Stránka 12 z 13
Re: Spotové ceny
Napsal: ned kvě 03, 2026 12:24 am
od Jirka77
Jaderneho nepostavi se ani prd .. male by mely mozna smysl jako nahrada teplaren u velkych mest, ale pochybuju ze tahle zeme na neco takoveho ekonomicky ma i kdyby mela tak to zabijou byrokrati z bruselu.. Jedine co me tesi ze stavajici bloky dukovan i temelina se zda jsou velmi kvalitni a rusky design byl velmi dobry a pujde je prodlouzit dukovanyu min na 80 let a mozna i vice ale jestli planuji do roku 2050 narust spotreby +100% tak to by se melo zacit neco delat a rychle.
Re: Spotové ceny
Napsal: ned kvě 03, 2026 12:29 am
od Mex
Malá jaderka je ekonomicky neúnosná.
Jakákoli jaderná technologie se nedá postavit jen tak někde. Musí být splněna spousta požadavků. Stabilita podloží, seismická stabilita, zajistitelnost zabezpečení okolí, dostupný zdroj vody pro chlazení, dostupné vyvedení výkonu atd.
A v provozu pak velmi náročné zabezpečení, 24/7 hlídání perimetru, včetně bezletové zóny a podobně.
To všechno se vyplatí kvůli velkému zdroji. Ale už se to nevyplatí kvůli malé elektrárně.
Re: Spotové ceny
Napsal: ned kvě 03, 2026 12:45 am
od Jirka77
tak tak navic tady v huste zalidnene evrope potrebujeme velke zdroje pokud mame vypnout 5GW uhli musi se postavit 5 bloku temelinu a jestli do roku 2050 ma narust spotreba o 100% tak spis 10 .. coz je totalni scifi to se nestane, ani ta nahrada za dukovany se nepostavi, nastesti je lze prodlouzit na mozna i 100 let dal uz to me osobne netrapi, ale s tou rostouci spotrebou a tlakem na uhli dojde k dalsimu vyraznemu zvyseni ceny.. takze dojde proste na nedostatek elektriny, extremni ceny, regulacni stupne atd a pokud dojde jeste treba takhle najare 2027 plyn tak to bude vubec mazec.
Re: Spotové ceny
Napsal: ned kvě 03, 2026 10:17 am
od brumlaj
Jirka77 píše: ↑ned kvě 03, 2026 12:45 am....... a jestli do roku 2050 ma narust spotreba o 100% tak ........
Zde bych se držel při zemi. Nevidím důvod pro takový nárůst. Můj postoj pochází z nedávné historie kde na spotřebě ČR (podotýkám, že nehodnotím okamžitý odběr) není vidět ani masivní rozvoj přechodu vytápění na tepelná čerpadla ani nástup elektromobility:
spotreba_elektriny_CR_2010_2024.png
Re: Spotové ceny
Napsal: ned kvě 03, 2026 10:44 am
od Jirka77
Ten narust predikovali lidi kteri do energetiky delaji tak asi vedi proc, me se to take zda hodne asi nekdo nebral v potaz upadek prumyslu, mozna to o neco zvysi EV auticka ale ten upadek prumyslu privodi spise snizeni, ale oni si mysli neco jineho. Nicmene rok 2050 se me osobne uz asi moc netyka takze to uz resit nemusim. On ten prechod na tepelny cerpadla v CR zadny neprobehl, stale hodne lidi topi drevem, bytovky jsou na centralnim topeni a to jede plynem. Par domkaru ma tepelko, stale to jsou nizka %, to same jsou EVcka kterych je v CR par %.
Re: Spotové ceny
Napsal: ned kvě 03, 2026 12:30 pm
od eduard22
Spotreba v ČR neroste. Ale Výroba bude v ČR mnohem vyšší a pude to vyrobený navíc do Německa... Přece si v Německu nebudou více svinit přírodu větrníky (sílí tam odpor zejména v Alpských zemích!) a ohrožovat svoje obyvatele JE... proti nimž je i mnoho mladých zblblých "zelených" aktivistů...
Re: Spotové ceny
Napsal: ned kvě 03, 2026 12:59 pm
od Humux
Protože se nestaví nový domy, tak odběr neroste. Nestaví se proto, protože se výstavba umělě brzdí. Nikdo z těch darmožroutů nechce aby ceny nemovitostí šly dolů, ale nahoru.
Re: Spotové ceny
Napsal: ned kvě 03, 2026 2:25 pm
od Jirka77
eduard22 píše: ↑ned kvě 03, 2026 12:30 pm
Spotreba v ČR neroste. Ale Výroba bude v ČR mnohem vyšší
No experti na energetiku jsou evidentne jineho nazoru tak ja nevim kde vzali ten narust do roku 50 o 100% navic vyroba klesa neroste, oze jsou v CR o nicem, ze ted v lete na par hodin ve dne davaji neco solary to je spis pritez pro rizeni site a uhli konci pod tlakem povolenek po roce 2030 dost mozna zadne bloky na uhli nepojedou nebo pojedou jen v zime. Tj vyroba z uhli je ted o 2GW mensi a az to zastavi i cez coz se stane tak bude 2-3 GW chybet a jelikoz deficit bude vsude nebude odkud dovezt a jestli se nekomu vyplati udrzovat uhelne bloky aby je najel obcas v zime kdyz nefouka v germanii tak to teda pochybuju a dovezt nebude odkud, tj podle me dojde na regulacni stupne a budou problemy a nedostatek ele = cena pujde nahoru.
Re: Spotové ceny
Napsal: pon kvě 04, 2026 9:09 pm
od StaryMuz
Co se týče malých jaderných elektráren, tak to není rozhodně mimo hru. Jde o malé modulární reaktory.:
ČEZ
Technologie
Ministerstvo
Pokud jde o výrobu vodíku za využití elektřiny, také to není žádný nesmysl. Vodík má pak sloužit jako palivo, ne jako úložiště pro zpětvzetí elektřiny do sítě. S vodíkem se ve světě pohnulo jen o něco méně než s elektromobily, ale vývoj také nezaostává.
Pokud jde o mne, bateriové úložiště nemám. Moje elektrárna vznikla v roce 2013 (tehdy se běžně nepoužívaly baterie). Přetoky si automaticky řídím podle denních cen z OTE.
Re: Spotové ceny
Napsal: úte kvě 05, 2026 10:56 am
od Humux
Jenom tak mi napadla případná prolomená fikce o tom že jde vyrobit vodík z vody bez použití větší energie, než by byla vytvořená.
Konec světa?

Re: Spotové ceny
Napsal: úte kvě 05, 2026 11:02 am
od Frantom
Humux píše: ↑úte kvě 05, 2026 10:56 am
Jenom tak mi napadla případná prolomená fikce o tom že jde vyrobit vodík z vody bez použití větší energie ...
Zkouší se:
Fotoreaktorové panely startupu Photreon dělají zelený vodík ze Slunce a vody
Fotokatalyticky štěpí molekuly vody na vodík a kyslík a mohou se stát praktickým a levným zdrojem obnovitelného vodíku.
Re: Spotové ceny
Napsal: úte kvě 05, 2026 11:05 am
od Jirka77
Humux píše: ↑úte kvě 05, 2026 10:56 am
Jenom tak mi napadla případná prolomená fikce o tom že jde vyrobit vodík z vody bez použití větší energie, než by byla vytvořená.
Konec světa?
vyroba vodiku elektrolyzerem a zpetna vyroba elektriny z vodiku = ztrata 80% vstupni energie, to je naprosty nesmysl.
Re: Spotové ceny
Napsal: úte kvě 05, 2026 1:15 pm
od Humux
Jirka77 píše: ↑úte kvě 05, 2026 11:05 am
vyroba vodiku elektrolyzerem a zpetna vyroba elektriny z vodiku = ztrata 80% vstupni energie, to je naprosty nesmysl.
No právě, proto je veřejně známá jen ta ztrátová.

Re: Spotové ceny
Napsal: úte kvě 05, 2026 1:25 pm
od Jirka77
kazda vyroba vodiku je energeticky ztratova ta elektrolyzerem ale nejvice, nejefektivnejsi ziskani vodiku je vysokoteplotni parni reforming ze zemniho plynu ale i to je energeticky ztratove a neresi to ukladani silenych GW prebytku kdyz nahodou v risi fouka a sviti slunce zaroven. Proste jsou nemci idioti takhle si zprznit energetiku a co je horsi zmrvili to cele evrope..
Re: Spotové ceny
Napsal: úte kvě 05, 2026 1:29 pm
od vk_1
Tohle téma je "Spotové ceny". Zkuste se ho držet prosím. Dík
Re: Spotové ceny
Napsal: stř kvě 06, 2026 1:31 am
od Momo
https://youtube.com/watch?v=GVQIjVCKwlw
Příčiny a důsledky záporných cen. Někdo to zaplatit musí.
Re: Spotové ceny
Napsal: čtv kvě 07, 2026 4:51 pm
od vk_1
Od 29. května 2026 je dolní hranice na Day Ahead Market posunuta na -600 EUR/MWh
"EPEX SPOT will lower the pan-European day-ahead price floor by EUR 100/MWh to EUR -600/MWh from 29 May, after prices hit the current EUR -500/MWh limit in several bidding zones. The new floor will apply in the 28 May auction for delivery on 29 May"
Re: Spotové ceny
Napsal: čtv kvě 07, 2026 5:58 pm
od Mex
Připomíná to škrtání nul v inflačních měnách.
Re: Spotové ceny
Napsal: pát kvě 08, 2026 1:20 pm
od ClonyXXL
To se budeme mít
A v zime ..... to se budeme mit jeste lip

Re: Spotové ceny
Napsal: pát kvě 08, 2026 1:32 pm
od Jirka77
koukal jsem ze uz asi v Gavle ve svedsku bezi datacentrum a uz maji zmrvenou cenu elektriny i v severnim svedsku kde byvala +- cely den kolem nuly a uz tam maji stejny hruzy jaky tady v evrope vcera vecer 200E ..to budou z datacentra jiste nadseni

Re: Spotové ceny
Napsal: pát kvě 08, 2026 1:36 pm
od brumlaj
Aspoň v zimě dojde k amortizaci elektrocentrál. A investice nebyly vynaloženy zbytečně.
Re: Spotové ceny
Napsal: pát kvě 08, 2026 7:23 pm
od eeta
V zime mi FVE vetsinu dnu ani nedobila poradne baterii. Spise premyslim, ze jeste pred zimou prejdu ze SPOTu na FIX.
Re: Spotové ceny
Napsal: úte kvě 19, 2026 7:48 pm
od Momo
Opět něco ke SPOTovým cenám, zejména záporným.
Bohužel musím souhlasit.
A nejsmutnější je ten závěr. Až budou dobíhat ty dotované FVE, tak je majitelé bez provozní podpory zavřou. A budou nové provozní dotace, protože by chyběla výrobní kapacita. Bez provozní podpory to nikdo nepostaví a provozovat nebude. A ani tam nezmínili, že kromě chybějící kapacity narazíme na nesmyslné dekarbonizační cíle, protože nebudeme plnit nějaké závazky.
Chce se mi z toho blejt, co jsme to v tý Evropě za debily.
https://www.youtube.com/watch?v=dPjsrFZSQCw
Re: Spotové ceny
Napsal: úte kvě 19, 2026 8:06 pm
od vk_1
Jestli tam nějaká další podpora vůbec bude, tak bude naprosto malinkatá. Alespoň oproti tomu solárnímu tunelu z 2009-2010.
Nemyslím si, že se to bude vypínat, nejhůř to někdo skoupí a předělá.
U těch FVE stejně bude dávat největší smysl repowering + přidání baterií.
Re: Spotové ceny
Napsal: stř kvě 20, 2026 3:32 pm
od ClonyXXL
Kluci, ja to zachranim !
Kdyz mi daji 16 Kc/1kWh ...... budu dodavat do site !
Nebo at nežeru .... za 15
