spotřební daň z elektrických aut

Odpovědět
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

spotřební daň z elektrických aut

Příspěvek od redcrown »

Ahoj,
chtěl bych otevřít teoretickou diskuzi o výběru spotřební daně z pohonných hmot - tedy elektřiny u elektrických aut. Je asi všem jasné, že současný stav, kdy euta jsou oproštěná od spotřební daně, je dlouhodobě neudržitelný.
Jaká je podle vás forma a kdy přikročí stát k výběru daně? Od kdy myslíte, že se tak stane. Jakou vidíte reálnou formu a proč? Myslíte, že se tak stane v EU ve stejnou dobu?
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: spotřební daň z elektrických aut

Příspěvek od brumlaj »

Je zapotřebí definovat jak elektromobily škodí (proč) a teprve potom se ptát jak ožebračovat obyvatele (jak). Pohled ekonoma však říká, že spotřební daň z paliv nahrazovat u elektromobilů je úplně mimo=nesmysl. Takže navrhuji směrovat diskuzi spíše v čem se onen ekonom případně mýlí či co opoměl.
Dle mne se nemají příjmy státu řešit oklikou, prostě ať se zvednou daně z příjmů, ať vidíme jak ta politická verbež krade prostřednictvím kamarádů.
Dagus
Příspěvky: 209
Registrován: ned pro 26, 2021 11:18 pm

Re: spotřební daň z elektrických aut

Příspěvek od Dagus »

Pokud se zruší všechny nepřímé daně a přesune se to do jedné daně, tak by asi byl každý překvapen kolik to dělá. Toto překvapení by pak vyvolalo minimálně politickou obměnu a zpet do nepřehledného vybírání daní.
mihlit
Příspěvky: 113
Registrován: úte úno 01, 2022 4:49 pm

Re: spotřební daň z elektrických aut

Příspěvek od mihlit »

Spíš než to, tak přijde "dálniční známka" pro všechny komunikace. Tedy platit se bude třeba 3000 ročně za osobák s nájezdem do 20kkm pro silnice 1. a 2. třídy, případně 5000 pro použití i dálnice. Daň tedy nebude z paliva, ale z kilometrů
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: spotřební daň z elektrických aut

Příspěvek od redcrown »

ano, já si taky myslím, že to nebude z paliva, ale z km. Já věřím, že vyhraje něco jak GPS mýto na všech komunikacích. Asi jsem to v prvním příspěvku špatně definoval, možná se nebude jednat o spotřební daň, ale o silniční daň. Vynechme prosím, jestli to je ekologické či nikoli, jestli to je silniční nebo spotřební daň - dál prostě daň z provozu, ale jak a kdy se bude vybírat.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: spotřební daň z elektrických aut

Příspěvek od brumlaj »

Mýto jako takové je fér. Nepřijde to dříve než to zavedou v okolních státech, společný postup v EU je pravděpodobný. Viděl bych to 2030. A jak? Už teď je povinný bonzovací GPS modul. Ti co jej mít v autě nebudou, budou muset koupit mýtnou krabku. Už dnes se jede po vytěžení mýtných dat ......
dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Re: spotřební daň z elektrických aut

Příspěvek od dumi »

Zase na druhou stranu, pokud ta krabka bude prenosna mezi auty.... nemusel bych kupovat x krat dalnicku
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
jahodovák
Příspěvky: 393
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: spotřební daň z elektrických aut

Příspěvek od jahodovák »

To jsem zvědav,jaká dan vás ještě napadne,kam se podíváš,skoro vše už je zdaněné,plat,DPH,a ješte ze všeho toho zdaněného další dan...vždyt už ted je ze všeho víc poplatků než příjem.....už se nevyplatí vůbec dělat,ale být jen na dávkách,žádná starost a své máš jisté....prostě jsem jen zvědav co si ještě necháme líbit...
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
luky
Příspěvky: 255
Registrován: stř zář 08, 2021 10:40 am
Bydliště: za Berounem
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4010
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: spotřební daň z elektrických aut

Příspěvek od luky »

Trochu se bojím to napsat, ale myslím, že se brzo dočkáme "silniční daně" tak, jak ji teď platí podnikatelé. Na to vlastně stačí změnit několik slov v zákoně. Není potřeba vymýšlet nic nového. Moje šéfová v Itálii platí asi 1000€ ročně za takovou menší nákupní tašku. Takže už mají od koho opisovat...
mobilní elektrárna (VW California): 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna "ETERNIT": FV 4010Wp, LiFePO4 48V/120Ah+120Ah, Axpert King 48/5000, MakeSkyBlue MPPT
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: spotřební daň z elektrických aut

Příspěvek od danidani »

Baterka
Příspěvky: 26
Registrován: stř pro 14, 2022 8:22 am

Re: spotřební daň z elektrických aut

Příspěvek od Baterka »

Také bych to viděl na jednotný EU postup, kdy veškerá auta budou nájezd skrz GPS samy počítat.
Ti co systém nemají, tak jim jej stát klidně dodá, nebo prodá + dotace na pořízení.
Systém by pak mohl mít různé taxy na různé cesty a lokace, zákazy pro určité vozy, pokuty za porušení, Dle dopravní vytíženosti pak i finančně motivovat k jízdě v jiný čas.
To se ostatně už pomaličku porůznu prosazuje a jendou nazraje moment, kdy to bude povinné a pro všechny. Už dnes chtějí zavést pro hybridy, aby v centrech povinně měli zapnutý provoz na baterii a kdo bude nařízení stále ignorovat, tomu auto vypnou. Takže ta technologie už připravena je, jen musí být větší počet elektroaut. Počítám 2035 max.
Vyhnout se tomu bude jedině možné jízdou na kole, koni či pěšky. :sun2:
misif
Příspěvky: 83
Registrován: stř zář 14, 2022 10:49 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9960
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: spotřební daň z elektrických aut

Příspěvek od misif »

Baterka píše: stř pro 14, 2022 9:09 am Také bych to viděl na jednotný EU postup, kdy veškerá auta budou nájezd skrz GPS samy počítat.
Trošku v to doufám, sice to lidé asi nebudou chtít, je to do jisté míry zneužitelný BB, ale na druhou stranu asi jediné spravedlivé řešení. Nabídne to zároveň stanovit cenu za průjezd, která bude z více položek - např. mítné pro majitele komunikace, něco pro stát, něco "ekologického", koeficient hmotnosti ... :-)

Auto se spalovacím motorem a nájezdem cca 15tis Km jsem nahradil BEV, státu jsem způsobil výpadek příjmů v různých daních a poplatcích cca 25tis Kč/rok, jaké tedy asi bude mítné? Pokud se budeme bavit čistě jenom o výpadku příjmů, tak pod 1.7Kč/km na malý osobák to nemůže být.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: spotřební daň z elektrických aut

Příspěvek od brumlaj »

Zase manipulace nebo hůř, závist.
Jasně bylo popsáno, že úspora za externality převáží nynější výši vybírané daně. Takže stačí pouze nic nedělat a nic nevybírat. Žádná spravedlnost v bezdůvodném okrádání a navíc ve šmírování elektromobilistů.
O spravedlnosti a plánování jak to těm elektromobilistům zatopit tady hovoří jedinci se sakra bolševickým smýšlením.
misif
Příspěvky: 83
Registrován: stř zář 14, 2022 10:49 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9960
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: spotřební daň z elektrických aut

Příspěvek od misif »

brumlaj píše: stř pro 14, 2022 8:36 pm Zase manipulace nebo hůř, závist.
Jasně bylo popsáno, že úspora za externality převáží nynější výši vybírané daně. Takže stačí pouze nic nedělat a nic nevybírat. Žádná spravedlnost v bezdůvodném okrádání a navíc ve šmírování elektromobilistů.
O spravedlnosti a plánování jak to těm elektromobilistům zatopit tady hovoří jedinci se sakra bolševickým smýšlením.
Těžko budu někomu závitět elektroauto, když i já jsem matitel elektroauta a rozhodně si nechci zatopit :-)

Možná jsem to napsal špatně, ale muselo by se to týkat všech typů pohonů (samozřejmě některé můžeš cenově zvýhodnit, jiné diskriminovat), ruku v ruce se zrušením některých daní na pohoné hmoty, příjem by nahradila nějaká položka mítného, můžeš pak dělat takové věci, jako mít levnější průjezd po okruhu a dražší průjezd centrem, zemědělec nebude samozřemě platit míto při jízdě po poli a nemusí řešit dotace na PHM, smaže se rozdíl mezi LTO a naftou a nebudou daňové úniky v této oblasti. Bohužel z toho může koukat BB.

Žijeme ve státě, který nějaký příjem potřebuje, takže cesta nikdy nic, nikde nevybírat je cestou k zadluženosti, protože kuřáci a alkoholici už ten rozpočet dotovat nezvládají :-)

Rozhodně jsem proti danění pouze elektroaut, proti daním za vlastnictví např. "silniční daň" i proti dálničním známkám (které neberou ohled na skutečný nájezd a vyhánění řidiče s malým nájezdem z dálnic do měst), to je čistá zlodějina.

Toť můj osobní názor.
Baterka
Příspěvky: 26
Registrován: stř pro 14, 2022 8:22 am

Re: spotřební daň z elektrických aut

Příspěvek od Baterka »

brumlaj píše: stř pro 14, 2022 8:36 pm Zase manipulace nebo hůř, závist.
Jasně bylo popsáno, že úspora za externality převáží nynější výši vybírané daně. Takže stačí pouze nic nedělat a nic nevybírat. Žádná spravedlnost v bezdůvodném okrádání a navíc ve šmírování elektromobilistů.
O spravedlnosti a plánování jak to těm elektromobilistům zatopit tady hovoří jedinci se sakra bolševickým smýšlením.
To co jsem psal, tak by elektromobilisté byli zvýhodněni, jelikož ostatní by ještě navíc stále platitli stávající daně, které je znevýhodňují. Časem se ten rozdíl v zákazech vjezdů konfekčních aut může ještě rychleji rozšiřovat, aby byl větší tlak na více elektroaut.
Bolševiky je prolezlá celá EU, tak proto se ubíráme tímto směrem. Věřím, že nečerpají inspiraci na tomto fóru.
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: spotřební daň z elektrických aut

Příspěvek od brumlaj »

Co to melete? Přečetli jste si odkaz z druhého příspěvku v tomto tématu? Proč ignorujete tam uvedený odkaz na pohled ekonoma? (souhlasím, že to je ekonom stranící OZE, ale případně můžete uvést co lze v jeho pohledu rozporovat?)
Proč zase spojujete spotřební daň s něčím jiným (jakýsi státní rozpočet) místo s externalitami které spalování ropných produktů generuje? Od smradu z výfuků že by člověk pad (táto že Ty sis zas zul boty!) až po zbytečné náklady na zbrojení kvůli mužikovi a šejkovi ....... o deficitu platební bilance kvůli energetickému zdroji ze zahraničí nehovoříc.
To že beze slova ignorujete argumenty ekonoma a znovu opakujete xenofobní nesmysly proti elektromobilistům o potřebě nahrazení spotřební daně na ropné produkty nějakou, dle těch kteří řídí vaše myšlení, snad prý férovou daní z kilometru, je vůči ostatním sprosté.
Takže otázka - jakou má souvislost spotřební daň z ropných produktů s kilometry? Dle mne žádnou. Třeba proto, že se ropné produkty spalují i v elektrocentrálách které obvykle nikam nemají možnost odjet. A spotřební daň za spotřebované produkty se v tomto případě také platí.
Walker

Re: spotřební daň z elektrických aut

Příspěvek od Walker »

Nechápu, že tu vždy, jak tu bylo řečeno sic cizojazyčně,
Cituji:"Nebude kľud, pokiaľ tu budú ty istý ľudia".
Někdo projeví svůj názor a hned ho je potřeba svým "životním postojem" či dokonce tu zaznělo "zkušeností" potahat a pro jeho názory zahrabat minimálně 2 metry pod zem. A ve výsledku je to jen hromada "keců", které forum snižují na diskuzi pod článkem na novinkách.
Co tu tak v poslední době čtu, tak je to tu samý odnaučený "fosilák" či dokonce bojovník za "ostrovní FVE", který pravděpodobně tím, že se v tom "businessu" pohybuje, tak si přívydělek ujít nenechá a tak se zastává momentální situace.
Za tohle mě klidně ukamenujte, nebo rovnou "ukřižujte", to teď bude hodně tématické.

Jinak k tématu. Ano daň z kilometrů je pravděpodobně nejrovnejší, a dokonce díky STK a on-line knihám jízd, které u EV již hojně jsou implementovány, také nejjednodušeji kontrolovatelné.
Ať se to komu chce nelíbí tak příklad dědy, který najezdí 2.000km/rok a nějakého dobrodruha co dá 100.000km/rok při 1,7kč/km je jednoduše spočítatelné.
V jakém vozidle to děda nebo dobrodruh odjezdí je úplně jedno, ale dle mého soudu asi děda mít EV nebude, protože to nedává smysl.(i když názor, že EV zastoupí všechny druhy pohonu je myšlenka krásná ale dosti nereálná).
Úplně jsem zapoměl: daň za kilometr je totiž bič na ty co doma dobíjí z FVE :D
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: spotřební daň z elektrických aut

Příspěvek od brumlaj »

Zapomněl jsi jedno slovíčko. "nelegálních". Myšleno těch, které nejsou v databázi prezidenta ČEZké republiky - pana Daniela Beneše. Ty troufalce, kteří se vzepřeli PPDS a provozují si FVE bez vědomí orgána je zapotřebí exemplárně potrestat nejlépe stětím hlavy.
Jinak redcrown dobře zmátl diskutující. Dle úvodního příspěvku chce rozproudit debatu o dani z pohonných hmot, ale nadpisem manipuluje? směrem jak zdanit elektrická auta.
Zajímavý je vývoj, kdy se některými diskutujícími ve výsledku žádá daň z km což nemá žádnou souvislost ani s palivem, ani (jen) s elektrickým autem. A srovnávat férovost při nájezdu kilometru a spalování ropných derivátů (které netěžíme) s nájezdem kilometru při pohonu elektrickou trakcí (elektřinu si zde generujeme sluníčkem), to chce notnou dávku kombinatoriky.
Walker

Re: spotřební daň z elektrických aut

Příspěvek od Walker »

brumlaj píše: čtv pro 15, 2022 7:44 pm Zapomněl jsi jedno slovíčko. "nelegálních". Myšleno těch, které nejsou v databázi prezidenta ČEZké republiky - pana Daniela Beneše. Ty troufalce, kteří se vzepřeli PPDS a provozují si FVE bez vědomí orgána je zapotřebí exemplárně potrestat nejlépe stětím hlavy.
Jinak redcrown dobře zmátl diskutující. Dle úvodního příspěvku chce rozproudit debatu o dani z pohonných hmot, ale nadpisem manipuluje? směrem jak zdanit elektrická auta.
Neznám Redcrowna.
Myslím, že se snaží zjistit názor pro své rozhodnutí pro pořízení EV.
Jeho nadšenost z hybridního pohonu v jeho příspěvkách jen čiší. viewtopic.php?t=143
Tak jako dlouho se budovala "fosilní" tankovací síť a ty by jsi ji jim Brumlaji ("mužů ti tykat???") chtěl hned rozvrátit a ještě bez ČEZu??
Musím se přiznat, že těm co si pořídili i ty napodobeniny v podobě elektrických aut, tiše závidím, protože doba se mění a už to nebude taková svoboda.(na druhou stranu už jsou to v dnešní době rovnocenné povozy, samozřejmě v kategorii 1-1,5mil.kč)
Každý důchodce našetří z jednoho ročního důchodu.
"Joke"
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: spotřební daň z elektrických aut

Příspěvek od redcrown »

účelem mého nadpisu vlákna bylo skutečně rozproudit diskuzi, nikoli manipulovat. Prostě jsem si jen v tu chvíli neuvědomil, co řeší která daň. Myslel jsem obecně zdanění. Prostě šlo o diskuzi, jakou formou se bude vybírat. Navíc daním moc nerozumím a ani se v tom nechci dál zlepšovat. Spíš naopak, o čemž svědčí moje snahy o určitou nezávislost na systému, státním aparátu.
Stejně tak se nesnažím najít názor pro své rozhodnutí pro pořízení EV. Pokud si ho koupím, tak čistě jen z důvodu, že mě myšlenka baví, nikoli z ekonomických důvodů. Ostatně jako domácí FVE.
Skutečně jsem příspěvek o hybridu psal s nadšením. Bylo to moje nadšení z techniky, která v tu chvíli parádně fungovala. Bohužel vím, že nebude fungovat dlouho a vždy. To je taky důvod, proč moje nadšení často velmi rychle chladne. A je jedno, jestli to je moderní automotive, počiny Microsoftu, spotřební elektronika nebo další. Prostě cesta špatným směrem, která je hustě lemována kurvítky nebo opomenutím zodpovědně testovat SW a úsilím nabídnout výborný produkt.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
jahodovák
Příspěvky: 393
Registrován: stř dub 07, 2021 9:01 am
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 40

Re: spotřební daň z elektrických aut

Příspěvek od jahodovák »

Jakákoliv dan je dá se říct lumpárna,jen je třeba se trošku zamyslet,práce je zdaněná,pokud si jdete něco koupit,platíte ze zdaněných příjmů další dan,DPH,ze svého obydlí postaveného ze zdaněných prostředků platíte další dan...atd je to jenom proto,že všichni co nám vládnou nemají žádnou odpovědnost za své činy,proto rozhazují co mohou a říkají platíte málo,zvýšíme daně,sami se ale neuskromní nebo se snad pletu....
7,4 kwp,aexpert 8kw,power jack 10kw,lion a lifepo4 40 kwh
brumlaj
Příspěvky: 1482
Registrován: stř dub 21, 2021 5:01 am

Re: spotřební daň z elektrických aut

Příspěvek od brumlaj »

Obávám se, že o dani bude debata dostatečně brzo na to aby zafungovala klasická čecháčkovská vlastnost - "panebože dej aby koza sousedovi zdechla". Bez ohledu na to že jde o zdanění úplně něčeho jiného bude popřena původní myšlenka ve jménu jakési "spravedlnosti". A že ti, kteří nikdy elektromobilem nejeli budou krátkozrace souhlasit se zde navrženým řešením. Bez ohledu na to jak se rozpadá regionální hromadná doprava a že lidé z (malých) obcí mají s přemísťováním problém.
Odpovědět

Zpět na „Elektromobilita obecně“