Ideální topologie sítě pro SmartHome?

Odpovědět
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Ideální topologie sítě pro SmartHome?

Příspěvek od MisakP »

I když topologii pro SmartHome konkrétně teď řeším, tuhle otázku bych chtěl položit spíše hodně obecně (snad až filozoficky) a hlavně v kontextu soběstačnosti a FVE. Pro každého bude "ideální" asi trochu něco jiného, ale mohlo by to vést k zajímavé a plodné diskuzi.

Jaká je podle vás ideální topologie sítě, silové (230 V) i datové, pro chytré domy?

Sám pro sebe jsem topologii rozdělil na dvě části, tu silovou a datovou. Asi jsou systémy, které umí datově komunikovat po silové složce, ale za mě je to spíše zbytečnost. Ideální představa, jak by to mohlo fungovat? Zatím jsem ještě nenašel optimální řešení, tak jen popíšu myšlenkové pochody.

Za mě v ideálním případě:
  • každý prvek chytrého domu(světla, zásuvky, spotřebiče, ...) měl mít možnost nezávislé adresace a ovládání
  • spotřeba celé sítě, řešení by mělo být co nejmenší, nebo alespoň s ohledem na výrobu FVE
  • koncept by měl umožňovat změny zapojení v budoucnu
Klasické a jednoduché zapojení, kdy něco zapnu (sepnu kontakty) a ono to na druhém konci kabelu svítí, je vlastně geniální a nejméně poruchové. Má i nulovou "stand by" spotřebu a ve většině případech není potřeba, aby například světlo mělo nějaké trafo, které z velkou pravděpodobností po nějaké době začne pískat, nebo vrčet. Bohužel tento systém i jeho ovládání, je napevno dán předem a nedá se moc měnit. A už vůbec nemůže být řeč o nějaké nezávislé adresaci a ovládání v rámci celku. Navíc většina dnešních "moderních chytrých zařízení" potřebuje na síti viset. Například pokud si necháte světla ovládat podle "cirkadiánních rytmů" (toho v jaké fázi je slunce), je potřeba i do zrovna nesvítícího světla posílat onu informaci, aby vědělo jak po rozsvícení svítit (intenzita, spektrum atd.) Pokud by světlo bylo odpojené od el. napájení a mělo by tohle umět, po sepnutí spínače, by mu chvíli trvalo informace vykomunikovat, takže by tam byla prodleva.

Jak máte topologii vašeho domu (el. a data) zapojenou vy? :cloudy:
nextclick

Re: Ideální topologie sítě pro SmartHome?

Příspěvek od nextclick »

Moc zkušeností s chytrým domem nemám. Ale mám zkušenosti z velkých sítí v průmyslu. Ale ono se to už dost potkává. Bodovité nástřely:
rozhodni se zda:
- chceš používat wifi či raději výhradně metalický/oprický ethernet
- chceš prvky ovládat a řídit centrálně z rozvaděče a nebo spíš budeš distribuovat "IoT" zařízení po domě.
- zda budeš chtít mít spíš více hw modulů a tím se chránit proti výpadku jednoho centrálního "kontroléru" a nebo naopak (a mít zase jiné výhody)
- zda budeš nakupovat zařízení striktně jednoho výrobce a nebo se rozhodně zbláznit se xyz dodavatelů hw.
- logická rozhodování svěříš řešení typu home assitant a nebo spíš PLC
- co budeš chtít ovládat manuálně i v případě výpadku chytré domácnosti
- jak zajistíš fyzickou bezpečnost provozu u zařízení ovládaných logikou HA či PLC v případě nenadáleho výpadku HA/PLC
- jak zajistíš informační bezpečnost. Pouze šifrovaná komunikace? Rozdělení sítě na VLAN (min na návštěvy/kancl/strojovna) ?
- zda chceš využívat cloudová řešení velkých korporací a nebo to chceš mít plně nezávislé na internetu?

Na komunikaci typu "data po 230V" rovnou zapomeň! :trash:
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Ideální topologie sítě pro SmartHome?

Příspěvek od MisakP »

Díky za podněty k zamyšlení. V tomto m8m celkem jasno
nextclick píše: pon srp 22, 2022 5:37 pm - chceš používat wifi či raději výhradně metalický/oprický ethernet
Primárně všude kde to bude dávat smysl tak metalický/optický ethernet, výjimečně pak bezdrátovou komunikaci
nextclick píše: pon srp 22, 2022 5:37 pm - chceš prvky ovládat a řídit centrálně z rozvaděče a nebo spíš budeš distribuovat "IoT" zařízení po domě.
Dával bych přednost decentrálnímů řízení, nebo alespoň malé celky schopné fungovat nezávisle na ostatních celcích. Ale krom KNX mě toho moc nenapadá :(, takže to možná skončí u centrálního :(
nextclick píše: pon srp 22, 2022 5:37 pm - zda budeš chtít mít spíš více hw modulů a tím se chránit proti výpadku jednoho centrálního "kontroléru" a nebo naopak (a mít zase jiné výhody)
Stejné jako předešlá odpověď, spíše decentrální řízení.
nextclick píše: pon srp 22, 2022 5:37 pm - zda budeš nakupovat zařízení striktně jednoho výrobce a nebo se rozhodně zbláznit se xyz dodavatelů hw.
Určitě je podmínkou otevřený systém/řešení, který není závislý na jenom výrobci

nextclick píše: pon srp 22, 2022 5:37 pm - logická rozhodování svěříš řešení typu home assitant a nebo spíš PLC
PLS mi přijde spolehlivější, ale je asi peklo ho programovat, proto spíše Home Assitant, ale může zde být obojí v jisté kooperaci a menších celcích

nextclick píše: pon srp 22, 2022 5:37 pm - co budeš chtít ovládat manuálně i v případě výpadku chytré domácnosti
dobrá otázka, rád bych řekl, že všechno, ale to je asi dost nemožné :)

nextclick píše: pon srp 22, 2022 5:37 pm - jak zajistíš fyzickou bezpečnost provozu u zařízení ovládaných logikou HA či PLC v případě nenadáleho výpadku HA/PLC
tohle by do značné míry měla řešit ona decentralizace, pokud bude realizovatelná
nextclick píše: pon srp 22, 2022 5:37 pm - jak zajistíš informační bezpečnost. Pouze šifrovaná komunikace? Rozdělení sítě na VLAN (min na návštěvy/kancl/strojovna) ?
oboje, jak šifrování, tak i oddělené VLAN

nextclick píše: pon srp 22, 2022 5:37 pm - zda chceš využívat cloudová řešení velkých korporací a nebo to chceš mít plně nezávislé na internetu?
vše primárně lokálně! claud jen pro nezbytně nutné a lokálně neřešitelné věci
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Ideální topologie sítě pro SmartHome?

Příspěvek od redcrown »

Já vidím budoucnost rozvodu IoT v bezdrátové podobě, nikoli v metalické. To ale neznamená, že je nyní robustnější, nebo že bezdrátu fandím. Když jsem při stavbě začal tahat UTP kabel jen k EZS, tak jsem vzdal myšlenku metaliky pro IoT. IoT používám jen okrajově, něco zkouším řešit přes HA a rozvod sítí zigbee. Je to ale pro mě spíš donucení, už dávno ve mě vyhasl plamen nadšení pro IoT.
Bohužel u mě jen za podledních 13 let došlo k tolika změnám a přehodnocení řešení všeho typu, že by to nebylo možné předrátovávat v metalickém rozvodu. Kde je ale ethernet v metalice, jsem rád, že to tak je.
Rovněž věřím tomu, že se ve světě IoT prosadí decentrální komunikace a mash topologie. Prostě těch zařízení bude tolik, že to bude žít svým životem a bude se to nějak samo léčit. To mě zatím sedí např. na Zigbee, které je mash a umí vázat prvky jen na sebe bez koordinátora - např. vypínač na světlo a zároveň se přes koordinátora chovat centralizovaně. Obecně nerad pouštím IoT zařízení do počítačové sítě, proto zatím volím zigbee. Tyto prvky mě taky mimo jiné nenutí komunikaci přes Cloud.
Bohužel se svět mění příliš rychle na to, aby člověk vsadil na celoživotní topologii nebo technologii. O značce už ani nemluvě.
Čím měně IoT, tím méně je oprav a řešení problémů s jejich udržením při životě. Když to jen jde, snažím se držet hesla "kde nic není, nemá se co rozbít". Čím jsem starší a spruzenější moderní dobou, tím víc se mi líbí řešení bez IoT.
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Ideální topologie sítě pro SmartHome?

Příspěvek od danidani »

Za mě:

- vzduchem to jde také, ale kabel je kabel
- nefixuj se na určitého výrobce nebo technologii
- hvězda je to pravé
- co je doma, to se počítá

Pár věcí, na které jsem doma zapomněl a dodatečně je řešil s větší či menší pracností:

- wifi potřebuje AP a AP potřebuje také kabel
- meteostanice na zahradě i na střeše jsou hezké hračky, ale i ty chtěly datový kabel a elektriku
- i u slepic na zahradě může být kamera, světlo a zásuvka
- kamera je fajn i na komíně, je pak vidět, zda jdou mraky
- závlahový systém potřebuje prostup na kabely z řídící jednotky v domě k čerpadlu i elektroventilům na zahradě
- i ve skleníku se hodí elektrika a data, když chceš jet na dovolenou a automatizovat zálivku
- data k zabezpečovačce a do díly jsou samozřejmostí

A poslední netechnická, ale k domu: vlastní studna je základ
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Ideální topologie sítě pro SmartHome?

Příspěvek od MisakP »

To vše co píšete je sice hezké, ale nějak z toho nevypadne konkrétní řešení :).

Když píšeš hvězda je to pravé, jak to myslíš? Jako že z každé zásuvky, světla, vypínače atd, natáhneš do rozvodny silový kabel a vše bude ovládat z centra hvězdy/rozvodny?

Čistě hypotetické výpočty.
  • jedna místnost cca 8 zásuvek na 230 V - ke každé zásuvce tedy 2x CYKY kabel = 16 kabelů do rozvodny
  • k tomu 2x UTP zásuvka - 2 x UTP kabel, celkem OK
  • pak 3x vypínač světel - je cca 6x CYKY kabel, případně jiný pokud tam půjde jen signál
  • a 2x světlo - cca 4x CYKY kabel


Dohromady se tedy sejde ve středu hvězdy, cca 26 CYKY kabelů + 2 UTP a to je pouze jedna a relativně jednoduchá místnost. Pokud jich máme v rodinném domě cca 4 + kotelna garáž, zahrada a další drobnosti (ekvivalent 8 místností), můžeme se klidně bavit o rozvodech, kdy se nám sejde v rozvodně cca 208 CYKY kabelů + 16 UTP :?

Pokud by rozvodna nebyla v centru domu, což bývá málokdy, ale na okraji a dům měl jedno patro na dílku 27 metrů v ideálních rozvodech, bez nějakých zatáček, tak se bavíme o cca (27/2 do středu domu)*208 CYKY (podle heuréky CYKY 2,5 = 27 Kč metr) = 2 808 metrů CYKY kabeláže v ceně cca 76 tisíc, jen za měď :). A to jsem byl ještě hodně idealistický k myšlence hvězdy :(
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 859
Registrován: čtv dub 08, 2021 6:07 pm
Bydliště: Jizerky
Výkon panelů v FVE [Wp]: 19550
Kapacita baterie [kWh]: 36

Re: Ideální topologie sítě pro SmartHome?

Příspěvek od redcrown »

Tolik metrů se ti nevejde ani do zdi.:) Co s tím chceš proboha dělat v rozvaděči? Ty prvky je potřeba řešit sběrnicově, ať už metalicky nebo vzduchem.
Dobře si ale promysli, jestli to všechno opravdu potřebuješ. Heslo zní, co tam není, nemůže se rozbít, nepotřebuje správu a nic nestojí....
Ostrov s nabíjením z DS, 19,5kWp, 4x XTM4000-48, VT40-80, 30kWh LFP 14P16S + 36kWh Winston 230Ah 3P16S Batrium
2x Skútr E-Max120L
Diablo1st
Příspěvky: 955
Registrován: úte dub 19, 2022 10:33 am
Bydliště: SR MY
Výkon panelů v FVE [Wp]: 6
Kapacita baterie [kWh]: 13

Re: Ideální topologie sítě pro SmartHome?

Příspěvek od Diablo1st »

Keď už tu bola spomenutá filozofia, čo je vlastná tá hlavná myšlienka pre človeka, aby mal SmartHome?

Ja som celé toto asi nepochopil, resp. asi to nebude pre mňa. Vychádzam skôr z toho, že všetko čo je zložité sa časom pokazí. Čím zložitejšia vec, tým sa skôr pokazí a celý tento SmartHome mi príde ako hoodne zložitá vec.
Proste nejako mi uniká zmysel to použiť v dome na zásuvky a svetlá. Ako kvôli čomu? To je zaťažko sa človeku postaviť a zažať svetlo? Mám ešte staré vypínače, ktoré majú cez 30rokov a stále fungujú. Známy skúšal svetlo na fotobunku a za rok sa mu to pokazilo asi 3x :lol:

Systémy merania a regulácia nijako nespochybňujem, je to veľmi dôležité napr. pri kotloch, vetraní, klíme atď, ale to je troška iný prípad.

Budem rád sa menšie osvetlenie celé konceptu SmartHome, lebo mi to príde ako totálna zbytočnosť za vysokú cenu.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp + RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah Lifepo4 + JK BMS
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Ideální topologie sítě pro SmartHome?

Příspěvek od danidani »

Píšu jen své zkušenosti.

UTP a SAT/TV/Radio jsme tahali hvězdu (elektrikář podle předpokládaného počtu kabelů připravil husí krky), každá místnost minimálně na třech různých místech: vedle sebe jedna datová dvoj zásuvka a vedle toho jedna na SAT/TV/Radio. V zásadě toho ani po letech nelituju, ne všechny jsou využité, ale spousta ano (i kde jsem to nečekal, např. z jedné zásuvky jsem vytáhl časem kameru ven - jinak to nešlo, skrz jinou jde domovní telefon od vrátek apod.).

UTP je natažené jinam a jinudy (bohužel do špajzky, což nebylo dobré rozhodnutí, protože jak IT technologie dost topí) než SAT/TV radio (pod střechu) a než 230 (do rozvaděčů na patře a odtud do skladu k hlavnímu domovnímu rozvaděči). Až na tu špajz opět nelituju, jen ke každému podružnému rozvaděči bych dnes z hlavního domovního tahal víc samostatných kabelů, aby se daly řešit různé zálohované okruhy i na úrovni patra).

Jestli dát na 230 hvězdu - nevím, tam tomu nerozumím :-) Světla u nás jsou klasicky jako okruhy, zásuvky také, takže řízení světel a zásuvek řeším pomocí modulů pod vypínači, resp. výměnou zásuvek za dálkově ovladatelné - tady díky bohu za to, že elektrikář skoro všude dal hluboké krabičky, kde dal mělké (pár míst), mám smůlu a modul se tam nevejde. Čemu bych se dnes vyhnul je dvojzásuvka (taková ta nad sebou dvě zásuvky v jedné krabici, nevypadá to hezky, když zbytek vedle máš v podlouhlém modulu).
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Ideální topologie sítě pro SmartHome?

Příspěvek od MisakP »

redcrown píše: stř srp 24, 2022 4:27 pm Tolik metrů se ti nevejde ani do zdi.:) Co s tím chceš proboha dělat v rozvaděči? Ty prvky je potřeba řešit sběrnicově, ať už metalicky nebo vzduchem.
Dobře si ale promysli, jestli to všechno opravdu potřebuješ. Heslo zní, co tam není, nemůže se rozbít, nepotřebuje správu a nic nestojí....

Naprostý souhlas, ta hvězda mi v tomto použití přijde taky kamikaze. Když už jsi nakousl tu sběrnici, jakou bys doporučil? Máš s nějakou zkušenosti?
Diablo1st píše: stř srp 24, 2022 4:33 pm Keď už tu bola spomenutá filozofia, čo je vlastná tá hlavná myšlienka pre človeka, aby mal SmartHome?
Hlavní myšlenka chytrého domu, je v možnostech řízení, které by měly být přínosné. Částečně je to určitě i pohodlnost, kterou popisuješ, ale to hlavní jsou možnosti, které to přináší.

Například aby světla dokázaly odfiltrovat určité spektrum modré barvy, které ti "vytříská" spánkový hormon melatonin a tobě se pak blbě spí. Naopak ráno ale na probuzení ti modrá složka ve světle pomůže nastartovat den. Dálo by se to tedy označit za "technologie pomáhající žít o něco zdravěji" v jinak přetechnizovaném světě. Do toho se dá započítat i řízené větrání v našich jinak vzduchotěsných domech atd...

Další bod, který mě napadá, je kontrola nad el. spotřebou a to až na úroveň jednotlivých zásuvek/zařízení.

Další část je automatizace, že se něco užitečného stane, aniž bych u toho musel sedět a hlídat. Zatopí se v kotli, sjedou žaluzie aby se dům později odpoledne nepřehřál atd...

Další část je bezpečnost, kde tě dům nejenom informuje, že k nějakému problému došlo, únik vody, plynu, někde hoří, nebo si soused přišel pro tvou krásnou novou TV :D . Ale je schopný udělat i základní kroky k minimalizaci škody, vypne vodu, zavolá hasiče, policii, dá vědět majiteli a poskytne podklady aby se daný problém již neopakoval ...
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Ideální topologie sítě pro SmartHome?

Příspěvek od danidani »

Diablo1st píše: stř srp 24, 2022 4:33 pm Keď už tu bola spomenutá filozofia, čo je vlastná tá hlavná myšlienka pre človeka, aby mal SmartHome?
Malí kluci, malé hračky, velcí kluci, velké hračky...
Diablo1st píše: stř srp 24, 2022 4:33 pm Proste nejako mi uniká zmysel to použiť v dome na zásuvky a svetlá.
Za sebe dvě použití, které u nás fungují:
1. Scéna "jdu spát", Googlu se řekně "Good night" a on pozhasíná všechno, co nechci aby svítilo.
2. Ovládání hlasem - někdo zapomněl zhasnout na chodbě, jsem líný vstát, tak řeknu Googlu, aby zhasnul. Jiný příklad: odcházím z kuchyně, řeknu Googlu, aby zhasnul v kuchyni a namusím sahat na tři různá místa, kde jsou vypínače.
Diablo1st píše: stř srp 24, 2022 4:33 pm Známy skúšal svetlo na fotobunku a za rok sa mu to pokazilo asi 3x :lol:
Tady asi záleží, co se použije. Máme na chodbě klasické ABB pohybové čidlo místo vypínače a bez problémů maká 15 let. Ale tuším, že ty aktuálně vyráběné IoT hračky to tak dlouho nedají.
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Ideální topologie sítě pro SmartHome?

Příspěvek od danidani »

MisakP píše: stř srp 24, 2022 4:51 pm Další část je bezpečnost, kde tě dům nejenom informuje, že k nějakému problému došlo, únik vody, plynu, někde hoří, nebo si soused přišel pro tvou krásnou novou TV :D . Ale je schopný udělat i základní kroky k minimalizaci škody, vypne vodu, zavolá hasiče, policii, dá vědět majiteli a poskytne podklady aby se daný problém již neopakoval ...
Zase praktická zkušenost :-)

- Ne každá zabezpečkovačka umí komunikovat s "chytrou domácností".
- Pokud budeš chtít zavírat vodu, potřebuješ mít u toho ventilu elektriku.
MisakP
Příspěvky: 228
Registrován: čtv pro 09, 2021 8:51 pm

Re: Ideální topologie sítě pro SmartHome?

Příspěvek od MisakP »

danidani píše: stř srp 24, 2022 4:45 pm Píšu jen své zkušenosti.

UTP a SAT/TV/Radio jsme tahali hvězdu (elektrikář podle předpokládaného počtu kabelů připravil husí krky), každá místnost minimálně na třech různých místech: vedle sebe jedna datová dvoj zásuvka a vedle toho jedna na SAT/TV/Radio. V zásadě toho ani po letech nelituju, ne všechny jsou využité, ale spousta ano (i kde jsem to nečekal, např. z jedné zásuvky jsem vytáhl časem kameru ven - jinak to nešlo, skrz jinou jde domovní telefon od vrátek apod.).

UTP je natažené jinam a jinudy (bohužel do špajzky, což nebylo dobré rozhodnutí, protože jak IT technologie dost topí) než SAT/TV radio (pod střechu) a než 230 (do rozvaděčů na patře a odtud do skladu k hlavnímu domovnímu rozvaděči). Až na tu špajz opět nelituju, jen ke každému podružnému rozvaděči bych dnes z hlavního domovního tahal víc samostatných kabelů, aby se daly řešit různé zálohované okruhy i na úrovni patra).

Jestli dát na 230 hvězdu - nevím, tam tomu nerozumím :-) Světla u nás jsou klasicky jako okruhy, zásuvky také, takže řízení světel a zásuvek řeším pomocí modulů pod vypínači, resp. výměnou zásuvek za dálkově ovladatelné - tady díky bohu za to, že elektrikář skoro všude dal hluboké krabičky, kde dal mělké (pár míst), mám smůlu a modul se tam nevejde. Čemu bych se dnes vyhnul je dvojzásuvka (taková ta nad sebou dvě zásuvky v jedné krabici, nevypadá to hezky, když zbytek vedle máš v podlouhlém modulu).
Jo tak ty dáváš hvězdu jen u datovky, tak to jo :), to dává smyls i mě :). S těmi hlubokými krabicemi pod zásuvky a vypínače, naprostý souhlas, dobrá investice. Prozradíš, jaké moduly jsi tam nakonec dal? To by mě zajímalo. Jak zásuvky, tak vypínače.

Máš to UTP nějak jištěné, dublované pro případ, že by ti vypadl centrální router?
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Ideální topologie sítě pro SmartHome?

Příspěvek od danidani »

MisakP píše: stř srp 24, 2022 5:10 pm Prozradíš, jaké moduly jsi tam nakonec dal? To by mě zajímalo. Jak zásuvky, tak vypínače.
Rozhodoval jsem se mezi Z-Wave a ZigBee, nakonec jsem zvolil Z-Wave, protože běží na jiných frekvencích, než Wi-Fi. Kdysi Youda (nelituju, díky :-)) na MP prezentoval jeho Fibaro, mě to zaujalo, takže většina komponent je od nich - zásuvky, vypínače (ale používám od nich i moduly pro rolety, termostatické hlavice, moduly pro dvoj vypínače, nebo bezpotenciálový modul pro spínání kotle; kromě toho mám Qubino elektroměry, nebo třeba Z-WAVE.ME Z-Uno 2 pro měření telpoty v bazénu). Původně to vše běželo na Fibaro centrále HC3, když jsem kvůli FVE instaloval Home Assistant, tak jsem zásuvky a elektroměry převedel pod něj, takže na HC3 zbylo lehce přes 50 jednotek, na HA cca 25. Mám drobné výhrady, ale jako hobby systém to celkem funguje (odvážil jsem se na to připojit řízení topení a zalévání :-)).
MisakP píše: stř srp 24, 2022 5:10 pm Máš to UTP nějak jištěné, dublované pro případ, že by ti vypadl centrální router?
Ne, řeším to "rozumnou" kvalitou HW (Ubiquiti) a "včasnou" preventivní výměnou.
Uživatelský avatar
marsal
Příspěvky: 615
Registrován: pát dub 09, 2021 11:10 am

Re: Ideální topologie sítě pro SmartHome?

Příspěvek od marsal »

danidani píše: stř srp 24, 2022 5:47 pm Rozhodoval jsem se mezi Z-Wave a ZigBee, nakonec jsem zvolil Z-Wave
Já taky, z-wave mi přišel relativně robustní + malá spotřeba. Nadšení autora vlákna ohledně "smart" chápu. Já tedy začal se z-wave a trochu jsem začal chladnout, když jsem systém s různými zařízeními oživoval. Především první verze z-wave pro Home Assistent byla těžký vopruz. Naproti tomu z-wave s nodered skvělé. Ale:
Pár věcí jsem nakoupil, doma porůznu nainstaloval, vyzkoušel. Když po asi dvou letech Qubino z-wave 3f měřič spotřeby domu (jediná užitečná věc, kterou jsem rutinně využíval) přestal z-wavovat, v podstatě jsem vše zahodil včetně servříku, nodered, mqtt atd. Jedním důležitých kritérií byl nechápavý pohled manželky, když jsem ji nadšeně možnosti chytré domácnosti vysvětloval. Pokud jsem si přestavil, že by jí třeba nefungoval vypínač světla, protože se z-wave zrovna kouslo, upustil jsem od toho.
Dnes mám těch pár věci z-wave v krabici. Na měření elektřiny jsem pořídil EM340 a natáhnul kabel pro Modbus.
Opustil jsem i plán mít bezdrátovou síť v poustevně. Drát je drát, spotřeba je spotřeba, spolehlivost je spolehlivost (rušení, minimalizace elektroniky atd.). Světla, která potřebuji ovládat elektronicky, jsem potáhnul centrálně z rozvaděče a ovládám relátky přes PLC a pro budoucí ovládání nebo čtení dat "čehokoli" jsem, kam to šlo, natahal dráty s CIB sběrnicí (proprietární sběrnice PLC Teco Foxtrot).

Jen mimochodem, v poustevně právě vyměňuji celé měření a pro měření spotřeby 230V na výstupu měniče jsem shodou okolností dneska instaloval jednofázový měřič za 400Kč (https://www.aliexpress.com/item/32869569441.html), připojený k PLC samozřejmě přes RS-485 (Modbus), jak jinak ;-).
Jusufs
Příspěvky: 38
Registrován: sob srp 06, 2022 6:58 am
Bydliště: Bratislava
Výkon panelů v FVE [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 7

Re: Ideální topologie sítě pro SmartHome?

Příspěvek od Jusufs »

Prepacte naco su vam cloudy ? Ak vypadne internet, budete mat data ?
Metalika ak sa da je idealna pre lokalnu LAN. Wifi by som tiez nezavrhoval.

Ale vzdy v mojom profesionalnom zivote platilo nasledovne:
Cim nizsia uroven riadenia, tym musi byt blbuvzdornejsie.
Ziadne nadradene PCL, Scada, cloudy, wifi and big brother nasloucha etc.
Automatizacia musi frcat na najnizsej urovni autonomne za kazdu cenu.
Som 30 rokov automnatizer v penzii, viem o com hovorim.
danidani
Příspěvky: 305
Registrován: úte led 18, 2022 10:17 pm
Bydliště: Cerhovice
Výkon panelů v FVE [Wp]: 11400
Kapacita baterie [kWh]: 10

Re: Ideální topologie sítě pro SmartHome?

Příspěvek od danidani »

Mimochodem, zamýšlel jste se někdy někdo (nebo dokonce měřil), kolik ty různé IoT hračky (obecně SmartHome) spotřebovávají?

Kdybych vzal 1 W za kus × 24 hodin × 365 dnů × 50 kusů (různé vypínače, zásuvky, měřiče aj.), vychází to na necelých 0,5 MWh/rok...
dumi
Site Admin
Příspěvky: 795
Registrován: pon bře 29, 2021 11:47 pm
Výkon panelů v FVE [Wp]: 9850
Kapacita baterie [kWh]: 32

Re: Ideální topologie sítě pro SmartHome?

Příspěvek od dumi »

Ano a bude to mozna i vic nez 1W v prumeru.

Otazka je, kolik energie se tim da usporit. Automaticke zhasinani, a ty ostatni vychytavky.

Ja uplne chytrej dum nepotrebuju, myslim, ze je to obcas pro zlost. staci mi kdyz muzu stmivat svetla a treba se mi rozsviti pri pohybu na chodbe :)
9.6kWp, 32kWh, 2400W + 3000W
Odpovědět

Zpět na „Automatizace, řízení“