Zapojeni rozvadece - pripominky, navrhy

Odpovědět
dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Zapojeni rozvadece - pripominky, navrhy

Příspěvek od dumi »

Ahoj,

chystam se vybourat domovni rozvadec a nahradit ho vetsim, aby se mi tam vsechno vlezlo, a FVE mohla byt pripojena a zapojena spravne a hezky.

Zatim mam nasledujici schemu jako nastrel zapojeni. Omlouvam se za neprofesionalni provedeni, nechtelo se mi hledat profi SW.

Princip je takovy, aby bylo mozne okruhy ruzne prepojovat mezi FVE a DS, podle potreby a zaroven bylo vse bezpecne.

Trochu ke schemalu, Kosodelniky (DS, ZasuvkyXX atd) jsou koncove nebo zacatecni body. DS = pripoj od elektromeru, FVE privod z rozvadece FVE.
Obdelniky jsou elektroinstalacni komponenty, Ficka, prepinace siti 1-0-2, jistice atd.

Tri obdelniky na jedne strane s rohem a na druhe s oblouckem (FVE, TC a Hrnecnice) jsou propoje do podruznych rozvadecu.

Mate k tomu nejake pripominky navrhy? Je to jen nastrel pro diskusi, zatim je k realizaci daleko.

Dekuji za pripominky.
Rozvadec_schema.png
Rozvadec_schema.png (38.48 KiB) Zobrazeno 2802 x
Rozvadec_schema.pdf
(21.89 KiB) Staženo 173 x
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
mihlit
Příspěvky: 113
Registrován: úte úno 01, 2022 4:49 pm

Re: Zapojeni rozvadece - pripominky, navrhy

Příspěvek od mihlit »

Co je to Hrnečnice? Nic mi to neříká a ani google neradí.

Těch přepínačů mi tam přijde fakt hodně. Vážně to plánuješ chodit každou chvíli přepínat tam a zpět, že i vrata mají svůj přepínač? Stejně tak světla, to je s LED nula prd spotřeba, to přece nemůže měnič přetížit. Tolik přepínačů bude potřebovat taky dost hodně místa. Když už je místo, lepší využít na 1+N jističe. Já teď také komplet předělávám elektriku... až teda dorazí jističe, chrániče,... zatím čekám na objednávku tři měsíce. Chybějící elektriku z FVE v zimě budu řešit jinak, takže mi vrchovatě stačí jeden přepínač, což je možná opačný extrém. Zbytek se bude přepínat dráty v rozvaděči, to ale nečekám jako častou činnost.

Jinak tam nic extra nevidím (tohle taky ale není moje živnost), jen co vím, tak lednička by měla mít svůj okruh se svým vlastním chráničem. Aby ji něco zbytečně neodstavilo, když nebudeš doma.
dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Re: Zapojeni rozvadece - pripominky, navrhy

Příspěvek od dumi »

Jak rikam, je to nastrel, proto sem to sem dal, aby lidi napsali svoje zkusenosti. Chce to najit nejake optimum mezi flexibilitou a cenou.

Prepinat to casto nebudu, ale takhle mi to umozni s klesajici vyrobou postupne odpojovat spotrebice na DS.

Hrnecnice je zahradni domek, je tam 6kW sauna a 2x 2kW bojler, takze to pojede jen na DS, problem neni vykonmenice, ale to ze tam vede jen jeden kabel 5x4 tusim nebo mozna 2,5 nevim presne a nejde ho vymenit, takze kdyz to prepojim jako 1F upece se nula.
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
Diablo1st
Příspěvky: 956
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Zapojeni rozvadece - pripominky, navrhy

Příspěvek od Diablo1st »

Do kuchyne by som dal viacero obvodov, nie len jeden zásuvkový. Chladička príp. mraznička určite samostane. Tých prepínačov je tam fakt nejako veľa :) Kvôli čomu ich chceš postupne prepínať na DS? Veď nie je to jedno, či sa prepne všetko na DS a čaká sa na dobitie alebo keď budeš postupne prepínať jednotlivé okrhuhy na DS?
FVE máš 1F či 3F? Lebo ak 1F, nevidím veľmi zmysel v prepínači pre TČ.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Re: Zapojeni rozvadece - pripominky, navrhy

Příspěvek od dumi »

Kuchyn ma bohuzel zasuvky na jednom kabelu, vcetne lednice (mycka, trouba a tak jsou zvlast), sekat diru do baraku nebudu. nejsou s tim problemy.

u TC je to v pohode je totiz jednofazove :-) takze prepinat TC urcite chci, ted v lete krasne chladi ciste z FVE a v zime ho FVE neutahne.
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
luky
Příspěvky: 255
Registrován: stř zář 08, 2021 10:40 am
Bydliště: za Berounem
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4010
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: Zapojeni rozvadece - pripominky, navrhy

Příspěvek od luky »

..a u mě revizák kroutil hlavou, že 96 modulový rozvaděč v domečku 3+1 ještě neviděl...

- Proč 2P přepínače, když proudový chránič máš až za přepínačem? Osobně mám N vodiče spojené (FV+ČEZ).
- Sporák mám osobně přes chránič. Nenapadá mě důvod proč by to mělo být bez něj. Stejně tak 3f zásuvka v garáži.
- Vidím 5 proudových chráničů a možná je ještě něco v podružných, ne? To už je podle mě plýtvání. Sám mám 3 chrániče v hlavním rozvaděči a další 2 ve dvou podružných.

Já jsem teď v takovém mezistavu, ale cíl máme dost podobný. Já budu mít v rozvaděči dva 1-0-2 přepínače: jedna skupina "kritických a nízkopříkonových spotřebičů" (světla, IT, lednice..) napájené z 1kW měniče s nízkou spotřebou. Druhá skupina pro případ nadbytku energie (část kuchyně, pračka, myčka..) napájené z Axperta 5kW. Třetí skupina spotřebičů vždy na ČEZ (sporák, bojler, 3f čerpadlo kanalizace).
mobilní elektrárna (VW California): 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna "ETERNIT": FV 4010Wp, LiFePO4 48V/120Ah+120Ah, Axpert King 48/5000, MakeSkyBlue MPPT
mobilik
Příspěvky: 918
Registrován: stř bře 31, 2021 7:50 am
Bydliště: Neďaleko Košíc - SK
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9600
Kapacita baterie [kWh]: 12
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapojeni rozvadece - pripominky, navrhy

Příspěvek od mobilik »

3f zásuvka v garáži jedine bez prudoveho chrániča...
Mal som tam chránič a stará plne funkčná miešačka mi ho vyhadzovala. Vyhodil som chránič a je pokoj. Miešačka mieša dodnes a netrasie.
A nájde sa kopec ďalších starých spotrebičov čo to budú robiť.
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Studer, 12kWh Pylontech + GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,3kWp, ZCS Azzurro + Solic200 + VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650
mihlit
Příspěvky: 113
Registrován: úte úno 01, 2022 4:49 pm

Re: Zapojeni rozvadece - pripominky, navrhy

Příspěvek od mihlit »

dumi píše: úte srp 16, 2022 1:05 pm Hrnecnice je zahradni domek, je tam 6kW sauna a 2x 2kW bojler, takze to pojede jen na DS, problem neni vykonmenice, ale to ze tam vede jen jeden kabel 5x4 tusim nebo mozna 2,5 nevim presne a nejde ho vymenit, takze kdyz to prepojim jako 1F upece se nula.
To má snadné řešení, teď máš kabel L1, L2, L3, N, PE a použiješ ho L1, L1, N, N, PE, jen si to přeznačíš, že L3 je nulák a ne fáze.
Odpovědět

Zpět na „Dumiho ostrůvek“