a pak vzniknou max. 4 varianty: menší proud s lineárním/pwm stmíváním, menší proud s "blikacím" stmíváním, větší proud s lineárním /pwm stmíváním, vetší proud s blikacím stmíváním.
jo a v prvním příspěvku chybí to xlxsx, pro výpočet hodnot, nějak se to nepovedlo nahrát, tak aspoň zazipovaný:
výpočet hv9861-1.zip
(5.95 KiB) Staženo 115 x
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
el_salvadore
Příspěvky: 86
Registrován: ned črc 11, 2021 9:38 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: předřadník pro LED na 24 i 48V

Příspěvek od el_salvadore »

Ja zvazujem, ze by som na zaciatok radsej zacal z lahka a to bez stmievania s pouzitim HV9910, spravit 5ks prototypov s mensim vystupnym prudom a 5ks s vacsim. Polepit to, odskusat, vychytat muchy ak nejake budu a potom uz isiel do vacsich serii kludne aj so stmievanim.
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x4000kVA (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120, RCC-03)
Mikel
Příspěvky: 115
Registrován: pon črc 26, 2021 8:32 pm

Re: předřadník pro LED na 24 i 48V

Příspěvek od Mikel »

Kodl69 píše: pon říj 04, 2021 2:10 am a jaký komerční řešení? Já osobně jsem žádný na 48V nenašel.
Asi jsem to prehledl ale co ma LED driver umet? A jake jsou pozadavky na parametry driveru?
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: předřadník pro LED na 24 i 48V

Příspěvek od Kodl69 »

je to v nadpisu. tj předřadník pro LED s různým napětím a proudem, napájený 24 až 48V DC jmenovitých, tj skutečný rozsah napětí 22V až 58V. LED se napájí zdrojem proudu, ne zdrojem napětí. A teď kde si to mám koupit? A co když to budu chtít stmívat, nedejbože tzv "blikací stmívač"?
Kdyby se to dalo koupit, tak jsem si to před šesti lety koupil. Ale LM2596HV CC/CV https://www.aliexpress.com/wholesale?ca ... 96HV+CC+CV tohle v některých případech na chvilku vyřeší -
1.) proto, že vydrží max 60V, tj i s transilem SMBJ54 to stejně odejde, díky špičkám, který po DC rozvodech chodí díky regulátorům a měničům.
2.) Použitý LM2596HV má mizernou účinnost, viz https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet ... 596HV.html a značné omezení max. proudu, reálně do 1A, tj nelze použít s LED pásky s vyššími příkony a délkami (12V 14.4W/m méně než 1m...). Zkusmo jsem to použil na COB led 30V 300mA, životnost i s transilem méně než rok.
3.) možnost stmívání u výše uvedeného aparátku s LM2596HV je spíše teoretická, ne prakticky použitelná, "blikací stmívač" kterej považuju za dobrou funci, nejde vytvořit, bez použití externích obvodů, tj jsme na začátku, ale s horším výsledkem...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Mikel
Příspěvky: 115
Registrován: pon črc 26, 2021 8:32 pm

Re: předřadník pro LED na 24 i 48V

Příspěvek od Mikel »

Tech reseni a komercnich variant je mraky. Urcite ale ne na Alibabe :)
Potrebuji zadani techto parametru:
- Vstupni napeti
- vystupni proud za prepokladu napajeni CC
- Pozadovanou zatez (W)
- Stmivani? Triac / DALI / 1-10V / Casambi ....
Na zaklade techto parametru zajiste nebude problem najit vhodny driver v komercni reseni
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: předřadník pro LED na 24 i 48V

Příspěvek od Kodl69 »

Já už nevím. Dyť jsem to teď napsal, 48V DC jmenovitých vstup, a výstupní proud dle potřeby každého soudruha, třeba 300mA, 1A nebo jakejkoliv jinej, např podle toho, kolik led pásku si ustřihnu, nebo jaký LED si koupím. Co je na tom nejasnýho?
Jaký dali? o tom nebylo slova, na to jsou potřeba další dráty. prohlídni si tohle: https://ww1.microchip.com/downloads/en/ ... 05692A.pdf na straně 9 je posanej "blikací stmívač" tj možnost změny jasu bez zásahu do původní instalace.
Nebo třeba to, že u HV9910 mám na pinech 7V 1mA pro napájení pohybovýho čidla, který může zapínat světlo, taky osobně několik let provozuju.
A zkus mi dát jeden konkrétní odkaz na něco, co tomuhle zadání aspoň trochu odpovídá. Rád bych si to taky koupil, nemám času na bastlení nazbyt, ale když to koupit nejde, musím si to udělat sám.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Mikel
Příspěvky: 115
Registrován: pon črc 26, 2021 8:32 pm

Re: předřadník pro LED na 24 i 48V

Příspěvek od Mikel »

tak treba zde https://win.tcisaronno.com/downloads/?I ... anguage=EN
pro 350ú500ú700mA
V in 10 ÷ 52 Vdc
Dimmable by PWM
A na rozdil od produktu z Ali toto 100% funguje a spolehlive.
Zde jsou dalsi varianty s moznosti nastaveni proudu https://www.tci.it/en/products/led-driv ... ge-driver/
Naposledy upravil(a) Mikel dne pon říj 04, 2021 11:20 pm, celkem upraveno 1 x.
Mikel
Příspěvky: 115
Registrován: pon črc 26, 2021 8:32 pm

Re: předřadník pro LED na 24 i 48V

Příspěvek od Mikel »

Pripadne zde https://www.meanwell.com/webapp/product ... rod=RSD-30
moznost variabilniho nastaveni vystupniho proudu.

V pripade vyssiho vstupniho DC napeti je mozne pouzit jakykoliv LED driver od Helvaru nebo TCI.
Vsechny jejich LED drivery umi kombinovane vstupni napeti AC i DC.
Mikel
Příspěvky: 115
Registrován: pon črc 26, 2021 8:32 pm

Re: předřadník pro LED na 24 i 48V

Příspěvek od Mikel »

Dalsi jedna varianta na 48V vcetne PWM a analogu https://www.elpro.org/gb/recom-rcde-48- ... 8-105.html
Mikel
Příspěvky: 115
Registrován: pon črc 26, 2021 8:32 pm

Re: předřadník pro LED na 24 i 48V

Příspěvek od Mikel »

Zde https://casambi.com/ecosystem/
oznacene drivery jako LV jsou na 48V s ruznym vystupnim proudem dle potreby. Stmivani pres aplikaci v mobilu, tabletu, bezdratove vypinace nebo pohybove cidlo atd mraky moznosti.
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: předřadník pro LED na 24 i 48V

Příspěvek od Kodl69 »

Není tam to hlavní. Kolik to stojí.
U aparátku, co se ovládá přes app, není uvedeno, kde je ten cloud server, kdo ho provozuje, co za to bude chtít za rok nebo dva a příp. jak dlouho bude ten server někde v internetu fungovat... Ale tohle je stejný i u všech podobnejch hraček ovládanejch přes cloud, taháme si do baráků krakatit...
EDIT: už jsem to našel. 58USD https://www.ledbydesign.asia/product-pa ... owerdim-lc
A v datasheetu není uvedenej rozsah napětí, je tam uvedeno jenom 48V, tj co to udělá např s plně nabitým olovem na 56V, 14s li-ion a pod?
Tak za to mi v jlcpcb osadí těch mejch desek minimálně 5. Bez krakatitu... Každej holt má jiný preference. Mě třeba stačí, kolik je problémů s normální elektrikou, není potřeba si je přidávat s "inteligentním domem" kde je všecko řízený nějak komplikovaně, ne jenom obvod zdroj - jištění- vodiče- vypínač- vodiče-spotřebič a zpátky drátem do zdroje. I tohle dokáže potrápit. A to v tom není žádnej operační systém.
EDIT 2: https://www.ledbydesign.asia/product-pa ... owerdim-lc zkuste si to zvětšit a pak napsat, jestli tohle je normální aby takhle vypadala deska za 58USD - třeba R8 skoro mimo plošek, ten gretz složenej z diod rozházenejch cik cak, R1 nakřivo, u součástek hrče cínu jak když to osazuje ručně dítě v bangladéši... Tady teda kšeft neudělám.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Mikel
Příspěvky: 115
Registrován: pon črc 26, 2021 8:32 pm

Re: předřadník pro LED na 24 i 48V

Příspěvek od Mikel »

Nenabizim tyto cinska reseni. Jen jsem ukazal cestu, ze komercni reseni jsou.
Casambi nefunguje na cloudu. Je to jen aplikace pres bluetooth spojena s driverem.
Ale napriklad TCI coz je jeden TOP EU vyrobcu na ma ty drivery cca kolem 10EUR.
Meanwell stoji kolem 20EUR
Ale na pocatku jsi se ptal na reseni, ne na cenu :)
Tak ted to mas kompletni vcetne cen
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: předřadník pro LED na 24 i 48V

Příspěvek od Kodl69 »

dívám se ještě na ty předchozí odkazy: meanwel je klasickej zdroj napětí, tj snad pro RGB pásky, ale i tam mám lepší zkušenost s buzením ze zdroje proudu. Možná v nějaké výkonnější verzi bych to bral na napájení PC nebo monitoru... Ten samodomo předřadník vyjde i s deskou od číňana na cca 100Kč, a to jsem to trochu přehnal, je tam pár nedrahejch součástek.
co je ale zajímavý, tak to RCDE-48-0.35, RCDE-48-0.75 např tohle, to asi vyzkouším, mám dělat 4 světla kde jsou led v sérii, cca 40V, je to bez velkýho bastlení, stačí univerz destička na kterou připájím tohle a svorky, a cenovka celkem přijatelná. To dokážeš taky dodat, nebo si to mám objednat u farnella sám? Edit: u farnella není skladem a další info na konci února2022...
P.S: a neco, co dokáže výstupní napětí zvýšit? mám tady takovou tu placku do sádrokartonu, kde je v sérii snad 50 led á 150mA. Sice už vím, jak ten svůj udělátor upravit, ale není kdy...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Mikel
Příspěvky: 115
Registrován: pon črc 26, 2021 8:32 pm

Re: předřadník pro LED na 24 i 48V

Příspěvek od Mikel »

meanwell neni klasicky zdroj. Je to DC/DC a uz vubec ne pro RGB, ma jen jeden vystup a zadne RGB rizeni
viz TS:
INPUT-VOLTAGE RANGE CONTINUOUS 40 ~ 160VDC
Jasne, vse co si kazdy vyrobi samodomo bude asi levnejsi nez hotove produkty. Ale jak jsi psal, nemas cas to resit. Tak je pak otazkou jestli travit cas nad resenim 5ks nebo koupit bez prace 5ks treba od TCI a priplatit si tedy nejakou kacku navic za profi reseni od profi vyrobce, ktery vyrabi v Milane. Ale rozumim tomu, ze jsou lide, ktery radeji maji vlastni vyrobu, protoze to maji treba jako konicka.
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: předřadník pro LED na 24 i 48V

Příspěvek od Kodl69 »

sem se upsal, prostě pro led pásky... a jestli má zdroj vstupní napětí AC nebo DC... Už jsem to psal mnohokrát, klasický zdroje do zásuvky do 120W výkonu mají většinou flyback topologii, tj fungují v širokým rozsahu vstupního napětí, některý už od 50V... takže trvám na tom, že ten meanwel je zdoj napětí, ne CC/CV, a tím pádem tak na led pásky... Škoda je jenom to, že když si objednám 4ks těch RCDE-48-0.35 tak u mousera zaplatím skoro tolik za poštovný, jako za ty krabičky. Nebo v tvejch tipech bylo ještě neco pro 300mA a míň v ceně pod 6E?
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Mikel
Příspěvky: 115
Registrován: pon črc 26, 2021 8:32 pm

Re: předřadník pro LED na 24 i 48V

Příspěvek od Mikel »

el_salvadore
Příspěvky: 86
Registrován: ned črc 11, 2021 9:38 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: předřadník pro LED na 24 i 48V

Příspěvek od el_salvadore »

Zdravim pani. Chcel by som ozivit vlakno a teda nadviazat na povodnu myslienku vyroby LED predradniku. Bolo tu spomenutych zopar dobrych tipov na vhodneho kandidata pre LED predradnik (i.e. prudovy zdroj) v podobe hotoveho riesenia a najviac ma zaujal DC-DC menic RCDE od fy. RECOM ktory ma relativne priaznivu cenu (~7€), deklarovanu vysoku uciinost (~97%) a moznost stmievania.

https://recom-power.com/pdf/Lightline_DC-DC/RCDE-48.pdf

Zameral som sa na 1A verziu kedze mi prisla z hladiska pouzitelnosti najuniverzalnejsia. Zohnat ho vsak za rozumny peniaz bolo komplikovanejsie ale podarilo sa. Oslovil som obchodaka z TME kedze uz produkty od RECOMu maju v katalogu a za 2 mesiace bolo 10ks doma. Mimochodom, TME ho ma odvtedy v ponuke:
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x4000kVA (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120, RCC-03)
el_salvadore
Příspěvky: 86
Registrován: ned črc 11, 2021 9:38 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: předřadník pro LED na 24 i 48V

Příspěvek od el_salvadore »

Zdravim pani. Chcel by som ozivit vlakno a teda nadviazat na povodnu myslienku vyroby LED predradniku. Bolo tu spomenutych zopar dobrych tipov na vhodneho kandidata pre LED predradnik (i.e. prudovy zdroj) v podobe hotoveho riesenia a najviac ma zaujal 48V DC-DC menic RCDE od fy. RECOM ktory ma relativne priaznivu cenu (~7€), deklarovanu vysoku uciinost (~97%) a moznost stmievania.

https://recom-power.com/pdf/Lightline_DC-DC/RCDE-48.pdf

Zameral som sa na 1A verziu kedze mi prisla z hladiska pouzitelnosti najuniverzalnejsia. Zohnat ho vsak za rozumny peniaz bolo komplikovanejsie ale podarilo sa. Oslovil som obchodaka z TME kedze uz produkty od RECOMu maju v katalogu a za 2 mesiace bolo 10ks doma. Mimochodom, TME ho ma odvtedy v ponuke:

https://www.tme.eu/sk/details/rcde-48-1 ... ice/recom/

Pri navrhu riesenia s tymto predradnikom som postupoval podla nasledovnych pravidiel:

- Doska DPS musi byt jednoducha, univerzalna a nepotrebuje vyrobu na mieru (= nenavysuje cenu)
- Zahrnut obvod stmievania
- Navrhnut stmievaci okruh s minimalnou spotrebou
- RCDE modul sa da lahko vytiahnut z DPS v pripade potreby jeho vymeny
- Cely predradnik sa musi vojst do instalacnej krabice za vypinac (predpoklad je, ze pri ucinnosti >95% by ho nemalo moc prehrievat)
- Minimalna cena

Podla predpokladov vyssie som sa pustil do vyroby. Ako DPS som zvolil jednostranny plosny spoj pre prototypovu vyrobu s medenymi pasikmi o rozmeroch 100x100mm. Z nej som nastrihal 10ks DPS o rozmere ~20x50mm.
Schema zapojenia regulatoru a navrh DPS je nasledovny:
LED predradnik s RCDE
LED predradnik s RCDE
Diming rcde.png (114.43 KiB) Zobrazeno 4137 x
Vyroba DPS bola vcelku jednoducha a rychla, lamacim nozikom som vyrezal prerusenia v ploskach a prevrtal otvory hrubsim vrtakom potrebne na hrubsie kontakty svorkovnice. Samotny regulacny obvod bol navrhnuty tak, aby prud potrebny pre stabilizator IO1 bol co najmensi mozny (~2mA), napatovy delic bol zasa prisposobeny skale rozsahu regulacneho napatia na Dim pine RCDE (0,3~2,4V). Dioda na vstupe zabranuje spatnemu prierazu z Dim vstupu na +Vin (preto je aj v datasheete poznamka ze Dim vstup by nemal byt prepojeny priamo s +Vin, zistil som to ked mi 2ks RCDE krasne zadymili po pripojeni na 48V, aj ked pri testovani na 12V bolo vsetko OK)

Co sa taka konstrukcie, zvolil som osadenie RCDE obvoru do presnej 24 PIN patice z ktorej som koli zvacseniu priestoru po napajkovani povylamoval prepazky, co sa ukazalo ako dobra volba kedze pri testovani a odpaleni par kusov sa dal obvod jednoducho vymenit. Taktiez su potom suciastky reg. obvodu umiestnene pod nim, cim je usetrene miesto. Do buducna vsak planujem iba pouzitie samotnych pinov (https://www.tme.eu/sk/details/sts-01p/p ... 01-1-1v13/) cim sa zvacsi priestor na DPS a dalej znizi cena. Hotovy prototyp potom vyzera nasledovne:
DPS top
DPS top
IMG_0821.JPG (437.1 KiB) Zobrazeno 4137 x
DPS bottom
DPS bottom
IMG_0822.JPG (449.34 KiB) Zobrazeno 4137 x
Hotovy prototyp
Hotovy prototyp
IMG_0823.JPG (380.91 KiB) Zobrazeno 4137 x
Instalacnu krabicu za vypinac planujem hlbsiu verziu 70cm pre dostatocny priestor na kabelaz:
DPS v instalacnej krabici 7cm
DPS v instalacnej krabici 7cm
IMG_0824.JPG (431.02 KiB) Zobrazeno 4137 x
Kedze sa mi par z nich podarilo odpiect, rozobral som ich aby som mohol poskytnut nahlad do struktury samotneho obvodu. Cely je obaleny v plastovom puzdre a zaliaty v substrate s gumovou konzistenciou, po jej odlupeni sa naskytne nasledovny pohlad:
RCDE 48-1.05 Top
RCDE 48-1.05 Top
20220207_182618289_iOS.jpg (269.7 KiB) Zobrazeno 4137 x
RCDE 48-1.05 Bottom
RCDE 48-1.05 Bottom
20220207_182631151_iOS.jpg (258.79 KiB) Zobrazeno 4137 x
Hlavny vykonovy IC je pouzity MBI6663G https://datasheetspdf.com/pdf-file/9393 ... /MBI6663/1

Zaver:

Obvod bol odskusany a pracuje podla predpokladov, na vystupe bol namerany max. prud do 1.05A a regulovat sa dal linearne az po spodnu hranicu (~0,3A). Pocas celej doby testovania sa nijak neprejavilo prehrievanie. Skutocnu zivotnost vsak ukaze az testovanie v prealnej prevadzke. Celkova cena za komponenty sa hybe okolo 9,5€. Vzhladom na to, ze tieto komponenty (regulator, DPS...) su bezne dostupne v "suplikovych skladoch" a taktiez pri mnozstevnych nakupoch sa da dopracovat aj k nizsej cenovke. Myslim teda ze sa nam tu rysuje vazny konkurent HV9XXX, co ty na to Kodle? :)
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x4000kVA (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120, RCC-03)
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: předřadník pro LED na 24 i 48V

Příspěvek od Kodl69 »

Nic já na to, HV9xxx jsem řešil před šesti lety, dnes kupuju hotový led žárovky E27 nebo LED "placky". To stmívání stejně nikdo z rodiny kromě mě nikdo nepoužívá... ten 1A je celkem limitující, třeba v kuchyňské lince, kde mám 24V LED pásky, 14W na metr, a jsou toho 3m, takže jmenovitý proud je skoro 2A... Pro 12V varianty by to bylo ještě horší. A asi jsi vynalezl vynalezený, už dávno jsem postoval https://www.diodes.com/assets/Datasheets/ZXLD1362.pdf -destička je tak malá, že vejde do spodní části GU10 led bodovky... stejnej 1A, akorát mnohem menší pouzdro, bez chladiče - tj co nemá chladič, netopí, a tím pádem má vyšší účinnost. Stmívání je tam taky. A potom 7E za ten modul je podle mě zlodějna. Podle datasheetů je účinnost podobná, potom nechápu, že zetex přežívá při 300mA v 6s led žárovkách už několikátej rok...
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
el_salvadore
Příspěvky: 86
Registrován: ned črc 11, 2021 9:38 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 14

Re: předřadník pro LED na 24 i 48V

Příspěvek od el_salvadore »

48V LED ziarovky E27 a LED placky su fajn, maju svoje uplatnenie a pouzivam ich aj ja. Ibaze od cinana je to vacsinou loteria. Tie watty co udava v popise na Ali su vzdy mimo. Raz to svieti zlto potom zas do modra atd... LED pas mi pride univerzalnejsi a hlavne flexibilnejsi z pohladu navrhu osvetlenia priestoru/miestnosti. Vhodnym vyberom LED pasu si viem naskalovat vykon svietidla podla potrieb danej miestnosti, teplotu svetla, CRI... atd, vyber LED pasov a prislusenstva (profily, difuzory...) je naozaj velky. Co sa tyka 1A, mne to zatial vyhovuje, na 24V pasik sa da s tymto menicom vytlacit 24W. Zalezi samozrejme aj od dalsich parametrov LED pasu teda hlavne poctu lumenov na diodu atd. Stmievanie v tomto pripade je pouzite hlavne na obmedzenie max. prudu z hladiska zivotnosti LED pasu.

Nechcel som vynaliezat vynalezene, chcel som iba vyriesit problem ako efektivne svietit na 48V, tento menic to viac menej splna. Ci je to cenovo primerane riesenie neviem psoudit kedze na porovnanie toho vela nieje, a ak by aj bolo lacnejsie riesenie co sa samotnych komponentov tyka, opat by tam figurovala dalsia polozka v podobe casu ktory by tam bolo nevyhnutne investovat do dizajnu/testovania/vyladenia... atd.

Kazdopadne, mozno sa najde niekto komu to taktiez pomoze, aj preto som to sem vlastne dal.
Ostrov. 6kWp/14,4kWh/2x4000kVA (12xCanadian Solar CS3Y490MS, 4xPylontech US3000C, 2xXTM-4000-48, VS-120, RCC-03)
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: předřadník pro LED na 24 i 48V

Příspěvek od Kodl69 »

Na druhou stranu je fakt, že je to hotový, tj pro ty, co nemají odvahu osazovat smd je to jakýsi řešení.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Kodl69
Příspěvky: 1302
Registrován: úte dub 06, 2021 10:45 pm

Re: předřadník pro LED na 24 i 48V

Příspěvek od Kodl69 »

jenom doplnění k modulu RECOM: není tam jakýkoliv odrušení krom blokovacích kondenzátorů. Tj těžko od stolu odhadnout, jestli to nebude širokopásmová rušička. S některými podobnými konstrukcemi jsem se v tomhle ohledu dost natrápil... další věc je, že tam není žádná ochrana proti přepětí, a obvod snese max 65V. Takže tlumivka, transil a už to pomalu můžem udělat celý znovu na plošňák. Výhoda hotovýho řešení se kamsi ztratila.
Polostrovní FVE 8 kWp na severu jižní moravy. Samodomo měnič, osvětlení na DC, MPPT od Victronu, nic od Studeru...
Odpovědět

Zpět na „Homemade elektronika“